Masakr puberťáků řadí vyšší stupeň

Osmý svazek mangy Gantz dělá jediné… šokuje!

Gantz 8

Kdo má tuhle násilnou, velmi erotickou a ryze krvavou sérii v oblibě, jistě nebude překvapen, že ani v dalším pokračování se nešetří mrtvolami, šokujícími scénami a brutální akcí. Předchozí svazky však dle spousty ohlasů trošku ztrácely na tempu a kdekdo si mohl pomyslet, že Gantz jako takový brzy vyšumí a nemůže neustále překvapovat svým arzenálem zabitých postav. Nicméně manga jatka v duchu Game of Thrones i nadále překvapují a zaručuji, že tentokrát vás jisté úmrtí nejenom zaskočí, ale také docela rozesmutní. Kdo by čekal, že autor Hiroja Oku roztočí mlýnek na maso až v takové míře?!

Samozřejmě se tak nějak od většiny sérií očekává, že minimálně ústřední hrdinové přežijí všechny nastražené úskalí a problémy… maximálně přijde oběť v závěrečném střetu. Gantz jde na to ale úplně jinak a hrdinské obsazení už od začátku dokázal střídat jak na běžícím páse. Stále jsme tam ale měli několik postav, u kterých bylo díky jejich vztahu k hlavnímu hrdinovi, popřípadě díky jejich příběhům a cílům, jasné, že se dostanou daleko. Ale ono to každému vyjít nemusí. A způsob, jakým mohou odejít ze světa, nemusí být úplně příjemný. Takže ano, šokující zvraty a autorova lehká nenávist k hrdinům stále žije a je s podivem, že se stále daří udržovat jednoduchou zápletku o přežívání v takovém tempu a ne příliš sestupné kvalitě.

U série Gantz se dá diskutovat o samotné kresbě, která někomu může přijít příliš strohá a obyčejná či nepříliš detailní a atraktivní, nicméně hlavní dva klady – totiž ženská těla a brutalitu scén – si autor umí pohlídat na jedničku. Ano, Gantz nesází na propracované panely, přemíru detailů a autentické lidské výrazy. Jeho styl se ale dá identifikovat „počítačovou – 3D“ kresbou, obrovskou mírou stínování a občasnou živelností. Někomu to sedne, někomu naopak ne.

A ještě jedna věc: kéž by v takovém formátu vycházely všechny další mangy! Je to mnohem lepší, hezčí v knihovničce a bližší originálu.

Ne, Gantz rozhodně nebude tou nejlepší sérií, kterou nám Crew v manga titulech nabízí, nicméně si rozhodně zaslouží pozornost. Oproti ostatním se opravdu nebojí riskovat a tak trochu si hraje na svým vlastním, krvavým písečku. Jak dlouho tím dokáže udržet pozornost? Snad všech zbývajících 29 svazků. Dejte tomu šanci!

70%
  • Hiroja Oku: Gantz 8
  • Nakladatelství: Crew, 2015
  • Překlad: Anna Křivánková
  • Počet stran: 228
  • Cena: 199 Kč
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď