Blackout – Kovanic Jan

Blackout, elektrická smrt… Tento pojem jste už jistě slyšeli. O tom, jak by se v takové chvíli zachovali Američané, víme dost z katastrofických filmů. Kovanic nás ale zavede hlavně do Prahy a na český venkov. Skrze typickou českou rodinu se podíváme na to, jak bychom se s nastalou situací vyrovnali u nás.

Blackout - Jan Kovanic

Původní nápad současného světa, z něhož se znenadání ztratí všechna elektřina, sice patří Ondřeji Neffovi, který ho zúročil ve své knize Tma, avšak Jan Kovanic tento nápad rozvíjí vlastním směrem.

Děj začíná v Praze roku 1998, kde rodina Rezkových prožívá běžný pracovní den. Otec Petr vysedává v práci v Telecomu, matka Hana se pomalu chystá vařit večeři, dcera Petra se zrovna vrací ze školy a její dvojče Pavel jde na večerní brigádu do internetové kavárny. Každého zastihne elektrická smrt na jiném místě, ale stejně jako většina lidí ji zprvu považují jen za běžný výpadek proudu. Až silnice ucpané nabouranými tramvajemi a auty je přesvědčí, že jako obvykle to asi tentokrát nebude…

Reagují každý sám za sebe, avšak vlastně shodně. Šok, nedůvěra a pak strach o své blízké. Na začátku příběhu spolu stráví poslední společnou večeři, aby se o několik hodin opět rozešli. Tentokrát na stálo.

Příběh se pak začne více štěpit a následuje každého z rodiny zvlášť. Mladého Pavla s přítelkyní do zahraničí, odhodlanou Petru na vesnici a manžele do centra Prahy, kde se pomalu ustaluje moc a nové rozdělení čtvrtí. Všichni z hrdinů pak sledují vývoj populace z vlastní perspektivy a místa, kam se zatoulali.

A lidé, známe se – bez boje to nepůjde. Ti silnější a rychlejší se vlády chopí hned po výpadu a začnou jednat. Nejprve solidárně ve prospěch alespoň těch, kteří se přidají, později jen pro sebe a ty, kteří přikyvují a poslouchají rozkazy.

Příběh pak v několika letech sleduje osudy členů rodiny Rezkových a s tím i neodmyslitelný vývoj globální.

Dalo by se říci, že Blackout klame tělem. Co se zprvu zdá jako akční podívaná, již v první polovině příběhu přechází spíše do popisování sociálních problémů a rozvoje. Přímých řečí či děje se tedy dočkáme pomálu. Podíváme se na události v Praze hned po výpadku a časem se dostaneme i do západní Evropy a Ameriky, jež si podle autora vede mnohem lépe. Příběh se ale celkově vrací k hlavním hrdinům a jejich činům jen okrajově a vnímá je spíše jako součást celku.

V některých pasážích je sice lehký náběh na akci a napětí, jež by se dalo od takto situovaného románu čekat, ale záhy jsou opět zastaveny v rámci celkového pohledu na věc. A tak jsou osudy hrdinů sice trpké a těžké, ale nedokážeme se do nich pro pomyslnou vzdálenost vyprávění nijak vžít. Nemáme komu držet palce, nadávat a prosit, ať to dobře dopadne. Jen sledujeme příběh a říkáme si “no jo, smůla…“ K tomu je vyprávění, jež se snaží zachytit několik let, jakoby zrychlené a vývoj postav vyzní až moc idylicky.

Příběhu vládne humor, a to spíše ten ironický, ukazující nám, jak hanebně bychom jednali. Bere si na paškál známé osobnosti Čech i anonymní jedince, které můžeme ztotožnit s kýmkoliv z našeho okolí. To je jistě dobrou stránkou knihy, ačkoli někdy je té satiry až trochu přes míru.

Celkově tedy román Blackout vyzní prapodivně. Rozhodně není akčním dílem, při němž byste se báli o hlavní hrdiny či sledovali jejich osobnostní vývoj. Potyčky i bitvy tu jsou, avšak nijak v celkovém díle nevyzní. Kniha je pak spíše již zmíněnou rozšířenou myšlenou „kdyby“. Avšak na druhou stranu velmi pěkně a věrohodně vypracovanou myšlenou. Sedí jak děj, tak chování postav, ačkoli idea dokonalé Ameriky je trochu nerealistický.

Román bych tedy doporučila každému, kdo má rád klidnější a plynulejší oddechové čtení, při němž se dozví zajímavé informace o tom, kdyby elektřina opravdu zkolabovala.

První náraz Elektrické smrti zachytili policisté, hasiči, zdravotníci, zatímco jiní kradli a šplhali se k moci. Po rozpadu technologických sítí zmizely i struktury sociální a mocenské. Lidstvo si musí vzpomenout na dobu před elektřinou. A jde mu to: šavle, sirky a krutost stále fungují, tanky na Václaváku tentokrát střílejí z děl… Přežije nakonec obyčejná rodina Rezkových, která nás provází paláci vládců, jihočeskými chalupami i dalekou Amerikou…?

 • Blackout
 • Autor: Jan Kovanic
 • Překlad: –
 • Série: –
 • Forma: paperback
 • Počet stran: 232
 • Cena: 149 Kč
 • Vydala: Epocha, 2011

Kamila Procházková (redaktorka)

kamila.prochaz­kova@fantasypla­net.cz

Četli jste tuto knihu? Nezapomeňte ji u nás ohvězdičkovat a napsat k ní komentář!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentáře

 1. doplněk ke Tmě
  Původně to vznikalo jako doplněk ke Tmě (té patrně první knižní) od Neffa a obávám se, že je to ještě příliš optimistická vize….

 2. konec
  Ja jsem si to uzival, jen skoda, toho konce, ale kdyz se na to podivam s odstupem, tak je ten konec dobrej a patri tam 😀

Zanechat odpověď