Živí mrtví: Negan vs. Rick poprvé

Je čas války!

Na co to zbytečně obkecávat. Je to samozřejmě strašlivý masakr. Robert Kirkman s jubilejní dvacátou knihou nekončící zombie apokalypsy roztáčí ruletu plnou smrti, zvratů a osudových chvil, které rozhodnou nejen o tom, kdo bude žít o nějakou chvíli déle, ale také jak bude v budoucnu vypadat svět, ve kterém se postavy snaží docílit nové civilizace. A i přesto, že tento díl je první polovinou téhle vyhrocené války dvou odlišných armád… je to hrozivá zábava.

Když se vám v zombie příběhu objeví sadista Guvernér, kanibalové či jiné zvrácenosti, tak nějak si myslíte, že už to horší být nemůže. No a pak přijde charismatický Negan a jeho hra „chodí pešek dokola, kdo ho chytí… tomu rozmajznu hlavu baseballovou pálkou“.  No a vám je jasný, že Živí mrtví se zdaleka nevyčerpali a Kirkman má v zásobě pořád kotel nápadů. Takže… co si takhle rozpoutat válku, ve které dáte dohromady veškerý dostupný ansábl, včetně divoké tygřice? Jedno je jisté, jak praví samotný Rick: „Válka se neobejde… bez obětí.“

A že jich bude. Potyčka jede na plný obrátky a je to nervy drásající drama, kde budete mít problém pravidelně dýchat, protože autor na nic nečeká a kosí jednu postavu za druhou. Jsou to rychlé, šokující a přitom až chladně napsané konce postav, u kterých není čas na truchlení, protože příběh se stále žene kupředu. Tahle série zažije jedny z největších akčních sekvencí, které mají obrovskou šťávu a ani na sekundu vás nebudou nudit. Přestřelka střídá souboje na blízko, výbuchy a řev vítězů i poražených. A oživlé mrtvoly jsou opět jen kulisou, která občas jedné či druhé straně dopomůže k jisté výhodě nad nepřítelem, ovšem jak už jste u téhle série zvyklí – jde tady především o žijící lidi.

A i přestože jste uprostřed válečné vřavy, kde není nouze o taktizování a skvělé scénáristické veletoče, pořád se najde čas na lidská dramata a fantasticky napsané dialogy. Je úplně jedno, kdo si s kým povídá. Je úplně jedno, jestli jde o hlavní či vedlejší postavu, je to zkrátka hrozně uvěřitelná palba! Už samotné první stránky a pozvolný rozhovor mezi Rickem a Andreou vám jasně ukazují, že Kirkman je zkrátka božan. Co víc, v této knize je i poprvé použit jiný druh vyprávění a vracíme se lehce v čase, což je pro tuhle sérii dosti netypické a velmi osvěžující. No, a že Negan opět kraluje, to už je ohraná písnička. Záporák, který skutečně dodal sérii nový život. A perfektní český překlad to jen vyšperkovává k dokonalosti!

Kresebně se tentokrát jedná o naprostou parádu, kdy Adlard využívá mnohem víc dvoustránek, na kterých umí s přehledem ovládnout vaši pozornost. Ať už se jedná o pouhé zobrazení emocí či napínavou přestřelku, je to atmosférická šleha. Kresba se čím dál víc přetavuje do realistična, a to i přesto, že si zachovává svůj komiksový styl. Kreslíř má tentokrát pod rukama i scény plné všemožných detailů a opravdu jde vidět, že je dělá s láskou a veškerou chutí. No a pak tu je pekelně skvělé stínování a hrátky se světlem, ze kterého jde až mráz po zádech. Jo, prostě nadpozemsky povedené.

Tahle kniha má jedinou vadu. Okamžitě chcete další.

Živí mrtví 20: Totální válka, část první
Scénář: Robert Kirkman
Kresba: Charlie Adlard
Překlad: Martin D. Antonín
Vydal: Crew, 2017
Počet stran: 136
Cena: 299 Kč

Hodnocení: 100 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď