Útok titánů zkouší změnu. Titáni už nejsou pro lidstvo největší hrozbou?

Poslední svazky této úspěšné série nám nabídly slušnou porci akce, ale především rozehrály hru, ve které se hrdinové pokusí svrhnout nastolený režim a sesadit z politického trůnu zodpovědné osoby.
Samotní Titáni tak ustupují do pozadí a Ervinova skupina se vydává na velice osobní misi, která však může rozhodnout o budoucnosti lidstva.

Nedávno se něco podobného stalo u série Gantz, a musím říct, že tyhle změny autorům kvituju. Vykašlat se na své úhlavní nepřátele a podobně jako v Živých mrtvých se soustředit na lidské zlo dokáže sérii slušně nakopnout k ještě delší a zábavnější životnosti. A Titánům dělá nový nepřítel, Kenny Ackerman, slušný prostor k nervydrásajícím chvilkám. O to víc, když víte, že má něco společného s jedním z hlavních hrdinů.

Příběh je v posledních dvou svazcích velice komorní, úderný a tne do živého. Člověk zabíjí člověka a odhalují se pravdy, které by snad bylo lepší nikdy nevědět. Příběh se dere kupředu a pomalu se odhalují zásadní tajemství, která sérii tíží od prvopočátku. Jednotlivé kapitoly odsýpají, a strach z nového, nebezpečného nepřítele, který sice neměří několik metrů, ale za to zná každou vaši slabinu, je skutečně působivý. Tohle tato série potřebovala. Osvěžení, které nás postupně dovedlo až k jednomu zásadnímu dějovému oblouku, který se snad rozřeší v nadcházejícím díle. Karty jsou vyloženy na stole, a zdá se, že Eren konečně pochopí, proč je svět v takovém chaosu, v jakém se momentálně nachází.

Titáni jsou téměř nepřítomni, a autor tak dostává prostor pro konfrontaci lidských postav. Pořád jsou jeho proporce dosti zvláštní a zakrslé trpaslíky střídá s protáhlými končetinami, nicméně to záhadným způsobem neruší atmosféru a ona grotesknost jen podtrhuje nepříjemný pocit, který během čtení máte. Zdá se mi, že to plní účel a naopak se to stává hlavní atrakcí… Ale samozřejmě lze chápat, že to mnohým není po chuti.

80%

Útok titánů 14 – 15

Autor: Hadžime Isajama
Překlad: Anna Křivánková
Vydal: Crew, 2018
Počet stran: 200 + 200
Cena: 189 Kč + 189 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď