Pátý Ocelový alchymista pobaví

Další díl mangy, další porce zábavy!

Ocelového alchymistu mám hodně rád. Hlavně kvůli tomu, že se autorka Hiromu Arakawa nesnaží mermomocí šokovat, ale staví příběh na poctivých základech – dobře napsané postavy, silné emoce, řádná dávka akce a humoru, přehledná kresba a vtahující děj. Může se to jevit přímočaře a bez přidané hodnoty, jenže tak to vůbec není -v sérii všechno šlape jako švýcarské hodinky.

 

Duo našich hrdinů, bratři Elricovi, zažili v předchozích čtyřech svazcích pořádné dobrodružství (a to jsme pořád na začátku!), a proto je čas si na chvilku vydechnout a víc prokreslit nejen jejich charaktery, ale také charaktery lidi, kteří se objeví v jejich životech. Ano, tento svazek nepřináší tsunami akce či odpovědi na kýžené otázky, ale nevadi to. Arakawa totiž umí i tyhle civilnější a osobnější mini epizody, ve kterých jde hlavně o zábavu a povídání. A jelikož jsou oba bráchové sympaťáci, jejich nové příhody krásně fungují.

I přesto, že svazek je podán v mírnějším tempu a odlehčenější atmosféře, tak se našel prostor pro slušné emoce a silnější dialogy, díky kterým si postavy zase o něco víc oblíbíte. Včetně nových charakterů, kteří se do jednoho úplně odlišují od již představeného ansáblu. Navíc se ke konci ponoříme do minulosti, ve které nás čeká kupa překvápek a zajímavého vývoje. Připomíná to starší dobrodružné příběhy ve stylu Goonines či mladého Indyho, a vy si po přečtení uvědomíte, že vlastně čtete parádní popcornovou jízdu, a že v danou chvíli nepotřebujete nic víc. A jak naznačuje finále, v minulosti obou bratrů ještě nějaký ten čas zůstaneme a budeme dál sledovat jejich cestu ke schopnostem, které mají v současnosti. Důležitý je i fakt, že jejich konání je logické a nijak vycucané z prstu.
Bál jsem se hrozně moc kresby; ne kvůli sobě, ale kvůli čtenářům, kteří jsou docela přísní, a po takřka experimentálních Titánech, 3D modelech z Gantz či uhlazenému Zápisníku smrti může mnohým Ocelový alchymista připadat… „obyčejně“. Ale dle reakcí to čtenářům (stejně jako mně) vůbec nevadí a naopak tenhle přímočařejší styl kvitují. Já sám si hrozně užívám především akci, ve které je kupa detailů, a přesto jsou panely naprosto přehledné a bez rušivých elementů. Stejně tak dobře fungují i komornější situace, ve kterých si postavy povídají. Je to uhlazené, bez experimentů, ale přesto velmi působivé a milé na pohled.

Hodnocení: 75%
Ocelový alchymista 5
Autor: Hiromu Arakawa
Překlad: Anna Křivánková
Vydal: Crew, 2018
Počet stran: 190
Cena: 199 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď