Umbrella Academy: deštník, pod který prší

Superhrdinů není nikdy dost – však sami dobře víte, jaký je svět „tam venku“. Je přitom vítaným osvěžením, když se k těm tradičním s dresy dvou hlavních stájí přidají nějaké ty nové, neokoukané tváře.

Umbrella Academy. Možná jste o tomhle komiksu slyšeli – podle všeho nejdůležitější informací o něm je, že jej napsal muzikant. Gerard Way z emíčko-rockové kapely My Chemical Romance – tedy ne jen tak nějaký basák nebo jiný přicmrndávač, ale rovnou zakladatel a frontman.

Je pravda, že byť si hudebníci občas zakoketují s jiným kulturním žánrem, ke komiksu moc často nepřičuchávají. Což však není důvod k tomu komiksu cokoliv odpouštět…

Jenomže ono to není třeba.

Umbrella Academy je totiž fakt dobře odvyprávěný příběh o jedné dysfunkční „rodině“, která je tak nějak i superhrdinským týmem – přičemž všichni ti hrdinové byli ke své roli prakticky vychováváni od nejranějšího dětství. Všichni se totiž narodili v jeden moment (celkem 40 dětí, ale siru Hargreevesovi se jich podařilo poskládat jen sedm), každý s nějakými speciálními schopnostmi.

A přestože je základní zápletka triviální (antagonista chce po vzoru bondovských padouchů rovnou ničit svět), je celá uchopená tak nějak jinak, než jste zvyklí. Svěže. S dobrými, občas trochu out-of-the-box nápady a řešeními. S celým tím rodinným dramatem na pozadí. A se zábavnými, byť ne úplně snadno oblíbitelnými postavami, mezi nimiž doopravdy fungují vztahy – a to jak sympatie, tak (hlavně) vzájemná nevraživost. Obojí je ovšem hnacím motorem tohohle komiksu.

Nečekejte přitom nějakou intelektuální dekonstrukci žánru, byť jisté prvky parodičnosti komiksu nechybí. Umbrella Academy je pořád hlavně zábava, okořeněná „zvláštností“ svého autora. Na stránkách je cítit Wayova osobitost – jak v určitých melancholických tónech, smyslu pro černý humor, tak i v tom, že v něm hudba hraje nemalou roli.

Velkým trumfem Umbrella Academy je, že Wayovu fantazii zhmotňuje umělec, jakým je Gabriel Bá, který za svou práci na komiksu získal i Eisnerovu cenu. Zaslouženě. Jeho kresba je skvělá. Tu připomíná cartoon nebo stripový styl, tamhle trochu Mignolu, rozhodně jí nechybí schopnost upoutat čtenářovu pozornost.

Zkrátka a dobře – povedené dílko. Není divu, že po tomhle balení hrábnul Netflix, a už se chystá seriál, který by měl vaše obrazovky naplnit ve druhé polovině tohoto roku.

A kdyby vám byl jeden příběh málo, dostanete jako bonus nějaký ten povídečkový dezert. Snad pomůže při čekání na další díl.

 

Umbrella Academy 1: Apokalyptická suita

Scénář: Gerard Way
Kresba: Gabriel Bá
Překlad: Ludovít Plata
Vydalo: nakladatelství Crew, 2018
Počet stran: 184
Cena: 569 (pevná vazba s přebalem)

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď