Knihovna, která ovládá celý svět

Knihovna na Černohůrce vás přenese do magického světa, kde je možné prakticky cokoliv. Scott Hawkins ve svém debutu dokázal spojit reálný svět s tím nadpřirozeným a vytvořit velice zajímavou zápletku.

Na neznámém místě stojí knihovna plná moudrosti a především receptů na to, jak ovládnout neomezenou moc. Její obyvatelé nestárnou a nemohou umřít. Nad všemi stojí prastarý Otec, který se rozhodl předat svoji osvícenost dvanácti učedníkům. Každý může disponovat specifickým uměním, takzvaným katalogem, jako je o léčení, válčení či dorozumění se zvířaty. Učni musí nastudovat velké množství knih, ale přitom platí základní pravidlo: omezení svých znalostí pouze na jeden katalog. Nesmí o něm mluvit před ostatními ani se zajímat o jiné; za porušení čeká každého nemilosrdný trest. Nepřemožitelný Otec ovšem jednoho dne zmizí a knihovníci jsou z knihovny vyhnáni. Nejen, že zkouší najít svého opatrovníka, ale zároveň jim hrozí nebezpečí za každým rohem. Nekonečnou moc katalogů by totiž rádi získali jejich nejmocnější nepřátelé.

Knihovna na Černohůrce je autorovým prvním románem, a hned na začátek musím říct, že rozhodně povedeným. Na stránkách knihy se zlo se střetává s dobrem, i když… úplně kladné postavy se dají v textu najít jen velice těžko. Ústřední postavou je jednoznačně mladá dívka Carolyn, kterou sledujeme napříč celým příběhem. Na první pohled se sice jedná o milou a sympatickou holku, zároveň si ovšem jde tvrdě za svými cíli a nebojí se přitom vraždit lidi na počkání. Opustila obyčejný svět, aby se mohla po boku Otce stát mocnou bytostí.

Nejedná se ovšem o román s jednou hlavní postavou. Celkový počet důležitých charakterů je poměrně vysoký. Jen samotných učňů Otce je dvanáct, přestože někteří z nich stojí spíše v pozadí. Mezi ty hlavní patří nemilosrdný David, který ovládá umění války. Jennifer zase umí vzkřísit mrtvé – užitečná schopnost, protože smrt zde číhá na každém kroku. Michael mluví se zvířaty a vlastně v podstatě žije i jejich život. I mazlíčci mají v celém příběhu poměrně významnou roli. Dočkáte se například zběsilých psů, které byste rozhodně nechtěli potkat v noci. Příležitost dostali i lvi, tentokrát v pozici nejlepšího přítele člověka.

Atmosféra celé knihy je veskrze temná. Vraždy jsou na denním pořádku. Možnost vzkříšení je pravidelně využívána, a tak se hodně z přítomných dostává do role zombie. Celý děj postupně graduje a vyústí až do apokalyptických rozměrů. Právě až přehnaný vývoj událostí je možná jediným negativem celé knihy. Nakonec totiž čtenář skončí ve zcela změněném světě, kdy na obloze ani nesvítí klasické slunce. Fanoušci nemilosrdné a brutální fantasy budou potěšeni. Mrtvých je dost, stejně jako opravdu drsného mučení.

Autorovi se zároveň podařilo do knihy vpašovat vlivy dalších žánrů. Vedle fantasy a scifi je silně cítit i detektivní odér. Vlastně se téměř celou dobu pátrá po ztraceném Otci, jehož zmizení je zásadní pro hlavní děj. Překvapí i naprosto nečekané a zlomové zvraty a neočekávaná pointa. Občas budete tápat nad spojením jednotlivých okolností, ale naštěstí je vše nakonec vysvětleno, a čtenář se tak nemusí bát přílišného zmatku v hlavě. Dočkáte se i mnoha hororových okamžiků, strach číhá téměř na každé stránce.

Takže si to shrňme: velké množství zajímavých postav, opravdu temná atmosféra, zombie, spousta mrtvol a nadpřirozené schopnosti. A tak trochu apokalypsy. Scott Hawkins smíchal dohromady opravdu slušnou porci ingrediencí, které vytvořily velice čtivý a nezapomenutelný příběh. Chvílemi sice dohnal některé situace a důsledky událostí do přílišných extrémů, ale ihned to napravil nečekaným zvratem. Příběh postupně graduje a čtenář se noří do nových a nových informací o magické knihovně a světě okolo ní.

Knihovna na Černohůrce je příjemným čerstvým větrem v žánru fantasy a sci-fi. Autor rozhodně má co zlepšovat, ale zároveň se nebál do svého debutu vrhnout celou duší. Kombinace strachu, napětí a chvílemi i humoru (ale skutečně jen občas) vás nenechá v noci spát.

Scott Hawkins: Knihovna na Černohůrce / The Library at Mount Char
Vydal: Talpress, 2016
Překlad: Martina Šímová
Obálka: Trilabit Praha
Počet stran: 464
Běžná cena: 399 Kč

Hodnocení: 80 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď