Komiksový mikroskop: Trillium

Jeff Lemire je jeden z mých nejoblíbenějších autorů a dost možná jeden z nejlepších autorů v historii vůbec. A když sem zaslechl, že se tenhle chlápek chystá psát novou sérii, která vyjde v DC Vertigo a navíc to má být sci-fi (!!!), nemohl jsem skoro dospat. A konečně, po nekonečně dlouhé době, je tu první číslo nové série Trillium.

Trillium

Vše začíná v budoucnosti. Ve velmi vzdálené budoucnosti, kdy lidstvo zakládá kolonie na různých planetách mimo nám známé soustavy. Nedělá to z nějakého plezíru a touhy poznávat vzdálené galaxie a neznámé civilizace. Důvod tohohle výletování je mnohem praktičtější a nese jméno Caul. Caul je totiž virus, který nejen, že vyhnal lidstvo z naší krásné planety, soustavy a nejspíš i galaxie, ale nedá si pokoj a nedá si pokoj a zvesela mutuje, aby nám jakýkoliv protilék byl naprosto na nic.

Jediný osvědčený prostředek, který se našel, je rostlinka zvaná Trillium. Problém je, že nikdo netuší, jak se pěstuje. A když v jedné osadě na planetě Atabithi najdou lidé obrovskou osadu, která má na svém území statisíce těchto kvítků, je jasné, kde leží poslední naděje. A aby to slovo poslední bylo definitivní, tak je potřeba vědět, že lidí zbylo už pouhých 4000 kusů. Atabithané si ovšem své území umí uhájit…

Nebudu prozrazovat z děje více, ale odhalím vám, že comics se skládá ze dvou částí, kdy jedna je z budoucnosti a druhá z blízké minulosti – a tyto dvě linie mají jeden společný jmenovatel. Tím Jeff Lemire dosahuje naprosto úžasného efektu. Jedna část končí, druhá začíná… a dohromady dávají celek, který vás zanechá sedět s otevřenou hubou.

Jeff Lemire u svých autorských comicsů většinou nezůstává u toho, že by jen psal scénář, ale zároveň zastává i post kreslíře. Kdo zná životopis autora, tak ví, že Jeff splňuje všechny znaky sériového maniodepresivního vraha. Jeho psychická nestálost je velice znát i na kresbě, která působí tak, že celý svět je ošklivý a smutný.

Spojením kresby a scénáře Jeffa Lemireho vzniká sci-fi comics, který prvním číslem překonává i výborný kus Spaceman Briana Azzarella. A to je sakra výkon přátelé!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď