Shazam! Aneb nejdětinštější superhrdina Justice League očima tvůrce Kůstka

V kinech se objevil nový origin snímek Captaina Marvela. Toho původního, z DC komiks. Komiksová nakladatelství tak měla skvělou příležitost na blockbuster navázat i nějakým tím čtivem. A hle, jedno je tady…

Tak schválně, kolik českých komiksů se Shazamem napočítáte? Postačily prsty rukou, žejo? Moc jich není. Kdo by ale čekal, že úplně první samostatný komiks Captaina Marvela/Shazama (a dále už jen Shazama, pro pořádek a ne-zmatky), postavy ze zlatého věku komiksu, jen o málo mladší než samotný Superman (poprvé ve Whiz Comics 2 v lednu roku 1940), se k nám dostane ve zpracování od Jeffa Smithe?

A právě jméno autora, podepsaného pod scénářem i kresbou tolik milované (a zaslouženě) série Kůstek je dost možná jedním z hlavních argumentů, proč si premiérového tuzemského Shazama pořídit, i když nemáte děti.

Právě na mladší ročníky je kniha Shazam!: Monstrózní společenství zla zacílená především – klidně ji můžete dát přečíst i svým předpubertálním ratolestem. Příběh malého sirotka Billyho Batsona, jeho seznámení se se záhadným čarodějem, který mu předá magickou schopnost proměňovat se v superhrdinu (a dospěláka k tomu!), šel v podstatě docela jinou cestou než biják toho času brázdící plátna multiplexů. Spíš než pubertálním humorem totiž zaujímá ryzím dobrodružstvím, dobrými nápady, sympatickými postavami – a to i těmi vedlejšími – a, pokud už jste dospělák, velkou porcí roztomilosti. Tu má ostatně Jeff Smith v tužce, jak ukazoval i Kůstkem. I v tomto případě se postaral kromě textů také o kresbu – a postaral se o ni znamenitě.

Na čtenáře, který už nějakou dobu nepatří mezi omladinu a dorost, bude Smithovo dílko působit i v rovině nostalgie: ten závan poctivých dobrodružných příběhů let osmdesátých a devadesátých je jednoduše půvabný, a v dnešních tendencích dokreslovat superhrdiny o temnotu a seriózní dramata i navýsost osvěžující.

Výhodou je pak i fakt, že je Shazam!: Monstrózní společenství zla samostatnou počtenicí, mimo všechny ty New 52 a Znovuzrození superhrdinů DC univerza. Není třeba tak znát kontexty, čekat na další díly nebo příběhy souvisejících superhrdinů; stačí si prostě sednout, otevřít knihu, začíst se a bavit.

Shazam!: Monstrózní společenství zla
Scénář a kresba: Jeff Smith
Vydala: Crew 2019
Počet stran: 212
Cena: 499 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď