Živí mrtví 22: Čerstvá krev v zombie přežívačce

Tahle série je nezastavitelná. Po více jak dvaceti knihách (a občas recyklující hlavní dějovou linku), je zombie etalon Živí mrtví připraven na velkou změnu. Je totiž po válce s Neganem. Nastaly dva roky klidu a míru, kdy se Rickova skupina nejen zotavovala, ale konečně i začala budovat potřebnou a stále slibovanou civilizaci.

Po fakticky dlouhé době jsme se tak slavnostně dostali do bodu, kdy si hrdinové dovolují vydechnout a mají místo přežívání plné ruce s běžnou prací, běžnými problémy a sem tam nějakým nemrtvákem. Zkrátka, je to změna. Veliká.

Avšak jak to u scénářů Roberta Kirkmana bývá, brzy nastanou problémy. Ty jsou naštěstí jen naznačeny a nijak nenarušují ústřední dějovou linku a vy se tak po delší době můžete znovu porochnit v charakterech, odhalit pár pěkných zvratů, navodit slušnou atmosféru a objevovat, co pro sebe jednotlivé postavy znamenají. Ale hlavně jde o skvělý vývoj, který hlavně v podobě Ricka, jasně definuje, že časy minulé jsou pryč. Avšak temnota se nikam nevytratila. Jen číhá na správný okamžik.

Je radost číst příběhy postav, které si za tu dlouhou štaci zažily své, a přitom je vidět ve zcela nových polohách. Nejde jen o vizuální změny, které jistě trknou do očí jako první, ale především ty charakterové, jenž budou ovlivňovat budoucí děj. Poprvé jsme se v této sérii stali svědky časového skoku a zcela poprvé vidíme, že civilizace má přeci jen naději na úspěch. A to je hrozně dobře, neboť po všech těch šílenostech si trošku naděje zasloužíme. To by to ale nebyli Živí mrtví, kdyby vás konec naprosto nešokoval a nenachystal si další, velmi unikátní novinku, která brzy pořádně zamíchá kartami. Jo, Negan je pouhým začátkem…

Kresebně je to díl od dílů parádnější. V nejnovější knize (mimochodem, ta je tentokrát o něco delší) měl Adlard o něco víc možností, jak se ukázat na ploše celých stran, a využil toho maximálně. Nádherné scenérie plné detailů, atmosférické krůpěje deště, temné zákoutí nočních krajin a mnohem barvitější emoce ve tvářích jsou na každé straně potěchou pro oči a nelze nic jiného, než je chválit a chválit.

Po šílené jízdě z několika posledních dílů nastal čas na výraznou změnu a výdech. Tento po všech stránkách skvěle napsaný, a ještě lépe nakreslený komiks, nesmí fanouškům v žádném případě chybět a nováčkům by mohl vydláždit ideální cestu pro start.

 

Robert Kirkman: Živí mrtví 22: Nový začátek
Scénář: Robert Kirkman
Kresba: Charlie Adlard
Vydal: Crew, 2017
Počet stran: 160
Cena: 299 Kč

Hodnocení: 85%

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď