Tokijský ghúl 11+12: Kanekiho marný boj

Nejnovější dva svazky Tokijského ghúla jsou porád boží!

Když se člověk ohlédne, jakou cestu už série Tokijský ghúl za pouhých dvanáct knížek ušla, člověku dojde, že autor Sui Išida je mezi manga tvůrci poměrně zvláštním úkazem. Jeho série totiž stihla projít hned několika fázemi, a změny, které učinil, si kdejaký jiný autor troufne vyzkoušet až mnohem, mnohem později. A to mluvím jak o příběhu, tak kresbě.

Náš hrdina Ken Kaneki zjišťuje nepříjemnou pravdu a celý život se mu (už potřetí!) otáčí naruby. Jako by si toho už nevytrpěl dost. Jeho dosavadní vývoj a následná rozhodnutí však vedou jen k dalšímu marnému boji, který se zdá nekončíčí studnicí utrpení. Ale jak to u manga příběhů bývá – vždy jde o překonávání sebe sama a také krizových situací. Kanekiho volba tak rozhodne o budoucím směřování děje; a nutno podotknout, že i když nejde o překvapivou cestu, jde minimálně o cestu přirozenou.

Jakousi paralelou ke Kanekiho odhalení se v nových svazcích daleko více zrcadlí i protipól v podobě Amona, který čelí podobnému obratu ve svém životě. Už nejde jen o to, že svět a lidé v něm nejsou černobilí, barvami a možnostmi tahle série doslova překypuje a nikdy si nemůžete být jistí tím, kdo mluví pravdu a komu věřit. Hrdinové to zjišťují na každém kroku, a i přesto, že tentokrát nejde příliš o akci a nadcházející válku, tak jsou tato zjištění a rozmluvy zatraceně potřebné, aby se čtenář naplno ponořil do fiktivního Tokia a jeho zakopaných zrůdností.

Mimo skvěle zvládnuté postavy tu však máme i naprosto fenomální práci s kresbou, která se každým dalším dílem stává kreativnější a vypiplanější. Komorní scény se plně soustředí na výraziva hrdinů a jednotlivé panely srší uměleckým záměrem. Jakmile je potřeba přitlačit a atmosféru zhustit, nastupuje na scénu tuš a podmanivé stínování, které scénám dodává punc výjimečnosti. V tomhle ohledu jde takřka o dokonalé dílo.

Tokijský ghúl je stále jedna z nejsilnějších sérií, kterou nám Crew dopřává, a čekání na konec první poloviny příběhu je neuvěřitelně napínavé.

85%

Tokijský ghúl 11/12
Autor: Sui Išida
Vydal: Crew 2018
Počet stran: 204
Cena: 199 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď