Experiment GN – Novák Jakub

Experiment GN je důkazem hned tří věcí. Za prvé, že comics si vyhrazuje právo spodobnit jakýkoliv motiv i žánr. Za druhé, že jakožto umělecká forma je způsobilý k jakýmkoliv experimentům. A za třetí, že to není problém ani pro tuzemské tvůrce. Jakub Novák je novým jménem na domácí scéně a „Experiment“ opatřil jak scénářem a kresbou, tak si ho neváhal též vydat. Tím ukazuje cestu i dalším domácím tvůrcům.

Slabé věci činí silnými…

Dílo je na naší scéně průlomové svým tématem a zpracováním. Napustit do obsahu zajímavého příběhu něco filosofických otázek, je docela běžné, ale zaměřit se primárně na filosofické téma samotné a pokusit se ho přednést čtenáři bez jakýchkoliv dalších příloh, to není pro každého tvůrce. A aby to ještě bylo srozumitelné? Jakub Novák to dokázal. Chytře přitom využil právě ty prostředky, pro které se dříve u comicsu zpracování takovýchto témat zdálo mnohým jako nemožné – především jeho vizuální stránky. Místo záplavy textu dostaneme dílo, v němž jsou sice bubliny důležité, ale nehrají zde prim. Autor se odrazil od staré finesy filosofických traktátů – abstraktní teze přetavil do příběhu konkrétního jedince. Konkrétního mladíka, který se pokouší srovnat se světem, v němž žije, jeho stereotypem, prázdnotou, ale i sám se sebou. Řeší tak otázky, jež řeší většina z nás. Jak obstát se ctí a žít s radostí, jak nalézt vnitřní klid. Konkrétního řešení se sice nedočkáme, ale zjistíme, kudy cesta opravdu nevede.

A že představené názory a rady už znáte? Možná někteří, většina z nás si jich však, zdá se, ještě nevšimla; to by tento svět totiž nevypadal, jak nyní vypadá. Problémem především je, že zrovna tento typ myšlenek pod tlakem běžného života snadno a rychle zapomínáme. Právě proto je vhodné si tyto zásadní pravdy jednou za čas připomenout. A kde jinde by to šlo tak jasně a očividně jako v díle, které si za cíl bere právě toto? Stejně ostatně často pracuje i fantastika – v prostředí nám cizím jsou všechny pravdivé věci naší existence vidět mnohem lépe.

…a silné věci ponechá, jak jsou

Aby se nám krom hlubších myšlenkových podnětů komiks i dobře četl, zapojuje svou kreslířskou stránku a schopnost konkretizace. To, co se děje v hrdinově mysli a srdci, vidíme přímo před sebou s notnou dávkou vtipu a nápaditosti – autor moudře v průběhu celého díla pojí vážné s nevážným, myšlenky s vtipem. A tak i vědec a jeho kocour, kteří zosobňují jisté části psychiky hlavní postavy a žijí v jejím srdci, se pokouší vyřešit její problémy se střídavým úspěchem. I my tak s nimi podstoupíme několik experimentů od urychlovače významů po podstrčení kocoura skrze Nejvyšší soud karmický do samotného brahma. Dočkáme se také několika zajímavých nápadů a scén a zabrnkáme i na strunu absurdity, kterou je právě ona GN – gumová noha od panenky. Ta v příběhu aktivně vystupuje a dopracovává tak jeho svébytnou atmosféru mixu vážných témat a občas šroubované, občas atmosférické řeči se svěžím příběhem a odlehčenými, často ironizujícími obrazy.

Kresba scénář vhodně doplňuje, je snadno čitelná a abstrakta odívá vhodným hávem. Do dokonalosti jí sice ještě nějaká ta praxe chybí, ale to většinou zastírá přiměřenou stylizací. Jen některé příliš bujaré zvukové efekty by bylo lépe odstranit, aby tolik nerušily celkovou atmosféru. Obálka a hravá, přitom sofistikovaná grafická úprava sešitu je práce Lemky Otáhalové, která si zároveň střihla i doprovodné kolážovité ilustrace. Ty – spolu s kvalitním tiskem a papírem s povrchovou úpravou – dále podporují dojem, že celému projektu bylo věnováno množství energie a péče.

Jako celek vzniklo hravé a energické dílo, které vás přivede k zamyšlení nad zajímavými věcmi životů našich a přitom tak učiní s humorem, chytrostí a přiměřenou nadsázkou. Zároveň je to dílo, které se očividně odráží od naší běžné reality a spolu se svou nadčasovostí je nám tudíž velmi blízké.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Pokud je to tak kvalitní dílo, jak autor recenze píše, tak proč má tak nízké hodnocení?

  2. Mne se zda, ze to Vojta chvali primerene hodnoceni… Respektive jsem si schopnej domyslet, proc to nedostalo vic.Ciselne hodnoceni je fakt za trest, ctenar by mel vychazet hlavne z textu. Navic stupnice 10/10 hodne lidi svadi k pripominkam typu: Dal bych 4 misto 3, 7 misto 6 apod. :/

  3. bodové hodnoceni naprosto neodpovídá realite. dilko je fakt super…cetl jsem jej nekolikrat a pokazde najdes neco novyho…navic znam autora a chapu co myslel spoustou obratu…doporucuju!

Zveřejnit odpověď