Ocelový Alchymista dorazil do Čech!

První dva svazky jedné z nejoceňovanějších mang jsou tady!

Nějakou dobu to trvalo, ale dočkali jsme se. Fullmetal Alchemist je do dnešních dnů považován za jednu z těch nejlepších mang, alespoň pokud se bavíme o šónenovském žánru. A po přečtení několika prvních kapitol vám ihned dojde, proč tomu tak je. Ocelový alchymista totiž kloubí všechna možná klišé, ale dělá to přesně v těch mezích, kdy vám to nevadí a hlavně zaujímá svým poměrně dospěláckým přístupem k příběhu. Ne, že by to bylo extra chytré (Zápisník smrti je přeci jen líp vystavěn) ale oproti všem Narutům z této série cítíte, že autorka Hiromu Arakawa má vše naprosto přesně promyšlené a neplýtvá žádným místem, postavou či dokonce scénou. Jako celek jde o fantasticky vyvážený titul.

Dva bratři, kteří svou vlastní naivitou a hloupostí přijdou o části svých těl, se vydávají na cestu za nalezením kamene mudrců a už při jejich prvních krůčcích pochopíte, že tahle cesta bude emotivní, náročnou a velmi zábavnou jízdou. Vztah mezi dvěma hrdiny funguje na jedničku a těch několik málo střípků z minulosti jen podtrhuje bromance, která čiší z každého dalšího rozhovoru a interakce. Okolní postavy jsou klasické archetypy, ovšem snadno rozpoznatelné jak vizuálně, tak svou charakteristikou. Každý jednotlivec je podstatný pro posun v příběhu a během dvou svazků se seznámíte hned s několika, kteří se vám stihnou zarýt do paměti. Co víc, jedna ze záporných postav se postará o slušný překvápko a především velmi silný, lidsky nepříjemný a šokující moment, na který budete myslet ještě nějakou dobu po přečtení. Honba za úspěchem je zkrátka nevyzpytatelná a nikdy nevíte, co se druhým honí v hlavě…

Ocelový alchymista je po všech stránkách správně namixovaným koktejlem, který má od všeho něco. Což platí i pro akci. Ta je velice zdařilá a transmutování nabízí hned několik pompézních okamžiků a originálních hektických scén. Autorka se nevyhnula ani humoru, který působí hrozně přirozeně a i když je v mnoha momentech zvýrazněn odlišnou kresbou, tak vůbec neshazuje poměrně ponurou atmosféru celé série. Jde o příběh, který už od začátku láká na veliké věci… a první dva svazky dokazují, že u toho budete chtít být.

Kresba může být snad jediným problémem, na který mohou někteří narazit. Osobně považuji rovné linky, minimum detailů v obličejích – ve vlasech či v okolí za nepřekážející problém, ovšem čtenáři, jenž jsou zvyklí na moderní série, by mohli krapet narazit. Platí však, že jde o velmi čistou kresbu, která je perfektně přehledná, opatrnější v dialozích a rozjuchanější v akčních pasážích. Nestane se, že by vás nějaký panel zmátl, popřípadě byste ztratili přehled o ději. Vše je pečlivě rozvržené a přesné… prostě paráda.

Pro fanoušky mangy naprostá povinnost. Pro nečtenáře pak zcela jistě dobrý startovní titul, kterým tuhle čím dál populárnější mánii okusit. Díky Crwi za sérii, která si české vydání skutečně zasloužila!

 

Hiromu Arakawa: Fullmetal Alchemist: Ocelový alchymista 1,2
Překlad: Anna Křivánková
Vydal: Crew, 2017/2018
Počet stran: 188
Cena: 199 Kč

 

Hodnocení: 90%

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page