Tokijský ghúl se zakusuje do živého

Ghúl, který bojuje proti celému světu!
A to hned ve čtveřici knih, aby toho nebylo málo!

Ken Kaneki to od začátku série nemá vůbec jednoduché, a po posledním, velice traumatickém zážitku se nelze divit, že se dočista zbláznil, a prošel duševní proměnou. Tím však získal i zcela novou, velmi působivou sílu, která mu pomůže ochránit vše, co je mu drahé. Co víc… Anteiku a klan Aogiri jsou připraveni do války, ve které půjde o všechno.

Z této série se postupem času stala krásná sonda do duší emo lidí, kteří jsou díky neférovým situacím nuceni činit čím dál šílenější a brutálnější rozhodnutí. O(b)sazenstvo kolem Kena Kanekiho se střetává s nepřáteli, kteří jsou s některými z „těch dobrých“ propojeni rodinný vztahem, někdy bývalým přátelstvím a někdy jen urputnou touhou po pomstě. Každý z nich má svou motivaci a důvod proč bojuje za svůj tým. A i když se očekává sem tam nějaká zrada, je to jízda, která umí šokovat téměř každou kapitolu.

Sui Išida přihazuje neustále nové postavy, velkolepější a dynamičtější akční sekvence; a mezitím stíhá pořád komplexně rozvíjet svět Tokia, který skrývá řadu tajemství a organizací. A když už máte pocit, že je šachovnice přeplněná figurkami, autor přidá další políčka. Nepodvádí, od počátku si nechává v záloze spoustu prostoru a místa, a díky tomu nic nevypadá jako náhlé vycucání odnikud. A funguje to na výbornou. Postavy se dostávají do situací, ve kterých jsou ovládány pouhými emocemi a strachem ze ztráty blízkých. Z každé strany na vás dýchá urputná snaha vítězství a přežití.

Série pak s desátým svazkem přistoupila k časovému skoku, který pomohl ustálit hned několik běžících problémů a trochu se nadýchat čerstvého vzduchu. Šest měsíců se podepsalo výrazně na cílech, které postavy mají, a hlavně na jejich psychice, kdy pociťujete změny, které musely nenávratně přijít. A je dobře, že se autor nezdržuje zdlouhavým vývojem, ale přistupuje okamžitě k jádru pudla. Ví, co chce odvyprávět, a ví jaké nástroje k tomu použít. Zatím mu to vychází na jedničku.

Troufám si tvrdit, že kresebně je Tokijský ghúl asi ta nejzajímavější série, co u nás z mang vychází. Od prvního do desátého svazku si autor neskutečně vyhrál se svým stylem a neustále obohacuje své kresby novými prvky. Panelování je mnohdy roztříštěné na nenavazující segmenty a permanentní soustředění na hlubokou tuš činí z tohoto díla pastvu pro oči.

80%

Tokijský ghúl – sešity 7/8/9/10

Autor: Sui Išida
Překlad: Anna Křivánková
Vydal:
Crew, 2018
Počet stran: 202 / 220 / 204 / 220
Cena: 199 Kč / 199 Kč / 199 Kč / 199 Kč

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď