Tenkrát na západě… v Gothamu

Ani Řím nikdo nepostavil za den, natožpak Gotham. Batmanovo město má rovněž svou bohatou historii, a jaká byla, to nám prozradí první svazek série All Star Western.

WesternHex

Začíná předposlední dekáda devatenáctého století a do Gothamu přijíždí na pozvání legendární lovec hlav Jonah Hex. Ve městě totiž začal řádit masový vrah, který za sebou zanechává znetvořené mrtvoly prostitutek. Místní policie je bezmocná. Jonah Hex však svými neortodoxními metodami vytáhne z místní galerky víc informací, než se kdy podařilo rukám zákona a navíc získá parťáka/obdivo­vatele v jedné osobě – doktora Amadea Arkhama, který zatím jen stydlivě koketuje s vizí domova pro duševně nemocné.

Už od prvního setkání jsou Arkham s Hexem zábavnou dvojkou, která si náramně kontrastuje – vidlácký Hex s móresy řeznického psa a ryze městský, vzdělaný a kulturně založený Arkham. Každý se cítí jako ryba ve vodě v jiném prostředí – Hex v zaplivaných putykách plných verbeže, Arkham naopak uplatní své diplomatické schopnosti spíše mezi městskou smetánkou. A díky tomu, že kauza Gothamského řezníka sahá dál a výš, než se na počátku zdálo, mají při řešení tohoto případu prostor zazářit oba. Hex však přeci jenom mnohem víc, protože nepřátelé, proti nimž dvojice vyšetřovatelů stojí, si svým pocitem výjimečnosti a nadřazenosti spojené s vynalézavou krutostí nezadá s pány, kteří budou „oblažovat“ lidstvo v následujícím století.

I ve druhém příběhu, kde se oba nedobrovolně opět setkávají, míří z chudinských čtvrtí až k nejvyšším příčkám městského potravního řetězce. Tentokrát se jedná o únosy desítek dětí během mnoha let, aniž by se o případ někdo zajímal – jde totiž o obyvatele chudinských čtvrtí. Samozřejmě se dočkáme setkání s postavami, jejichž potomci budou hvězdami jak klaďáckého, tak záporáckého nebe a přerostlý netopýr v jeskyni už je jen takové vtipné šťouchnutí.

Moritatova kresba je na první pohled hrubá a neurvalá – tlusté linky a občas až dětsky načrtnuté postavičky – ale stránku za stránkou je jasné, že jemnější kresba by příběhu spíše ublížila. Hrubá záplata na tenhle hrubý pytel tak sedí náramně. Coloring téměř bez výjimky využívající hlavně odstínů hnědé zesiluje pocit, že si čtete zašlý šestákový román a ne komiks z jedenadvacátého století.

Dvě drobné příběhové výpravy za Hexovými eskapádami, konkrétně příběh mstitele El Diabla a čínské amazonky Barbary Ghost jsou sice kresebně preciznější, ale vypravěčsky poněkud prostší, jedná se jen o přímočaré zkazky o zločinu a trestu.

Tenhle gothamský dějepis není nudný a chválabohu za to. Pokud se i další díly série budou točit kolem Hexe, bude to skvělé. Pokud ne, bude se muset mezi ním a Batmanem najít ještě nějaký mezičlánek, který by byl zábavný a charismatický, jako byli a budou tihle dva pánové.

75 %
  • All Star Western 1: Pistolníci z Gothamu
  • Scénář: Justin Gray, Jimmi Palmiotti
  • Kresba: Moritat, Jordi Bernet, Phil Winslade
  • Překlad: Martin D. Antonín
  • BB Art, 2014
  • 192 stran, 399 Kč
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď