Útočící Titáni po dvanácté: Závěr monumentální naháněčky

Není čas ztrácet čas. Autor Isajama se rozhodl, že po minulém svazku, který byl vskutku velkým přešlapováním na místě, se do toho pořádně opře a poměrně zásadní příběhový oblouk v macatém finále nechá vyvrcholit. Objeví se nová schopnost, velké úmrtí, a hlavně zajímavý zvrat, který ve vás vyvolá spoustu otázek. Jenže… pořád je to tak na půl cesty. Bohužel.

Ono, když chcete odvyprávět šokující příběh, není úplně fajn, když se hlavní protagonisté neumí rozhodnout a neustále už několik knih opakují stále stejné fráze. Dialogy jsou celkově v posledních svazcích dost problémové, protože z nich neplyne žádná uvěřitelnost. Jako by šlo o nějaké náhodné, vygenerované fráze, které do kontextu sedí, ale šíleně šustí papírem. Což je o to větší škoda, neboť právě dialogy a na to navazující psychologie postav byla pro tuhle sérii jakýmsi majákem. Ale ten se momentálně ne a ne zapnout.

Ona osudová a poměrně důležitá smrt, lépe řečeno obětování, také nefunguje na první dobrou, neboť už několik stran dopředu víte, že k téhle situaci zkrátka musí dojít. A když to nastane, emoce jdou stranou, neboť ihned následuje další akční atrakce a šokantní zvrat. Ne, že by to vůbec nefungovalo, jen tomu zkrátka řečeno něco chybí. Možná větší dávka citu? Pomalejší sled situací? Zbytečná roztříštěnost několika dějových linek? Těžko říct… pointou je, že to nemá tak silný tah na branku, jak bych očekával.

Nastává tu paradox. Zatímco scénář se každým dalším dílem točí v kruhu a slábne, tak kresba se díl od dílu zlepšuje a nacházíme mnohem méně příležitostí, proč se jednotlivým panelům vysmát. Akční potyčky mají koule, spousta fyzična a rozmáchlé tempo, které v pravidelných panelech umí udržet pozornost. Jakmile si postavy povídají, je to o něco horší, především kvůli opakujícím se statickým výrazům a zvláštní strnulosti v tělech. I tak jde ale jasně vidět, že se kreslící um zlepšuje a zametá své slabiny. Pořád to není žádná hitparáda, ale tolik to nevadí.

O kapánek lepší jak minule, přesto jsou první díly nepřekonány. Svazek obsahuje spoustu akce, zásadních zvratů a šokujících smrtí, přesto by si zasloužil o něco ucelenější péči.

 

Hadžime Isajama: Útok Titánů 12
Překlad: Anna Křivánková
Vydal: Crew, 2017
Počet stran: 190
Cena: 199 Kč

 

Hodnocení: 55%

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

Zveřejnit odpověď