Oskar Ed 1 – Jelinek Branko

Po delší odmlce nastoupilo komiksové nakladatelství Mot hned se dvěma tituly. Zatím posledním je další díl ze série Donžon. A i když to u nás nemají čeští a slovenští autoři s vydáváním lehké, tak se prvním stal debut Oskar Ed od Branko Jelinka v začínající edici Motýl.

Oskar není zrovna roztomilá postavička. Sice žije ve světě všední reality, ale něco se sním děje. Ono není zrovna normální, když k vám promlouvají věci, které by rozhodně mluvit neměly. U tříkolky to teprve začíná. Když se s vámi ovšem v pozdějším věku baví každá maličkost, od mluvícího jablka po žebřík či ranní hrnek kafe, je to celkem na hlavu. Jediná cesta jak z toho ven je stejná, jak to dělávala vaše maminka. Vše zapálit a poslat je s pozdravy a díky do míst zaslíbených. Ale přece to tak nejde dělat stále, musí existovat vysvětlení, proč věci po doteku dostávají formu schopnou mluvy. A když si k tomu přidáte navíc neznámé telefonní hovory nebo „jen“ nemožnost zemřít (moc postav nerozchodí kulku v hlavě či pořádnou díru pomocí elektrického vrtáku), stává se vám z okolí takový zmatek, že vás jedna vražda, kterou spácháte, už nerozhodí.

Že nějak moc nevíte o čem to mluvím? Já taky ne. To byla jen náplň prvního dílu Oskara Eda. Značně zapeklitý příběh, který nepřináší nic jiného než větší než malé množství otázek. Na 80 stranách se opravdu jen dostaneme do víru událostí, ale co z toho všeho vyplyne se dozvíme až jindy. Pokud tedy chcete jen tento díl, moc vám toho asi samotný neřekne. Oskar Ed je totiž trilogie a doufám, že se dalšího dílu dočkáme v co nejkratší době (snad do půl roku). I tak je ovšem rozdělení vcelku nepříjemné. Ale opakované přečtení je tím pádem celkem jisté. No máme se asi v příběhové linii ještě na co těšit.

Branko Jelinek nejenom že napsal scénář, ale též kresba leží na jeho bedrech. S některými ukázkami jste se mohli setkat na stránkách www.komiks.cz, a tak není jeho styl žádným velkým překvapením. Černobílá kresba se velmi hodí k ponurejšímu nádechu celého comicsu. Oskar Ed se svým zajímavým obličejem (občas mi připomínal hlavy vetřelců ze stejnojmenných filmů) dává všemu specifickou atmosféru neznáma, když nevíte, o koho se jedná ani co se vlastně děje. V některých případech sem se špatně orientoval v úhlech pohledu, ale to byla spíše moje chvilková orientační neschopnost než chyba autora:).

Nakladatelství Mot tímto začalo novou edici Motýl. Zde by měli vycházet i další tuzemští autoři. Doufejme tedy, že se bude prodejně Oskarovi dařit, abychom se dočkali i dalších kvalitních počinů, především dalších dvou dílů Eda. Celá první kniha má 80 černobílých stran, můžete si vybrat buď originál ve slovenském jazyce s modrou obálkou, anebo českou verzi v překladu Ivana Dorčiaka (červená titulní strana). Vše je vyvedeno kvalitně, jak už bývá u Motu zvykem. Jenom připomenu, že autor by se měl podle zpráv nakladatele objevit na letošním comiCZconu kde bude autogramiáda tohoto titulu, takže kdo se bude na tuto akci chystat, ať si výtisk nezapomene pořídit a přinést.

Celkově mě tento book mile překvapil a dostatečně naladil na pokračování. Cena není příliš vysoká(jak už comicsy někdy pro někoho bývají), tudíž stačí říci jediné. Blíží se Vánoce což je ideální stav pro nakupování a přání(ať už splnitelné či ne). Ani v jednom by neměl Oskar zklamat.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď