Cech objevitelů: Do Shambaly, ať je kdekoliv

První díl Cechu objevitelů je nostalgicky dobrodružný výlet za ničím menším než legendární Shambalou.

Když se vám dostane do rukou první díl cyklu Cech objevitelů s podtitulem Cesta do Shambaly, první, co vás rozhodně zaujme, je jeho velikost. Úctyhodný špalík, takřka osmisetstránkový, v pevné vazbě už působí pořádně bytelným dojmem. Obálka připomínající staré verneovky vyvolává mrazení v zádech, a to jste ještě knihu ani neotevřeli. A když už ji otevřete, dýchne na vás i přes její novotu záhadami starých časů. Nažloutlé stránky připomínají staré spisy, takže po celou dobu čtení máte pocit, že nečtete knihu vydanou v novém tisíciletí, ale starý deník z cest.

 

Záhada textem i obrazem

Další a hlavní devizou knihy, která ji odlišuje od běžné knižní produkce, je její struktura. Kniha není jen textem doplněným o obrázky, ale kombinuje román s komiksem. Části hlavně popisné jsou psané textem, zatímco jakmile je více dialogů nebo se děj zrychluje, přichází ke slovu Rick Ross a jeho komiksové kresby.

Děj prvního dílu Cechu objevitelů je zasazen do období první světové války. S ní má ale málo společného. Vypráví příběh jednoho z členů cechu, Arthura Ogdena, který v touze za slávou vyráží do země věčného ledu, aby objevil severní cestu. Nepochodil. Sice jako jediný z celé výpravy přežil, ale z toho, co se na severu událo, si nepamatuje zhola nic. A jeho tělo navíc začíná záhadně chátrat. Povolá tedy svého bratra, majora Ogdena, velitele Páté dragounské gardy, aby mu pomohl nalézt místo, které za těmito záhadami stojí. Tím místem je tajemné město Shambala, objevující se různě po světě.

 

Cíl v mlze

Základní zápletka zní jednoduše, ale opak je pravdou. Hrdinům se staví do cesty další a další peripetie, potkávají stále nové postavy a ne každý je tím, kým se zprvu zdá. A zde se dostáváme k prvnímu problému románu. Nejen, že příběh postrádá jednoho hlavního hrdinu, se kterým by se čtenář mohl sžít, ale postav je tu opravdu velké množství. Navíc – některé v sobě skrývají i více osobností a nikdy nelze čekat, která z nich zrovna promlouvá do děje.

To celý příběh zamotává o dost více, než by muselo. Příběh nabobtnává, hlavní cíl se topí v mlze a zákonitosti světa jsou stále více a více rozmělňovány. Skoky v ději mezi jednotlivými kapitolami a občasný výkyv v logice přehledu o ději také příliš nepřidává.

První díl cyklu Cechu objevitelů je rozhodně pozoruhodnou knihou; zároveň ale také trochu rozporuplnou. Na jednu stranu uchvátí svým zpracováním, kombinací s komiksem a atmosférou. Na stranu druhou pak zamotá hlavu nepřehledným příběhem. Rozhodně ale zanechá v každém, kdo se do ní pustí, hluboký dojem.

 

Jon Baird, Kevin Costner: Cech objevitelů – Cesta do Shambhaly
Vydal: Omega, 2016
Ilustrace: Rick Ross
Překlad: Marek Čtrnáct
Počet stran: 784
Formát: váz.
Cena: 599 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentáře

  1. Žádné vyjádření k mizerné redakční práci a množství překlepů v překladu??? PR nebo recenze???

  2. Vydal: Omega.. Aneb znalého čtenáře tohle nemá šanci překvapit 🙂

Zanechat odpověď