Vrána – Barr James O.

Se slavnými komiksovými díly se u nás za poslední rok doslova roztrhl pytel. Většina vydaných komiksů má jedno společné: jedná se o to nejlepší, co můžou autoři nabídnout. Českému čtenáři se tak dostávají do ruky nejslavnější díla komiksové scény. A nyní přišel čas, aby si čtenáři rozšířili obzor o další kultovní komiks. Dámy a pánové, Vrána přilétá.

Do dnešního dne byl u nás nekorunovaným králem komiksového horroru Sandman. Pravda, byl dlouhou dobu jediným. Až za pěknou řádku měsíců se objevil komiks Alice Cooper: Poslední pokušení od Neila Gaimana, autora výše zmíněného Sandmana. Následoval nedávno vydaný komiks 30 dní dlouhá noc Bena Templesmithe. Ty však kvalit sandmanovských příběhů nedosahují.

Nyní přichází Vrána, nakreslená a napsaná Jamesem O´Barrem, aby se s Gaimanovým veledílem o trůn komiksového horroru podělila. Co je tedy na ní tak výjimečného? Už jsem také zachytil názory typu „Vždyť je to stejné jako Sandman.“ Na první pohled je skutečně nápadná podobnost Vrány s příběhy komiksu Sandman. Oba vám totiž ukážou to, co normálně vidět není. Seznámí vás s osudy lidí na okraji společnosti i s těmi mimo ni. Vezmou vás na druhu stranu vědomí. Na tu stranu, kterou neznáte (a ani byste znát nechtěli). Obě díla staví na temně gotické atmosféře města po setmění. Zároveň také dokreslují atmosféru rozmanitými citacemi a odkazy na jiná díla.

Jakmile se ale začnete nořit hlouběji do děje, začnete nacházet výrazné rozdíly mezi oběma kulty. Zatímco Sandman nabízí možnost úniku, jakousi naději, u Vrány nic takového nečekejte. U ní se dočkáte pouze skleslé skepse, místnosti bez východu. A ta místnost se s vámi točí ve spirále deprese, utrpení a smrti. Šanci dostanete, až to skončí. Rozdíly jsou patrné i v oněch zmiňovaných citacích. Tam, kde Gaiman převypravuje příběhy, dodává jim nový lesk a nový úhel pohledu, O´Barr si vystačí s citováním Carrola, Marlowa nebo bible. Mezi jednotlivými kapitolami Vrány také najdete texty písní od The Cure a Joy Division. Na rozdíl od Sandmana však citáty z textu nevyčuhují, naopak někdy se vám může stát, že si nebudete jisti, zda jde o text původní nebo převzatý. Tím pomáhají dokreslit dusnou atmosféru beznaděje.

Před rokem… za chladné říjnové noci… rozbité auto na prašné silnici… muž… dívka… šílenství… bolest… a stíny… můj bože, ty stíny…  Ty stíny se vám vplíží do duše, jakmile otevřete knihu a začnete číst, a zůstanou tam ještě dlouho poté, co ji dočtete. Příběh plný tragiky, deprese a utrpení vás naprosto uchvátí.

O co tedy jde: Jedné říjnové noci je na odlehlé silnici zavražděn mladý pár. On dostane dvě kulky do hlavy. Ale smrt pro něj nebyla koncem, jen jakýmsi mezníkem. Krátce po ní totiž uviděl vránu, průvodkyni mrtvých. Radila mu: „Eriku, nedívej se.“ Ale on se díval. A viděl věci, co následovaly. Dívka zemře krátce po něm. Ale ani ona po smrti nemá klid. Je svými vrahy degradována na kus masa, na objekt jejich nízkých pudů. A Erik to viděl. Motto Vrány zní: „Není to smrt, když ji odmítnete… Je jí, pokud ji přijmete.“ Erik ji nepřijal. A rozhodl se pomstít. O rok později se vrací, aby onu pomstu vykonal.

Příběh se tedy jeví jako velmi poutavý. A přitom, když se nad ním hlouběji zamyslíte, přijde vám velmi jednoduchý. Nicméně to mu neubírá na kvalitě, kterou zajišťují výše zmíněné atributy. Ty jsou tím nehtem, který vás bude škrábat na mozku a na srdci. A věřte, že rýhy po něm jsou zatraceně hluboké.

Ruku v ruce s příběhem jde grafické zpracování díla. Rozhodně nečekejte žádné rozmáchlé kresby velkolepých scén. Naopak jasně dominují temná zákoutí postraních uliček. To vše samozřejmě v černobílém provedení. Pochvalu si rovněž zaslouží Comics centrum za péči, s jakou tuto knihu vydalo.

Abych to shrnul: pokud jste v komiksovém horroru našli zalíbení, Vrána by vám rozhodně neměla uniknout. Určitě vám ukrátí čas z čekání na druhý svazek sandmanovských příběhů, který by se měl v blízké době objevit.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Hodnoceni
  Dal bych tomu bez ostychu 10/10.Je to jedna z nejlepsich veci co jsem kdy cetl a videl.

 2. Take bych dal 10/10 ale trochu bych se zdrahal oznacit Vranu za horror, sice je to oznaceni v tomhle pripade obvykle, ale trochu zavadejici… je to jako oznacit Coppolovu Apocalypse Now za kcni film:)…Nekde v booku se v uvodu ci doslovu pise, ze Vrana je nejkrasnejsi milostny pribeh (k tomu bych jeste dodal, ze i nejsmutnejsi) a je to pravda…

 3. Vrána nám nabízí to co každý chceme někdy udělat … pomstít se minulosti a vysmát se budoucnosti . Sám autor je jako hlavní postava dokonalé stělesnění archandela Gabriela …

 4. Horror
  Nechci se nijak dotknout pisatele recenze, ale označovat Vránu za horror mi přijde jako totální nepochopení knihy. Zrovna tak je poněkud sporné za horror označovat Sandmana a Poslední pokušení, ikdyž v jejich případě je to k horroru o něco blíže.

 5. dojem
  je to prvni comics, ktery jsem mela v rukou a musim s “chladnou” hlavou rict, ze je to nejlepsi kniha, jakou jsem kdy v ruce drzela. Myslim, ze popisuje pocity a touhy dnesnich mladych lidi.

 6. No nevim co má Vrána spolecného se Sandmanem,nijak podobné mi to nepřislo,a horor?????.Vrána je jedna z nejlepších knih co jsem četl a hodnocení 10/10 je malé na takové dokonalé,atmosférické a citové dílo.

 7. Vránu miluju jak film tak i comics, ale i když jsem ho četla poprvé už když mi bylo 11 vůbec jsem se nebála, ale s filmem Vrána:Město andělů už to bylo horší, je velmi krásně natočený a proto tam byly spíš než v comicsu vidět ty pocity a bolest kterou hlavní hrdina prožívá.

 8. Vrána
  Dobrý den, píšete informace o Vráně a já bych chtěla vědět jestli jí tak ¨někdy vydáte. Prosím abyste mi napsali kdy.

 9. Vrána
  Dobrý den, píšete informace o Vráně a já bych chtěla vědět jestli jí tak ¨někdy vydáte. Prosím abyste mi napsali kdy.

 10. komentář
  Možná jsem od Vrány očekával příliš a zhltnul ji příliš rychle. Všichni jsou z ní puf, ale mě nijak zvlášť neoslovila. Ne, že by byl komiks špatný, spíše mi připadá přeceněný. Asi se nikdy nestane mou srdcovou záležitostí, jako Gaimanův Sandman nebo Mooreovo Z Pekla. Každopádně jí zkusim dát časem ještě jednu šanci 🙂

 11. Je to takovy frkot ze v den kdy jsem to koupil, sem to musel precist do konce.Ve tri rano bylo dokonano a ja jeste hodinu premyslel na tim, jestli smrt jedne divky stala za to, aby svet dostal takove dilo. Atmosferu cetby jeste umocnovala velkomestska noc a dest. Ma to takovou silu, ze Vrana je vam schopna trosku zahybat vedomim. Jamesi, nikdy nezapomeneme.

Zveřejnit odpověď