Komiks není horká kaše

Komiks není povinný. Komiks není pro každého. To platí, jen když mluvíme o našem čtenářském vkusu. Knihovníci z knihoven veřejných i školních, stejně jako učitelé by však měli překonat zábrany a nedůvěru a s komiksem se blíže seznámit. Kolem komiksu není třeba chodit jako kolem horké kaše. Je právě k jídlu a ochutnávání. Je na čase plnit komiksovými svazky knihovnické regály, motivovat ke komiksovému průzkumu, pořádat komiksové dílny.

Karel Jerie

Zejména knihovníkům a učitelům, ale samozřejmě i dalším zájemcům je určený kurz Pozvěme komiks do školy a do knihovny, který pořádá Akademie Literárních novin v sobotu 28. února. Zájemci se mohou přihlásit na adrese akademie@literarky.cz. Dozví se , proč se komiksem zabývat, jak se v něm orientovat nebo jaký má komiksové čtenářství vliv na čtení a mediální gramotnost.

Kamil

Tři lektoři kurzu představují tři různé pohledy na komiks. Kamil Bernášek, znalec a fanoušek komiksu, Karel Jerie, renomovaný komiksový tvůrce a propagátor komiksu, a Klára Smolíková, spisovatelka a lektorka komiksových workshopů, mají nachystány nejen chytlavé prezentace a stohy komiksů, ale také množství nápadů a námětů, jak s komiksem čtenáře seznámit, jak je aktivně zapojit či jak si zahrát komiksové divadlo.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

9 komentářů

 1. Spíš by to chtělo nějaké specializované kurzy tvorby komiksu
  Spíš by to chtělo nějaké specializované kurzy tvorby komiksu. Komiks není kresba, je to svébytné médium, které se více podobá filmové tvorbě nežli malování obrazu.
  Je třeba zvládnou tnačasování, rozfázování, scénéř a spoustu dalších věcí.
  Dobrého čekého komiksu je strašně málo a přitom talenti tu jsou a nápady také!

 2. jwp
  Myslím, že předchozí komentář vhodně doplňuje onu zmíněnou POPULARIZAČNÍ akci o komiksu 🙂
  Tuto větu je možné tesat do kamene: “Dobrého čekého komiksu je strašně málo a přitom talenti tu jsou a nápady také!” Ale proto, aby o dobré české komiksové tvůrce byl zájem, musí se vzbudit u obecné veřejnosti větší zájem o komiks jako takový. 58 fanoušků ty tvůrce komiksu neuživí.
  A předsudky vůči komiksu jsou zejména u 90% učitelů a 80% knihovníků neuvěřitelně zpátečnické. Mluvím z vlastní zkušenosti…

 3. to jwp: Svatá pravda!

  Tento počin já velmi oceňuji, protože komiks je tu stále považován za podřadnou záležitost.

  Krásný příklad z naší knihovny: Dějiny Krásy – U. Eco: za zapůjčení požadována záloha ve výši pěti set korun. Incal zapůjčen bez zálohy. Nedalo mi to a zeptal jsem se. Odpověď: “Vždyť to je jenom komiks…” 🙂

 4. to KarelC
  Ale na stranu druhou tam ten Incal měli. Zkus se na to dívat takhle. Tedy – nejde-li o státní knihovnu s povinným výtiskem… Ale i tam se dá ukrýt někam do sklepa, zamknout do skříně, strhnout schody, rozbít žárovku a na dveře umístit nápis: “Pozor, tygr!”

 5. to standa.e:
  Proti knihovnám nic nemám. Ve vědecké jsem si nedávno četl Metabarony. 🙂

 6. záznam
  Ten kurz je placený a nebo je zdarma? Pokud je zdarma, tak by bylo super, kdyby potom mohl být umístěný záznam na internet.

Zanechat odpověď