Čeští tvůrci kreslí králíka pro dobrou věc!

Naši slavní kreslíři se účastnili celosvětové charitativní akce.

Karel Jerie

<—————————————— Karel Jerie

Usagi Yojimbo. Králík samuraj. Hrdina příběhů zasazených do středověkého Japonska, příběhů vycházejících jak z legend, tak ze slavných asijských filmů a komiksů. Tato komiksová série se stala hitem i u nás (u nakladatelství Crew se na říjen chystá už dvaadvacátá kniha – Příběh Tomoe) a její autor, Stan Sakai, dokonce navštívil Prahu a do umdlení podepisoval davům čtenářů výtisky a na požádání kreslil každému nádherné obrázky.

Bohužel, i talentované a oblíbené lidi postihují tragédie. Manželka Stana Sakaie vážně onemocněla, potřebuje nepřetržitou péči a nemocenské pojištění ani zdaleka nepokryje náklady na léčbu. A jelikož je Stan oblíbený nejen mezi čtenáři, ale i mezi svými kolegy, rozhodli se ostatní kreslíři, že ho podpoří. Ti nejslavnější tvůrci světa nakreslili či namalovali svou verzi Usagiho, dali ji do dražby a celý zisk věnovali na léčbu Sharon Sakaiové. Mezi kreslíři se objevili tvůrci dobře známí i u nás – Matt Groening (Simpsonovi), Craig Thompson (Pod dekou), Juanjo Guarnido (Blacksad), James O´Barr (Vrána), John McCrea (Hitman) či Frank Cho (Liberty Meadows).

A vzhledem k tomu, že i v Čechách je Stan Sakai obrovsky oblíbený a populární, rozhodla se Crew spolu s Komiksáriem k celé akci přidat. Zaštítili celý projekt a oslovili české autory. A výsledek byl ohromující. Celý výkvět českých tvůrců nakreslil svou verzi Usagiho Yojimba!

Akce vyvrcholila na letošním Crweconu, kde proběhla velkolepá dražba obrazů českých výtvarníků. Zúčastnila se jí taková jména jako Nikkarin (130 – Odysea), Dan Černý (Fanouš – Továrna zkázy), Petr Kopl (Štěky Broka Špindíry), Mikuláš Podprocký (Divočina), Branko Jelínek (Oskar Ed), Karel Jerie (Candide: Král Bulharů), Tomáš Chlud (Kája a Filip), Petr Včelka (Ještě jsme ve válce), Lucie Lomová (Divoši) a mnoho dalších. Ti, kteří to nestihli nebo na které se už nedostala řada, byli pak ještě dodatečně draženi na stránkách Crwe či Komiksária.

Celkem se vydražily obrazy za téměř 40 000 korun. Výherci získali opravdu nádherné originály a na podporu Stana Sakae poputovalo kromě celé této částky (nikdo z účastníků si za práci na akci nic nevzal) ještě dalších 25 000 přímo od Crwe, čímž se zaslaná částka dostala na 3 000 dolarů.

Nikkarin ——————————->>

USAGI A STAN

Stan Sakai se narodil 25. 3. 1953 v japonském Kjótu, ve věku dvou let se ale odstěhoval s rodinou na Havaj a žil tam až do skončení vysoké školy. Odtud pak přesídlil do Kalifornie, kde žije a tvoří dodnes.

Japonské kořeny mu tak dávají náhled na kulturu a historii ostrovů vycházejícího slunce, jakého by gaidžin zřejmě nikdy nebyl schopen. Stejně dobře však rozumí i kultuře americké a podřizuje jejím potřebám svůj tvůrčí projev. Dalo by se proto říct, že jeho dílo stojí jakoby mezi dvěma světy, čímž nabývá exotický nádech pro obě strany.

Stan začal u komiksu docela skromně, kreslil jen písmena do bublin pro slavného Sergia Aragonése, než si zkusil nějaké vlastní příběhy… a po pár pokusech roku 1984 objevil to pravé. Králičího samuraje Usagiho Yojimba.

Příběhy o králíkovi-samuraji začínaly původně jako prosté samurajské historky, většinou vycházející z příběhů, které se tradovaly o skutečném Mijamotovi Musašim. Sakai se ovšem inspiroval jak japonskými legendami, tak i historií, filmy a komiksy, takže v příbězích můžeme potkat kromě bojovníků, duchů a démonů například i slepého šermíře jménem Zato Ino (předlohou je filmová postava Zato Ichi, naposled k vidění v podání Takešiho Kitana) či nájemného vraha Osamělého kozla a kůzle (pocta manga sérii Lone Wolf and Cub). Postupem času tak vzniklo rozsáhlé dílo plné originálních postav s propracovanými vztahy, důmyslnou historií a vlastním vývojem. A hlavně, s neskutečnou oblibou mezi čtenáři. Jak díky silným příběhům, tak kresbě.

Do této chvíle vyšlo 28 knih Usagiho Yojimba plus dva speciály. My můžeme hrdě prohlásit, že v Čechách už jich vyšlo 21 – a oba speciály!

^^ Dan Černý ^^

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

8 komentářů

 1. Co je to za systém, když nemocenské pojištění nepokryje náklady na léčbu?

 2. to Podchaljuzin
  Americký systém… V USA to není nic nenormálního…

 3. to Enita
  Nenormální je to už z principu. Že se s tím lidé smíří, je jiná věc. Však tady to také tak dopadne! Na jednu stranu se vyhazují peníze oknem za nesmysly, ale když je někdo vážně nemocen, aby ještě nebožák sbírky pořádal!

 4. to Podchaljuzin:
  Tak ono to u nás kolikrát nepokryje taky. Ty pojišťovny dluží šílený prachy nemocnicím. Akorát tady se to ještě pořád nedotkne toho samotného pacienta – po něm ten dluh nikdo zatím vymáhat nechce.

  U nás ani není okamžitá zpětná vazba pro ověření toho pojištění. Máš průkazku – tak jsi pojištěný.

  To tady ani nemůžu napsat, co já jsem všechno zažil na pohotovosti.

Zanechat odpověď