Brian Lumley – Nekroskop

Kolikrát bylo již zpracováno dílo s upírskou tematikou? Nesčetněkrát, jenže tentokrát nejsou upíři sami, ještě tu je nekromant, který byl vytvořen jedním z nejhorších upírů a NEKROSKOP, první v dějinách lidstva! A kdo je to ten NEKROSKOP? HMMMM prostě přítel mrtvých 😉

Brian Lumley je proslulý svou hororovou ságou nekroskop, která má již kolem dvanácti pokračování (v Čechách vyšlo prozatím asi šest dílů). Dle mého názoru se nejedná přímo o horor, sám nevím kam to zařadit, snad scifi.

V této první knize se setkáváme s tzv. NEKROSKOPem, je to vlastně člověk, který dokáže komunikovat s mrtvými, kteří mu pak propůjčují vědomosti. Od vědců získává jejich staletí zkoumaná fakta a nové vzorce a metody, které nestihly za svého života vymyslet. A právě nekroskop je jediný, který může prezentovat jejich vědomosti v lidském světě, proto ho potřebují a pomáhají mu, na svetě mu není rovného, je sám a přesto má spoustu přátel.

Grigorij Borowitz řídí Ruskou parapobočku (paranormální jevy). Ta shromažďuje lidi jako jsou telepati, lidi náchylní k vyhledávání různých energií a podobně. Nejdůležitějším zaměstnancem pobočky je záhadný Boris Dragosanni, který není ničem jiným než-li výborným nekromantem. Čte v mrtvolách všechny jejich vědomosti a prožitky, zná jejich bolesti i úspěchy, pokud vysaje jejich mozek zjistí VŠECHNO, ale může ho to stát život. Na jeho práci není pěkný pohled.
Dragosanni je záhada sama a jeho původ sahá až k nemrtvému, ale uvězněnému upírovi Tiboru Ferenczymu. Ten se snaží, aby ho Dragosanni osvobodil, jenže nakonec ho Boris zradí a zabije, předtím je, ale sám nakažen a stává se z něj upír.

Rusové však mají protivníka, zjistí, že Angličané jsou ve vývoji velmi daleko a proto jsou Dragosanni a Max Batu (ten dokáže zabíjet pohledem lidi s nemocným srdcem) vysláni, aby zavraždili hlavu anglické pobočky, to se jim podaří, jenže na scénu přichází Harry Keogh.
Harry je NEKROSKOP, čerstvý a neoficiální člen anglického “paratýmu”, ten se vydává pomstít vraždu. V Německu se spojí s mrtvým Möbiem, který mu pomůže objasnit fungování cestování prostorem.
Drasonni zavraždí všechny protivníky a zmocní se ruské pobočky, tu zcela ovládne a připraví na příchod NEKROSKOPA.
Všechny, které nekromant zavraždil se s Harrym spojí a poskytnou mu potřebné znalosti, jak by mohl protivníka zničit, mimo jiné zjistí, jak vypadá celá základna a dozví se, že na území základny se před stovkami let odehrála velká bitva a podzemí jsou tisíce mrtvých bojovníků.

Harry povolá na pomoc všechny mrtvé účastníky bitvy a ze země začne vylézat armáda nemrtvých věrných a oddaných bojovníků. Proti perfektně ozbrojené základně postupují tisíce bojovníků. Schyluje se ke konfrontaci nekromanta a NEKROSKOPA. Dragosanni chce poznat svého protivníka, chce ho poznat, ale po svém. Chce ho znát, vysát mu mozek, chce, aby mu patřil.

úryvek
“Nulo, tady jednička!” zapraskal v rádiu hlas jedničky, vzrušením skoro hysterický. “Přicházejí v půlkruhu sněhem. za chvíli vstoupí do minového pole ale pohybují se tak … pomalu! Tam! Jeden z nich šlápl na minu! Roztrhalo ho to na kousky – ale ostatní pokračují, jsou hubení, oblečeni v hadrech – nedělají žádný hluk. Někteří z nich mají meče?
Nula jedničce: “Říkáte jim věci. Copak to nejsou lidi? ” hlasu jedničky nebylo skoro rozumět “Lide?” ozvalo se jeho hysterické zaječení možná to jsou lidé nebo alespoň byli – kdysi. Myslím ,že jsem se zbláznil! To je neuvěřitelné pokoušel se uklidnit.
Nulo jsme tady úplně sami a jich je spousta žádám o povolení k palbě! Prosím!!! Musím se přece bránit.

Kniha se mi opravdu líbila, kvalitě tisku, zpracování, překladu, prostě ničemu se nedá nic vytknou, jedná se bezesporu o velmi kvalitní dílo, které bych doporučil všem, kteří nemají nic proti hororu.

Jedno upozornění:
Nekromant – čte v myslích mrtvých, vše co s nimi dělá je pro mrtvé nedobrovolné a opravdu je to moc bolí
Nekroskop – mrtvý s nim mluví, pomáhají mu a to vše rádi a o vlastní vůli

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Můj názor
  Nekroskopa jsem četla. Zatím všechny vydané díly.Mohu jen potvrdit, že jde o jedno z mála děl, které mne tak silně zaujaly. Každá z knih je něčím nová, ačkoliv mají všechny stejný základ. Skvěle sepsané a přeložené.

 2. Kniha
  Chtěl bych se zeptat, kde by se dal sehnat první díl Nekroskopu? Mám ostatní díly, ale chybí mně ten první.

 3. nekroskop 1.díl
  Chci to samé jako Eric….tj. jak sehnat 1.díl Nekroskopu

 4. Re: nekroskop 1.díl
  Videl sem ho ve fantasyshopu v Hradci Kralove nebo v Plzni! Urcite se da jeste sehnat 🙂

 5. Re: Kniha
  Lidi, nevite, kde bych moh treba nejaky Nekroskop stahnout, nasi sou proti tomu abych to cet, tak se ptam, diky za odpoved..

 6. knihy
  Prosim prosim,chcela by som vsetkych velmi pekne poprosit, ci by nevedeli poradit, kde sa da zohnat kompletna seria knih Nekroskop. Chcela by som to podarovat priatelovi k narodeninam, velmi mi na tom zalezi. Dakujem za pomoc vsetkym ochotnym.

 7. Nekroskop je super!!!
  Nekroskop je nejlepší kniha ne světě!!!! Už se šíleně těšim až vyjde 9. Už se nemůžu dočkat!! Se mějte!

 8. Nekroskop je velmi dobrá a propracovaná kniha. Jsem velice ráda, že se mi dostala do rukou

 9. the best
  Uzasne zpracovany tema ale nejlpesi sou ty teorie o kontinuu – mit cas – ctu to furt dokola. =)

Zveřejnit odpověď