Thorgal: Pád Brek Zarithu – van Hamme, Rosinski

Čekání na další díl Thorgalových dobrodružství se alespoň mně zdálo téměř nekonečné. Vydavatelství BB Art nezklamalo a tak za obvyklou cenu 249 Kč jsme si mohli počátkem října zakoupit chronologicky šestý díl této výtečné série.

Děj navazuje přímo na události popsané v předchozím díle (V říši stínů). Říše Brek Zarith je ovládána despotou a tyranem Shardarem, vyžívajícím se v krutých hrách (poddaní opravdu neradi zkoušejí létat z útesu na ptačích křídlech) , pochybných oslavách končících smrtí zúčastněných a pokusech na Thorgalově synovi Jolanovi. Ten společně se svou matkou Aaricií dlí nedobrovolně v Shardarově mohutné pevnosti. K té se po moři blíží vojsko vikingů v čele s Jorundem, chtivé po bohatství Brek Zarithské pokladnice a naverbované exilovým nástupcem trůnu Galathornem, zatímco po zemi pod rouškou tmy do pevnosti vniká pro Shardara mnohem větší nebezpečí – samotný Thorgal. Loďstvo vikingů je hned při prvním útoku téměř zničeno a zbývá jen pozemní útok. Armáda se pomalu blíží k pevnosti a všichni očekávají tvrdou Shardarovu obranu. Ten však touží jen po Jolanovi a neváhá obětovat všechny své poddané. Útočníky tak čeká strašlivé překvapení.

Zápletka příběhu není špatná, Shardar je ďábelsky zlý, vikingové bojovní a chamtiví a Thorgal neohrožený a důvtipný, ale přesto mě tento díl nepatrně zklamal. Od Pádu Brek Zarithu a ukončení této etapy Thorgalova života jsem očekával něco víc. Něco mohutnějšího a překvapivějšího, neboť příběh se ubírá poměrně jasně kupředu a máloco vás překvapí, zvraty v ději jsou jen minimální. Nechybí sice souboje, vraždy ani intriky, ale po dočtení si nejspíše pomyslíte : To je všechno? Tím nechci říct, že by se jednalo o špatný comics, to vůbec ne, pořád se jedná o nadprůměrné comicsové dílo, které fanouškům Thorgala a dobré fantasy nesmí chybět, jen mne asi příliš zmlsal předcházející úžasný díl (podle mě nejlepší z dosud vyšlých) a mé očekávání tak nebylo zcela naplněno.

Psát něco o dvojici autorů Rosinski – Van Hamme je myslím zcela zbytečné, za tyto pány mluví jejich geniální počiny (Thorgal, XIII, Šinkl a jeho velká síla). Jimi vytvořený svět je živoucím organismem, což se naplno projeví v dalších Thorgalových příbězích. Grafická úprava a překlad opět zcela bez chyby. Celkově se jedná o další povedené album a já budu netrpělivě očekávat další díl. Co vy?

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentářů

  1. Sháním
    Sháním tento díl, spolu s dalšími díly “V říši stínů” a “Země Quaa” – nemá někdo doma a nechce se komiksů zbavit? 🙂

  2. Prosím, také sháním tento nebo některý z dalších dílů. Nemáte je doma někde schované? 🙂

Zveřejnit odpověď