Mýty mezi řádky

Dvě z nejlepších komiksových sérií pro dospělé, co v češtině v současnosti vycházejí scházející se v jednom příběhu? Jak by to vypadalo, kdyby se Tommy Taylor sešel s postavami z Mýtů? Přesně takhle!

Na první pohled propojení podivné, na každý další více než pochopitelné. Nejen z toho důvodu, že Mýty i Mezi řádky původně vycházely v podstatě pod jednou střechou, pod logem nakladatelství Vertigo. Obě série mají důležitý styčný bod – v duchu nejlepší ch postmoderních tradic si neberou na paškál nic menšího, než jsou příběhy samotné. A zatímco série Billa Willinghama žongluje spíše s pohádkovou vypravěčskou tradicí, Mike Carey se v Mezi řádky zabývá vyprávěním jako takovým, jeho mocí a jeho dopady na lidskou psychiku i společnost. V obou sériích tak příběhy doslova ožívají. A obě mají takový ten „gaimanovský feel“.

A přestože si Mýty jedním crossoverem docela nedávno prošly – ve třinácté knize Velký mytický crossover se dohromady spojila hlavní linie se spin-offem s postavou Jacka v hlavní roli  – šlo v podstatě stále o stejné univerzum. Tedy docela jiný případ.

Ačkoliv tenhle zajímavý crossover vychází pod značkou řady Mezi řádky, mnohem větší roli v něm, co se příběhu týče, hrají Willinghamovy Mýty. Tommy Taylor je totiž vyvolán skupinou kolem Frau Totenkinder do bitvy mýtů s Panem Temným, který sužuje Mýtov už nějakou tu knihu. Z logiky věci  je to smysluplné – Tommy prostupuje světy pravidelné, Mýty jsou více méně stále „doma“. Proč tedy příběh nevyšel v mýtické řadě? Hlavní myšlenka o tom, že „realita tohoto světa je mýtem světa vedle – a naopak“ totiž přeci jen souzní více s Mezi řádky.

Již brzy navíc pozorné očko pravidelného čtenáře Mýtů odhalí, jak je to s touhle knihou v rámci druhé série – nejde totiž o doplňující nebo dokonce rozvíjející příběh, ale spíše takovou „co kdyby“ alternativku, která především Sněhurce a její rodině předepsala mnohem temnější osudy. Ve výsledku tak jde pro obě řady o filler, knihu vyplňující prostor. Ale je to filler sympatický, vysoceoktanový a poměrně dost zábavný a zajímavý.

Přesto si troufám tvrdit, že pokud se v Mýtech neorientujete a holdujete pouze světu Mezi řádky, bude pro vás nelehko uchopitelný, autoři se s představováním „toho druhého světa“ a jeho postav hlavu úplně nedělají.

Mezi řádky 9: Mýty mezi řádky
Scénář:
Mike Carey, Bill Willingham
Kresba: Peter Gross, Mark Buckingham

Vydala: Crew, 2019
Počet stran: 144
Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď