Nádherná Lady Mechanika

Steampunkový komiks? Takových u nás mnoho nevyšlo – a právě proto by měli fanoušci zbystřit při každé další příležitosti se s touhle kombinací seznámit.

O steampunk je zájem – nejen mezi čtenáři, ale i autory. Atraktivní prostředí mixující alternativní historii, prostor pro úžasné vynálezy a nádech romantična je jako stvořené pro příběhy ryzího dobrodružného ražení a charismatické postavy. A přestože speciálně na stránkách knih je steampunk poměrně úspěšný (jen u nás vyšlo několik knižních sérií, samostatných románů i specializovaných povídkových sbírek), ve filmu a komiksu se objevuje spíše vzácně.

A přitom zrovna tahle vizuální média – a dvojnásob pak komiks, kde je veškerá vizualizace závislá pouze na fantazii a schopnostech ilustrátora, nikoliv na rozpočtu, jak je tomu v případě filmu – by měla být ještě vhodnějším prostředím pro vyprávění příběhů plné fantastických vynálezů, jež se k žánru pojí. A ne Wild Wild West se fakt nepočítá.

Teď je tu Lady Mechanika, první kniha příběhů (obsahuje 6 sešitů) z pera a barviček Joea Beniteze, s jehož prací jsme se u nás mohli doposud setkat pouze v Darkness Kompendium: Kniha 1. A jestli mě paměť neklame, je Lady Mechanika jedním z prvních steampunkových komiksů, který u nás vyšel – částečně bychom do tohoto subžánru mohli počítat i Jerieho verzi Candidea, tím dalším bylo nepříliš zdařilé tuzemské dílko Serpens Levis: Ve smyčkách hada.

A popravdě, právě Serpens Levis by mohla Lady Mechanika trochu připomínat – a to nejen základní zápletkou (krásná hlavní hrdinka s působivým dekoltem odhaluje a narušuje padoušský komplot a přitom se snaží zjistit, kdo ji – bytost částečně lidskou, částečně mechanickou – stvořil a proč), ale i faktem, že v obou případech vítězí forma nad obsahem. Naštěstí je však Lady Mechanika v obou těchto náležitostech ještě o notný kvalitativní kus dál. A tak přestože příběhově nepřináší skutečně nic, z čeho by bylo nutné sedat si na zadek – spousta akce, plošší postavy, neohrožení hrdinové, zlí vynálezci, pára, vzducholodě a další úžasné vynálezy, cliffhangery na konci každé kapitoly jako vystřižené z viktoriánské literatury, zkrátka taková „steampunková povinnost“ – vizuálně je Lady Mechanika skutečnou pastvou pro oko. Nebo dvě, pokud je máte.

Pak se snadno stane, že se přistihnete při tom, jak se opakovaně zaseknete na některém z panelů (práci s nimi má Benitez mimochodem také v malíku) a užíváte si to zpracování, podpořené skvělými barvami Petera Steigerwalda. Nebo zapomínáte vnímat dialogy… a prostě se necháte očarovávat vizuální stránkou příběhu. Ta je totiž velice půvabná.

Pro fanoušky steampunku a komiksu je Lady Mechanika asi jasnou „chci mít“ záležitostí. I těm ostatním má ale mnohé co nabídnout.

 

Joe Benitez: Lady Mechanika
Vydal: Argo, 2017
Kresba: Joe Benitez
Počet stran: 168
Cena: 598 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď