Komiksový mikroskop

Výběr comicsu pro tento týden nebyl vůbec snadný. Richard Corben přišel s další geniální adaptací Poea, tentokrát s názvem Premature Burial, a v Marvelu se pochlapili prvním číslem nové série Inhuman. Jednoho jsme tu už ale měli hodně a to druhé obsahuje celkem důležitý spoiler k předchozím událostem v universu. Takže se nakonec smál třetí vzadu. Ennisova novinka CALIBAN.

Caliban

Caliban je kromě názvu comicsu také jméno těžařské vesmírné lodě. I když nevíme přesný letopočet, je od začátku jasné, že se děj odehrává ve vzdálené budoucnosti, protože Caliban si to vesele drandí warpem. A protože není moc zdravé být během takové cesty vzhůru a koukat do warpu, tak většina posádky tráví cestu v příjemné stázi.

O loď se stará jen hrstka servisáků, kteří mají za úkol dbát na funkčnost lodě a její hladkou, a nutno říci, že většinou nudnou, cestu warpem. Vše probíhá tak, jak má, a cestu doprovází klasické malé opravy a popíjení kávy. Ale pak se stane něco nečekaného a Caliban ve warpu do něčeho“ narazí“.

Posádka okamžitě opustí warpový subprostor, což má za následek tři věci: krvácení z nosu, veselé zvracení a zjištění, že jsou momentálně někde ve vesmíru, jakýmsi prapodivným způsobem spojení s cizím objektem, který určitě neměl být tam, kde byl. Nezbývá než se vydat na průzkum škod a stavu Calibanu.

Scénář není nijak složitý. Obsahuje de facto jen seznámení se situací, problém a začátek zjišťování, jak velký ten problém vlastně je. Ovšem perfektně pracuje s atmosférou a tempem, které ke konci graduje neuvěřitelným způsobem, a jak otáčíte stránky, tak vás nápis To Be Continued udeří do obličeje silou rozjetého vlaku. Tomu, přátelé, říkám správný cliffhanger. Utnout akci v nejlepším umí každý, ale vyburcovat naši zvědavost na maximum to už tak jednoduché není.

Ještě nedávno jsem si stěžoval, že čistých sci-fi příběhů je v comicsu poskrovnu, ale poslední dobou nás Amerika zásobuje slušnou řádkou kvalitních děl. Comicsy jako Planetoid, Trilium nebo Spaceman to dokazují. Všechny tyto tituly jsou kvalitní kousky a často jsou na místě scénáristů zvučná jména.

A nejinak je tomu u Calibanu. Garth Ennis je jméno, které u nás vzbuzuje nadšené ohlasy, ať napíše cokoliv, ale seriózní comicsy jako například Battlfield jsou (s výjimkou Preachera) tím nejlepším, co autor umí, a nyní nám konečně přináší i science fiction.

A vy byste si tenhle comics rozhodně neměli nechat ujít.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď