Kladivo na démony (a jinou havěť)

Pavouci, démoni, účetní, démoničtí účetní, župany a dokonce i titulární kladivo. Desátý díl Kladiva na čaroděje, tentokrát zase jednou z pera otce série Jiřího Pavlovského, opět nezklamal. Je svižný, je vtipný, a nikdy nebudete mít dost.

Felixe Jonáše se někdo snaží zabít, což není žádná novinka. Tentokrát se o to ale kdosi pokouší velice urputně, tahá s sebou přitom záhadnou červenou krabici, a dokonce ani nenechá Felixe převléct se z toho zatraceného županu. Zatímco Felix si užívá vlastní eskapádu, která ho zavádí na čím dál zajímavější (ne nutně pozemská) místa a k čím dál větším masakrům, Klaudie s Walterem a Vincencem řeší svůj vlastní případ. A obě linie se postupně zavrtávají hlouběji do fungování magie a démonské roviny reality. Jestli je Kladivo na démony něčím především, je to příprava na příští dva díly a zamýšlené uzavření první řady série.

Série Kladivo na čaroděje si až na ojedinělé zaškobrtnutí (a i to záleží spíš na osobním vkusu) drží nadprůměrnou úroveň, ale plně vyniká především ve chvíli, kdy si ji opět vezme pod křídla její tvůrce. Pavlovského osobitý humor a s cynickou láskou reprodukované kulisy současné Prahy jsou pro příběhy Felixovy party to nejlepší koření, a projevuje se to i v nejnovějším díle. Tentokrát je jednoznačně nejzajímavější a nejzapamatovatelnější Felixova sólová jízda; nejen kvůli stupňující se akci a zábavně nechutným popisům (pavouci nejsou v perexu zmíněni náhodou a arachnofobové budou zřejmě muset pár stránek přeskočit), ale i kvůli drzým poznámkám, kterými v desítce Felix oplývá podstatně víc než ostatní. To ovšem neznamená, že by druhá linie byla slabá. Jen se prostě nevyrovná tomu, že nám Felix konečně názorně předvede, proč že se pořád mluví o těch kladivech.

Přestože je trochu škoda, že poslední dobou málokdy pracují všichni čtyři členové Jonášova komanda pohromadě, nijak to příběhu neškodí. Naopak: Kladivo na démony staví na tom, že když už byla část malých špinavých tajemství našich hrdinů odhalena, je nejvyšší čas, aby si každý ve chvíli, kdy je z dohledu ostatních, zadělal na nějaká další. A všechny tyhle nové „nepodstatné drobnosti“ naznačují, že nadcházející finále bude víc než zajímavé. Aspoň doufáme.

Desáté Kladivo je prostě opět akční, vtipné, grandióznější než díly předchozí a neskutečně zábavné. A tak jedinou výtkou stálé zůstává, že je kniha moc krátká…

Jiří Pavlovský: Kladivo na démony (Kladivo na čaroděje 10)
Vydala: Epocha, 2016
Obálka: Lubomír Kupčík
Počet stran: 168
Cena: 159 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď