Mýty 13: Crossover, který nám úplně nekřížuje

Třináctá kniha Mýtů se jmenuje záhadně – Velký mytický crossover.
Jenomže s kým nebo čím se budou oblíbené pohádkové postavy z Mýtova potkávat? A bude to stát za to?

Zase se jednou ukázala nevýhoda malého tuzemského trhu, který logicky nedovede unést (tj. najít odbyt) všechno, co byť jen ta mainstreamová zahraniční komiksová vydavatelství sází jako na běžícím pásu. Jednou z takových je spin-offová série o vyhoštěném Jacku Hornerovi, který předvádí své hrdinství i neřádství nejčastěji na západním pobřeží. A právě ve Velkém mytickém Crossoveru, což je událost v zahraničních sešitech se odehrávající v rámci sérií Fables (tj. klasické Mýty), Jack of the Fables a vrcholící v třídílné minisérii The Literals.

A teď na to spojení můžete koukat dvojí optikou.

Pozitivní (otočte na stranu… odstavec „Pozitivní“)
Nebo negativní, jak jinak (však vy víte, co dělat).

Pozitivní

Velký mytický crossover, to slibuje velké věci! A sliby se mají plnit nejen o Vánocích. Takže nejen, že se Jack Horner vrací domů, přesněji řečeno na Farmu, protože Mýtov je zrovna zničený, a Mýty sem uprchly před velkým zlým temným pánem; aby toho nebylo málo, bojuje se o všechno.

Jakože fakt o všechno. O celý vesmír. Vedle toho nějaké pletky s černokněžnými zlovolníky vypadají jako zdravá letní svačinka.

Jack totiž pověděl Wolfimu a spol. o Literárech, bytostech tak mocných, že mohou jednou větou smazat celý tenhle vesmír. Literáři jsou totiž ti, kdo tenhle vesmír napsali, a nic jim nezabrání jej přepsat. Kdyby zrovna neměli autorský blok.

Celá tahle postmoderní hříčka je přitom komiksovým vyjádřením toho, jak to vypadá, když si dospělý chlap s přebujelou fantazií hraje. A jelikož vám Bill Willingham přinesl mnoho čtenářské radosti v předchozích knihách, vy mu tuhletu hru vlastně přejete. A co víc, když na ni přistoupíte, budete se velice dobře bavit. Hrátky se čtvrtou scénou, se žánry a žánrovými klišé nebo s popkulturními narážkami si pak užijete dosyta.

Nebo…

Negativní

Po zjištění, že tahle kniha je de facto zbytečná, a že hlavní dějovou linii nikam neposouvá, může čtení leckomu poměrně zhořknout. Velký mytický crossover je dokonalým ztělesněním toho, čemu se v žánru anime říká „fillery“ – v podstatě vedlejší příběhy, které s hlavním nemají co do činění, takže divák (potažmo čtenář) jen tak přešlapuje na místě, a čeká, až se vlak vrátí do správných kolejí.

Ničemu přitom nepomůže ani to, že většina z nás nezná všechny události Jack of the Fables, a proto není možné plně si vychutnat všechny nové postavy nebo narážky.

Je to jen na vás.

Mýty 13: Velký mytický crossover
Scénář:
Bill Willingham
Kresba: Mark Buckingham, Tony Akins, Russel Braun a další
Překlad: Ludovít Plata
Vydala: Crew, 2018
Počet stran: 232

Cena: 599 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page