Komiksový mikroskop: Baltimore – Inquisitor

Další týden a další kraťoučký článek o vybrané novince z Amerického comicsu jsou zde. A mně na začátek nezbývá říct nic jiného než: A zase ten Mignola. Protože se, jak už je zvykem, když se objeví nějaká novinka od tohohle chlápka, většinou sháním právě po ní. Bez dalšího zdržování: je tu Baltimore – Inquisitor.

Baltimore

Lord Henry Baltimore si v klidu sedí v Sarajevu když mu přijde dopis. Děj se přesouvá pár dní dopředu; Monsieur Hodge sedí ve špinavé vězeňské cele a přichází za ním návštěva. Tou návštěvou je inkvizitor, který si přečetl celý Hodgeův deník a shledává jeho pojednání o upírech kacířské, ale jeho duše může dojít spásy. A to ve chvíli, kdy vydá Baltimora, protože to on je podle kněze pravým zlem. Poté nám je vyprávěn Inkvizitorův příběh…

Kdy v sirotčinci skoro dostal na hubu, kdy poprvé potkal svého mentora otce Corina… Ten mu ukázal cestu k čistotě skrze důtky. Ukázal mu, že paktování a přílišné zkoumání zla bez přízně boží vede k ještě většímu zlu. Otec Corin Vytvořil z Inkvizitora čistou zbraň boží. Pointa příběhu přichází, ale prozrazovat vám ji nebudu. Faktem je, že Baltimore sám se objevuje ještě – jednou a to až na poslední stránce sešitu.

Mike Mignola tento krátký příběh napsal společně s Christopherem Goldenem a rozhodně si dali záležet. Inkvizitor je postavou, která opravdu zanechá dojem. To, že je Baltimore jen na dvou stranách, v tu chvíli vůbec nevadí, protože silnou personu rozhodně máme. Kresba je od prověřeného Bena Stenbecka, takže tady si taky rozhodně nemáme na co stěžovat. Jediné co by mohlo trochu vadit novým čtenářům, je to, že příběhy o Baltimorovi se vyskytují čím dál častěji a úplně nový čtenář by mohl mít problémy proniknout do problematiky na sto procent. A to i navzdory faktu, že se jedná o One Shot.

Jaký Lék vám doporučím? Sehnat si kompletně comicsového Baltimora a klidně připojit i knihu. Můžu tu závazně prohlásit, že Mignola je jedním z mých oblíbených autorů a ne kvůli Hellboyovi, kterého extra nemusím, ale kvůli B.P.R.D a právě Baltimorovi.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

17 komentářů

 1. UPVO
  Ale tak BPRD bez Hellboye neni vono, ne? 🙂 Ale jinak souhlas – mně se UPVO líbí víc než Hellboy, ale jako Hellboy se mi líbí hodně.

 2. BPRD
  Já už si musím ten U.P.V.O. dokoupit… Hellboy je můj favorit Comics Centra. Recenzovaný sešit také vypadá dobře. Apropo Mignola už nekreslí? Soustředí se už jen na scénáře?

 3. Comics Centrum
  Jinak lehce offtopic (od článku): Zmínil jsem Comics Centrum. Zajímalo by mě jak je kdo spokojený s limitovanou edicí komiksu Ragemoor. Všiml jsem si, že se objevil na Aukru a vypadá to ekluzivně. Přece jen 100 kusů. Nicméně je naprosto evidentní, že Dort/Trojan a spol. teď budou vydávat každou prkotinu (tím OPRAVDU nemyslím parádní Drsnou školu) v limitovce za dvojku. Aktuálně připravovaný ‘Darebák’ je tedy opravdu zcela mimo mísu (můj názor)… Rád bych věděl, co je na tomhle komiksu, o kterém drtivá většina lidí ani neslyšela, tak unikátního, že si zasloužil cenovku 2.000 Kč, ale hlavně limitovanou edici… Comics Centrum naprosto okatě ždímá fans/sběratele. Ať mi nikdo neříká, že má ‘Darebák’ takovouhle hodnotu, i když na něm dělal Miller/Bisley. A počet stran? 48…

 4. Co je špatnýho na tom vydělat prachy limitkama? Dokud tady budou maniaci, kteří si to koupí, tak ať CC ty limitky dělá, třeba tak získají prachy na další díly rozjetých sérií.

 5. Souhlas s Lightem. Akorát mi to přijde úplně ujetý. Takový prachy za…defakto nic. Protože zrovna limitky CC se moc od běžné verze neliší. Ale když to někdo chce dát a jim to pomůže…tak proč ne.

 6. to Light
  Když nic jiného, tak by se měly do limitovek vybírat léty a především fanoušky/sběrateli ověřená díla. Dokážu z patra vyjmenovat asi 50 klasik, které by si zasloužily hodnotné speciální vydání asi tak miliónkrát víc než ‘Darebák’… Takhle už může vyjít za bůro v kůži i Pepík a Anča ze Čtyřlístku… Jde čistě o můj názor. Pokud někdo chce podporovat podnikateslké piškuntálie páně Dorta a Trojana, nechť utrácí za 48 str. komiks třeba tisíců deset 🙂 O tom žádná. Jen jsem se ptal na názor.

 7. Darebák
  …jinak když jsem viděl upoutávku na ‘Darebáka’ (ještě před newsletterm hlásajícím, že bude jeho limitovka), tak jsem zrovna přítelkyni říkal, že tohle bych si nekoupil ani v broži za dvě kila 🙂 Asi tak. Rozhodně je zde nepřeberné množství titulů, které by zasloužily rozumnou limitovku. Osobně mám v limitu Drsnou školu a spokojenost velká, ale dvojku to prostě cenu nemá.

 8. Však já nikde neříkám, že si Darebák limitku zaslouží, jenom to beru pro CC jako možnost jak se dostat z těch sraček, ve kterých jsou (tedy např. podle vystoupení Dorta na Crewconu). Já bych to za to taky nedal, budu plakat aj až budu platit tu obyčejnou verzi 🙂

 9. Nechám CC stranou a odpovím Corvusi na první dotaz a to Ano. Mignola se momentálěn víc věnuje scénáři a obálkařině 🙂

  JInak pokud se někdy u nás dostaneme tak daleko zjistíte, že Hellboy měl skončit před Sérií hellboy ni hell a yblo byto tak akorát, ale B0prdu se nedá jen tak nabažit ( hellon Earth ej prsotě orgasmus!!!)

  A navíc má konečně vlastní zatím minisérii Abe Sapien 🙂

 10. OT
  Když už jsme se rozjeli o CC – limitka je věc, která má hodnotu, pokud jí čtenáři uvěří – Drsná škola se prodávala tuším za 1300(?) a a na aukru se nedávno prodala za 3500 – teď tam visí další za 3500 a zatím nic.

  Ragemoor zmizel během hodiny, Bad Boy tam pořád leží.

  CC uspokujuje poptávku a dělá to dobře a očividně zkouší, kam až mohou najít – já do BB rád šel, protože jsem sběratel a takovoudle prkotinku si nechám líbit, i když mám jistý recenzní výtisk. Jak psal někdo výše – když se najde dost magorů, co si to koupí, tak proč ne 🙂 rád se mezi podobné magory zařadím, protože u Ragemooru jsem to prošvihl.

  U CC je ten problém, že spoustu lidí vidí pana Dorta jako jakési arcizlo, ale to je blbost.

 11. To Walome
  Já v Dortovi nespatřuji nějaký archetyp zla, ale zase nemám rád takové ty ryze (jak to napsat) kapitalistické/OSVČ diskuzní typy, kteří hájí do rozedrání těla: “Houska za stovku? Ale jo, když to lidi kupujou, tak proč ne. Všechno je v pořádku!” 🙂 Samozřejmě to nadsazuji, ale rozumíme si, že? Prostě tak úplně ze srdce nesouhlasím s tím, aby byly limitovky za 2000 u 48 stránkového komiksu jen proto, že se těch 100 kousků prodá. Kdybychom se takhle měli řídit u všeho, tak si musíme uvědomit, že vždycky se najdou magoři, kteří by si i tu housku za kilo koupili 🙂

 12. To Walome II
  …jinak proti Comics Centru nic 🙂 Mám od nich hromady komiksů a jsem šťastnej, že vydali víceméně vše, co vydali. Mám od nich 90% produkce a za Sin City, Vránu, Hellboye a Conana jim líbám nohy. Jen bych byl nerad kdyby sklouzli do sorty vydavatelů “komiksy vyhrazeny jen pro magory”.

 13. To Corvus : kolik takových vydavatelů je? Mám tajný pocit, že by se u nás jen tak neuživili.

  Co se týče mého názoru, souhlasím s Lightem. Pokud o to zájem je, proč ne? Nemyslím si, že by to mělo nějaký rapidní dopad na ostatní komiksy. Každý vydavatel si je vědom toho, že v dnešní době musí vydávat cca “pro každého”. Jak pro maniaky tak pro normální smrtelníky.

 14. Chtěl jsem se ještě zeptat – dá se tento komiks i ostatní Baltimore sehnat standartně u nás nebo vůbec? Musím pro něj jít do speciálky nebo objednat?

 15. to Corvus
  Jo, rozumíme – ale tady jde i o to, že oni nejdřív tu limitku prodaj a teprve potom ji vyráběj = zisk tak jako tak – čistě teoreticky o jeho hodnotu (sběratelskou nebo jinou) se CC starat nemusí, protože jim může být putna, že to pak nějakou šmoula prodá jinýmu šmoulovi za trojnásobek. Takže se nemusej bát, že si tu housku za stovku nikdo nekoupí 🙂

  Podle mě Bad Boy byla na dlouhou dobu poslední sběratelka od CC – neprodávala se tak dobře jako ty předchozí… ačkoli to může být neznámostí titulu v čechách – já si myslim, že to zkusí ještě s dotiskem Hellboye (hmmm, Hellboy v kůži, to bych si nechal líbit) a pak se uvidí, jak je trh silnej.

  Já mám CC taky rád, jejich komiksy jsou snad nejkvalitnější u nás (tím myslím kvalitu vazby i obsah) a i když se Crew a BBart taky často s něčím perfektním vytasí, od CC mám doma snad celou produkci a všechno od nich (krom Jonaha Hexe) považuju za výborný komiksy.

 16. To Walome
  Jo, Hellboye bych si nechal líbit a přiznám se, že klidně ten litr za něj dám.
  Dneska sem si pořídil anglickej sešit B.P.R.D. nějaká letošní pětidílná edice Vampire a tohle bych klidně taky koupil, kdyby CC nabízel. Mají vážně dobré komiksy. Ať už to byla Krajina půlnočního stínu nebo Vrána.

 17. The LaST
  Myslím, že nějaké sešity mají v Comics Pointu jinak česky zatím vyšla jen kniha, ale mě se i ta líbila 🙂

Zanechat odpověď