Ve službách Nuly 2 a 3

Fantasy svět ne nepodobný našemu. Kouzelnická akademie pro mladé čaroděje. Intriky, romantika a magie svištící vzduchem. Ne, není to trailer na poslední díl Harryho Pottera ani na další díl Slayers, je to Zero no Tsukaima (neboli česky Ve službách Nuly). Nulová Luisa konečně dokáže, že není úplně neschopná, Saito poprvé okusí jezdecký bičík a do děje vstoupí celá řada nových hlavních i vedlejších postav. Populární fantasy komedie, která se ani stránku nebere vážně, se začíná pořádně rozjíždět.

Ve službách Nuly 3
Ve službách nuly 2
Ve službách Nuly 3
Ve službách Nuly 2

První díl mangy končí krádeží „Hole zkázy“ záhadnou zlodějkou, zvanou „Hlínodrť Fouquet“. Ke krádeži by nedošlo, nebýt aktivního přičinění Nulové Luisy a jejích přátel, takže je jasné, kdo bude tento průšvih dávat do pořádku. Družina, složená z neschopné kouzelnice (Luisa), jejího fámula a sluhy v jednom (Saito), opálené a svůdné kouzelnice (Kirche) a obrýlené tiché čarodějky (Tabitha), se vydává plnit svůj první úkol. Přes veškeré peripetie sice mise končí úspěchem, ale ukazuje se, že šlo pouze o zahřívací kolo a skutečná výzva na toto kvarteto teprve čeká. Další děj vám prozrazovat nebudu, protože sice dojde na klasické fantasy epizody, ale na druhou stranu nějakou logiku to má, družinka, doplněná ještě o několik dalších postav a pomocníků, směřuje z bodu A do bodu B a víc od takové mangy na konci třetího dílu ani nemůžeme žádat. Kromě humoru, samozřejmě!

Manga Ve službách Nuly je krom jiného také harémovka. Jenže trochu netradiční. Hlavním hrdinou je Saito, který není žádný profesionální lamač dívčích srdcí ani mužný superhrdina s bicepsy jako melouny či obratností zaklínače. Saito je obyčejný středoškolák, do fantasy světa se dostal omylem, a navíc posluhuje své majitelce (takže se v něm pozná spousta čtenářů). Z nějakého důvodu však na ostatní holčiny v okolí působí jako magnet. Zatím kolem něj krouží kromě Luisy také Kirche, ulovit Saita se však snaží i služtička Siesta a asi je jen otázkou času, kdy taky knihomolka Tabitha přizná své city. Nečekejte ovšem žádné vulgárnosti typu „bunga bunga“, ecchi je zastoupeno pouze japonským kalhotkovým humorem. Pokud zrovna netrpíte tímto druhem fetišismu, zůstanou pro vás tyto scénky spíše záhadou.

Hlavní zásluhu na zábavnosti však mají především dialogy mezi jednotlivými postavami. Hlavně o neustálé jiskření mezi Luisou a Kirche, které jsou téměř dokonalými protiklady, není nouze. Názornou ukázkou jejich vzájemných „sympatií“ je série scének ve druhém dílu mangy, začínající na str. 154. Další komickou postavou je samozřejmě Saito, jehož neznalost dvorské etikety přivede princeznu Heriettu nejprve do mdlob a poté do extáze. Nejen Luisa má sto chutí Saita za jeho exces potrestat smrtí, zpoza dveří se vyřítí také Guiche, který se díky tomu stává součástí družiny i se svým neslušným krtkem. Aby toho nebylo málo, tak se do děje občas zapojí taky Saitův hláškující, respektive mluvící meč Delfinger, který používá brněnský hantec. V tomto směru musím vyzdvihnout kvality překladatele Jana Horgoše, bez něhož by některé dialogy ani zdaleka nebyly tak zábavné. Jeho překlad z japonštiny je na výborné úrovni a není mu co vytknout. Ve srovnání s „partyzánskými“ překlady do angličtiny, které jsou k mání na některých serverech, je profesionální český překlad jedním z hlavních důvodů, proč si mangu Ve službách Nuly koupit.

Jak už bylo naznačeno výše, do děje vstupuje řada nových postav, které mají na vývoj příběhu poměrně zásadní vliv. Zatímco v prvním díle se mohlo zdát, že veškerý děj se bude odehrávat především v kouzelnické akademii a jejím okolí, s příjezdem princezny Henrietty a jejího doprovodu dostává příběh ten správný rozmach, v některých aspektech podobný třeba Třem mušketýrům. Nebo jejich parodii. Faktem je, že svět, ve kterém se příběh odehrává, není nepodobný Evropě 17. století. Je zřejmé, že bezstarostná jízda prvních dvou dílů se začíná pozvolna měnit v docela vážný příběh. S tím souvisí i vývoj postav – Saito zjišťuje, že k Luise přese všechno chová nějaké city, ovšem naplno si to uvědomuje až v okamžiku, kdy se na scéně objeví Luisin daleko starší a schopnější snoubenec. Místo toho, aby mu byl Saito vděčný, že jej vysvobodil ze spárů trhlé tsundere, od níž se může většinou dočkat leda rány bičem, začíná na něj žárlit. Luisina postava zase dostává potřebnou hloubku díky retrospektivním scénám, popisujícím její dětství. Stále se však jedná o fantasy parodii v tom nejlepším slova smyslu.

Technické stránce mangy nejde nic vytknout, korektury byly provedeny poměrně pečlivě (ve dvou dílech jsem narazil na jediný překlep) a vynikající překlad už jsem chválil výše. Kvalita kresby zůstává na úrovni srovnatelné s prvním dílem, oproti prvnímu dílu jsou jednotlivé kapitoly odděleny kromě stručného představení nových postav také sérií roztomilých obrázků nazvaných „Siestin den“ a „Luisiny kostýmy“. Uvidíme, která postava přijde na řadu ve čtvrtém díle. Mimochodem, nenechte se zmást dětským vzhledem většiny postav, Luisa i její spolužáci jsou ve věku středoškoláků.

Celkově vzato splňují další dva díly mangy Ve službách Nuly prakticky všechna očekávání čtenářů – obsahují více akce, více romantiky i více Luisiných záchvatů hněvu – a minimálně stejné množství humoru. Sice se u mangy nebudete přímo válet smíchy, ale i tak jde o příjemnou, nenáročnou oddechovku. U čtvrtého dílu nashledanou.

Kvůli hloupému holčičímu sporu a dalšímu z řady Luisiných kouzelnických selhání došlo k narušení zdi pokladnice akademie. Toho okamžitě využila tajemná zlodějka, známá pod přezdívkou Hlínodrť Fouquet, s pomocí svého hliněného golema pronikla dovnitř a zmocnila se hole zkázy. Aby napravily svoji chybu, rozhodnou se Luisa, Kirche a Tabitha vyrazit po stopě tajemné zlodějky. Podaří se jim neznámou dopadnout a vrátit smrtící zbraň do bezpečí pokladnice? Dokáže Saito s Luisou překonat nová nebezpečí a zvítězit v boji s obřím golemem? A co se přihodí na Friggině bále?Čtěte ve druhém díle populární humorné fantasy o nešikovné čarodějce a jejím fámulovi pocházejícím z našeho světa! (anotace druhého dílu)

Díky Saitovým schopnostem se Luise a jejím přítelkyním podařilo zlodějku Fouquet dopadnout a hůl zkázy bezpečně navrátit do pokladnice akademie. K překvapení Luisy i jejích přátel akademii vzápětí navštíví květ Tristainského království, mladinká princezna Henrietta, Luisina dávná přítelkyně z dětství. Celá škola je vzhůru nohama a drby se rychle šíří. Proč se chce Henrietta vidět s Luisou o samotě. A co je zač pohledný vikomt de Wardes? Stane se Saitovým rivalem v lásce? Třetí díl pozoruhodného fantasy příběhu o klukovi z našeho světa, který se stal služebníkem nešikovné kouzelnice! (anotace)

  • scénář a kresba: Nana Močizuki
  • překlad: Jan Horgoš
  • vazba: paperback
  • počet stran: 180 / 180
  • cena: 168 / 167 Kč
  • vydal: Zoner Press, 2011

Petr Bouda (redaktor)

petr.bouda@fan­tasyplanet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentářů

  1. To je pro mne pozitivní zpráva – třeba se díky tomu víc čtenářů dozví, že tu vychází fantasy manga, případně nad ní přestane ohrnovat nos.

Zveřejnit odpověď