Když se zamiluje cvok

Tak nějak se v posledních letech stalo, že „skokanem roku“ ve stáji DC Comics je postava původně spíše do počtu – Harley Quinn. A nutno dodat, že vůbec není divu.

Vždyť dokonce i u nás, kam si naprostá většina sérií cestu nenašla, se eskapády šílené verze doktorky Harleen Quinzelové uchytili natolik, že její řada dál (byť v nikterak vysokém tempu) vychází. Což se třeba nedá říct kupříkladu o Supermanovi (a to už něco znamená).

Shrne-li se přitom pohled na všechny doposud vydané fascikly Harleyiných skopičin, je potřeba říct, že se tahle (anti)hrdinka tak nějak hledala. Zatímco v jednu chvíli působí jako snaha být DC verzí Deadpoola (což je vtipný, protože Deadpool je zase Marvel verze…), jindy scénáristé Amanda Connerové a Jimmy Palmiotti ubírají na jejím „anti“ a tvoří z ní holku do nepohody. No a někdy působí, jako by vypadla z nějakého nezávislého komiksu.

Především poslední dvě polohy jsou ústřední protagonistce vlastní v knize s názvem „Láska na první ránu“ (což je poměrně zdařilý překlad originálního „Kiss kiss bang stab“ coby narážky na film Shanea Blacka s Downeym Jr. v hlavní roli) a upřímně – předavším ta indie jí zatraceně sluší.

Tedy nikoliv tlačení na pilu v hláškách, ujetosti a bizarnosti situací a nestřídmosti co do akce, ale lehkost, humor, klidně i nějaké ty emoce (pořád jsme u Harley, takže nejsou úplně normální) nebo konflikty se situacemi, které jsou běžným smrtelníkům vlastnější než běžné superhrdinské/superpadoušské akce… a ano, bizarní situace, ty se ostatně hodí vždycky. Třeba když se Harley zaláskuje do Bruce Wainea, přičemž večeři s ním nutně potřebuje vyhrát v rámci charitativní aukce. Nebo když si zakládá svůj vlastní tým. A nutné latentně (někdy i méně) lesbické scény s Poison Ivy, kteréžto umí být, mno, „silné“.

Z tohohle hlediska je Láska na první ránu nejspíš nejlepší Harley Quinn knihou, která u nás v rámci New 52 vyšla. A fanoušci můžou býti hodně zvědaví, jak se bývalé Jokerově podržtašce povedl „rebirth“ v rámci nové série Znovuzrození hrdinů DC.

Jak Láska na první ránu ukazuje, Harley by unesla i méně vtipu, hlášek a Deadpoola, a přitom by i nadále mohla býti svěžím větrem v mainstreamovém superhrdinském komiksu.

 

Harley Quinn 3: Láska na první ránu
Scénář: Amanda Conner, Jimmy Palmiotti
Překlad: Martin D. Antonín
Vydal: BB Art, 2018
Počet stran: 200
Cena: 499 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď