Allan Cole – Probuzení bohů

Pokud máte první i druhý díl, tak si to kupte, dokončíte další trilogii. Cenově je to přijatelné a na trhu najdete i větší braky.

Na začátku je Safar vezněn v minulosti země Hadin, kde nesčetněkrát umírá a Iraj je v nějaké nicotě, kde trpí nekonečnou bolestí. Safara nakonec zachrání se super načasováním Kyšmet a Iraj se vtělí do jeho těla a uhnízdí se mu tam. Safarův lid vede zatím Palimak v zemi Syrapis, kde několik let bojoval, aby se mohl usadit. Jediný zbývající protivník je král Rhodes s jeho matkou Klayrou – kouzelnicí. Rhodesova neposlušná dcera se jako výměna dostane k Palimakovi, a sama nakonec bude podporovat souboj proti jejímu otci. Palimak sestoupí do jeskyní pod sochou Aspera, kde se setká s falešnými sestrami Asperovými a kde po boji najde v rakvi, kde má ležet Asper, svého otce. Safar bude těžce nemocný, ale celý lid bude oslavovat na jeho počest. Mezitím se Kalasariz spojí s Klayrou, pohltí Luku a Fariho a vstoupí do Rhodese. Po pár hříčkách, kdy se mezi sebou pokočkujou Rhodes se Safarem nakonec Safar odpluje s pár vybranými jedinci k ostrovu Hadin. Když budou na cestě, Klayra se synem prolomí blokádu, která jim bránila obchodovat a vyplují za nimi. Klayra se spojí s bohyní Lottyr a napadnou loď vedenou Safarem živoucímy stromy. Palimak se ztratí v moři a jeho otec ho nakonec pluje hledat do Země stromů. Tam je na ně nastražena další Lottyřina past, ve které má Safar Palimaka zabít nebo naopak. Všichni odtamtud štastně vyváznou, ale mezitím co budou ve vnitrozemí jejich loď napadne Rhodes. Vše ale znovu dobře skončí, protože jim připluje na pomoc Koralean s celou flotilou. V této době zjistí Safar Irajovu přítomnost ve svém těle. Nakonec doplují až na ostrov Hadin, ovšem Safar se probudí opět z bezvědomí a zjistí, že je slepý. Na ostrově je přivítají domorodci s královnou, kterou mnohokrát viděl ve svém snu. Nakonec se z ní vyklube neočekávaně Lottyr, které se bez servítek zbaví, ovšem nezničí, je to přece bohyně. Safar nuceně předal vládu nad svým tělem Irajovim, který vidí, a ten toho využívá, jak se dá. Společně se svými společníky pak připraví plán, jak zaútočit na Rhodesovo vojsko. Leira málem zabije Safara-Iraje, protože zjištění, že s nimi je i Iraj, jí velice otřese. Závěrečná bitva proběhne podle plánu a Rhodes bude zničen. Jeho matka bude na jeho příkaz otrávena a vůbec všichni zlí budou po zásluze potrestáni. Safar-Iraj se i s Palimakem vrhnou do horoucích pekel (jak zní název kapitoly), aby skoncovali s Lottyr a zničili zlo, které by mělo zničit celý Esmír. Dole v tomto snovém světě se stane Iraj sám sebou a podlehne několikrát zvětšenému Kalasarizovi. Safar se nakonec setká se samotnou Lottyr, kterou se sílou magické lastury zničí a následuje už jen happy-end na mrakolodi, kde se dá dohromady s Leirou.

Takže: je jasné, že srovnávat tyto knihy se špičkovými autory nelze. Ale aspoň tu není samé mučení obojky apod. Zábavnost je stejná jako u druhého dílu, takže první je jednoznačně nejlepší. Dá se to pohodově přečíst a máte aspoň jistotu, že nevyjde dalších 7 dílů. Trilogie ve třech knihách o 576 stránkách tu opravdu dlouho nebyla, za to Perseus chválím.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď