Brisingr – třetí díl Odkazu Dračích jezdců

Dílo Christophera Paoliniho snad nemusím čtenářům příliš představovat. Každý, kdo má rád fantastiku a především draky, již o tomto mladém autorovi slyšel. Brisingr je třetím dílem série Odkaz Dračích jezdců a zatímco první dva díly jsou jen vykradenými fraškami, kde byl příběh Star Wars vsazen do Středozemě, Brisingr konečně sliboval autorův odklon od George Lucase. Měl se stát důkazem, že Paolini dokáže zaujmout čtenáře i bez toho, aby vykrádal díla jiných. Opravdu dostál těmto očekáváním?

Cesta do hlouby sedlákovy duše

Konec Eldesta, druhého dílu ságy, se nesl ve znamení úmrtí Hrotgara, krále trpaslíků, ale Eragonovi i samotnému čtenáři je to šumafuk, protože autor si opět nedal práci s nějakým vykreslením charakteristik jednotlivých postav a vztahů mezi nimi. Brisingr se stejně jako předešlé knihy, avšak ještě s větším zaujetím, zabývá pouze Eragonem. Téměř až násilně čtenáři předkládá, jaký je Eragon mocný bijec, jak je nepřemožitelný (vlastně to není nic překvapivého, když si uvědomíme, že autor do role Eragona staví sám sebe). A jako by toho nebylo málo, Eragon se v průběhu knihy stává díky vzácnému daru ještě silnějším! Jde to vůbec? Popravdě řečeno, systém magie je natolik nedomyšlený, že každý zdatný kouzelníček může mít v zemi Alagaësie, kde se příběh Dračích jezdců odehrává, sílu všemohoucího. Tím Paolini sám sebe zahnal do kouta a v Brisingru se tudíž pokouší celý systém magie zrevidovat a přivádí na scénu různá všemožná omezení i zákazy.

Ale Paolini jde ještě dál a vkládá do úst svých hrdinů takové perly, jako: „Já jsem Dračí Jezdec, mám stejná práva jako každý král nebo královna!” Jaký je pak ale význam toho všeho? Svrhnout absolutní monarchii tyrana Galbatorixe a opět nastolit militantní diktaturu Dračích jezdců? Paolini vyhání čerta ďáblem.

A jsme zase u toho. Největší Achillova pata autora je právě to zdravé, logické uvažování a s tím spojené uvěřitelné jednání jeho postav. Brisingr je stejně jako jeho předchůdci protkán spoustou nesmyslů, špatně stavěných a hloupých dialogů a nereálných situací, které mohou na tváři přemýšlejících čtenářů navodit snad jen ironický úsměv.

Bylo nebylo…

Příběh by se dal bohužel vystihnout souvětím: „Není s kým, není o čem.“ A když už je o čem, tak se tomu autor vyhýbá a stále se točí v nesmyslném kruhu kolem Eragona a jeho bratrance Rorana. Jediným “překvapením” je pouze Eragonův skutečný otec, nicméně každý drakofil už si stejně jeho totožnost dávno domyslel, takže to vlastně vůbec žádné překvapení není a celé to pouze ukazuje, jak zoufale předvídatelná Paoliniho kniha je. Kéž by ale zůstalo jen u toho. Příběh je neuvěřitelně řídký a roztahaný, pokud by se totiž odstranilo všechno to bezcílné tlachání o vegetariánství, porovnávání svalů a trpasličí mocenské rozepře, tak by vám ke shrnutí celého příběhu stačilo 120 stránek. Jenže Brisingr má těch stránek 784! To nejdůležitější je odsunuto kamsi do stínů Beorských hor, a tak jsou čtenáři předkládány scény, které nemají žádný význam ani důležitost. Těchto naprosto zbytečných scén je v Brisingru ohromné množství a Eragon jenom přechází z jedné scény do druhé, poněvadž příběh vůbec netvoří celek; je to podobné, jako kdyby někdo ledabyle poskládal pár diapozitivů.

A to už vůbec nehovořím o bitvě mezi Murtaghem, Eragonovým bratrem a společníkem, a Oromisem, Eragonovým mistrem, jež byla z příběhu úplně vynechána a čtenář se z druhé ruky pouze dozví její výsledek. A tohle má být epická fantasy? Začínám litovat, že Paolini pro tentokrát zase nevykradl Hvězdné války, alespoň by si to ponechalo nějakou úroveň.

Ach, ten proklatý jazyk…

Paolinimu dělalo v minulosti problém i samotné psaní. Eragon i Eldest jsou plné květnaté prózy, akční scény jsou rušeny zbytečně rozsáhlými popisy, často se v textu objevují výrazy technického a moderního rázu, jež v středověké Alagaësii působí jako pěst na oko. Jak je na tom v tomto ohledu Brisingr? Naštěstí lépe. Ano, Paolini měl deset let na to, aby svůj písemný projev zbavil amatérských neduhů, a přestože se v této knize stále vyskytuje ona květnatá próza a akční scény jsou i nadále rušeny zbytečnými popisy i vysvětlováním, je tu znát pokrok. Sice nijak velký, ale přesto je to pokrok a já jsem rád, že alespoň v tomto ohledu mě Brisingr příjemně překvapil.

Bestseller přece nemůže být tak špatný

Christopher Paolini má jednu obrovskou výhodu – stojí za ním ohromná mediální mašinérie, která mladým čtenářům dokáže Brisingra velmi snadno vnutit. Už teď je na prvních místech v žebříčku nejprodávanějších knih USA Today. Pokud si ale odmyslíme ten mediální humbuk a reklamu o malém “géniovi”, zbude nám dílo opravdu průměrných až podprůměrných kvalit. Brisingr obsahuje pár pěkných scén, jako například ukázání strachem se klepajícího Galbatorixe či vytvoření dalšího Stínu, ve výsledku ale nemohu knihu ohodnotit jinak, než jako podprůměrnou.

40% – promarněná příležitost

Brisingr, třetí kniha série Odkaz Dračích jezdců, vyjde v nakladatelství Fragment 4. 2. 2009.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Nad takovou knihou se dá už snad jen brečet. Začínám mít dojem, že ne my za komančů, ale že dnešní mládež má vymyté mozky – a to díky Američanům.

  2. Zase to nemusíme vidět tak černobíle…je spousta kvalitního čtiva i jiných věcí, co pocházejí z USA, jenže pravdou zůstává, že dnes se o těch opravdu kvalitních kouscích běžný mladý čtenář nedozví, pokud o nich neuslyší stokrát v reklamním skečích v televizi, či na plakátech obchodů…

  3. To Šimon Šedivák: Souhlasím. Ale právě že vím, že veškeré dobré čtivo je převálcováné marketingem Eragona nebo HP, proto jsem vyslovila tak černobílý soud. Bohužel se s tím nedá nic dělat. Nebo má někdo nějaký nápad?

  4. To si děláte legraci, že se to nedozví? K čemu jsou pak podobná místa jako FP, Pevnost a podobně? Myslím, že mladému čtenáři, který se o fantastiku aspoň trochu zajímá, by nemělo dát tolik práce se k nim dostat a informace – aspoň minimálně kritické – si najít. Válcování reklamou funguje ve všech oborech – jinak by přece tolik lidí nepilo přeslazenou Colu a nebaštilo hamburgry v McDonald’s. Chce to trochu používat mozek.

  5. Ale mladých nebo dětských čtenářů, kteří se hlouběji zajímají o fantastiku je málo. Velká většina, která je zahlcena Eragornem a podobnými špatnými slohovkami pubertálních spisovatelů, dokonce pak normální díla ani nepřečte. Všechno ostatní jim přijde moc složité a těžké. Proto se ptám, jestli má někdo nějaký nápad, jak dětem v hlavě rozsvítit 🙂

  6. no, to je taky tak trochu věc rodičů, dětem číst a naučit je číst nejen písmenka, ale taky aby pochopily tzv.”co tím chtěl básník říci a proč”

  7. nabidka
    ahoj, nemá nekdo zajem koupit knizky, kazda za 100 plus postovne popripade cena dohodou. mam: PÁN PONDĚLÍ – GARTH NIX, TOULAVÝ DUCH – MICHELLE PAVEROVÁ, BRATR VLK – MICHELLE PAVEROVÁ, PÁN PŘELUDŮ – G.P. TAYLOR, TRPASLÍCI – MARKUS HEITZ, 1984 – GEORGE ORWEL, THALL – JOE MARSHALL, TEMNÉ HORY – PATRICK CARMAN. Tyto nejsou čtené, jsou uplně nové. Pak mám spoustu uplně nových, nečtených knih z edice Pevnost. Takže pokud máte někdo zájem napiště na Kelly01@centrum.cz. díky moc

  8. Odkazu dračích jezdců říkám dračí kuchařky.Autor do mašinérie fantasy nic nového nepřinesl.Jsem zvědavý jestli by nějaké nakladatelství ty jeho díla vydala,ale pan chlapeček na to měl rodinné nakladatelství.To bych dal taky.Paolini všechno jen okecává.Blbec,blbec,blbec….Žádné nové nápady,boj je na spadnutí a o magii ani nemluvím.

  9. Hmm co bys chtel zavyst novyho? Hlavni je kdyz se to dobre cte. A draci vzdycky zaujmou. Kord kdyz k tomu nahodis chudaka vesnickyho kluka. Myslis ze jazdej kdo napsal 3,4 knihy hned pise “skvele” a prinasi sooustu inovaci? 🙂 myslim ze ne.

  10. jinak teda já si myslím, že nejlepší pro dětského čtenáře, který má vyvřednout z eragonové vrstvy, jsou příběhy pro bastet od rybky. příjdou mi takové přeteklé mezi pohádkou pro dospělé a regulérní fantasy

  11. Celá Paolinyho triologie je slabá a to hodně slabá. Já vím, že přijít na něco nového je těžké, ale sakra, když už to chce napsat a vydat tak aby to někdo četl tak ať aspoň neparafrázuje celé odstavce (je vidět především v Eragornovi). To že příběh je poměrně snadno předvídatelný po celou dobu triologie je také vcelku bolestivé a jako bonus ke kopírování jiných autorů, předvídatelnosti děje a chabých dialogů zde máme scela nedomyšlený svět což mi jako člověku, který si na dobře vykresleném svět s dobrou psychologii postav potrpí (když už knížce chybí nápaditost na zápletce) vyloženě vadí. Nafouklý marketing je bohužel realita současnosti a to že je něco označeno v americe za Bestseller mi mnohdy příjde jako značka “Hloupí evropani kupujte ať mi pokrejete alespoň náklady” což je škoda, protože pár dobrých knih se pod přezdívkou bestseller skutečně skrývá. Můj závěr proto zní Paolinyho triologii NIKDY NEKUPOVAT, sou zde tucty skvělých autorů, kteří mají vcelku zajímavé světy a příběhy například aspoň uvedu Anne McCafrey a její Drakeny z Pernu, nebo Čaroděje Zeměmoří od Urshuly K. Le Guin. Proto nevyhazujte peníze za něco na co se vám v knihovně bude jen válet prach a bude vám zabírat místo.P.S. Už vidím jak se na mně fanatičtí příznivci Eragorna vrhají, proto říkám předem na urážlivé a fanatické komentáře neodpovídám Díky Drakarn

  12. Nanestesti muj mladsi braska naletel na tuhle magorinu a ted neni schopny precist neco normalnejsiho:( Ja osobne jsem se snazil pochopit, pro by to mel byt bestseller, precetl jsem prvni dve knihy a nerozumim tomu. Kniha je to naprosto prumerna, spis podprumerna, spousta pasazi jsem proste preskakoval a nebavila me. Rozhodne se vyplati si za stejne penize koupit neco o dost lepsiho. I tomu mladsimu braskovi bych neco lepsiho koupil, ale on nema zajem:(

  13. Ať si píší Paolíňata (a u nás Hlaváčková, Burdová…) co chtějí, stejně to nebude o nic lepší, než když děti píší pro děti…Horší je to, že vždycky se najde vydavatelství, jako je u nás třeba FRAGMENT, který udeří na komzumenstkou strunu, objeví zázračné dítě-spisovatele a vyhipují do oblak tahle dílka, která pak mediální masáží a lživou reklamou naperou do těch správných pařátků zblblého “čtenářstva”… Kolik já denně musím shlédnout protáhlých obličejů, kteří se ptají po Brisingrovi v češtině, nebo když je ženu do dětského pro “ten bestseller HLOUBĚJI DO PODZEMÍ” !!! :-/ Jsem potěšen, že se tady tohoto podprůměrného recyklátu zastal toliko jediný…ale on si určitě i Imass, až postoupí na druhý stupeň Zš, začne po sobě číst, co napsal a něco málo (radši více) načte, najde sám určitě lepší autory – nebo se nechá “oblbnout” Vašimi chvalozpěvy na skutečně čtivou a možná i neamerickou fantasy,sci-fi, …prostě jakékoliv dobré počtení… 😛

  14. Sice patřim mezi mládež, ale nemyslim si že mám vymetenej mozek…. je snad jen dobře když člověk čte knížky… Zlepšuje se mu slovní zásoba a ten kdo nečte hulí za každym rohem…. Takže podle mého názoru je dobré číst…. Ten kdo nečte nejen že si většinou na to nenajde čas, ale jeho mozek si neodpočine od starostí, které se mu hromadí… a když to člověka baví…

  15. Sice patřim mezi mládež, ale nemyslim si že mám vymetenej mozek…. je snad jen dobře když člověk čte knížky… Zlepšuje se mu slovní zásoba a ten kdo nečte hulí za každym rohem…. Takže podle mého názoru je dobré číst…. Ten kdo nečte nejen že si většinou na to nenajde čas, ale jeho mozek si neodpočine od starostí, které se mu hromadí… a když to člověka baví…

  16. Pro Asmara
    O tom, že knihy je dobré číst v každém věku se mnou tady snad nikdo diskutovat nebude, spíš tady Asmare řešíme co se čte a proč a myslím že v tom bude ta otázka…

  17. …je samozřejmě fajn, že lidičkové čtou – kdyby nečetli, byl ještě větší bída, než jsem :-P… Ale vážně – šlo mě jen o to, že by lidé neměli tak strášně věřit reklamě, ta je zvlášť u literatury pro děti a mládež dost agresivní a (budu to opakovat) LŽIVÁ…a to až tak, že se na ni chytají i dospěláci a skutečně se diví (někdy i kroutí hlavou, možná i ťukají na čelo), že to nemám v regálu fantasy pod P. Ano, jsem krutý, že jsem ho vyobcoval do dětské, ale jinam nepatří…a po Brisingrovi už jinam patřit nebude. Chtěl sem v podstatě jen říct – čtěte, jsem moc rád že to činíte, ale opravdu si dávejte pozor, za co svoje peníze dáte – dají se investovat lépe (..a získat podstatně silnější “zážitek”…neboť o tom knihy jsou… ;-))

  18. Ano přesně tak…nezbývá mi nic jiného než souhlasit

  19. Jste hloupý, že se vám ta knížka nelíbí je jedna, ale když se líbí někomu jinému, nemůžete ji přece odsuzovat. Právě díky své jednoduchosti je Eragon skvělý pro veškeré děti. Pro mě je Eragon skvělý a vy si říkejte co chcete. A nadávat na Harryho Pottera…hmmm hmmm…všichni to dělají protože je to hrozně in, napsat že je to odpad.

  20. Jste hloupý, že se vám ta knížka nelíbí je jedna, ale když se líbí někomu jinému, nemůžete ji přece odsuzovat. Právě díky své jednoduchosti je Eragon skvělý pro veškeré děti. Pro mě je Eragon skvělý a vy si říkejte co chcete. A nadávat na Harryho Pottera…hmmm hmmm…všichni to dělají protože je to hrozně in, napsat že je to odpad.

  21. A nazančovat někomu, že je ubožák když to čte, mi příjde UBOHÉ

  22. …mám pocit, že nadávání na HP tu neproběhlo – byla tu jen zmínka o válcující reklamě na něj a Eragona. Mě se HP např. líbí (knihy i filmy), ač jsem ve věku jeho autorky a má dcera je dost možná starší než většina zde píšících… :-).Možná by nebylo špatné, aby jste věnovali trošku času čtení předešlých příspěvků, neboť nemám pocit, že by jsme byli zase tak zlý. Prostě jen konstatujeme zřejmá fakta. Paolini se nepoučil a deset let (?) od prvního románu mu jako autorovi nijak neprospělo – a kdo už jiný měl větší šanci chodit třeba na KVALITNÍ hodiny “kreativního psaní”, než tenhle mladý (možná?) multimilionář. Čekali jsme posun ve stylu psaní, když už nedokáže nic jiného než vykrádat lepší a originálnější autory a to se prostě nestalo… Škoda…Možná jsme hloupý, že jsme nedokázali pochopit tu sílu, která přímo teče z každé stránky, možná je to naše největší životní chyba. Pro NÁS to zůstane literatura pro děti, pro Ty, co skočí na špek reklamě a pro Ty, co nejsou ochotní (a schopní) přečíst nic “složitějšího”.My Vás ale rozhodně neodsuzujeme (já rozhodně ne a mám pocit, že ani ostatní), čtěte si co chcete…A VĚŘTE TOMU, ŽE JÁ JAKO ČLOVĚK, CO KNIHY PRODÁVÁ (TEDY MĚ TO ŽIVÍ) A SNAŽÍ SE I DĚLAT URČITOU “OSVĚTU” TOMUHLE NÁDHERNÝMU ŽANRU, TO PŘÍJDE LÍTO, ŽE KNÍŽKY, CO OPRAVDU ZA NĚCO STOJÍ, JSOU ČASTO OPOMÍJENY, ZNOVU NEVYDÁVÁNY…Pokud Vám stačí Paolini ke štěstí, prosím… koneckonců mám pocit, že většina z nás to riskla a Eragono-Eldesto-Brisingera “sjela”, takže tu neplácáme o něčem, o čem nic nevíme…Takže asi tak, děti… VÍCE ČÍST, CO UŽ BYLO NAPSÁNO – NEJEN TADY :-pDĚKUJEME PŘEDEM!

  23. A tak to taky je, je to literatura pro děti a mládež. Tak uvidíme, já Brisingra ještě nečetl, takže konkrétně ho nemůžu posoudit, ale tak doufám že je dobrý… 🙂

  24. …myslím,že z tebe bude úspěšný politik – neslyšíš a nečteš informace, které se Ti hodí a obráceně vyzobneš z kontextu to, s čím můžeš souhlasit… 😛

  25. OPRAVA to prehistor…myslím,že z tebe bude úspěšný politik – neslyšíš a nečteš informace, které se Ti NEHODÍ a obráceně vyzobneš z kontextu to, s čím můžeš souhlasit… 😛

  26. Já bych Paoliniho svému dítěti nedala… jsou lepší knihy pro děti, zpracovávající podobné téma kultivovanějším způsobem.

  27. No, doufám, že se dokážu postarat, aby moje dítě četlo něco jiného.

  28. Au, au, au
    Já bych doporučil mírnit a tlumit své vášně nad nespravedlností reklamních kampaní, které snad i “natruc” tlačí na popředí zájmu průměrné a nudné tituly, zatímco opravdové perly hnijí ve skladech a sedá na ně prach. Tak to ne!Předně je zapotřebí si uvědomit, že to není dospělácká fantasy ale dětská. Projděte pár knihkupectví a podívejte se, v jakém oddělení je možné tyto knížky nalézt.Dále bych rád viděl tu skvělou a jedinečnou fantasy, která by měla jít ostatním příkladem. Je to třeba Jonathan Strange a pan Norell? Proboha, vždyť ta kniha má přes 700 s. a má poměrně malá písmena i řádkování. Mně osobně se celkem líbila, ale nechtěl bych po dítěti, aby ji četlo… Navíc ani ona není zrovna nejoriginálnější, za to je třikrát tak květnatá jako Eragon s Eldestem dohromady. Ukažte mi kterýkoliv titul a já vám řeknu, kterou knihu mi připomíná a kterou měl onen příběh vykrást. Už toho bylo napsáno TOLIK, že podobné prvky najdete prakticky všude.Paolini u Eragona zcela jasně řekl, že se mu líbil Pán prstenů a nechal se inspirovat. Pokud v tom někdo hledá Star Wars ve Středozemi, pak se obávám, že nečetl příliš pozorně a nebo je fandou Star Wars.Ano první díl trpí nedokonalostmi, ale je zcela jasně vidět, že Paolini má talent a je schopen čtenáře vtáhnout do děje a udržet jeho pozornost. V Eldestu svou práci v mnohém vylepšil a část příběhu, kdy Eragon pobývá u elfů, považuji dokonce za velmi zdařilou.Nevím, jak autor recenze, ale já jsem z knihy rozhodně neměl pocit, že se Eragon stal jakýmsi nepřemožitelným superhrdinou. To by pak byl nezničitelný každý z elfů, což zjevně není…Doporučuji proto přečíst ještě jednou a pečlivěji.Eragon a Eldest patří rozhodně k tomu lepšímu, co lze na knižním trhu nalézt, ale je to, jak znovu upozorňuji, DĚTSKÁ kniha. A jako takovou je nutno ji chápat a nesoudit pohledem dospělého. Ono totiž neplatí zcela vždy pravidlo, že i dětské knížky mohou s úspěchem číst dospělí, jako je tomu třeba i u Harryho Pottera. Pak se objeví doslova zmatené reakce, že HP je nudný a nezáživný příběh… Pro děti má své kouzlo a to není v neotřelém a originálním ději, ale v postavách, soužití, školním prostředí a poutavém vypravěčském stylu.

  29. Jestli Vám je skutečně líto, že jsou mnohé a podle Vás jedinečné knížky opomíjeny, nic Vám nebrání v tom, abyste ve svém knihkupectví tyto knihy vystavil na sólo stojan, případně k nim připojil cedulku či léták a na výlohu dal samolepku.To je normální a obvyklá praxe všech knihkupectví a projdete-li Brnem, uvidíte podobným způsobem protěžovaný např. Román pro muže či druhou část Podzemí, tuším s podtitulem ještě hlouběji.Tohle je jen zbytečný nářek. Osobně zastávám zásadu, že špatnou knihu můžete díky reklamě prodat jen jednou…ale další díl už půjde s prodejností dolů a těžko udržíte na vzestupu či čtenářském zájmu celou sérii.Rozhodující je, že se to líbí dětěm a nikoliv Vám. Je to možná kruté a nespravedlivé, ale tak to je. Děti čtou svoje knihy a dospělí zase ty své. Oba světy lze málokdy propojit a přemostit.Každý herec Vám poví, že děti jsou nejkritičtější publikum, a když se jim něco nelíbí, dají Vám to znát…A obdobné je to i u knih. Přesvědčit je, aby kvůli reklamě přečetli 400 s. nudného a rozvleklého popisu, je v dnešné době PC her, internetu a TV téměř nadlidský úkol. Proto říkám “sněte dál”. A nebo si upřímně odpovězte, zda jste schopen číst děstké knihy a nebo alespoň kupříkladu sledovat pohádky, zajít si do kina na Harryho Pottera, Letopisy Narnie či Nějkrásnější hádanku? Pokud odpovíte ve většině NE. Pak se není o čem bavit. To je obdobné, zabrousím-li do filmového žánru, jako když dospělý recenzent na “csfd” hodnotí třeba filmové zpracování Zlatého kompasu.Dítě nemůžete zavalit složitým dějem s přehnaným množstvím údajů, dat a vodítek. Ani mu nemůžete nabídnout bleskurychlý sled událostí, protože pak hrozí, že se v příběhu ztratí. Děti vnímají a chápou přeci jen jinak. Zajímá je dobrodružství, dětské party a nebo osobní hrdinství….malý a často opomíjený jedinec se stává někým významným, důležitým. Dospívá, formuje se. To je jejich svět a předmět snění, protože se to mnohdy podobá jejich osudům či faktu zrání, vývoje a proměny.

  30. Jediné, co u knihkupců rozhoduje povětšině je zisk. Tedy když na jednom Eragonovi trhne 200 Kč strčí ho kupci přímo do obličeje. Přitom má v regále mnoho dobrých dětských příběhů, ale zisk 30 kč např. ho nezajímá. Kupec si dnes mnohokrát myslí, že drahá kniha = skvělá kniha. A od toho se to odvíjí. Kdyby nekupovali lidé předražené ptákoviny, dostaly by děti do rukou často lepší příběhy než ty uvedené. Jenže s lidskou blbostí nic nezmůžeme. 🙂

  31. To Daniela
    Popravdě nevím, jestli knihkupec trhne na jednom Eragonovi 200 Kč, ale spíš bych řekl že ne, byť si pochopitelně přijde na své. Samotná výše však není důležitá.Eragon a Eldest mají v sobě přeci jen to riziko, že jsou to poměrně silné knížky a nejsou z těch úplně nejlevnějších.Statistiku neznám a nevím, jaké procento dětí si knížky kupuje ze svých peněz a kolik z nich přemluví rodiče. Dovedu si ale představit, že uprosit k zakoupení “bichle”, u které není jasné, jestli ji dítě vůbec přečte, je mnohem těžší než u knížky, která stojí okolo 200 Kč a je relativně tenká. Proto tvrdím, že prostor k propagaci a prodeji tzv. “dobrých” a levných knížek tu je. Ne všechny navíc mají velikost cihly.Abychom tu však měli nějaký dobrý příklad, uvedu trilogii, která je řazena mezi dětské, ale kterou může číst s úspěchem i dospělý. Je to soubor knih Zlatý kompas, Magický nůž a Jantarový dalekohled od Philipa Pullmana. Řekl bych, že tady skoro nikdo nemůže říct, že jde o nějakou slátaninu a přece to mezi dětmi není ten top favorit, cena je v zásadě přijatelná (nižší než u Eragona a Eldestu), reklama i díky filmu poměrně slušná a přeci na internetu nevznikají, jako houby po dešti, fanouškovské stránky známé třebas u Harryho Pottera, Eragona či Artemise Fowla…Proto znovu tvrdím, že “kvantum” opomíjených ale výborných dětských knížek je iluze dospělých. Děti to vidí jinak.

  32. No, k těm dětským knihám. Těch kvalitních dětských knih je opravdu dost – třeba já jako dítě vyrostl na Tolkienově Hobitovi (já vím, ten není jen pro děti ale dá se sem s trochou tolerance zahrnout) a Sedláku Jiljím z Oujezda, své drahé sestřičce jsem zase koupil Preusslerova Čarodějova učně (Toho zrovna považuji za vrchol dětské fantasy, kterému Eragon nesahá ani po kotníky) a tak by se dalo jít dál…

  33. To Verbanski
    Stejně musím nesouhlasit. Hobit z pera mistra Tolkiena je přeci jen trochu jiný level a ocení jej především staromilci. Je to pěkná knížka, ale z dnešního pohledu je přeci jen málo akční. Osobně ji vnímám spíše jako procházku zajímavými místy a setkání s neobvyklými postavami. Navíc Bilbo Pytlík není zrovna klasický dětský hrdina.S odpuštěním Sedláka Jiljí z Oujezda hodnotit nebudu, neznám, ale nezdá se mi, že by v něm třímal potenciál na národní bestseller.Čarodějův učeň (Preussler): Stejně jako tu mnozí psali o tom, že Eragon nepřináší nic nového, dalo by se i v tomto případě namítnout, že každé dítě již podobný příběh zná a to v kompilaci několika pohádek (dokonce i českých). Já to dělat nebudu – pokládám to za zbytečné, ale obávám se, že dnešní děti buď potřebují sepětí s moderní dobou (Harry Potter) a nebo zcela nereálný svět, který nemá s tím naším nic společného a který se liší co do prostoru i času. V tom případě je pak jedno, jestli je příběh starý 50 nebo 100 let a má šanci výrazně uspět i u dalších generací. Když jsem byl malý, vídal jsem pohádky v nichž se to strašidelnými mlýny jen hemžilo a každý druhý se měnil v havrana, vlka nebo mouchu. Jistě o černé magii se tehdy pohádky netočily, ale tohle prostředí, či pobyty na hřbitově jsou přeci jen, alespoň pro mě, dostatečně zalezlé pod kůží, že již tolik neohromí ani nepřekvapí.Recept na úspěšnou fantasy neznám, ale dle mého musí platit:1)Místo: dnešní svět, dnešní prostředí, které se prolíná s tím druhým záhadným a neznámým. Druhou možností je zasadit příběh do zcela vymyšlené země, u níž je na první pohled jasné, že nemá s tou naší nic společného.2)Jazyk: soudobá mluva, styl hovoru – musí to být dětem blízké, psané jejich slovníkem. V některých knihách neuškodí ani dojem vznešenosti a vyspělosti (královský dvůr, mimořádná postava).3)Hrdina: nejlépe dítě, outsider – každý si v procesu dospívání prošel menšími či většími ústrky. Děti tenhle pocit znají a dokáží se do něj vcítit.4)”Velký učitel”: Někdo, kdo umí vždy poradit, ví si se vším rady, neztrácí hlavu, je duševně odolný.5)Kamarádi – je ideální, když se podaří hlavního hrdinu obklopit dalšími vrstevníky, kteří mu pomáhají a se kterými může sdílet své problémy. Skoro každý má v dětském i dospělém věku jednoho dva kamarády tzv. na život a na smrt.6)Zvláštní schopnost, dar, síla: bonus, který hlavní hrdina získá a odlišuje ho od ostatních. Dítě by mělo mít pocit, že jde o něco zcela výjimečného a mimořádného.7)Humor: nemusí být vždy přítomen, ale povede-li se napsat napínavý příběh, který je občas i veselý, určitě to knize jen prospěje.8)Dobré vykreslení postav: čtenář by měl osoby vystupující v příběhu milovat, nenávidět, obdivovat nebo alespoň chápat.Možná jsem nepostihnul všechno, ale myslím, že žádaná a u dětí úspěšná kniha tyto prvky obsahuje (alespoň některé). Byť určitě každý druhý namítne, že jde o stará osvědčená klišé, která už byla vyzkoušena a prověřena mnohokrát.

  34. Kdyby ta kniha mela byt realisticka, tak je to nuda Šedivaku 🙂 musis brat na vedomi to ze at je ta kniha jakakoliv vtahne te do deje. Je to mozna prehnane vsechno popsany a spousta nevysvetlenych veci. Jenze to prave žene ctenare dal aby tu knihu docetly a kdyz ji doctou a nevysvetli se otazky kdy, kde, jak a proc jsou nuceny si uz jenom ze zvedavosti koupit dalsi dil… Cetl jsem zatim 2 dily teto serie a musim rict ze mi to az tak spatny dilo nepripada.. Ano je to kopie SW ale dneska se takhle opisuje a upravuje spousta jinych knih. Cetl jsem hodne fantasy vecí. Nepripadalo mi uchvatny HP je to zkratka nudny kdezto knihy od Tolkiena jsou bezdebaty nejlepsi :-). Kazdej ma svuj nazor ale neni dobry ho vnucovat ostatnim. Ten kdo ma vetsi zajem o Fantastiku tak si uz najde veci co ho zajimaji 🙂 a musim rict ze se to stale vic a vic rozsiruje ve vsech smerech.

  35. To Domius
    Naprosto souhlasím s tím, že množství nevysvětlených věcí není vůbec na škodu. Rowlingová takhle táhla děcka na udičce celých sedm dílů HP, byť pak měla problém všechno “dovysvětlit” v jedné závěrečné knize.Děcka ale tohle milují. Spekulují, vymýšlí teorie, žijí s příběhem….jsou zkrátka zvědavé a tajemství je přitahuje.

  36. Uroven Brisingr
    Hm vidím, že tady skladáte litánie o tom, ako je Brisingr odpad a nevhodný pre deti a podobne…Zamyslite sa troška nad tým, že takéto knihy ako Harry Potter a Eragon sú hlavne pre “mládež” , práve preto sú knihy jednoduché a náročnosť, ktorú by ste chceli vidieť u týchto kníh nenajdete skoro u žiadnej fantasy pre deti.Kebyže to tak nie je, deťom by sa len ťažko prekúsavalo knihami…Knihy pre deti zvyčajne sú jednoduché, majú vela bielych miest, nedostatky v jazyku alebo v iných veciach…Je to ľahké čítanie! Čo by ste preboha chceli,aby 8. ročné dieťa čítalo Pratchetta ? …priznám sa, že som čítal aj Eragona,aj Eldesta (požičal som si), kvalita nízka, ale je to pre deti, tak som sa s tym zmieril…

  37. Že je něco pro děti rozhodně neznamená, že to má být nekvalitní odpad, naopak. Le Guinová píše pro děti, Abarat je pro děti, koneckonců, taková Ronja, dcera loupežníka je taky fantastika pro děti a přesto mají ty knihy originalitu a literární kvality. Paoliniho problém je, že jeho knihy jsou jen marketingový produkt a ten kluk sám vaří z vody.

  38. Mně spíš teď vrtá hlavou, proč nepíšou dobrou fantasy pro děti naši autoři. Pro dospělé to umí, tak proč ne pro děti? Našim dětem někdy celkem vadí ty anglo-americké reálie.

  39. Protože o to mezi nakladateli není takový zájem a odbyt je nejistý. Dětské knížky jsou ještě víc závislé na reklamě, než dospělé, ostatně, když jsme u toho, tak Paolini i Carman se svými knížkami objížděli školy jak diví.

  40. Je zajímavé číst kritiku dospělých na knihy které jsou určeny dětem… Vám se knihy líbit nemusí, tyto knihy jsou napsány hlavně proto aby se líbily dětem a zkuste se alespoň na chvilku vžít do kůže dítěte v dešním světě televize a inernetu… Představte si že jste 10-ti leté dítě, které právě přelouskalo první kapitolu třeba eragona… Kdyby vás ta jedna jediná kapitola nezaujala, pokračovali by jste ve čtení takové bichle??? Asi ne… Kouzlo těchto knih spočívá ve schopnosti vtáhnout čtenáře do děje a ne v tom jak moc dobře jsou napsané…Jasně pokud je kniha napsána opravdu hodně špatně tak většinou toto kouzlo postrádá, ale já si nestačila všimnout že by tímto nedostatkem trpěl jak Eragon tak Harry Potter… a nemyslete si že bych byla blázen který čte jen takovouto literaturu…nad Čapka, Austenovou, Haška a Huga podle mě není… 🙂

  41. No, každopádně bych neřadila Harryho a Eragona do stejné kategorie, řemeslně je mezi Rowllingovou a Paolinim rozdíl několika tříd a špatné řemeslo zůstane špatným řemeslem, ať už je určeno komukoli.

  42. Někdo kritizuje, někdo vlastně ne…Faktem je, že spousta lidí (možná) čekala, že příběh konečně aspoň trošku (spolu s autorem)”dospěje”… Mě bylo (a je) jenom smutno z toho, že kniha, která si to v podstatě nezaslouží – a to i v rámci literatury pro děti a mládež – je přijímána s takovým halasem a očekáváním – a vlastně i my touto diskuzí k tomu nemálo přispíváme…HOWGH, DOMLUVIL JSEM…

  43. To Alraune
    Paolini i Rowlingová píší jinak. Rowlingová jde na samou dřeň příběhu, její anglický originál je v postatě sled holých vět v nichž není zbytečná popisnost či rozvitá souvětí. Velká část příběhu je zprostředkována pomocí dialogů a tedy v podstatě tak, jako by dítě bylo účastno vyprávění svých vrstevníků. – I díky tomu mají její knihy povětšinou dobrý spád. Silnou stránkou Rowlingové je vykreslení postav, tvorba vodítek, nápověd, odkazů a postupné odkrývání příběhu. Neustále udržuje v napětí a na závěr knihy přijde s nečekaným rozuzlením, přičemž tajemství celé série zůstává až dokonce skryto.Paolini se vzhlédnul v Pánovi prstenů a pokoušel se nabídnout svět se vší popisností a důsledností, tak jako to udělal Tolkien. Je však jasné, že Paolini Tolkienem není. I tak se mu však povedlo poskytnout dětem knihu, která není prvoplánovitá jako každá průměrná detektivka s rozluštěním v závěru, ale klade na čtenáře vyšší nároky. – Byť je tu kritizován za nedokonalost a nedospělý styl (no, ona je to kniha pro děti, že).

  44. Že je kniha pro děti neznamená, že má být nedokonalá. Problém Paoliniho serie je v tom, že ji zpola napsali nakladatelšní redaktoři. Rozdíl mezi autorovým textem a tiskovou verzí byl 30 000 vyškrtaných znaků. To je hodně… Můžeme se na to dívat různě… třeba jako na tragedii kluka, kterého jeho rodiče tahají jako cvičenou opičku po školách (Paolini sám do školy nechodil, vzdělávali ho doma a když jsem se o to naposled zajímala, nenastoupil ani na universitu, protože musí psát). Ono se z tak silně redigovaného textu jde jen těžko poznat, jaká je původní idea, nebo jak ten kluk píše, jen, že má “sicflajš”.

  45. To knihkupec brněnský
    Zajímalo by mě, co to je za knihu, která je přijímána s halasem, ale ve své podstatě si takové přijetí nezaslouží.Je snad vítána jako vhodný dekorační předmět a bytový doplněk? Obávám se, že v regálech Ikea by jako módní bytové příslušenství neuspěla.Ne, ta odpověď musí ležet v tom, že je halasně očekáván příběh, pokračování, zodpovězení některých otázek a přetrvávající aura tajemství. Proto se obávám, že na tom nic nezaslouženého není, protože tu hodnotíme knihu a u té jsou zmíněné prvky její podstatnou součástí.Je příběh dětský? Ano, ale sláva – vždyť je to kniha pro děti. Jako malý jsem měl rád kocoura Mikeše…obávám se, že dneska bych si v něm už mnoho nepočetl a hodnotit bych ho nedovedl. Kde se tedy bere to sebevědomí a potřeba hodnotit něco, čemu tak úplně rozumět nemusím? Jsem dospělý a tedy chápu vše a na vše mám správný názor? V čem je problém Eragona či Eldesta? Vyzývá k násilí, potlačuje fantazii, mění negativním způsobem hodnotový žebříček?Ne, ani jedno z toho.

  46. To Alraune
    Takhle ne… Víte, 30000 znaků (pouze znaků bez mezer) obnáší zhruba 10 stran běžného textu formátu A4 s jednoduchým řádkování, výška písma 12, což opodvídá zhruba 20 stranám v Harry Potterovi. U Paoliniho to bude o něco méně. Kolik, že to má stránek Eldest a Eragon? V součtu zbruba 1000 – přibližně?Takže napsali redaktoři a nakladatelé? Hmm. Pokud se hodláte držet této argumentace, tak se obávám, že byste Paoliniho hodnotit neměla.Po školách jezdí Paolini i v dospělosti a i mnoho dětí v ČR má domácí výuku.Musí psát…a chudák. Zatímco Rowlingová, která také musela psát, chudák není a nejen Rowlingová ale i ostatní spisovatelé. Dnes je navíc Paolini dospělý.

  47. Alraune-redigování
    Redigování je proces, kterým prochází všichni autoři a ne všem se to líbí, protože jsou jim z textu odstraňovány čárky, pomlčky a měněna slova.Spisovatel většinou knihu píše tak, jako by ji vyprávěl, a proto si navymýšlí bezpočet čárek i na místech, kam dle pravidel pravopisu nepatří, ale kde cítí, že by bylo dobré klesnout hlasem nebo udělat pauzu. Oblíbené záměny slov jsou třeba můj, svůj, některé zkratky atd.Stejně tak je pak takovému autorovi navrhnuto, aby některé pasáže vynechal či upravil. Kupříkladu Rowlingová jeden čas uvažovala o vydání dialogů, které byly z jejich knih vynechány…

  48. heh
    Líbí se mi poučování Alraune, jak to vlastně chodí ve spisovatelském řemesle 🙂

  49. Proboha, nepište mi, jak spisovatel píše, já se psaním živím 🙂 a rozhodně si nevymýšlím čárky tam, kde nejsou. A kdyby mi někdo vyškrtal 30 000 znaků,tak řvu jak derviš… (Navíc si teď nejsem jistá, jestli to nakonec nebylo 30 000 slov, ale to už je jedno.)A hlavní problém serie je, že je prostě špatně napsaná. S knížkama pro děti je to jako s botama… špatná bota dítěti zničí nohu, dospělému sice taky, ale ten si za to tak nějak může sám. Jsem spisovatelka a jsem taky máma, proto mě to rozčiluje. Nejen Paolini, ale i příšerný ilustrace u leporel, špatný překlady dětských filmů… jako by dětem stačil odpad, protože nemají srovnání. :/

  50. To Alraune
    Nezačneme to stupňovat? A nebylo to náhodou 30 000 vět? A víte že jste četla o Paolinim?Pro vaši představu, paní spisovatelko, je 30 000 slov zhruba 45-50 stran formátu A4, tj. zhruba 90-100 stran formátu HP. A i kdybych přistoupil na Váš omyl, který je ve stádiu domněnek a smyšlenek, tak to pořád není ono “zpola”, jak zvesela uvádíte vy.V naší zemi, kde je spisovatelem každý druhý, protože každý druhý už vydal nějakou tu knížku, je úroveň knih často žaslostná. Korekce jsou drahé a v některých případech k nim vůbec nedochází.Nejvíce chyb se vždy udělá v interpunkci, jestli jste výjimkou pak sláva vám.V čem je tak špatně napsaná, co je na ní tak zlého, že doslova zničí mladého nadšeného čtenáře, že už není schopen věnovat se jiné pokročilejší literatuře a až dokonce svých dnů si bude listovat v Honzíkově cestě a svým dětem jednou odkáže knihovnu plnou Letadélek Káně, Pučálkovic Amin a Mikulášových patálií?Patrně byste raději prosazovala model dětských čítanek plných knih, o které děti nemají zájem, tak jako tomu bylo kdysi a nebo budete na pomyslný piedestal stavět kupříkladu Malého prince, který je sice krásným a dojemným příběhem, ale pro nějž děti nemají vždy zrovna nějvětší pochopení. A proto bude snazší uvěřit tomu, že dítě, které nečetlo jako malé, se v dospělosti mávnutím kouzelného proutku změní v horlivého čtenáře a ctitele kvalitní literatury…Proto je nutné zadusit a zašlapat takové živly podobné nejrůznějším Paoliniům, kteří nám tu dětskou literaturu doslova przní. Já vím, vy tomu rozumíte, vy jste spisovatelka a patrně jen dobré vychování vám brání v tom napsat tak špatnou knihu jako Paolini, protože by se mohla stát “nedej bože” českým bestsellerem a vy byste jednou provždy zničila celou jednu generaci mladých čtenářů.To vás jistě šlechtí, ale nemohu se ubránit dojmu, že to působí přeci jen trochu komicky a odhlédneme-li od onoho oblíbeného hesla: Za vším je jen reklama, přičítá se dle mého ke všemu ještě frustrace.Vy píšete ty krásné a kvalitní knížky a ony nedochází takového ohlasu jako ten špatný a mizerný Eragon s Eldestem a Brisingrem dohromady. Musí to být k uzoufání.

  51. Ale ani ne :)) On být Paolini Čech, tak te´d prosí Michala Bronce, ať mu uveřejní povídečku v Dakobijcích 🙂 Čeština je hot bariérovej jazyk. Mmch, jmenuju se Neomillnerová a na mých knihách jazyková korektura nepochybně proběhla 🙂

  52. To Alraune
    To stále není odpověď. Nic a nikomu nebrání stát se pravou českou spisovatelskou jedničkou, která si hravě otevře bránu do srdce dětí a nabídne jim poutavý a originální příběh.Má-li někdo mezinárodní ambice, měl by psát v angličtině a nebo aspoň francouzštině či španělštině.Možná by Paolini prosil, protože v české dětské literatuře to zatím vypadá tak, že vychází buď zahraniční knihy a nebo staré osvědčený příběhy. Stav je skutečně žalostný a proseb si zasluhuje.Není na tom něco divného? Kdepak asi bude chyba?…Že by se tu nějaký nový a velký talent neobjevil? Ani se mi věřit nechce.Ono to totiž chce i trochu odvahy a správný instinkt najít schopného jedince tzv. “z naší české kotlinky” a tomu následně i maličko pomoci. Třebas aspoň tím, že mu tu knížku vydáme – pro začátek:-)

  53. No, pokud jde o otvírání bran, tak jak mám k Nemethonburgskému cyklu spoustu výhrad, proti Paolinimu je to skvost… jenže to není film. A nebude… České produkce se do výpravných kostýmních filmů se spoustou efektů nepouštějí. To tu nevyřešíme, o peníze jde vždycky opravu až v první řadě. Mimochodem, teď není problém s vydáním českých knih… problém je, aby si jich někdo všiml a to znamená protom, které malá nakladatelství prostě nezaplatí.

  54. To Alraune
    Nemethonburgský cyklus jsem na mysli neměl a film je zbytečné zmiňovat. Filmový Eragon šel do kin až v době, kdy už byla na světě kniha Eldest a ještě před ním měla knižní podoba Eragona výborné prodeje a stala se bestsellerem. Navíc je filmové ztvárnění mírně řečeno zmršené.Celá reklama na Eragona v čase, kdy ho vydal Fragment, byl jeden článek o mladičkém spisovateli na “seznamu” s informací, že napsal nějakou knížku o drakovi. To bylo vše.Až u Eldestu některá knihkupectví začala knihu vystavovat a s ní i Eragona. Proto říkám, že stačí chtít a poukázat na zajímavý titul přímo v prodejně. Jenže, a to jsem zde už také několikrát zmínil, je otázkou, zda nějaký skutečně zajímavý titul (i pro děti zajímavý) existuje? Rozhodně jich není záplava a nepřehazují se lopatou.A pokud říkáte, že není problém s vydáním českým knih, tak já vám odpovídám, že by fiktivní Paolini Čech s vydáním rovněž problémy neměl.V současné době má z dětských knih největší propagaci druhý díl Podzemí. Na “idnes” jsem zaznamenal jeden článek o prvním dílu a v knihkupectví je to jedna z nejvystavovanějších knih. Nějaká dramatická mediální masáž se nekoná, reklama s Eldestem či Eragonem srovnatelná a nebo lepší a na internetu přesto fanouškovské stránky nenaleznete, diskuze se nekonají, hodnocení jsou slabší – zájem je také zřejmě menší. A proč? Je to horší než zmiňované knihy a mladý archeolog tolik netáhne. I proto říkám, že Eragon a Eldest nejsou špatné knížky.

  55. To mazlík uzlík
    …když se tu demaskovala Petra Neomillnerová (smekám a těší mě :-))), tak i já – mé jméno je Axmann a najdeš mě v knihkupectví Dobrovský v Brně na Joštově 😛 …Mám pocit, že kopeš až příliš vehementně za tuhle “spisovatelskou značku” – až mám pocit, že by bylo záhodno, abys formuloval pro mladé začínající spisovatele deset přikázání, jak uspět – nebyl to věru špatný pokus, tam kdesi nahoře, ale nebyl moc původní… Stejně by to nebylo od věci a pokud už nějaký pátek nečtou Pevnost a její seriál o psaní, doporučil bych i ten. Takže já to shrnu:1/ Paolini mě neoslovil, neb je to skutečně čtení dětské a pro děti…kolikrát jsem to už napsal?2/ Opravdu si myslím, že jeho úspěch je jen naprosto k dokonalosti dovedený marketing…ta knížka nemá duši, cítím tam jen snahu o epičnost a košatost, děj se co děj…(je to jen a jen můj názor, přítelkyni se naopak líbil :-/)3/ Myslím, že československá fantastika (nebudu dělit národy ani žánry) má našlápnuto velmi a ještě víc, nelámu nad ní hůl, i když jsou vydávány (hlavně pak v dětské odnoži) občas strašlivá “zvěrstva” – takže souhlasím s tebou, Uzlíku!……a zase někdy příště, jdu zavřít krám… 😛

  56. To knihkuec brněnský
    Tak to jsem ráda, že jste se odmaskoval, pokud jste tedy opravdu ten pán, který před časem na žádost mě a kámošky měnil ve vašem knihkupectví přebaly u Já, legendy. 🙂 To si už ale určitě nepamatujete. 🙂

  57. Ten Nemethonburghský cyklus je taky o dracích? Nenašla jsem to nikde na internetu, tak se ptám. Ráda bych podstrčila ratolesti něco namísto Eragona.

  58. To knihkupec brněnský
    Já určitě nekopu za nějakou “spisovatelskou značku”, ale stavím se na obranu těch, co jsou kritizováni až přespříliš a tak ostré odsouzení si nezaslouží. Sám jsem Paoliniho v jednom z prvních komnentářů hodnotil tak, že Eragon nese stopy nedokonalosti, ale že Eldest se již v mnohém vylepšil a po pomalém rozjezdu je zbytek knihy věnovaný pobytu u elfů poměrně zdařilý.Ovšem to, co jsem si mohl přečíst v recenzi a nebo v reakci návštěvníků těchto stránek, mě doslova zaskočilo. Mám rád nejen knihy ale i filmy a podobnou zkušenost jsem udělal i na csfd, kde figuruji po jiným nickem, ale kde se tu a tam snažím poopravit pohled dospělých na filmy, které jsou primárně určeny dětem, ale při nichž neutrpí duševní ujmu ani dospělý.Mnohokráte se mi potvrdilo, že to co je dětmi přijímáno pozitivně, dospělý nechápe a považuje za slátaninu či paskvil. Mě samotného by nikdy nenapadlo, že budu schopen číst i dětskou literaturu, ke které jsem se dostal přes Harryho Pottera a to v době, kdy tu ještě nevypukla ona potterovská horečka – byl to příjemný a pohodový relax.Podle mého je potřeba položit si základní otázku, která je vedena a směřována k hlavnímu účelu knihy. Tedy k čemu slouží a co má být jejím cílem?Nikdo mi nevyvrátí, že knihy se píší proto, aby byly čteny, vzbuzovaly emoce a zanechaly v čtenáři nějaký trvalejší otisk, který může mít rozličnou podobu podle charakteru a žánru textu.A budu-li hodnotit knihy Ch. Paoliniho pak musím jednoznačně konstatovat, že se těší poměrně velké oblibě, v některých zemích “přetlačily” i Harryho Pottera a jsou předmětem diskuzí fanouškovských serverů, v nichž “světe div se” působí převážně děti.Proto říkám a tvrdím, že to není špatná kniha a má svou duši. – Jenom marketing tohle nezvládne.Knihkupectví Dobrovský samozřejmě znám a mám dojem, že si vybavuji i vás, ale poté co prošlo rekonstrukcí, kdy sice byla zvětšena prodejní plocha, nepatří, co se týče vzhledu, mezi má nejoblíbenější. Výběr knih je ohromný a jednou jsem v něm s přítelkyní strávil půlku odpoledne, ale přeci jen je na mě té šedé až moc:-) Mám rád vysoké masivní dřevěné regály, které dýchají starobou a nebo se tak alespoň tváří. K některým knihám to podle mého patří a k fantasy obzvláště. Ale to je odbočka:-)Ještě připojím poznámku k onomu desateru mladého spisovatele. Body, které jsem nastínil samozřejmě nejsou původní a originální. Konec konců nic jiného jsem ani netvrdil. Já totiž říkám, že je potřeba se rozloučit s představou, že budou vycházet stále nové a veskrze inovativní knížky. (To však nemá nic společného se samotným dějem a prostředím.) Kostra, scénář, hlavní znaky a body budou a především u dětských knížek stále stejné a budou podobné těm, které jsem sepsal. Fantasy je forma pohádky, děti pohádky milují a pohádka mívá přesně daná pravidla…proto i dětská fantasy bude těmto představám odpovídat.Tak nashledanou:-)

  59. Danielo, ne, to není o dracích, spíš taková slovanská fantastika, víly, skřítci… ale místo Eragona bych směle podstrčila Dračí let, Dračí skok, zkrátka McCaffreyovou. Je to o dracích a mnohem kultivovanější… Řekla bych, že tak pro čtenáře od dvanácti let.

  60. Mazlíku, to, jaká kniha se komu líbí je jistě otázka vkusu, ale řemeslo ne… Prostě tu obhajuješ špatně vyrobenou botu, která navíc ani není kožená :)Knihkupče, už u vás v Brně máte Past na medvěda? 🙂

  61. To Alraune
    Domníval jsem se, že právě vy jste doslova “odkojená” poezií:-), knihy jsou pro vás vzácností a mají své kouzlo skryté nejen v příběhu ale i grafické úpravě, a proto byste je nikdy nepřirovnála k botám;-).Boty mohou být krásné, dobře ušité, ale nemají duši a těžko s nimi budete trávit páteční večery a nebo si s nimi zalezete do postele:-)…Snad jen pokud sledujete Sex ve městě;-)… Vím, že pro ženy má bota větší význam než pro muže a mají k nim i citovější vztah, přesto však srovnáváte příslovečné hrušky a jablka:-).Jistě šlo o přirovnání, ale tak jak jsem se vás už jednou ptal, v čem je např. Eldest špatný, neodpověděla jste mi a neodpovídáte mi ani teď. A já jsem i díky své profesi zvyklý na fakta a argumenty nikoliv dojmy a přesvědčení:-).Netvrdím, že je to “bůh ví jaký” skvost a literární perla, ale a to už zde také po několikáté zdůrazňuji, děti tohle nepotřebují. Naopak jim takový styl vyprávění může být bližší. Podívejte se na Rowlingovou.Tvrdím, že děti zajímá příběh, možnost ztotožnit se s hl. postavou, napětí, tajemství, okdrývání indicií atd. atd. A to jim Paolini nabídnul a navíc pro ně přitažlivou formou. Co chcete víc?Spíše je škoda každé knihy, která je po literární stránce úžasná a jedinečná, ale nikdo ji nečte, protože je to jen řemeslo, které jste zmínila, a příběh nikoho nezajímá.Nezlobte se na mne, ale já tvrdím, že “klást” za sebe slova se časem naučí skoro každý, ale být dobrým vypravěčem, který zaujme, to už je věc jiná…

  62. To mazlík uzlík
    Už jsem to nevydržel a musím se do diskuse také připojit.Předem se demaskuji, aby bylo jasné, z jaké pozice píši své stanovisko. Jmenuji se Tomáš Lavička a jsem studentem “Soukromé vysoké školy Josefa Škvoreckého – Literární akademie”, třetí ročník bakalářského programu Tvůrčí psaní a publicistika.Za dobu, co jsem na škole, jsem měl tu čest, že mě učili či učí dvě autorky dětské literatury: Daniela Fischerová a Ivona Březinová. Obě jsou úspěšné autorky, které se zvládají uživit psaním.Pokusím se tu uvést svůj názor na některá vyřčená témata:1) Masivní reklama na Eragona a Eldesta=======================================Ona zmiňovaná marketingová kampaň byla provedena opravdu dobře a relativné nenápadně. Jednoho dne se prostě začali objevovat celostránkové plnobarevné reklamy na Eragona, hlásají že se jedná o nový objev. Pak se začaly objevovat plakáty v metru a ve velkých knihkupectvích. Tuto situaci jsem sledoval jakožto osoba pobývající v Praze, která je nejen hlavní kupní silou, ale také má obrovský vliv na média (ale k tomu později).Co na této reklamní kampani považuji za nemorální, je ona zmínka v tiráži (a možná i v těch tištěných celostránkových reklamách, už si bohužel nepamatuji), že Paolini je pokračovatelem tradice slavných fantasy ság z per autorů jako J.R.R. Tolkien a J.K. Rowling.Tato věta sice zarytého fana nutí k obezřetnosti, ale cílená skupina byli rodiče dětí, kterým se zalíbil Pán prstenů a Harry Potter. To je geniální strategie, jak využít reklamní kampaň někoho jiného – Harry Potter měl obrovskou kampaň a byl všeobecně víceméně vychvalován. Tak si dáme jeho jméno do reklamní kampaně a ono nám to pomůže. Vzpomínám si, jak tuto strategii dotáhl Fragment k dokonalosti u Eldesta – prostě jenom vystavil výstřižek z novin, který ukazoval, že v jednom zahraničním žebříčku prodejnosti Eldest předběhl Fénixův řád.K tomu všemu je třeba ještě připočíst strategii reklamních odkazů na jiné knihy na zadní straně obálky u knih vydavatele – málokdo to dělá tak vehementně jako Fragment. To je reklama, která nic nestojí a přitom může mít slušnou účinnost na čtenáře neorientujícího se v daném trhu.Navíc je kniha vyvedena v pevné vazbě, která do té doby u fantasy knih byla záležitostí velmi výjimečnou (a dnes stále neobvyklou), knihu nafoukli přiměřeně ceně, takže použili osvědčeného marketingového triku, nutícímu zákazníkovi pocit, že si za své peníze odnáší pořádnou cihlu. (Kdo chce namítat, že to je nesmysl, ať se zamyslí, proč mají například deskové hry stále větší krabice, byť jsou poloprázdné).2) Účinnost podpory prodejnosti filmem======================================Účinek filmu, byť jakkoliv mizerného, na prodejnost předlohy (za předpokladu, že se jmenuje stejně jako film) je prokazatelná.Víte o tom, že jeden z prvních překladů Harryho Pottera byl právě do češtiny? Nevím jestli již v roce 1996, ale následujícího roku byl rozhodně český překlad již na trhu. Obrovské mediální masáže a zvíšení prodejnosti nastalo až v roce 2000, kdy se začalo mluvit o zfilmování prvního dílu – tou dobou byl u nás už třetí díl přeložený. A do té doby to byla sice pěkná a dobře hodnocená knížka na dětském trhu, ale IMHO měla k bestselleru daleko.Pokud chcete jiný příklad – Šifra mistra Leonarda. Na tomto serveru se o ní psalo dva roky před tím, než začala všeobecná histerie kolem filmu a několik různých vydání knihy, které se na trhu uživili.3) Mluví se o tom, co je vidět==============================Před několika měsíci se na některém ze serverů věnujícíh se diskusi řešilo, proč, když se už jednou mainstreamové médium rozhodlo recenzovat fantastiku, tak proč průměrnou komerční záležitost, jakou je Podzemí?Odpověď redaktory byla jednoduchá – protože mají v časopise málo místa a tak mohou psát jenom o titulech, které jsou veřejně vidět, jinak by jí to v redakci neprošlo.Takže vzorec je jednoduchý = více reklamy, více recenzí. A když už po titulu sáhne žánru neznalý recenzent, tak pro něj průměrná fantasy může být

  63. Proč je Eldest špatný? Má chudý jazyk, neoriginální zápletku, nevěrohodné charaktery, z nich přímo trčí fakt, že autor nic nezažil a proto postavy konstruuje stejně jako figury do rpg… Brisingera jsem nečetla, ale pokud je tak špatný, jak se v recenzi uvádí, tak je to průser, protože se autor vyvíjí jen minimálně, imho z výše zmíněných důvodů. Ničí obraznost není tak silná, aby ušil věrohodné charaktery s omezenými životními zkušenostmi.Mmch, dvacetiletí kluci by vůbec neměli psát knížky na kšeft, měli byse toulat po nocích, aby jednou měli o čem psát :)Mmch, v Pevnosti jsem Eldestu dala 70% a doteď toho lituju. Při dnešních kritériích je to tak na 50%.A mimochodem, i dobrá bota je umění, koneckonců, učí se to na UMPRUM 🙂

  64. To Thomas Morta
    ad 1) Ptám se, co komu brání, přiložit na zadní stranu knihy nějaké pěkné slovo a zmínku o tom, že “ten či onen” jde ve stopách “toho a toho”? Nic. Pravidlo reklamy říká, že problematické je dopustit se přímého srovnání, tzn. jsem lepší než výrobek “A” nebo “B”. Vše ostatní je dovoleno a nehrozí za to soudní postih. Všichni jsou nejlepší, nejdokonalejší a nejúžasnější. Kniha je produkt jako kterýkoliv jiný a pohybuje se na trhu spolu s pracími prášky, kosmetikou nebo toaletním papírem….Není snad pravdou, že kupříkladu v Rakousku skutečně Eldest předběhl i Harryho Pottera a totéž se odehrálo, tuším v USA?Ano, strategie objemných knih je u Fragmentu zřejmá, ale pořád musí rodič či dítě vytáhnout z kapsy slušný peníz a právě kvůli zdánlivé objemnosti knihy je zde nebezpečí, že dítě knihu přečíst nemusí. Je to dvousečná zbraň.ad 2)Nevím, jaké máte informace vy, ale již v roce 2001 se o J.K.Rowling psalo, že její jmění dosahuje jedné miliardy liber. Proto nemůžete připojit alibistickou větu typu: “No jo, natočili podle toho film a proto se to tak dobře prodává.”Za připomenutí také stojí, že režisérem prvních dílů byl Ch.Columbus, který se možná i musel velmi striktně držet předlohy, protože děti očekávaly svůj příběh a děj, který znaly…S přihlédnutím k tomu, že film nevytvoříte za rok, zde tedy již před filmem byla velmi početná základna “potterofilů”.ad 3)Odpověď redaktorky i recenzi znám a vím, o čem píšete. Nicméně na ČT2 můžete pravidelně sledovat pořad o knihách, kde jsou představovány knižní novinky poměrně obšírně a průřezově.ad 4)Zmiňovaly se tu bestsellery, tak si připomeňme historii některých z nich. Rowlingová a její Potter byli také napoprvé odmítnuti a první díl vyšel v poměrně směšném nákladu. (Nepamatuji si přesně, ale bylo to pod 5000ks, což na GB není nic ohromujícího). Dnešní trhák “Podzemí” a souhlasím s tím že průměrný, vydali autoři vlastními silami a jeden z nich snad dokonce prodal vlastní dům. Teprve pak si jich všimnul vydavatel HP. Paoliniho Eragon vyšel v malém počtu výtisků v nakladatelství jeho rodičů. Při jedné návštěvě u nich si knihy všimnul významnější nakladatel.Nemyslím si a nikde jsem nenapsal, že mladý autor přijde třeba do Albatrosu a tam mu utrhnou ruce radostí, že jeho knihu mohou vydat. Přesto i u nás máme autory mladé autory a autory fantasy – např.Inesa Trojovská z Hradce Králové, která však byla skromnější a nevydala své knížky v Albatrosu….A rozhodně bych neřekl, že jsou to bravurní a dokonalá knižní díla….Co o tom zkusit popřemýšlet?Jednoznačně tvrdím, že pokud je autor dobrý, časem se prosadí, byť to třeba může trvat 10-15 let a bude začínat s miniaturním nákladem u neznámého vydavatele.Navíc jsem napsal, že pokud chce někdo bestseller, měl by za ním někdo stát.A na závěr budu zlý. Mám drobný odpor k soukromým vysokým školám a literárním zvlášť. Spisovatel má především psát a nepotřebuje k tomu titul z vysoké školy a někdy i pochybné úrovně…

  65. To Alraune
    Slovník:Ještě jsem nepotkal dítě, které by disponovalo slovníkem univerzitního profesora:-) Až na takové narazíte dejte vědět. Slovník je poměrně obstojný. Já vím, že se vznášíte v barvitém a květnatém popisu, který je plný přirovnání, netradičních paralel a rozvíjí se v neutuchající pramen slovních hříček, ale prosím a to velmi důrazně a úpěnlivě, zvažte, že je to skutečně pro děti. Když tomu jazyku dítě nebude rozumět nebo se v něm bude ztrácet, tak je to celé pro kočku…Neoriginální zápletka:Můžete mi vysvětlit, proč potom ty děcka vzrušeně diskutují, jestli hl. hrdina udělá to či ono, co má který symbol znamenat, kam se bude dál děj ubírat atd.?Už jsem to tu napsal, ale z dnešního pohledu bych také řekl, že kocour Mikeš má neoriginální zápletku…:-))Máte-li na mysli původnost, tak u té jsem se již také zastavil. Řekněte mi nějaký příběh a já vám řeknu, kde jsem něco podobného viděl, slyšel a nebo četl.Nevěrohodné charaktery:Nevím. Eragon, Brom či Arya mi přišli uvěřitelní a celkem slušně charakterizovaní. Nemohu sloužit.Přemýšlela jste někdy o tom, že Paolini Eragona asi nezačal psát na kšeft, a že ho to zřejmě baví?:-))Mimochodem už ty peníze zmiňujete podruhé….Že by tam skutečně hlodal nějaký červíček?:-)Za svých 70% pro Eldesta se nestyďte, já bych ho tak hodnotil také. Pouze jste jen podlehla davové “hysterii” nad tím, jak je to úděsná kniha;-))Na UMPRUM se můžete naučit i navrhovat tubu na zubní pastu;-)Starou botu zahodím, knihu ne.Nevšimla jste si někdy u dětí, třebas u těch vlastních:-), že občas tíhnou k věcem, které jsou nedokonalé, ale k nimž mají zvláštní citovou vazbu a nebo které se jim líbí? To jsou ty panenky s utrženou ručičkou, autíčka bez kol apod. Něco podobného funguje i u dospělých. Někteří lidé nostalgicky vzpomínají na starou octavii nebo “embéčko”, byť to samozřejmě byly úděsné a nedokonalé stroje….Nepřipomíná vám to nic? Ti lidé těm věcem a předmětům vtiskli duši svými vzpomínkami, mládím, každodenním používáním a měli je rádi.A věřte nebo ne, ale děti mají rádi Eragona, Safiru, Aryu i Paoliniho;-)

  66. Pro PavlaL
    Pokud myslíte toho pána s mírně řečeno krátkými vlasy a bradkou, tak ano, byl jsem to já… A vy jste byla ta sympatická obrýlená slečna, které jsem obrátil naruby obálku (tedy schoval Vildu Smise :-P) a nahradil kreslenou “pevnostní” vnitřní variantou… Jsem možná už postarší, ale paměť funguje, není-liž pravda? Jinak gratuluji a děkuji, odvádíte výbornou práci! 🙂

  67. To Alraune
    …musím smutně konstatovat, že u nás doposud není… Naši dodavatelé bohužel fantastiku slušně řečeno opomíjejí a zařazují tito tituly s často velkým zpozděním…máme obvykle proti zbytku města klidně i týdenní skluz. A když jsme nedávno ulovili Pavlovského a jeho Seqoy, tak je to ještě horší (zářiové “novinky” došly předevčírem)… Což jako člověk, jenž má pod palcem SF & F a komiks (mimo jiné…) nesu “nelibě”…:-/

  68. Mazlíku, s vámi je zbytečná diskuse… Jestli vám Eragon přišel uvěřitelný, tak se dál nemáme o čem bavit.Mimochodem, četl jste někdy něco ode mne? To byste asi nemluvil o květnatém popisu a barvitých paraelách. Je to ich forma v krátkých větách 🙂 A starých knih jsem vyhodila spoustu, jsem původním povoláním knihovnice, víte? Je spousta knih, které nemají ani cenu té ochozené boty.

  69. pro knihkupec brněnský
    No jasné, to jsem já. 🙂 Tak já si někdy přijdu popovídat, ostatně u Dobrovského jsem jako doma (pochopitelně kvůli mé studentské slevě .-) ) a přes Čáru jezdím každý den do školy.

  70. pro knihkupec brněnský
    No jasné, to jsem já. 🙂 Tak já si někdy přijdu popovídat, ostatně u Dobrovského jsem jako doma (pochopitelně kvůli mé studentské slevě .-) ) a přes Čáru jezdím každý den do školy.

  71. To Alraune
    To není zbytečná diskuze a nemám rád ten způsob argumentace, kde se pouze říká, že je to špatně, je to špatně a kdo si myslí něco jiného, tak je to špatně.Skutečně se zamyslete nad tím, zda by někdo knížku, kde není jasný charakter hl. postavy s takovou radostí a chutí četl? Ať budete spoléhat na reklamu a všechny svaté, tak nic takového možné není.Nezapomínejme na to, že je to dětská knížka. Věří jí děti? No nepochybně asi ano.Mohou jí věřit dospělí? Ne, nemusí.Na kolik věříte čertíkovi Bertíkovi nebo snad Mazlíkovi a Uzlíkovi, což byly dva polštářky?:-)) Odpovězte si sama z dnešního pohledu:-))Jsem z toho trochu smutný, ale já už Bertíkovi moc nevěřím…:-)Ano. Přečetl jsem si vaše povídky, které máte uveřejněné na netu. Je to velice hezky napsáno, dobře se to čte, ale kdybyste s tímhle slovníkem a především stylem vyrukovala na děcka, tak vám ve většině utečou…Myslím, že je z toho cítit, že skutečně tíhnete k poezii:-)Přirozeně beru v úvahu, že je zde obsaženo mnoho výrazů, které dětem nepřísluší a ty nehodnotím.Ukázka – Pouto čarodějů (Petra Neomillnerová):———————————————-Profesorky, čarodějky – mistryně, samy nejspíš svědivé a rozbolavělé věčným jalovým toužením, věčně laskané jen vlastní dlaní, pečlivě kontrolují náš klidný spánek.Mně se to líbí, ale trvám na tom, že je to barvité a květnaté;-)

  72. To mazlík uzlík
    VŠECHNA ČEST!!!…Skutečně se musím poklonit (myslít to vážně!) před Vaší schopností argumentovat a to i přesto, že s Vámi nesouhlasím téměř v ničem – kdybych se tu náhodou ocitl a byl zcela mimo, jdu hned pro Paoliniho k nejbližšímu knihkupčíkovi… Když to nezkusíte někde jako obchodní zástupce, běžte do politiky, věru budete vyčnívat ;-).A k našemu knihkupectví – mám (měl jsem) tam stejný pocit, to prostředí mě taky dvakrát neuchvátilo – unifikované barvy, firemní kultura a neúčelnost vybavení, to bude věčný boj mezi potřebou a rozumem – nicméně si myslím, že se v rámci našich “zatím” omezených možností snažíme – bude lépe…brzo začne fungovat kavárna a dokončuje se divadlo (vlastně je už hotové), což nás dostane na “trošku jinou” úroveň. No, až u nás opět přibrzdíte, budu se těšit! 🙂

  73. To knihkupec brněnský
    No, mě uchvátil ten prostor a to, že máte od většiny knížek (alespoň těch novějších) skutečně víc výtisků, než dva, jak je to standardem ve většině ostatních brněnských a olomouckých knihkupectvích. Taky geograficky máte hodně slušné místo. A ta spousta komiksů! Jste na tom dobře a já vám držím palce. 🙂 Ale konec diskuze mimo téma, brzo si k vám konečně dohopkám pro Vlka samotáře…

  74. To PavlaL
    Bude mě potěšením a státním svátkem! A pokud se opravdu stavíte ( v což doufám :-), pak vězte, že neexistují jen slevy studentské… ;-)Mimochodem: JE TU VŮBEC NĚKDO MIMOBRNĚNSKÝC? KROMĚ PANÍ PETRY “ALRAUNE” NEOMILLNEROVÉ…pokud i ona nepřekvapí…

  75. To knihkupec brněnský
    No, mě uchvátil ten prostor a to, že máte od většiny knížek (alespoň těch novějších) skutečně víc výtisků, než dva, jak je to standardem ve většině ostatních brněnských a olomouckých knihkupectvích. Taky geograficky máte hodně slušné místo. A ta spousta komiksů! Jste na tom dobře a já vám držím palce. 🙂 Ale konec diskuze mimo téma, brzo si k vám konečně dohopkám pro Vlka samotáře…

  76. To knihkupec brněnský
    Netahejte za nos, minulý týden ještě u vás byl a pokud k vám přes víkend nevtrhla banda Žambochových ultras, jistě tam ještě je. .-) O těch slevách si ráda popovídám .-) a navrhuji tykání. 🙂

  77. probohy mazlíku
    Probohy mazlíku, Pouto čarodějů je na hranici porna 🙂 na druhé straně, myslím, že tu povídku četlo hodně dětí :)))) A k tomu věření… já Pipi Dlouhé punčoše věřím pořád 🙂 To je imo ideální knížka pro děti. Originální, není poplatná, každý (nejen dítě) si v ní splní sen. Kdo by nechtěl shodit policajta ze střechy? A ještě k tomu Eragonovi… Četl jste třeba Dračí let? Dokážete to srovnat?

  78. knihkupče
    Kdepak, já jsem lokální patriot Prahy 7 🙂 Mmch, máte tam u vás na Moravě už Past na medvěda? 🙂

  79. To knihkupec brněnský
    Děkuji za pochvalu. Jen jestli nejsme spíš kecal-diskutér, protože bych měl dělat něco užitečnějšího zvlášť, když mám dovolenou:-)Zároveň přemýšlím, jestli to není tak trochu psychologická past:-) “Pochvalme ho, třeba už dá pokoj.”;-)))Určitě nehodlám nikoho nutit, aby četl Paoliniho nebo si ho kupoval, ani bych ho sám neběžel navrhnout na zvláštní literární cenu.Můj hlavní záměr je říci, že to není zase takový brak, jak se tu prezentuje a že dítě, které si Ergona či Eldesta přečte, není odsouzeno k pokleslému vkusu a doživotnímu vstřebávání literárního odpadu.Sám mám výtky k oběma zmíněným titulům, ale pořád v té knize spatřuji něco, co alespoň mně umožnilo každou z nich přečíst v podstatě na jeden zátah. Bylo to příjemné a odpočinul jsem si u nich.Jsem rád, že nejsem sám, kdo je v představě, jak by mělo vypadat knihkupectví, tak trochu staromilec:-) Přeji vám, aby všechny plánované úpravy i modernizace proběhly co nejrychleji a prodejna sloužila k plné spokojenosti nakupujících i prodávajících.Knížky jsou krásná a úžasná věc, stačí je vzít do ruky, podívat se na vazbu, tisk, přejet rukou po papíře…a začít číst. Doufám proto, že nebudou nikdy plně nahrazeny elektronickou formou a obrazovkou s roztřesenými písmenky.Pěkný zbytek dne.

  80. To PavlaL
    Netahám!!! Navíc je už opravdu předvánoční období a jména jako Žamboch a Neomillnerová se snažím “zapsat” do co nejvíce hlav (…i když se skoro každý druhý ptá na Paoliniho, Kulhánka nebo Sapkowského)… Takže PSÍ ZIMA a KONIÁŠ se prodávají velmi dobře a věřím, že tomu bude stejně i s PASTÍ NA MEDVĚDA…

  81. To Alraune
    O to, jestli to není nebo je na hranici porna, tady přeci nešlo:-))) A ano vzhledem k tomu že je na vašich stránkách, tak bych řekl, že už ji četlo poměrně dost dětí:-))Přiznávám, že jsem byl sám překvapen:-))…Ale je to pěkné;-))Možná si i tu vaši Past na medvěda koupím, byť ten stručný popis s medvědodlakem a pornohvězdou vypadá všelijak:-))):-))Já Pipi moc rád neměl. Zkoušel jsem ji jako malý číst dvakrát a nikdy nedočetl. Skončil jsem vždy asi ve třech čtvrtinách. A je celkem ironie, že postavě Pipi jsem moc nevěřil (nebavíme se o její charakteristice či popisu). Jsem v tomto ohledu celkem primitivní a potřebuji, aby mi někdo napsal, že má někdo zvláštní schopnosti (neuvěřitelnou sílu), protože ho coby malé robě “pokálel” vzácný zlatý pták, vykoupali v jablečném moštu a nebo nechali spát na půdě v magickém kruhu;-). (Čili samé objektivní, pochopitelné a veskrze uvěřitelné důvody;-)))Pozn. Nechtěl jsem Pipi zredukovat jen na fyzické dispozice malého děvčete, uvádím to jen jako příklad.Dračí let jsem nečetl, ale mohu si ho přečíst a napsat srovnání. Přiznám, že jsem ho ani nenašel v regálech knihkupectvích a to jsem celkem pozorný….a nebo slepý.

  82. To Alles
    PavlaL: …jejda, abych neurazil – ten návrh k tykání samozřejmě přijímám!Alraune: ..PAST nemáme, zatím opravdu ne…mazlík uzlík: …jsem odhalen!!! No, koneckonců to nebyl špatný pokus, že? 🙂 Nicméně musím uznat, že některé Vaše postřehy nejsou od věci a dokonce jsem se nad nimi musel zamyslet. Je fajn, že se tu občas objeví lidé, co mají sílu a talent nás zatvrzelé zamyslet se…ale Paoliniho už necháme být, prosím, prosím, že ano? … :-))))

  83. To Alraune
    Ještě jedna vzpomínka – Děti z Bullerbynu:——————————————Jako malý jsem si strašně přál dostat právě tuhle knížku. Měli jsme ve školní čítance ukázku, která byla prostě skvělá – dobrodružná, vtipná, napínavá a k tomu neuvěřitelná parta dětí.Moc jsem po ní tenkrát toužil a každé narozeniny nebo Vánoce, jsem doufal, že bych jí konečně mohl mít. Asi byla i trošku chyba, že jsem to nikomu neřekl, což z dnešního pohledu vidím jako malou závadu:-)).Nakonec jsem byl obdarován právě Pipi, děti zůstaly v Bullerbynu a já doma;-)Už jako dospělý jsme si s tehdejší přítelkyní vyprávěli o knížkách a já si postěžoval, jak ke mně byl osud nespravedlivý:-) A co byste neřekla? Na narozeniny jsem ji dostal:-)) Přečetli jsme společně několik kapitol a já zjistil, že dětství se opravdu nevrátí a není možné do něj ani nahlédnout… Škoda, ale i tak Astrid díky:-))

  84. To knihkupec
    Už jen krátce:Slibuji, že Paoliniho odložím k ledu a nebo do sejfu….když je to takový kasovní trhák:-)Děkuji za trpělivost a hlavně za příspěvky do debaty:-)

  85. To Mazlík
    Neděkuj, já děkuju; pozorovat, jak pod článkem přibývají příspěvky a jak zapálené debaty se tu rozvíjejí, je pro šéfredaktora ta nejlepší odměna. 🙂

  86. Mazlíku, Past si rozhodně nekupujte, je to třtí díl cyklu,jestli potřebujete mít všechno přehledně vysvětlené, tak by vám tu chyběl začátek a vůbec byste nevěděl, co tam ti upíři, sakra, dělají.:)

  87. To Alraune
    Jejda, za co je mi děkováno? Jen dělám to, co považuji za správné… a když někdo vyčnívá, tak proč to neposlat dál? Naopak, já děkuji – za články v Pevnosti, za příjemné chvilky strávené nad Vašimi knihami – jste Petro zjevením na našem malém dvorku, to je fakt…navíc je Vaše jméno svázené s Pevností – to máme s přítelkyní vždycky kolem 25 až 29-tého absťák a pak sjedeme pevnostní lajnu od začátku po stránku “co bude příště”…a pak zase absťák, grrrr… takže díky, DÍKY, DÍKY MOC!!! :-)))A taky díky Pavle, že si přivázala na krk tenhle balvan a je ochotná ho vláčet – pokud by se našla nějaká forma vzájemné spolupráce (FF – naše Knihy Dobrovský), tak můžeme hledat cestu… ;-)…kéž by se našel někdo stejně odvážný jako Ty a znovu rozjel po Sakykovi komiks.cz…BŮÚŮÚŮ…SMRRRRK… :-(…A UZLÍKOVI děkuji za zapálenost a neochvějnost, se kterou hájil svou pravdu a že dokázal v pravý čas diskuzi ukončit a dokonce žertovat…Rád opět uvidím Váš nick v nějaké plamené diskuzi – to ale neznamená, že se jí zúčastním!!!… 😉

  88. Mládež čte i normálky… (občas)
    Dobře… přiznávám, jednu dobu sem byla do odkazu úplně slepě začtená. Ale v neustálém čekání na další díl jsem našla mnoho lepších autorů než je Paolini a už se na Brisingr ani netěším, kamarádi mě neustále zásobují novinkami a když se jich zeptám: “A koukals aspon na trailer Goodkindovi ságy meče pravdy? Dělaj seriál…” ozve se: “Ehmmm, to je to cos mi půčovala?? Já to nečet.” a já zůstanu pouze hledět. Jak někdo může dát přednost Paolinimu před Goodkindem? Sapkowskim? nebo třeba Greenem? To pro mě zůstává tajemstvím. Jen jsem vám tímhle chtěla říct, že ne každý šílí po tom co vy odsuzujete. Každýjsme jiní a i moji vrstevníci si časem uvědomí, že ty skvělé knihy jsou jinde. A i když si samozřejmě Brisingr ráda přečtu, druhý díl Zpovědnice očekávám mnohem víc. Mimochodem, je mi dvanáct. Řadím se mezi mládež s “vymytým mozkem” možná… ale kdyby vám bylo 12 četli byste raději pro vás ted nezajímavou literaturu, která ovšem vypráví o hrdinství, které způsobí někdo steně starý jako vy a který čte většina lidí, které znáte, nebo byste jako já dali přednost vyzrálejším hrdinům, kvůli kterým musíte zavítat dospolečnosti dospělích, kteří si o vás myslí, že máte vymytý mozek a nemůžete to chápat (a vrstevníků, kteří vás taky nechápou, protože je to na ně moc xDD)??Já zvolila možnost číslo dvě. Jakbyste volili vy?

  89. Bylo zajímavé sledovat tuhle debatu a jsem ráda, že do toho zasáhl i někdo z mladší generace, které se to týká především. O Paolinim a dalších mohutně propagovaných knihách si můžu myslet co chci (osobně hype nesnáším – snad proto, že v reklamě pracuju a vím, co je to za špínu:-)). Čtení těchto komerčních knížek však stěží může pro mládež představovat nějakou psychickou újmu, vymývání mozku a podobně. Naopak. Třeba jim četba Eragona vštípí dostatečnou lásku k fantasy a ke knihám obecně, časem pak jistě sami najdou cestu k těm kvalitnějším titulům. Dnešní teenageři mají výběr poněkud větší a složitější, než my, pamětníci starší 25 let:-). Do mých 12 let jsem se setkala snad jen s jedinou fantasy knihou a to byla úžasná “Ronja, dcera loupežníka”. Jo, a ještě “Světy bez hranic” Bertila Martenssona a sem tam nějaké ruské sci-fi. Teprve po revoluci jsem měla možnost se s fantastickou literaturou seznámit blíž. Přečetla jsem spoustu blbin, než se mi vkus ustálil a vytříbil, než jsem našla to své “pravé ořechové”. Nemám pocit, že by mi četba oněch předchozích blbin nějak ublížila – patřily k procesu poznávání, dospívání, slabé knihy si dnes ani nedokážu vybavit. Stopy na mě zanechaly právě ty výborné tituly, počínaje “Ronjou”, přes Zelaznyho “Amber”, Cardova “Endera”, Aldissův “Skleník” či “Nonstop” až k dnešním Simmonsům, Reynoldsům atd. Jen ať si děcka čtou “Brisingra”, je to pro jejich duševní růst každopádně lepší, než postávat venku v oblacích cigaretového dýmu a bavit se rozbíjením laviček a pivních flašek.

  90. No, tak já také patřím mezi mládež… a eragona NESNESU. Mě teda v poslední době začala fantasy vadit. Je to pořád to stejné. Já radši sci-fi. Třeba ani sami bohové od asimova je geniální. Nebo Na západ od ráje.Jinak ze zaslepení eragonem mě vytrhl Ďuro Červenák, za což mu děkuji. Do vánoc nějakého roku (nemůžete po mě chtít, abych si to pamatoval) jsem nečetl nic jiného než eragona a eldesta. Potom jsem dostal Conana 1., což je pro mě vrchol fantasy, a první dva díly bohatýra. Bylo příjemných pár hodin a nesnesitelné měsíce čekání na další díl.Pro mládež, která je zslepená eragonem, doporučuji Davida Eddingse. Je to fantasy se vším všudy a přitom je chválihodná.Je to bída.2Trinaja : můj člověk:-)

  91. Změna
    No, od doby co sem tu naposled přispěl sem ňák změnil názor. Asi za to může to že sem si Eragona a Eldesta znovu přečetl a ňák mě to unavilo….asi se na Brisingra vykašlu, kdyžtak si ho někdy pučim v knihovně.To Knihkupec brněnský: Něco proti Kulhánkovi a Sapkowskému? 🙂 Knihy obou autorů se mi opravdu líbily.Hmmm, a co se týče Červenáka, kterého nahodil Orix, z peněz co sem měl vyhrazené na Brisingra sem si kupil oba Bivoje a na vánoce dostanu Bohatýry, první díl byl super. 🙂

  92. To Prehistor
    Já proti nim nic nemám, ba právě naopak!!! Oba tihle PÁNI mě dostali tím co a jak psali vždy do kolen…prostě jsou to moji nejoblíbenější spisovatelé, ač každý kope za trošku jinou “vlajku”… Ale štve mě (jako knihkupce) naprostá nemožnost sehnat cokoliv, co bylo vytištěno – snad se to trošku zlepší aspoň u Kulhánka, když ho bude vydávat CREW-Pavlovský, ale zároveň mám právě z téhož ještě větší hrůzu – CREW není právě nejspolehlivější, co se termínů a edičních plánů týče… :-/

  93. Jj, já sice od kulhánka četl jen divoké a zlé a stroncium a od sapkowského zatím pouze první tři díly ságy o Geraltovi a Ciri, ale už i tak to jsou jedni z mých nejoblíbenějších autorů.Jak už bylo řečeno, celkem mě mrzí že reklama, kterou fragment dělá eragonovi nebo podzemí* (fragment je na reklamu opravdu odborník) zastinuje třeba Červenáka, nebo jiné skvělé fantasy autory.* Podzemí sem četl….fujfuj humus. Další takový rádoby “bestseller”….

  94. Mám pocit – ne, jistotu! – že by se měli ostatní vydavetelé stydět, jak kašlou na propagaci…a učit se u Fragmentu, neb ten opravdu prodává všechno, co vydá… Nám pak nezbývá, než fungovat jako rádci a vysvětlovat 25-tiletým slečnám, že Ztracený svět v podzemí skutečně “není jako Harry P.”…Dost, už mě to nebaví – na druhou stranu musím na jejich obranu napsat, že Velký objev Huga Cabreta je naprostý klenot dětské literatury…rozhodně to nejlepší (dle mého), co jsem měl od nich v rukou (..a že jsem měl asi už všechno.. 😉

  95. Boha, tohle je vážně zajímavá diskuse. Jenom bych chtěl upozornit, že předsevzetí „tuhle knížku bych svému dítěti nikdy nekoupil/nekoupila“ opravdu nefunguje (pokud nejste zarytí a bezcitní jehovisti). Počítejte se mnou: pokud máte 2 děti jako já, tak máte dvoje narozeniny, dvoje jmeniny, dvoje vánoce, 2 x pololetní a 2 x konečné vysvědčení (teď už mám naštěstí děti na VŠ, takže odměna za vysvědčení odpadá). Jelikož jsou zakázány dárky „měkké“, (tj. ponožky a trička), tvoří značnou část darovaných cenností knížky – a zaplať pánbu za ně, ty jsou ještě poměrně laciné. Jenomže opravdu dobrých knížek není zase tak moc. To pak stojíte v knihkupectví a po zádech vám stéká pot, protože Vánoce jsou už zejtra a rozzářené dětské oči by se taky mohly změnit v jejich pravý opak. V tu chvíli vezmete zavděk čímkoliv, i Paolinim, zvlášť když o něm děťátka významně mluvila.

  96. Přemýšlela jsem nad problémem, diskuze tady je vážně zajímavá. Možná že knihy pro děti a mládež u nás tak trpí proto, že je píšou převážně ženy. A ruku na srdce: když se i tady na Fantasyplanet objeví nějaká kniha psaná ženou, je shledána hloupou, naivní atd. Jen díky Alraune jsem v pátek koupila pro synka dvě ságy. Obě jsou napsané ženami, nakukovali jsme do nich doma s manželem a nevypadají špatně. Neměly by ženy píšící do fantastiky udělat nějaké uskupení, aby z nich nedělali ti druzí blbce? Kdyby psali pro děti Červenák,nebo třeba Žamboch, nikdo by se do nich nenavážel.

  97. Danielo, nevím, jak to souvisí s probíhající diskusí, ale nevšiml jsem si, že by někdo někde dělal z píšících žen blbce víc než z mužů. Připadá mi, že vytváříte problému tam, kde není. Nevidím důvod protežovat nějakou knihu jen proto, že ji napsala žena. Nebo muž. Není třeba přivírat oči. Uměle a se spoustou nařízení pěstovat odpad, jak se bohužel posledních několik desítek let ve společnosti nosí.A co na tom, že jsou ženy kritizovány stejně jako muži, máme se vyhýbat kritice špatně odvedeného řemesla nebo čehokoliv jen proto, jakého je autor pohlaví, barvy pleti, národnosti? Zavedeme normy třeba na to, že autor s inteligenčním kvocientem pod stovku nesmí být kritizován? To je cesta do pekel, shnilé ovoce takového přístupu začíná nejen západní společnost sklízet.Uskupení? Jaké uskupení? Budou dělat demonstrace? Alegorické vozy? Letákovou kampaň? Ale no tak. To už je civilizace vážně až tak v úpadku?

  98. Ano, vy tomu říkáte “civilizovaně” kritika špatně odvedeného řemesla. Jenomže já si za ta léta všimla, že idelání autor musí býr muž a nejlépe cizinec. Podotýkám, že nesnáším feministky. Stačí listovat zpět a snad na každé stránce se najde kritika českých autorek. Tak ať začnou psát i pro mládež naši muži, všichni je budou chválit a já a dlaší rodiče budeme vědět, co koupit dětem v období mezi marketingem stvořenými “bestsellery”. Tímto určitě zase naštvu různé Pídžeje :-))Dobře tak.

  99. To Daniela
    Já bych to jako problém neviděl – nebo možná je jen v některých (nejen) mužských hlavách…Rozhodně nemám pocit, že by tu někdo ženské tituly označoval za hloupé – to se spíš v poslední době objevilo pár mladých mužských “spisovatelů”, jejichž práce mají spíš sestupnou kvalitu…A abych se úplně nevzdálil tematu, jenž už stejně mizí kdesi za horizontem – kdosi tu trefně a ftipně nazval Paoliniho knihy “dračími slabikáři”, já skočím do podstatně vyšší kategorie a doporučím Vám zatím dvě knihy z dračí trilogie Temeraire od Naomi Novikové “Drak jejího Veličenstva” a “Nefritový trůn” – báječný příběh z alternativní historie, z období napoleonských válek, kde o draky taky není nouze… Další moje oblíbenkyní je Susanna Clarková a její příběh opět začíná na počátku devatenáctého století a zase je tu něco jinak, než to známe z našich dějipisných učebnic – takže samozřejmě doporučuji knihu “Jonathan Strange & pan Norrell” A přihodím ještě Kelly Linkovou a její povídkové podivnoknížky “Dějí se větší podivnosti” a “Magie pro začátečníky” a jeden “nefantastický” (i když i o tom by se dalo spekulovat) historický román od Sylvian Hamiltonové “Obchodník s kostmi”…tady mě dostala první věta: ” V kryptě kostela v opatství Hallowdene vařili mniši svého biskupa…” – no není báječná? ;-)Mám pokračovat? Prostě si nemyslím, že ženy píší hůř…píší stejně jako muži a když vydávají své knihy pod mužskými jmény, nikdo to nepozná…kvalita i šmíra je tu zastoupená naprosto stejně.A mezi námi – představa, že by Červeňák nebo Žamboch začali psát knihy pro děti, mě docela děsí…ještě, že jste nevzpoměla na Kulhánka..!!!!! 😀

  100. Danielo, to byl spíš povzdech, žádné naštvání. Pokud to tak působilo, omlouvám se. O to víc mne mrzí, že vy někoho naštvat chcete. Své iniciály bych prosil s českou výslovností, já cizinec nejsem.Děkuji panu knihkupci za reakci. K seznamu autorek bych určitě přihodil i zde diskutující Petru Neomillnerovou. Na tyto autorky můžete vidět nejen na těchto stránkách jen samou chválu.Myslím, že je zbytečné vytvářet konflikty a polarizaci, ať už mezi autory a autorkami a jejich kritiky a kritičkami, nebo zde v diskusi.

  101. Taky sem ňák nezaznamenal, že by tu někdo ženy kritizoval víc než muže. Daniela si asi potřebuju vylít svůj vztek na muže 🙂

  102. Ad propagace – většima nakladatelsví, zabývajích se fantastikou, je tak malých, že by takovou kampaň prostě nezaplatili. To není otázkla pár desítek tisíc. Ad ženy – potvrzuji, že nadávání autorkám není běžný fenomén… v dětské literatuře je spíš probém, že se jí chytají i lidé(obojího pohlaví), kteřé opravdu psát neumějí a jsou pak snadným terčem. No a pokud jde o Mirka a Ďura, věřím, že by nějakou dětskou taky spíchli, třeba se časem k něčemu rozkývají.Já sama měla rozjednanou dětskou knihu v Albatrosu, ale odpískala jsem to 🙁 Mám teď příliš mnoho rozjetých projektů a už mějak nemám kapacitu na další.

  103. To PJ: …můj seznam nebyl samozřejmě kompletní (a paní Alraune jsem neopomenul a moc si její práce považuji – viz výše), měl bych tu uvést ještě paní Rečkovou a Vilmu Kadlečkovou (…píše ještě vůbec zázračné dítě přelomu 80-tých a 90-tých let? “Na pomezí Eternaalu”, “Stavitelé věží”, “Jednou bude tma”,..to je dávno!!!) a ze zahraničí moje milovaná C.J.Cherryh a její “Stanice Pell”,”Stárnoucí slunce Keshrith” a “Brána Ivrelu”… A pro příště se můžeme strefovat toliko do Paoliniho (na tomto se jak vidím shodneme téměř všichni), neb je bezpečně za velkou slanou vodou a česky se kvůli nám kverulantům jistě učit nebude… ;-)Paní Alaraune: Je mě (občas) stydno, když vidím na kartách jednotlivých knih naši nákupní a konečnou cenu – na druhou stranu si plně uvědomuji, že knihkupectví v samém centru Brna má už jen svou polohou nemalé finanční nároky – ty prostory, provozní náklady, energie a platy zaměstnanců se musí “něčím” zaplatit, někde ty peníze sehnat – proto se s každým distributorem drsně vyjednává, nastavují se podmínky, pravidelné odběry…a to jsme ten konečný článek, každý před námi se snaží o totéž… Je mi jasné, že na propagaci pak těm malým moc financí nezbývá, neboť se vlastně pořád jedná o kombinaci samizdatu, zájmové umělecké činnosti a dobrovolnické práce…”VOT ETO KAPITALÍZM”- to kdysi suše konstatoval Arný Černonégr jako sovětský elitní policista vyslaný do USA v kultovním “Rudém horku” a mě se tahle hláška často v poslední době při různých příležitostech vrací…Snažím se (naivně?) věřit tomu, že až se i u nás opravdu otevře trh s elektronickými knihami, že to srazí ceny těch papírových do přijatelných mezí – i když bych se toho měl vlastně bát, těším se – já je čtu na různých kapesních zařízeních už od roku 2000 a rád bych konečně četl (a samožřejmě přiměřeně zaplatil) i novinky bez nutnosti podloudného sdílení jen zlomku tištěné produkce…Navíc by se mohly objevit i knížky, které tu roky nevyšly nebo ty, jejichž tištěná podoba by se asi nevyplatila….Blíží se nový zlatý věk “knihy”…? No a když už tu padlo ono téma mužští spisovatelé a tvorba pro děti – nevidím to jako nemožné, kdyby autoři československé drsnější školy něco pro (třeba i svůj) potěr napsali … Vždyť si tím prošli i jejich slavnější západní kolegové – Barker napsal “Abarat”, Gaiman “Koralinu” a třeba China Mieville “Un Lun Dun”, na východě pak třeba Kir Bulyčov měl svou “Alence z planety Země” – mimochodem všímáte si, že jsou to vždycky malé holčičky? A že to je to pokaždé dobré (nejen) dětské čtení? Že by VÝZVA ?!?Pane Červeňáku, Žambochu, Kulhánku…máte na to taky? Né každý vÁŠ hrdina musí být nutně dsňák, zjizvený obličej či celé tělo, zlomený nos a pomstu jako HPP… 😉

  104. GRRR, Eragon je nejlepší kniha na světě, kam se hrabou ňácí čeští autoři, nebo Tolkien . Kdyby si tady třeba Knihkupec, nebo Alraune zkusili něco napsat, určitě by to byla ňáká trapná blitka. Pak by sme viděly co je horší. ERAGON 4EVER.

  105. to Ararara
    …kdyby Papoušek uměl (a chtěl) číst, tak minimálně na tomto odkazu zjistí, kdo je ve skutečnosti Alraune – říká Ti ptáčku něco jméno Petra Neomillnerová? 😀

  106. Petra Neomillnerová? Četla sem první díl Tiny Salo, eragonovi to nesahá ani po kotníky, je to trapárna 🙁

  107. …dobře dítě, nebudu Ti brát Tvé iluze, ono se to časem (možná) usadí samo…;-)A ty ptáče píšeš, když už jsme u toho? Tak si dej trošku pozor na gramatiku…ono to nevypadá dobře, když někoho kritizuješ a máš sama problémy s tím nejzákladnějším…

  108. Jaké iluze? Paolini, je prostě jeden z nejlepších autorů na světě, to je fakt, ne iluze. Prostě jenom závidíte. Něco sami napište a až pak kritizujte

  109. Jaké iluze? Paolini, je prostě jeden z nejlepších autorů na světě, to je fakt, ne iluze. Prostě jenom závidíte. Něco sami napište a až pak kritizujte

  110. to Ararara
    …inu, když myslíš, že nepíšeme, tak je mě to osobně celkem jedno… Ty to číst určitě nebudeš, protože pokud považuješ Paoliniho za to NEJ-NEJ-NEJ co Ti mohla literatura dát, tak to pro tebe, dítě, rozhodně nebude…píšeme totiž vážně hrozný brak (já určitě!)A klidně si ho Eragona-Eldesta-Brisingera čti, proti tomu tady nikdo nic mít nebude…

  111. Lol, čekal sem kdy se tu objeví ňáký takový fanatik 🙂

  112. To Prehistor
    …já taky a jsem celkem rád… ;-))))Prázdné knihkupectví mě dnes celkem deprimuje, a nuda je hrozná věc..

  113. Koukám že Ararara, který štěká, nekouše… :-/

  114. …to mě taky ťuklo :-)Nezačala však ještě sesílat pohromy všeliké, tu havěť, jindy pak vod přívaly a mor, či v podpaždí svědění…všechno může ještě přijít! Bojme se, my bez boha a víry! Nastávají soudné dny……stárnu a blbnu, to je jisté… 😀

  115. To orodg taky nedělal… Třeba se Julie už onosila a nastupuje další převlek 🙂

  116. …bojim~bojim… Už tu nelze věřit nikomu. Nakonec začnu pochybovat sám o sobě, což už stejně drahný čas činím… Ve skrytu už vymýšlím novou identitu a kuji pikle, aby tu bylo, jak pravila slečna šéfredaktorka, “ještě veselo”..

  117. Chápu, že bytosti jako byla J (či O) byli nepříjemní prudiči… Na druhou stranu jsem se vždycky těšil, co z nich zase vypadne.

  118. …promiňte, ale příšerný nedostatek nakupujících způsobuje, že se zdržuji v tomto virtuálním prostoru. Ale za hodinku to zavřu a zmizím…na pár hodin…Omlouvám se, mizím na FB. :-/

  119. Jejda, tak to moc děkuji, zamačkávám slzu … :´-) To jsem na stará, vodyplná kolena, ani nečekal… 😉

  120. To Alraune
    …spíš to byl podivnej výpadek, přesto to nebylo tak zlé – ti co přišli, nekupovali po knížce, ale spíš po “košíku”, takže byl čas na pomoc a “správné směřování” 😉 To celkově nepřívětivé počasí dnes asi lidi zahnalo spíš do nákupních center, kde tolik neprofukuje…kolegové na druhém krámu v centru Vaňkovka si dnešek naopak extrémě pochvalovali…je to houpačka, na kterou občas neplatí běžné zákony ani modely, pak je to na nás…

  121. No, to je fakt, dneska se nikomu nemohlo chtít běhat po nákupech.

  122. Koukám, že jste taky pěkná sova… 😉 Já bych taky do města ani nepách, kdybych nemusel. Miluji noční nakupování – obchoďák bez lidí má své kouzlo…zvlášť po celém dni mezi zákazníky… …Zase naprosto mimo téma! :-/

  123. Pro pořádek k redakci Eragona
    Redaktorka nakladatelství Knopf vyškrtala Paolinimu z verze vydané vlastním nákladem cca 20 000 slov (což je zhruba 65 normostránek), devítinu původního rozsahu. Prý se to týkalo stylizace na úrovni slov a vět a nějakých redundantních epizod a popisů. Podobně když první rukopis redigovali rodiče, do zápletky nezasahovali, ale usilovali o to, aby to moc nedrhlo, drželo pohromadě a dalo se číst.Takže “jaká je původní idea”, se z knihy poznat dá; “jak ten kluk píše”… no, vlastně taky 😉

  124. 20 000….to je hodněTo knihkupec a Alraune: U nás ve Zlíně sou v centru 4 knihkupectví v okruhu 200m :-).jedno menší v OC zlaté jablko, pak dvě velká hned vedle jablka a pak jedno menší v takové uličce.

  125. Kniha pre deti? Hehe. Budete sa čudovať, ale už som o tom uvažoval.

  126. Ne, nejdřív se pusť do dítěte, pak budeš mít větší motivaci :))

  127. Věřte nevěřte, u nás v knihovně maj na dospěláckým oddělení hned 2 eragony a 2 eldesty

  128. To Prehistor
    To jest kde? V Brně má městská 11 kusů Eragona (ale včetně poboček, z toho všechny v dětském. Eldesta má desetkrát, taky v dětským. A krom toho tam jsou ještě namluvená cédéčka pro nevidomé…

  129. Nejde o ten počet, ale o to, že je to na oddělení pro dospělé 🙂

  130. Alraune: To je logická postupnosť. Akurát potom nechápem, prečo ty ešte nepíšeš detskú literatúru. 🙂

  131. No, to se ptaj v Albatrosu taky. Problém je, že už fakt padám na hubu 🙂

  132. Vmísím se do skvělé debaty o našich mladejch. Na Albatros bych se nevázal. Ti se tak dlouho zabývali HP, až spadl ze všech žebříčků, a zatím jim utekli dobří autoři k jiným nakladatelům. Autoři, co jim zbyli, jsou sice oceňováni, ale děti je moc nemusej…

  133. Jak to tak sleduji, tak se tady z toho stává místní “plkárna” ;-))) Pro PavluL – nešlo by od tady založit auditko, ať neprdáme u příspěvků? Tak mám taky příspěvek, a bohužel (či snad díkybohu? 🙂 se týká dvou zde zúčastněných. Zkrátím to: dnes v odpoledních hodinách při rekonstrukci našich nových (o patro výš ležících) prostor poškodili dělníci vodovodní řád. Při následné havárii bylo poškozeno nemálo knih, několik titulů bylo i zde přítomných autorů…Otázka: je to dobrá nebo špatná zpráva? 0:-)

  134. Gaychat 4evah!
    V liště nahoře už dávno je odkaz “fórum” (fantasyplanet.cz/chat.asp); zdá se, že to tam pořád ještě funguje, ale není vidět zvenku bez přihlášení.Protiotázka: Byly v komisi? Jste / jsou stavebníci pojištění?

  135. V tom je právě potíž – člověk se musí přihlásit, vlézt to toho či onoho fórka… moc operací pro nás lenochy – ač jsem sám registrován, nevyužívám ho…. :-/ Odpověď: Vyděšené výrazy lidí z té firmy práci provádějící svědčily o tom, že to s tím pojištěním tak horké asi nebude. A to ještě netušili, že vedle v trafice, která sousedí právě s oddělením SF,F,Comics se zřítil celý strop…My pojištění jsme…a ano, zboží bylo komisní, jak jinak!!! :-))) Jen budem do určité míry mimo provoz, což je teď velmi nepříjemné. :-/

  136. Upřímně mě Eragon i Eldest hodně brali je to asi tím ,že každý má jinej vkus .A ještě toho hodně nemám načteného jako ostatní čtenáři fantasy a podle mě je to dobrá četba mám rád tyhle dvě knihy od Paoliniho a může te si ji hanobit jak chcete skuste něco napsat a pak kritizovat nikdo vás to nenutí číst.

  137. JEŽÍŠKU NA KŘÍŽKU, UŽ ZASE?!? :-))))Tahle lajna začala fungovat jako perpetum mobile a to ten třetí zázrak ještě nevyšel v češtině…to bude teprve masakr, budeme muset přezbrojit…

  138. Už mě unavuje, jak tady fanoušci Eragona pořád argumentujou větou “zkuste si něco napsat a pak kritizujte”.Klasická argumentace, samozřejmě nesmyslná.To knihkupec: Nepříjemné? To je slabé slovo.Kdybych byl knihkupec, nechtěl bych aby se to stalo mě, takhle před vánoci.

  139. Tahle diskuze mi připomíná doby, vzdálené asi tak 40 let, kdy jsem slýchával: “Nečti toho Karla Maye, nebo z toho zblbneš”. A nebo: “Nečti toho Foglara, nebo z toho zblbneš.” Teď se divím, co jsem tehdy na Mayovi a Foglarovi viděl, ale když mi na ně někdo sáhl, tak jsem řval jako vzteklá myš.

  140. A to já zas vím, co se mi na Mayovi a Foglarovi líbilo. Myslím, že bych to s lehce jízlivým úsměvem na rtech a sentimentálním leskem v oku mohla číst klidně i dnes:-). To “řvaní jak vzteklá myš” úzce souvisí s věkem, ona snad větší část mlaďochů časem dospěje do stavu mysli, kdy jim kritika či jiný názor tolik vadit nebude. Bóže, když si před 14-15 lety někdo dovolil “otřít ústa” o knihy S. Kinga nebo třeba o filmy se Schwarzeneggerem, to jsem se dokázala pěkně naprdnout. A dnes? Ať si každý myslí o Kingových knihách co chce, mně se líbí… a Arnold, ježíšmarjá, snad je to lepší politik než herec :-DDDDD

  141. Jana677: Arnold rulessss!!!!!! Na něj mi nešahej :-)Koneckonců klasiky Terminátor, Predátor či Conan jsou stále nepřekonané…. A Mayovky mám stále rád, sice je to občas nepříjemně křesťanská agitka, ale Olda Šetrnej je prostě klasa 🙂

  142. :D:D už se tu z toho opravdu stalo všeobecné diskuzní fórum.

  143. Knihy Maye a Foglara se zkoušel, ale vůbec mě to nebavilo. Westerny i samotného Vinnetou v filmové podobě zbožňuju, ale westerny-knihy vůbec nemusim. A takovéty “Junácké” příběhy taky moc ne.

  144. To Prehistor
    …no že JO!!! Já taky hledím… :-DMayovky jsem taky moc nemusel,filmy jsem miloval a miluji; Foglara (toho psaného) jsem objevil až jako sám-rodič, a baví mě dodnes.Fernis 13 a Jana677: …kývám hlavím na souhlas, div mě nerupne za krkem! 😉

  145. A co třeba Tarzan? Toho jsem četl poprvé v nějakých deseti letech a vydrželo mi to doteď 🙂 Tarzan z rodu opic, Tarazanův návrat….to je přece fantastická klasika, která podobně jako Howard zůstává konkurenceschopná i dnes…

  146. No, já zas vůbec nemůžu Foglara, zato s Mayem jsme si v rodině užili hodně srandy. 🙂

  147. To Fenris 13
    Člověče, no vidíš, na Tarzana bych málem zapomenul!!! K němu jsem se dostal jako malej rybízek, když jsem trávil víkendy i prázdniny u babičky a dědy na dědině. A děda kupoval a schovával spoustu časopisů, a stejdové to měli po něm (a později já tam začal ukládat své), tak na víceméně obytné půdě byly hromady krásně srovnaných kompletních ročníků 100+1 ZZ, Květů, Dikobrazů, Zápisníků, Filmu a divadla, Ábíček, VTM, Ohníčků, Pionýrů, Hlasatelů, Junáků… prostě zřídlo čtiva, které nikdy nevysychalo. No a právě v Zápisníku jsem Tarzana prvně objevil, tehdy v podání čecha, pana Gustava Kruma a jeho geniální perokresby v jakémi hybridu komiksu a ilustrované novely… Tam se někde ze mě stal knihomol – na půdě jsem trávil skoro všechen čas a byl jsem tam neskutečně šťastnej… FŇUK! 🙁

  148. to Knihkupec
    Jj, naprosto s tebou souhlasím, mládí, krásná to doba 🙂 Moje bylo z jedné strany lemováno Shatterhandem (Kara ben Nemsím), Tarzanem a třeba inženýrem Smithem z Tajuplného ostrova, z druhé strany pak ábíčky a skvělými komiksy jako byl Malý bůh, Vzpoura mozků nebo Galaxia. No a základ mé záliby ve fantasy položil pan Durrel a jeho skvělý Mluvící balík.Pamatuju, že mně rodiče museli vyhánět ven, aby mně dostali od knih. Na(ne)štěstí mi to už zůstalo… 🙂 Následovala chvíle poblouznění 2.sv. válkou, kdy jsem nejraději četl Nebeské jezdce nebo Velký cirkus, ale pak naštěstí přišla, řekněme že revoluce :-)), a mně se dostala do ruky Hodina draka. A bylo vymalováno 🙂

  149. To Fenris 13
    Moje cesta byla celkem přímá – přes časopisy a knížky mého mladšího strýce jsem se dostal k fantastice rychle a přímo – od Verneovek (nejradši mám “Robura-dobyvatele” a “Ocelové město”),”K mrakům Magellanovým” od Lema, Wellsovi povídky, kreslené seriály na motivy sovětských spisovatelů (hlavně Rotreklova “Pevnost pod ledem”, tuším že v ABC?), jako zjevení působící anglo-americké povídkové výběry “Těžká planeta” a “Tunel do pozítří”, Nesvadbovi povídkové knížky, Součkova “Cesta slepých ptáků”, “Runa Rider” a “Sluneční jezero”, Daniken, Bradbury, Strugačtí, Bulyčov, Clark, zase Souček a jeho “Tušení…”, pak první české antologie SF na počátku let 80-tých, první sci-fi cony…tuny zážitků a totálně vybuzené fantazie, pokusy něco tvořit, vojna v 86-tých a nečekaně dva roky úplně plný sci-fi…nemá smysl pokračovat 😛 “Normální” literatura byla pro mě tabu, začal jsem ji objevovat až podstatně později, ale bylo jen málo knížek, který mě mimo ty “naše” kdy oslovily, ač jsem otestoval kdeco…Takže tak!

  150. re članek
    Velice bych pochyboval, zda autor toho silně proti Paolinimu zaměřeného článku vůbec četl Eldesta a Brisingera,pokud ano, věděl by, že smrt trpasličího krále na konci druhého dílu je velice okrajová, dále že tyto věty „Já jsem Dračí Jezdec, mám stejná práva jako každý král nebo královna!” nebyly v knize proneseny, nýbrž přesně naopak a hlavně nevím co mu tak vadí, žádný literární skvost to není, hlavní myšlenka dračích jezdců je Faista a zbytek po různu okopírovaný odevšad, ale je to docela čtivé a nutí to číst lidi, co by normálně nečetli, tak že, pane autore, nebuďte tak kritický a necpěte všem svůj neobjektivní názor. A na konec ještě pokud si myslíte, že je dobré v recenzi prozrazovat věci, co se stanou v průběhu knihy, tak radši recenze nepište, děkuji.

  151. …kola se točí, písty stoupají a zase klesají, řemeny se napínají, pára unikající z nětěsnícího potrubí občas zasyčí a naše PERPETUM se díky energie, jenž se bere zdánlivě odnikud, stále nezastavuje… 😉

  152. Tak aspoň narozdíl od Některých dokaáže aspoň přiznat, že to není žádn literární veledílo…

  153. …takže je vlastně s námi na jedné lodi… 🙂

  154. Ja jen podotýkám že to má své čtenáře a spousta nečtenářů si to taky přečte. Každopádně je jasné že Paoloni neni žádný literární genius, umí prostě napsat čtivou knihu, stejně jako J.K.R. Některým lide to stačí….

  155. Lidi, ja viem, ze ma za to asi ukamenujete a ze je to kapanak od veci, ale skuste mi prosim vysvetlit jednu vec: Som fanusik SF, resp. toho co sa za SF vo vseobecnosti vydava (od space opery az po speculative fiction). V ziadnom pripade neoblubujem dlhe xyz sagy fantasy autorov ako je Jordan, Feist, Goodkind a podobni (vynimku tvoria snad len Zelazny a jeho Amber a Tolkien) a celkovo z fantasy som schopny presitat povacsinou len tie, co prinasaju nieco nove (Clarkova alebo Mieville). Nechcem sa dotknut ziadnych autorov fantasy a pribuznych zanrov, ci uz ide o ceskych, slovenskych alebo anglo-americkych. Preto by ma zaujimalo, ze preco je na ceskom a tym padom aj slovenskom trhu tak malo dobrej scifi a tak vela fantasy (slovicka dobra alebo zla radsej v tomto pripade vynecham), resp. preco vacsina nastupujucich cesko-slovenskych autorov radsej pise fantasy (mestsku alebo klasicku, s elfami alebo upirmi, to je jedno) nez scifi???

  156. To není jen český a slovenský fenomén, obecně se píše víc fantasy než sci-fi.

  157. Netuším, kolik ti je, ale myslím, že každý má na knihy jiný vkus, stejně jako na oblečení či cokoliv dalšího…Pokud se někomu Eragon či HP líbí, nevidím důvod, proč je odsuzovat, že nečtou kvalitní literaturu.Ty “děti” se totiž v takových knihách alespoň na chvíli dostanou z tohoto našeho šíleného reálu.Pokud už mluvíte o těch kvalitních, tak by mě zajímalo, jaké knihy tedy za kvalitní považujete? Chcete snad strčit například třináctilétému dítěti Kafkův Proces? No prosím…

  158. Myslím, že ty alternativy k Eragonovy tu proběhly už několikrát. Takže třeba Dary od LeGuin, nebo dračí serie od MacCaffrey.No a HP a Eragona nevidím na jedné kvalitativní úrovni.

  159. Paolini je zlo! Víc to komentovat nebudu, protože to udělali mnozí přede mnou.A že děti musí číst jednoduché věci? To není pravda – třeba já už v devíti přečetla Pána Prstenů a toho nepovažuju za jednoduchou literaturu. Třeba je to výchovou, když děti nečtou, tak pak nemají možnost srovnání a shltají každou ptákovinu…

  160. Nedokážu pochopit, proč si lidé, než vstoupí do diskuze, nejdřív nepročtou, co se tu dělo… Nikdo tu netvrdil, že je špatně, že děti čtou. Ale nebudu lhát, že jsem se sám nikdy nepokoušel zasahoval do toho, co moje dnes už bezmála dospělá dcera bude číst – než jsem to vzdal a byl rád, že vůbec čte (mé mámě se mimochodem kdysi taky nelíbilo, že čtu ty “fantasmagorie” :-)Ano, souhlasili jsme s recenzentem a možná by jsme byli i příkřejší ve svých závěrech. Neodsuzovali jsme “děti”, ale způsob, jakým toto zázračné dílo vzniklo. Jako produkt vypočítaný a přesně zacílený. Jako něco, co nemá duši a je jen plagiátem, recyklátem, instantní poživatinou, co má vše, co má mít, ale ani kapku čehokoliv navíc… Stejně jako většina hudby, co můžeme slyšet na komerčních rádiích nebo v ESU, jako oblečení, co koupíte ve “značkových” obchodech, jako seriály pro -náctileté… A jak poznamenala paní Alraune, nelze srovnávat Paoliniho a Rowlingovou…Z vlastní zkušenosti – čtenáři HP (to se týká i dospělých!) dychtí po dalším čtení, komunikují, jsou informovaní, ptají se po novinkách, nechají si doporučit nové, vrací se – pro knihkupce ideální materiál, paní J.K.R. odvedla výbornou práci, stutečně vybudila děti k zájmu o čtení! Paolíňata si jdou pro Brisingera a jsou udiveni, že není ještě česky. Klopí zrak, téměř nemluví a především nepřijmou cokoliv jiné – ještě častěji je však Paolini kupován dospělými pro děti – u dospělých jde dle mého jen o “masáž”, často komolí jak jméno autora tak název…nechci generalizovat, ale většinou to tak je…koneckonců koukněte na zdejší fanatické příslušníky kasty Paolini, to je vzorek přímo exelentní! Galba a Jane – ruku na srdce – s jakými postavami by jsi byl(a) ochotný(á) se ztotožnit, být (jsi, že?) dítětem nebo týnejdžrem? Který z příběhů je dle Tvého originálnější? Proč Tě oslovil právě tento?Já v tom mám od první knížky paní Rowlingové zcela jasno – a to u nás vyšla (téměř) bez reklamy a humbuku, jen jsem dal na doporučení kamarádky, co ji sama dostala od kamarádky z Británie…

  161. Nesouhlas
    To “knihkupec brněnský”: dovoluji si s Vámi nesouhlasit a na příkladu uvedu proč. Jako cca čtrnáctiletý jsem četl Běhounkovo Komando plukovníka Brenta a byl jsem naprosto nadšený (Běhounek je vydáván za “skutečného” spisovatele, ne?) Ve třiceti jsem si chtěl “komando” přečíst znova a nedostal jsem se přes prvních dvacet stránek – božínku, to byla sr..ka, kostrbatě napsaná, figurky nahozené, dialogy trapné… Co tím chci říct? Děti a mládež vnímají literaturu jinak. Ano, jsou knížky, které osloví děti i dospělé, ale těch je málo a k těm ostatním je lépe se nevracet. A další věc: aby měla knížka “duši”, musí jí autor věřit. Ano, dá se napsat i knížka “na kšeft”, ale ta nakonec upadne v zapomnění, ať je mediální masáž jakákoliv – tak si to alespoň myslím. Knížky pro “mládež” píšou ti, kteří jsou tak trochu dětmi – uváděl jsem tady “věčného chlapce” Foglara i Karla Maye, který si nakonec myslel, že všechno, co napsal, také sám prožil. Paolini je dítě a píše pro děti a podle toho, jak argumentují jeho zastánci, svým knížkám nejspíš nějakou “duši” vdechl. Podotýkám, že ani všichni královští koně a vojáci mě nedonutí, abych si Eregona přečetl.A na závěr – jak by řekl jeden můj známý (já ho znám, ale on mě ne): nechte maličkým co jejich jest, neboť oni nevědí co činí a časem se pročtou k něčemu opravdovému.Jo a ještě: tady uváděný Pán prstenů rozhodně není stravitelný pro děti a řekl bych, že ani pro většinu “mládeže”.

  162. To V.Š.
    …v podstatě se musím opakovat – přečtěte si, co už tu bylo napsáno – já sám jsem někdy na počátku psal, že Paolini jako dítě napsal knížku pro děti – jen teď je mu už 25…stejně tak jsem psal, aby děti četli a pročetli se do vyšších levelů, než je tohle – kdyby to to nečinili, chodil bych z práce bez peněz… A psalo se tu i o tom, že Paoliniho v podstatě nebereme my “dospělejší” 😉 Ve čtení dětem bránit nemůžeme, stejně jako budou chtít poslouchat dětský pophvězdy co nosí vymazlený hadříky, co si můžou koupit koupit v….Jen si klademe otázky, vyvoláváme diskuzi…o tom to tu je…Ach jo! Musím parafrázovat jednoho soudruha a novináře – “LIDÉ, ČTĚTE!”

  163. Pokud jste pane V.Š. tím, kdo si myslím že jste, tak máte jako člověk píšíci právo nesouhlasit…navíc jsem o nějakých 6 let mladší a k názoru starších mám úctu… :-PAle na Běhounka mě nesahejte – ta jeho krásná dětinskost mě dostává dodnes! 🙂

  164. To “knihkupec brněnský”: jo, jsem to já. Akorát si myslím, že správné místo na diskusi o vykrádání klasiků a “vyrábění” knížek pro děti je teď pod 15-letým kapitánem.

  165. To V.Š.
    Souhlas – a díky za vážně dobrý čtení!

  166. 2 knihkupec brněnský:
    S veškerou úctou k absolutně netajemnému V.Š., my nepíšící smrtelníci snad také máme právo nesouhlasit a protestovat… a to je tak vše, co můžeme dělat, že?:-) A teď hurá rozcupovat toho Patnáctiletého “hip-hop kung-fu” kapitána, tam bych teda čekala větší flame:-D.

  167. No, Neff každopádně nemá tu polehčující okolnost, že ho k tomu nutí rodiče…

  168. To Jane
    Kafkův proces třináctiletému dítěti? Někdo je dítě ve třiceti, jiný jím ve třinácti přestal být. Kolikpak lidí si dnes přečte Kafku? Doopravdy a důkladně, ne jen “jako”? Moje mírně excentrická dcera četla v jedenácti Pána prstenů a Silmarillion, příběhy lorda Petra a Orwellův román 1984 – mimo jinou “dospěláckou literaturu”. Ale dětiček, které jsou schopné a ochotné číst složitější věci, je víc. Skoro bych řekla, že k jsou takové literatuře otevřenější než dospělí.

  169. Já ve třinácti četla NEvolnost :)No, netvrdím, že jsem to celé pochopila :))

  170. Já asi mezi 11.-12.tým rokem Remarqueův VÍTĚZNÝ OBLOUK a KOMU ZVONÍ HRANA od Hemingwaye. A ještě si vzpomínám na ROZHOVORY S AMERIČANY, což byla dost brutální knížka o válce ve Vietnamu (plná hodně drsných fotografií)…a to nemluvím o tom, že jsem objevil, kde má táty schovaný tři sešity DĚJIN SEXUALITY…a taky jsem tomu moc nehověl… 😀

  171. No a já v jedenácti četla dívčí romány… ve dvanácti mayovky… ve třinácti foglarovky… a pak jsem se vrhla na Hobita, po dvou stranách zklamaně odložila, a zhltala Pána prstenů. 🙂

  172. To PavlaL
    Odložit HOBITA? Nemožné!!!! Pána prstenů jsem taky po velkém sebepřesvědčování nakonec dočet, ale bylo to jen proto, abych byl před filmovou trilogií v obraze.

  173. Hobit to je úplně good kniha snad o trochu slabší než pán prstenů.

  174. Tak nevím, já “Hobita” právě čtu v originále a nechtít si vylepšit angličtinu, odložila bych ho bez váhání. Ani v češtině jako šestnáctiletá jsem ho nedokázala dočíst. Třeba se mi bude líbit alespoň ten připravovaný film:-). Já vím, jsem barbar:-D

  175. To Jana677
    …nejste barbar, ale už možná nejste dítě, jak jsem vytušil… 😉 A jak tak¨koukám, tak i spousta “dětí” s tím měla problémy – já si nemůžu pomoct, ale Hobita jsem dostal snad v roce 1980 a bylo to pro mě zjevení-ulítlá pohádka s trpajzlíkama a drakem! A vono se to dalo číst!!!!

  176. Já přečtu každou fantasy pak ji jenom zkritizuji jedině co mě nudilo ,až k smrti byla ta slátanina indigoví drak ježiš to je blbost to sem četl ze zebe zapřením.

  177. Já slyšela HObita jako četbu asi dvacetkrát, a ještě uslyším, má čtyřletá dcera to furt točí v autě. 🙂

  178. …jóóó, supafoňáckej hobítek, u toho jsem taky rád usínal… :-D)))

  179. to Alraune: Ta k jsem se mrkla na ten odkaz. Jo holt, skvělá reklamní strategie – o stovku levněji a o dva dny dříve než začne oficiální prodej, no nekupte to 🙂 Teď jsem teprve zjistila, že to bude mít i čtvrtý díl, hmm. První mi už asi dva roky zabírá místo v knihovně, ještě jsem ho nečetla a asi ani nebudu. Naštěstí jsem ho koupila v antikvariátu s velkou slevou. Mimochodem je s podivem jak často na Eragona v antikvariátech po Praze narážím. 🙂

  180. To Alraune, Sally
    Nezlobte se, ale já už to opravdu nemohu vydržet. Poklidně jsem sledoval tuto debatu a zůstal tiše stát stranou:-)Pravda – někdy v úžasu a překvapení ale to je věc jiná. Původně jsem si říkal, že připojím svůj názor na Pána prstenů a Hobita. Ovládl jsem. Měli bychom zde asi spíše diskutovat o Paolinim a proto jsem nechtěl vlákno zanášet vlastním hodnocením Tolkienových knih.Nyní však k mé připomínce. Ano, Alraune, takhle se to dělá!:-) Podívejme se na jiné nakladatelství shodou okolností naše nejznámější dětské a vzpomeňme si na jejich marketingovou obratnost, kdy několikráte dráždili dětské čtenáře přesouváním termínu svého nejprodávanějšího titulu z důvodu navýšení zisků. V té době to skončilo peticemi a nespokojeností. Jistě, děti jsou se vším hned hotové zvlášť, jde-li o vydání jejich oblíbené knihy, ale ono nejmenované nakladatelství v té době působilo spíše jako slon v porcelánu. A tak místo toho abychom zvolali: “Hurá, Fragmente, jsi prostě pašák a kabrňák, vybruslil jsi z toho skvěle,” přemýšlíme poťouchle o ziscích a útoku na peněženky… zvláštní a dle mého pokřivené;-)Dále mi prosím dovolte, abych politoval Sally:-) Málokdy se setkáme s tak děsivým problémem, který může sužovat nejednu domácnost.Politická uskupení se tomuto tématu nevěnují, novináři o něm nepíší a přece jde o palčivý a naléhavý problém – přeplněné knihovny!Málokterá kniha je skutečně natolik drzá, že se pokoutně vloudí až do našich domovů a žije si v naší blízkosti. Z perspektivy domácí knihovničky pak s námi sleduje oblíbené televizní seriály, je účastna partnerským rozepřím a co hůř zná naše každodenní znuděné výrazy, kdy s párkem v ruce okupujeme gauč a v bezduchém otupění řešíme, zda Blanka V. ze série TNT skončí na EKG a nebo EEG.Takovou drzou knihu by proto bylo nejlépe postavit hezky za dveře a nemilosrdně vykázat ven z našeho domu. Pro větší účinek bych za ní ještě poslal psa… Co si myslela, co chtěla, nevím. Snad ta chudinka prostinká neuvažovala, že by ji někdo četl?;-)Podobný problém, i když z jiného úhlu, už kdysi vyřešil J.Werich. Přistoupíte ke knihovně, oměříte patřičnou vzdálenost a dokoupíte příslušný sloupec knih lhostejno zda je jde o metr či dva.Knihovny se neplní, vše je přehledné, jasné, schválené, naplánované a uspořádané.Proto, milá Sally, vyhoďte tu vlezlou knihu ještě dnes. Nemá nejmenší právo plést se vám do života:-))A víte proč je tak často Eragon k zakoupení v antikvariátech? Pozadí této skutečnosti zde odhalil knihkupec brněnský:-) Paolíňata jsou totiž cosi jako spolek malých autistů – dle jeho popisu;-). Neumí navazovat a udržovat mezilidské vztahy a jakmile knihu dočtou raději se jí zbaví, aby nerušila jejich životní prostor.Nevím, jak vy, ale já prohlídkou výloh antikvariátů narazil třeba na Harryho Pottera, Dobře utajené housle M.Horníčka i s podpisem nebo Dostojevského…mimo jiné:-)

  181. mazlivý kus zašmodrchaného provázku
    Nepřeji si braní mého jména nadarmo, obzvláště v této už ne tak “žhavé” diskuzi. Děkuji.BTW – Hobit je to jediné, co ještě můžu přečíst od Tolkiena, aniž by se mi začala točit hlava.OT? Ovšem, nestydím se za to.

  182. to mazlík uzlík
    Politovat mě? No, děkuju, není třeba. To, že jsem na základě právě této reklamní masáže koupila knihu, kterou jsem po přečtení tří kapitol zaklapla s kyselým úsměvem nad kopanci autora, není tak strašné. Můj dobrý vkus neutrpěl za těch nemnoho stran zase tolik, abyste tady o tom musel psát takové litanie a snažil se být trapně vtipný.Politovat bych měla spíše já Vás. Proč že? Možná pro Váš rádoby humor a potřebu navážet se do druhých, kteří jen vyjádřili názor, že JIM se kniha nelíbí. K tomu totiž tyto debaty na internetu jsou, lidé zde svobodně vyjadřují své postoje a názory. Pokud ve Vás můj názor na zbytečnou koupi této knihy zanechal názor, že mi ta kniha zkazila celý můj dosavadní život, tak si ho přečtěte ještě jednou, nic takového se v něm nepíše. Pokud se u Vás jedná o případ:”Podle sebe soudím Tebe” – opět mi nezbývá, než Vás politovat. Nebo spíše Vaše knihy?? Které se s Vámi účastní partnerských hádek a sledují s Vámi Vaše oblíbené inteligentní seriály, které zmiňujete.Mé knihy se totiž mají jako v bavlnce, zacházím s nimi s úctou. Chovám se hezky i k těm, na nichž se autor provinil proti dobrému vkusu, protože ta kniha za to nemůže, že jsem si ji díky nedostatku informací zakoupila. I tato kniha u mě získala dočasný azyl a posléze ji např. daruji někomu, komu se bude líbit a udělá mu radost. Ano, dokonce nejenom když nahlédnete do výloh antikvariátů, jak píšete, že činíte, ale také pokud do nich vstoupíte, tak najdete vevnitř spoustu knih autorů zvučných jmen. Eragona jsem tam však nacházela často již krátce po jeho vyjítí a zahájení prodeje, kdy jsem ho chtěla koupit nového v knihkupectví. A to už o něčem svědčí.Já Eragona neodsuzuji, ať si ho fanoušci klidně čtou a užívají si to. Vyjádřila jsem pouze názor, že MNĚ se nelíbí a JÁ ho číst nebudu a že jsem si ho JÁ zbytečně koupila. Nic víc, nic míň. A nafouklost reklamy – to je zase MŮJ názor. Já Vám Váš názor neberu, pokud vy jiným ano, to je Váš problém, že neumíte přijmout jiný názor než ten Váš.

  183. Kdyz uz jsem se prokousal az na konec pohad… diskuze 😉 tak taky prispeju svoji troskou do mlejna.Podle me se z Paoliniho knizek dela neco vic nez jsou. Moje hodnoceni se shoduje s Pani Neomillnerovou. Po precteni bych daval 7/10, dneska tak 5/10. Zkratka a dobre je to v porovnani s tim co dneska o rad niz.Nekdo se tu zminoval o cteni Hobita v originale. Lidicky, cist Tolkiena kvuli AJ je masochismus. Mnohem lepsi volba je sahnout po urban fantasy napsanym za louzi. Pro otrlejsi anglictinare bych doporucil Kim Harrison. Podle me nej fantasy jaky jsem kdy v EN cet.PS: Past na medveda postupne louskam na prednaskach, mensi a tenci knizky se vyborne maskujou za otevrenej notebook :-D.

  184. pranoia TNT v přímém přenosu
    Zkratka TNT použitá v mém příspěvku neměla a nemá s vaším nickem nic společného. Pokud jste nabyl jiného dojmu, hluboce se vám omlouvám, ale chyba není na mé straně:-) Stačí se podívat do vyhledávače:-)

  185. Mazlíku a teď na rovinu 🙂 Markeťák Fragmentu? 🙂

  186. To Sally
    Nezlobte se, ale politování je skutečně na místě, pokud si kupujete knihy na základě mediální masáže, jak sama uvádíte.Ano, můj příspěvek byl ironický, ale vhodným připojením emotikonů jsem hodlal přidat jisté emocionální zabarvení a naznačení, že to tak vážně zase nemyslím… Zjevně bez úspěchu:-)Pokud máte pocit, že jsem se do vás navážel, tak Vám jen vracím, co jste sama zasela. Ne nadarmo se říká, že na druhých nemáme rádi, to čím jsme obdařeni sami. Vám je dovoleno navážet se do Paoliniho, směrem k vám totéž možné není.Nevím, jestli jste vůbec můj příspěvek četla, protože pak byste nemohla nabýt dojmu, že tu útočím na samotnou podstatu diskuzí. Skutečně nevím, kde jste na to přišla a vůbec netuším, proč takto argumentujete. Spíše bych to charakterizoval jako klasické utíkání od problémů a posun diskuze do jiných směrů, čímž se vytváří nekonečný kolotoč slovních půtek.V příspevku, který jsem adresoval Vám nikde neuvádím, že by Vám měla kniha zkazit celý život. To co jsem napsal nadseně popisuje stav pracujícího člověka, který po celodenním shonu a pracovním nasazení usedá před blikající obrazovku a neschopen vlastních myšlenek sleduje bezobsažnost myšlenek jiných. Nic víc nic míň. Mohla jste si povšimnout, že nepoužívám jednotné číslo ale množné. Je tedy možné, že jsem se tím navážel konkrétně do Vás? Ne, není. Sám znám podobné dny, kdy po nějakých 14hodinách práce, sotva udržíte pozornost na bublající konvici s kávou…byť tedy TV seriály opravdu nesleduji.Také Vám nezavdávám nejmenší příčinu myslet si, že zde píše z jakési frustrace, kterou jsem utrpěl četbou knih. Mohla jste si všimnout, že knihy o kterých se zmiňuji hodnotím spíše pozitivně. Proto Vaše připomínka postrádá jakoukoliv oporu. Mám toziž tu výhodu, že mohu číst téměř cokoliv, i když do červené knihovny bych se nepouštěl.Pokud s knihami zacházíte nežně a jemně, netuším, proč si stěžujete, že vám zabírá místo v knihovně. Chtěl bych Vám proto připomenout, že jste to byla s největší pravděpodobností Vy, kdo ji do knihovny dala. Samotná kniha si do regálu vážně nevyskočí…:-)Antikvariáty: Máte provedený nějaký průzkum, statistické vyhodnocení, aby to byl relavantní názor a postřeh?Je od Vás hezké, že ostatním neberete jejich názor, ale pročtením celé diskuze jste mohla zjistit, že jsem své názory prezentoval a následně se stáhnul a nechal rozpravu dále běžet. Mou pozornost vzbudil v podstatě až váš příspěvek….Protože vše co jsem napsal bylo nejspíše marné, pokusím se důvod mé reakce zformulovat ještě jednou:Přišlo mi poněkud dětinské stěžovat si na to, že mi nějaká kniha zabírá prostor v domácí knihovně. Jak jsem již napsal, sama si tam jistě nevyskočila a sama odtud také nezmizí:-) Váš původní příspěvek ve mně vzbuzoval dojem nefalšované radosti z možnosti kolektivního pranýřování určité knihy. (Je to jistá obdoba nadávání v hospodě.) A protože mi vaše připomínky skutečně přišly poněkud infantilní, ozval jsem se.Knihy nejsou samostatně myslící jednotky, Paolini se živí psaním a Fragment se snaží podpořit prodej svých knih. To je celé:-)

  187. omluva TNT
    V popisce jsem se dopustil překlepu: paranoia

  188. To Alraune
    :-))))Ne, čestné slovo nejsem:-)Já měl vždycky rád Albatros, ale myslím, že jeho vedení v posledních letech dělalo jeden kopanec za druhým a také byli několik let ve ztrátě.Musím ale uznat, že Fragment je vidět čím dál tím víc. Byť začátky nebyly možná zrovna slavné. Protože mám rád fyziku, tak jsem si od nich před pár lety koupil Feynmanovy přednášky z fyziky. Kvalita překladu a knihy se mi nezdála příliš dobrá. Jako by to bylo ušito horkou jehlou.Jenže když přijdu do knihkupectví, tak jedna z prvních knih kterou uvidím je často od Fragmentu. Fragment nevydává HP, jedná se o tituly spíše průměrné a nebo tvořící lepší průměr a přesto se zdá být úspěšným… To zas klobouk dolů:-)

  189. Ježíšku, a já doufal, že to tu už umřelo…A zatím tu zřím návrat ztracenců (:-)), planoucí a vášnivou debatu v podstatě o čemkoliv (ale v podstatě se pořád motáte nadohled původnímu tématu ;-))… BEZVA!!!! Fakt by tu nešla otevřít otevřená PLKÁRNA, místo celkem uzavřené sekce FORUM?

  190. To mazlík uzlík
    “Teď jsem teprve zjistila, že to bude mít i čtvrtý díl, hmm. První mi už asi dva roky zabírá místo v knihovně, ještě jsem ho nečetla a asi ani nebudu. Naštěstí jsem ho koupila v antikvariátu s velkou slevou. Mimochodem je s podivem jak často na Eragona v antikvariátech po Praze narážím. :-)” – nikde jsem se do Paoliniho nenavezla a ani ho nezmínila. Nemyslím, že tyto věty byly natolik agresivní či vyzývavé, aby zavdaly k takovému komentáři. Dokonce tam ani nepíšu žádné negativní komentáře ke knize.A nevím, proč budí tak obrovskou pozornost to, že jsem si koupila knihu, kterou nakonec nechci číst. Každý z nás šáhl někdy vedle a koupil nějakou věc, o níž si myslel, že mu poslouží dobře a pak byl následně zklamaný, když se tak nestalo. Pouze jsem vyjádřila zklamání nad tímhle. Stejně, jako by někdo vylezl z kina po filmu a řekl:,,Bylo to hrozné, vyhodil jsem peníze!” Také byste se na něj vrhl, jak si to proboha dovoluje říct o tom filmu?!Vy jste vzal můj komentář doslovně a já ten Váš taky. To, vyjádření – zabírá místo v knihovně – fakt nebylo stěžování si. TO by vypadalo úplně jinak. Všiml jste si vůbec, že já se do knihy nenavážím a nepranýřuji ji – pouze jsem řekla, že ji mám doma a číst ji nebudu. Potom jsem zde dodala, že jsem ji číst zkusila, ale nelíbila se mi, tak jsem ji nedočetla. Kde je pranýřování???Jinak, můj natolik pranýřující a pobuřující infantilní komentář vzbudil jen Vaši pozornost – to o něčem taky svědčí… Ale i tak hezký den.

  191. To knihkupec brněnský
    Kdysi jsem v jedné z Nepraktových knížek viděl kreslený vtip, ve které jdou vedle sebe dva neandrtálci s kyjem a ten jeden povídá tomu druhému: “Při vzniku řeči nebyl člověk veden touhou se dorozumět, člověk se spíš potřeboval vykecat.”;-)

  192. Nejlepší na tom je, že tahle vášnivá diskuze není vyprovokována žádnými náboženskými fanatiky, lítají tady (většinou) věcné argumenty, nikoliv Meče Pravdy:-)). A do svého mentálního deníčku debilníčku jsem si napsala třikrát podtrženou poznámku: nehádat se s Mazlíkem-uzlíkem… přinejmenším dokud nevystuduji rétoriku, práva a filozofii:-D

  193. Mazlík uzlík: ten vtip sem sedí jak p…l na hrnec :-)Jana677: Proč by ses nehádala bez adekvátního vzdělání??? Já bych se klidně hádal, koneckonců mám přece vždycky pravdu :-))))

  194. To Jana677
    Bať!!! S tímhle fakticky děsivě inteligentním “podhlavníkem” není vážně vhodné se zaplést do větší diskuze – opět smekám a ještě víc se bavím! ;-)A jinak pro mazlíka uzlíka – Chceš snad naznačit, že tato formulace o původu a vzniku řeči není od Járy da-Cimrmana? Viz “Dobití severního pólu čechem Karlem Němcem” a přednáška o JÁ-TYm…Nebo je Neprakta vlastně Cimrman…nebo…?!?

  195. To Sally
    Ale Sally, vždyť Vy to ani neocitujete celé…:-)”Tak jsem se mrkla na ten odkaz. Jo holt, skvělá reklamní strategie – o stovku levněji a o dva dny dříve než začne oficiální prodej, no nekupte to 🙂 Teď jsem teprve zjistila, že to bude mít i čtvrtý díl, hmm. První mi už asi dva roky zabírá místo v knihovně, ještě jsem ho nečetla a asi ani nebudu. Naštěstí jsem ho koupila v antikvariátu s velkou slevou. Mimochodem je s podivem jak často na Eragona v antikvariátech po Praze narážím.:-)”Tak je to lepší, ne?:-) Nezlobte se, ale já z toho mám skutečně dojem, že si děláte legraci z prodejnosti té knihy, prostředků k tomu určených i samotné Paoliniho tvůrčí aktivity. No a dovršila jste to tím, že vám ta knížka zabírá místo v knihovně:-)Každý máme jiný postup a ne vše je úžasné a podle našich přání. Než jdu do kina i než si koupím knihu, přečtu si recenze a komentáře, podívám se v TV na “kulturní okénko” či představení nových knih – případně pročtu jednu dvě stránky v knihkupectví a pak se rozhodnu. Dnes v době internetu je možnost udělat nějakou výraznou chybu mnohem menší, chceme-li.Komentář: některé příspěvky nevyvolají žádnou reakci, jiné dvě a jiné celou záplavu. Jedna reakce jaro nedělá a podle jedné reakce nelze usuzovat vůbec na nic, to se týká jak jejího obsahu tak komentujícího i komentovaného. Nevím proto, proč si s tím děláte starosti?Chcete-li si myslet, že jsem infantilní, klidně si to myslete, mně to starosti nedělá:-) Nakonec přečetl jsem HP i Eragona s Eldestem. V práci jsem “odsouzen” spíše k analytické a exaktní rovině myšlení, takže úlet do fantasy a dětské fantasy vnímám jako jistou formu terapie:-)A nakonec jsem-li skutečně občas dětinský, mohl jsem dětinský komentář snadno rozpoznat, což jste i sama zmínila:-) Záleží už jen na vás zda se k dětinskosti chcete přidat, i když Vás musím upozornit, že je jistý rozdíl mezi infantilním názorem a myšlením jako takovým;-) Tak mě napadá, že právě o to tady šlo;-)Také bych Vám popřál hezký den, ale nemyslím si, že je tak vhodné činit jenom proto, “aby se neřeklo”;-)

  196. …sakra, teď nevím (a nechci si připadat jako úplný blb)… je DOBITÍ nebo DOBYTÍ severního pólu…obě jsou vlastně správné, záleží na úhlu pohledu.. :-/…ani gůgl nepomohl, rozhodil mě ještě víc… :-)))

  197. To knihkupec brněnský
    Dobytí severního pólu…, Záskok a Vyšetřování ztráty třídní knihy jsou asi mé nejoblíběnější cimrmanovské hry:-)Nevím, jestli dříve vzniknul Nepraktův vtip a nebo přednáška s JÁ-TY, ale zřejmě to potvrzuje tu skutečnost, že dobrých vtipů je jen pár:-) A jinak jsem raději pro sebe zvolil příměr s neadrtálcem než s JÁ-TYm:-))….už jen abych potěšil některé diskutující;-))Souhlasím s “rewkon”, že se diskuze vzdaluje od tématu, k čemuž jsem posledními komentáři přispěl. Proto se budu v tomto ohledu mnohem více hlídat.

  198. Myslím, že na to hlídání se, je už pozdě 🙂 Škoda už byla napáchána a Julietta již topí pod kotlem, kde skončí každý účastník této debaty, mne nevyjímaje.

  199. to mazlík uzlík
    Nečiním to jen tak, aby se neřeklo. Jsem zvyklá přát lidem, když se s nimi loučím hezký den, nebo mějte se hezky. Činím tak, když se loučím s příbuznými, známými, kamarády, či s prodavačkou v krámě. A myslím to opravdu, ne jen aby se neřeklo. Prostě někdo říká: Na shledanou!, já přeji hezký den. Můj pozdrav na rozloučenou. Nepotřebuji, abyste mi ho oplácel, přáním hezkého dne, tak to ani myšleno nebylo.Vy jste jen nepochopil, že se tím s Vámi loučím a končím naši diskuzi. Svůj názor jsem vyjádřila a nemám chuť ho dokola opakovat, ani rozpitvávat každé slovíčko, které jeden z nás dvou napsal. Proto Vám přeji hezký den a mějte se hezky!

  200. To Sally
    Ano, to jsem skutečně nepochopil, protože v hlavě mám obrázek někoho, kdo se s nosem vzhůru otáčí, cítí se sice ukřivděn, ale aby si uchoval dojem jisté morální převahy, přeje tomu druhému hezký den!:-)Neberte ta slova nijak zásadně, zkrátka vám na nos nevidím:-)Pokud jste to myslela skutečně upřímně, jak jste zmínila v druhé reakci, pak i já vám přeji dobrého dne, pracovní pohodu a dostatek radostných počinů pro chvíle příští i ty budoucí.

  201. To knihkupec brněnský, můj konec
    Hlava už mi přeci jen neslouží. Vzpomínám si, že ten Nepraktův vtip byl ještě doplněn postavičkami dvou diskutujících žen (manželek oněch neadrtálců).Pro jistotu dodávám, že tím nehodlám demonstrovat své případné machistické sklony:-) Nic takového zamýšleno nebylo.A nyní na nějakou nejspíše delší dobu s diskuzí v tomto vláknu končím:-) Mějte se a ať se vám daří.

  202. to mazlík uzlík
    Nos nahoru nemám a urážlivá nejsem, proto to nijak osobně ani jinak neberu. :-)Tyto diskuze by se nám lépe vedly ne přes internet, kdy na sebe lidé nevidí, ale osobně. Pak by spousta omylů vůbec nevznikla, nebo by byla okamžitě vysvětlena. Toto je nevýhodou internetové diskuze. Výhodou je, že spolu takhle můžou diskutovat lidi z různých koutů Československa, kteří by si své názory jinak nesdělili. Něco za něco.Vaše přání přijímám, děkuji. :-)Přeji Vám, pěkný a ve všech oblastech úspěšný den.

  203. Víte co nechápu? Zatím co červenkovi trvalo vydání bílé věže jen rok, tak paolinimu to se zhruba stejně rozlehlou knihou trvá tři roky.

  204. …není to tím, že Ďuru to psaní prostě strašně baví a ví, že na tom sice nic (nic moc) nevydělá, ale aspoň tím pobaví (tedy pokud to něgde vyjde!) čtenáře…? …zatím co Paolíně shráblo po Eragonovi na další romány “zálohu”, o které se ani těm nejúspěšnějším českým autorům (těm co nepíšou fantasy a SF) nezdá ani po celoživotní kariéře…a víš jaký to musí být hrozný, když nemáš talent ani nadání a čeká Tě napsat takový strašný množství normostran…? To ti ani ty prachy moc nepomůžou, leda bys to nechal napsat někoho jinýho, kdo trošku talentu má… 😀

  205. jste trapní
    a četli jste to vůbec??????????????,,alespoň první díl?????Ne že??????, Jste trapní!!!! Nevim jak vás napadlo srovnávat se Star Wars a Středozemí, to radši srovnávejte autora jako je Alexander Lloyd – kroniky prydainu, se Středozemí, protože je to úplně to stejný a A. Lloyd i Tolkien jsou vážení spisovatelé….. Mně je 15 a dokážu posoudit, co je dobrá a špatná kniha, podle mě by si každej měl vybrat, co se mu líbí a nekriizovat něco, co nečetl!!!!! Mně se ODJ velice líbí a dozvěděla jsem se, že ty Šimone Šediváku jsi taky napsal knihu, takže mi na mail napiš, jak se jmenuje a já ti ji taky srovnám se vším, co znám!!!!!

  206. Tady ještě opravdu bude veselo. 😀 V době napsání článku bylo datum uvedení do prodeje opravdu 19.

  207. Re: jste trapní
    Skoro si říkám, jestli to není nějaká provokace, protože takhle stupidní příspěvek snad nemůže být myšlen vážně. Ech, tak snad jenom – pokud by to “ti trapní” tady nečetli, nemohli by kritizovat konkrétní chyby knihy. Pokud jde o vykradení Star Wars, to snad praští do očí každého.

  208. A i kdyby byl myšleno smrtelně vážně, není to úplně jedno? Docela mě baví tihle mlíčňáci, co si v patnácti myslí, že mají načteno už tolik, že poznají, co je “opravdu qualitní” – mimochodem, nebyl jsem (a nejsem) jinej…ani těch 25 let navíc nic nezměnilo… 😀 Berte to tak, že tohle je teprve rozcvička. Až to výjde v češtině, věřím tomu, že 300 příspěvků bude překonáno během né měsíce, ale dvou-tří dnů… A je bezva, že to vyjde dřív – potřebuji si odpočinout od kvalitnějšího čtiva a přečíst si zase nějakou řádně a totálně nekomplikovanou vykradenou komerční sračku – předešlé díly nezklamaly, pak jsem se těšil skoro i na novinky od F.R.Čecha nebo Coelha… 😉

  209. Jste trapní
    “Každému jeho knihu, každé knize jejího čtenáře”. Jsou knížky, které se líbí, které čtenáře osloví, prostě sednou mu. Dokonce takhle mohou zaujmout velkou řadu lidí. Ale vůbec to neznamená, že jsou taková díla skutečně – objektivně – kvalitní.Toť vše.

  210. obhajoba
    mohli byte pochopit, že on to psal ve svých patnácti pro nás ve stejným věku???? a ne pro čtyřicetiletý? Vždyť je to knížka 11+ takže musí být jednodušší…

  211. To AriannkaE
    Kdyby jsi pořádně četl-la opravdu celé tohle forum, tak bys zjistil-a, že jsme se i tomto bavili – že je to (aspoň co se Eragona týče) kniha napsaná “dítětem” pro děti – a taky bys zjistil-a zřejmě nejsilnější důvody averze nás starších. Jsou prostě věci, které pochopíš později, k tomu se musí dospět – tím si prošel každý, to není invektiva (…no, někteří taky ne…:-)Prostě si čtěte, co je Vám libo… Stejně jako my po letech budete kroutit hlavou, kvůli čemu jste byli ochotní jít do “rvačky” – ale to k Vašemu věku patří (a tiše závidíme 😉

  212. Takže se s****** omluví reklama tím, že ji psalo dítě?? Ale bundu si taky nekoupím blbě ušitou, protože ji šila nějaká desetiletá školačka, která neumí vzít do ruky jehlu. Mělo by se stydět to nakladatelství. Jenže tady jde jen a jen o prachy.

  213. To Pavel
    Víte, já myslím, že Vám ty příměry kulhají.Bundu si můžete koupit špatně ušitou, přiměřeně kvalitní a nebo luxusní. Ale je tu ještě jiné hledisko.V první řadě bych neposuzoval, zda ji zhotovilo dítě nebo dospělý. Spíše bych se ptal, v jakém oddělení jsem tu bundu zakoupil? – Dospělí v dětských velikostech obvykle nenakupují. Proto se vám mohlo stát, že jste si vlastní nepozorností přinesl domů kabátek, který jste navlékl na své jistě mužné tělo a následně zjistil, že je vám malý a tu a tam z něj lezou i nitě. – Zkrátka nedokázal pojmout rozměry vašich bicepsů a švy popraskaly;-)A naproti tomu se najdou dospělí menších postav, i když jich mnoho není, kteří do dětského oddělení občas zavítají a nejspíše ze sentimentu si kabátek s kačerem Donaldem na hrudi koupí;-) Ti ostatní se jim za kačera někdy smějí a poukazují na vybranější modely a ošacení, ale vlastní mysli a povaze neporučíte;-)A děti? Děti nosí ledacos, často podle přání rodičů. Některým dítkám povolí mikinu s trpaslíkem, po dalších vyžadují bílou košili s vestou a vyčesanou patkou:-)

  214. No, jestli ty Pavlovy příměry kulhají, ty Vaše už jezdí na vozíku.

  215. To mazlík uzlík
    …nekulhá uzlíku trošku i Váš příměr? Mám totiž pocit, že právě nejčastěji v tom dětském oddělení nakupují dospělí… Jako většina rodičů i já se snažil svou dceru “tlačit” spíš do věcí, co se líbily mě – než dospěla natolik, že našla vlastní názor a pak jen plenila mou peněženku…Kolikrát já (teď i denně) slyším rodiče, že jsou “…rádi, že vůbec ten náš něco čte..” Mám pocit, že rodiče své děti neznají a snaží se je spíš tímto “výběrem” formovat. Pokud mě nepodaří navázet kontakt, tak se radši ani nedívám, co tihle lidé kupují sami pro sebe – pokud vůbec něco…(…další oblíbená hláška: “…mě stačí noviny a mám toho dost v práci..” a pod paží Blesk, Metro, Aha…) Děs a hrůza konzumu, zpráv bez nosné informace, smyšlených blábolů…Krom toho mám pocit, že dětská práce je v celém civilizovaném světě trestná (snad i v USA? :-), takže by možná bylo potřeba koukat, jestli ten “výrobek” produkovaly dětské ruce. Nebyl náhodou Paoliny ještě dítě, když psal Eragonana? Není pro spoustu lidí, co se živí psaním tahle činnost “PRACÍ”? Já osobně bych nechal zatknout Paoliniho rodiče, neboť svou zištnou podporou vlastně znemožnili svému synovi zdraví a harmonický vývoj… :-DMimochodem – jak můžete vědět, že mám trička s krtečkem a Tintinem?

  216. Uzlík Mazlík si hraje na intelektuála, mává prázdnými pojmy našich českých intoušů, ale je opravdu mimo. Nečetl jsem celou diskusi, ale připadá mi, že kope za to fragmentovské nakladatelství. Připomeňme, že ta pitomost Eragon – já nemůžu vystát název, který kopíruje zvukově Aragorna (vypočítavá manipulace) – tak ta pitomost nebyla přeložena zas v tolika zemích. A bohužel ČR byla mezi prvními trdly. Škoda. Knihy tohoto ražení totiž umožní dětem zpohodlnět. Pak jim cokoli náročnějšího bude připadat nestravitelné. Pak budou tvrdit, že i Conan je děsně obtížné čtivo. A takového Červenáka naprosto nezvládnou. 🙂 Jo máme se na co těšit.

  217. …nebo se nám za mazlíkem uzlíkem skrývá nová (a ještě lepší!) identita Julietty! Juj, to by bylo bezva… 🙂

  218. sorry, ale Ejméno Eragon vytvořil Ch. Paolini ze slova Dragon (jestli náhodou nevíš, co to znamená, tak je to drak), a my mldí pohodlnější čtenáři, musíme ve škole číst Balzaca, Moliéra, Dostojevského, apod., takže se pak nediv, že saháme po jednodušší četbě, protože toho máme ze školy dost! Jo a můj nejoblíbenější autor je W. Shakespeare, který patří taky do světové literatury!

  219. To knihkupec brněnský
    Nekulhá. I dětem často kupují oblečení dospělí a to se odrazilo i v této diskuzi, kdy se některé čtenářky dotazovaly, jakou knihu mají svým dítkám koupit. Jen jsem poukazoval na to, že některý rosič snese u svého dítětě mikinu s kačerem Donaldem a jiný si potrpí na bílou košili s vestičkou.To bychom se obdobně mohli podívat i na Deník Anny Frankové. Záměrně uvádím takto neveselý příklad i kvůli blízkosti věku autorů, byť výtěžek z prodeje měl poněkud jiné naplnění.Ale aby to nebylo tak smutné uvedu jiný příklad: dětský herec:-)

  220. Ale to my Arianko všichni víme, že tvrdí, že Eragon a dragon se rovnají. Jenže: asi neumí číst a spletl si e s d. A hlavně prostě opsal vše, dokonce má tu drzost, že si hraje na znalce elfštiny. Přitom Tolkien má v tom umělém jazyce systém. No ale ono to samé je v HP, tak Rowlingová taky seká jedno ¨jakoby latinské slovo za druhým a jsou to nesmysly. Prostě Eragon využil zvukové podoby Aragorn z toho se nevylže. Ale proč to řešíme? Za pár let po této knize nikdo ani nevzdechne. Vidím to na HP, malým dětem připadá směšný a berou to jako filmíček.

  221. Knihkupče, mazlík uzlík argumentuje srozumitelně a inteligentně, zatímco ordog a Julietta jen planě a blbě provokovali – bez argumentů, zato s nadměrnou sektářskou zaslepeností. Tedy v nějakou novou, lepší identitu nevěřím – na tohle by se v tom svém DOmě Světla nezmohli:-).2 AriannkaE: Shakespeare a nejoblíbenější autor? Jen póza, děvče, tohle Ti nežeru. Nemáš se proč obhajovat a snažit zapůsobit na dospělé. Čti, co se Ti líbí a klidně se k tomu hlas, ať mají ostatní jakýkoliv názor. A nebuď naštvaná, že se každému Eragon nelíbí, každý má právo na svůj názor.

  222. To FilipS.
    Podívejte příteli, myslete si o mně co chcete, ale kdybyste pročetl celou diskuzi, pak byste zjistil, že jsem věcnou argumentaci realizoval ve starších příspěvcích. Nyní se již jen pousměji nad tím, když někdo na podporu svých slov napíše je to s****a a nebo pitomost (čehož jste se nedokázal vyvarovat ani vy) a myslí si, že před tímhle stylem debaty poklesneme všichni na kolena a v němém úžasu mu zatleskáme:-)) Závidím vám vaše sebevědomí:-))Znovu opakuji (rovněž jsem to již zmínil), že s Fragmentem nemám nic společného.Bude-li toho zapotřebí jsem ochoten to ještě v nějakém dalším příspěvku zopakovat. Osobně to však shledávám jako postačující:-)Já mám rád fakta. Práva na vydání Eragona i Eldesta byla do současnosti prodána do 50 zemí. Pokud se vám zdá tento můj přístup hrou na intelektuála a naproti tomu svůj dojem vydávate za nezpochynitelné stanovisko, pak se obávám že další diskurz s vámi možný není:-))

  223. To Pavel
    Předně bych napsal, že si nemyslím, že má smysl diskutovat nad tím, jestli je Eragon Aragorn nebo cokoliv dalšího. Podíváte-li se však na základ těch slov, pak má Eragon více společných znaků se slovem dragon. To je zkrátka realita. Důvodem proč to pokládám za zbytečné je, že jméno postavy na kvalitě nebo nekvalitě knížky nic nemění. Spíše bych se ptal, co má Eragon z hlediska charakteristiky obou postav i úkolů společného s Aragornem ?Paolini nikdy nepopřel, že se nechal Středozemí inspirovat, protože měl rád Pána prstenů.Elfština: To je právě myslím ta otázka, zda dokonalou elfštinu děti vůbec ocení (ve srovnání s dospělými). Já říkám, že ne. Souhlasil bych s vámi pouze v tom, že nemá-li ten jazyk sám o sobě smysl a jsou to jen větičky vložené do textu, může to být spíše obtěžující. Zvlášť máte-li se neustále dívat do vysvětlivek na konci knihy. JKR zvolila mnohem lepší postup, kdy využívá pouze jednoho max. dvou slov, která si lze snadno zapamatovat a která se nemění. Věty jsou skutečně výjimkou a napočítal byste jich v sedmi svazcích možná okolo tří.HP: Já nevím, ale někde je zapotřebí se zastavit a uvážit, zda skutečně o kvalitní knihu nejde. A já bych řekl, že Harry Potter kvalitní dětskou knihou je. S léty jistě bude zájem o něj klesat, ale JKR bych se nebál přirovnat třeba k A.Lingrenové. Také mě docela zarazilo, že píšete, že se dětičky smějí filmu, přeci jen kniha je něco jiného.A v souvislosti s tím si kladu otázku jakým filmům a knihám se nesmějí. Znáte-li odpověď, prosím napište, docela by mě to zajímalo.

  224. Omluva Lindgrenové
    Omlouvám se ctitelkám a ctitelům Astrid Lindgrenové, že jsem jí v příspěvku zmršil jméno.

  225. Mazlíku Uzlíku zajdi si mezi děti na první stupeň a zjistíš neblahou pravdu. Pokud se HP neprodá do dvou let, půjde do sběru. Malé děti shlédnutý film zařazují jen do galérie dalších ostatních filmů. Vím, o čem mluvím. Já bych se asi omluvil spíš paní Lindgrenové. Ta psala originálně. Pokud někdo tvrdí, že Rowlingová je originální, tak toho moc nenačetl. Myslím, že tyto diskuse jsou k ničemu. Reklama udělá blba z většiny lidí, na reklamě makají nejlepší psychologové, protože to je pole, kde dostanou zaplaceno. Vše se točí kolem peněz. Co je uvnitř příběhu, není důležité. Dokonce není ani důležité, když fanatičtí fandové shledají, že ať už v HP či v Eragornovi jsou stovky stránek zbytečných. Těmto knihám se nesmí nic vytknout, hned křičí fanatici. Je to jak s Beatles. Ne vše měli super, ale také jste fanynce nemohli nic říct. Jinak by vás možná i uškrtila… :-)Mě osobně více začíná štvát Stmívání a tdy další díly. Obsahově ty knihy nejsou pro malé děti. Sex a upíři fakt nepatří malým. No a reklama se začíná zaměřovat na ZŠ děti. A zase jsme bezmocní. Film je měkký, ale knihy pro děti nejsou. Jsou pro mládež. V tom je hloupoučký Eragorn alespoň neškodný.

  226. To FIlipS.
    Neodpovídáte mi na otázku a zůstáváte v obecné rovině tvrzení. Položím tedy dotaz znovu. Jakým filmům a knihám dávají děti přednost?Odpovíte-li že žádným, není chyba v knihách jako takových. Najdete-li pro děti atraktivní tituly jsem ochoten o nich vést diskuzi.Dále budu polemizovat s myšlenkou, že do dvou let půjde HP do sběru. Vidím před sebou rodiče, který by rád své děti přitáhnul ke knihám, protože si myslí, že by alespoň trochu číst měly. Co jim koupí? Buď sáhne k naprosté klasice typu Rumcajsů a Letadélek Káně a nebo jeho volba padne na novodobou klasiku tj. Harryho Pottera. Je to sázka na jistotu. JKR okupuje přední žebříčky celosvětově nejprodávanějších knih. Z toho však vyplývá, že prodeje i distribuce do dětských ruk je zaručena.Už jsem vám to vytýkal, ale zaměňujete knihu a film. Nevím z jakého důvodu argumentujete filmem. Dobře, přistoupím na tuto skutečnost a připíši několik skutečností o filmu. Zajisté máte zajištěný lepší průzkum než studio WB, které si dovolilo odložit HP6 o celý rok z důvodu vyšších letních tržeb. U vědomí toho, že poslední díl bude rozdělen na dvě části, je zakončení filmové série poměrně v nedohlednu. Měl byste napsat WB, aby si pospíšili:-)Nesrovnával jsem originalitu A. Lindgrenové a JKR, to provádíte vy a sám si tím vytváříte oporu pro svá tvrzení. Ale abyste tomu rozuměl. Pro mě je do značné míry rozhodující schopnost vypravěčská a ta je u JKR nesporná. Kniha je vyprávění. Dětská kniha není jazykovědné dílo a nebo přehlídka metafor, jak si možná někteří myslí. Málo kdo umí z jednoduchých věcí vykouzlit zajímavé prostředí, jasně a výstižně charakterizovat hlavní postavy, vytvořit napínavý děj a to vše za použití přiměřeného a pro děti nekomplikovaného slovníku. V tom je JKR svým způsobem jedinečná a srovnání s A. Lindgrenovou si plně zaslouží.Žádná diskuze není k ničemu. Kdo si to myslí, nechť se jich nezúčastňuje.Velice vás žádám ba přímo žadoním, abyste mi našel ty stovky zbytečných stran v HP. Čekám. Jsem ochoten uvažovat pouze o Hagridově vyprávění v HP5.Pokud nechcete knihu zredukovat pouze na “přišel, viděl, zvítězil” nezbývá než počítat s tím, že je někdy i obsažnější. Možná mi napíšete, že Rowlingová mohla některé díly zcela vynechat. Ano, to jistě mohla. Mohla skočit z jedničky na trojku a pak rovnou do sedmičky. Ale obávám se, že vašeho doporučení a postupu se nedrží žádný z autorů a natahuje své série, jak jen to je možné. Čili z mého pohledu zbytečný a především nespravedlivý nářek.O moci reklamy jsem zde již hovořil a zcela jasně jsem poukázal na to, že první díly HP ještě bez masivní podpory vykazovaly vynikající prodeje.A na závěr vám dám malý úkol, řekněme domácí úlohu, když tak rád vzpomínáte ZŠ:-). Zkuste si rozmyslet, jak by taková vhodná kniha pro děti měla vypadat, co by měla obsahovat, jak by měla být vystavěná atd. A až to všechno budete mít, napište mi to a nezapomeňte, že by se ještě těm dětem měla líbit:-)

  227. …..
    …tak mazlík zase zaargumentoval a je konec, že…?…než se objeví zase nějaký paladin jeho eminence svátosti Paoliniho prvního… 😛

  228. Slova knihkupce brněnského z 9.12. “Jsou prostě věci, které pochopíš později, k tomu se musí dospět – tím si prošel každý, to není invektiva” mi připomněla moje oblíbené úsloví (nebo možná citát, ale od koho je, netuším): “Stárnutí je neustálý proces zjišťování toho, jak jsme jako mladší byli pěkní blbci.” :o)

  229. Bať, pravdu díte… Jen kdyby to tak občas nebolelo…

  230. Achjo, nechápu proč tolik lidí říká, že je HP o ničem. Ono je to asi strašně in říct “harry poter je totální sr***ka”. Jasně, není to nic originálního, ale slavné je to právem.To Mazlík Uzlík: Jak by měla vypadat kniha pro děti? Taaaak:1.- Rozhodně by neměla mít přes 700 stran. Pro dítě kolem 10 let tak max. 200 stran, u 15 let tak 450 – 500 stran. Eragona se ještě držel, ale u eldesta a Brisingra se Paolini mohl držet na uzdě.2.- Malý formát a na stránce relativně málo písmenek. Věřte mi, že taková zeměplocha, s uzkými řádky a velikými mezerami mezi řádky se čte mnohem lépe, než třeba HP nebo zaklínač, kde je to písmenko na písmenko. Z tohoto hlediska je Eragon ještě v pohodě.Tolik fyzická stránka věci. Teď obsahová:1.- Jestliže píši fantasy, dám si pořádně záležet na světě, ve kterém se děj odehrává. Alagaesie je zcela tuctová země: “moře – hory – normální krajina – poušť – hory”. 2.- Rovněž je třeba mít promyšlený, ale ne příliš složitý systém různých “věcí” – tzn. magie, rasy a pod. Co se týče magie, systém je nepromyšlený a každý vesnický jouda by se mohl stát postupem času čarodějem. A co se týče historie ras tak Eragon kopíruje Zaklínače:”My elfové a trpaslíci si žijem hezky v klidu, najednou se odněkud objeví lidé a zatlačí nás do hor a lesů.”3.- a konečně, jestliže se jedná o putovací fantasy, měl by si každý autor dát záležet na tom, aby hrdina procházel co nejzajimavějšímy místy. V tomto eragon zcela selhává. Nudná cesta přes poušť je zde hned 2x, byť to naštěstí nejsou části příliš dlouhé. Města Jsou zcela tuctová. A dále se už cestuje jen přes normální “mírné pásmo” a krátce horamy.4.- Napínavé finále. Snad to nejdůležitější. V epických fantasy jako Eragon je to bitva. Ve skromnějších pak třeba jiné věci jako osvobození druha nebo tak…:D Bitva v Eragonovi je šíleně nudná, nudná je vůbec celá část jeho pobytu v Tronjheimu, či jak se ta hora jmenuje. Ještě k bitvě – neděje s v ní nic zajimavého, zabití Durzy také nic moc.Skončil sem

  231. …ach jo, Prehistore, teď už dozajista kdejaký lokální teoretik žánru chystá tu nejtěžší munici, aby Tvé bodíky rozstřílel v prach a štěrk… Bude tu aspoň veselo a živo!!!! 🙂

  232. Milé “děti”, to je neskutečné. Jo, už njakých pár let občanku vlastním a přece čtu HP, i Eragona a jiné. Knihy si vybírám podle toho, jak mě zaujme název, obsah, ale rozhodně ne reklama. Tak třeba Eragona jsem zakoupila kdysi dávno jednoho ospalého léta v prázdném Tescu, kdy jsem místo pobytu u rybníka měla marodit doma. KOusek jsem si přečetla a protože mě to zaujalo, koupilajsem si ji. Vtáhlo mě to do úplně jiného světa a oddechla jsem si. Prý knížky pro děti, chmmmm. HP jsem objevila u kamaráda v polici ve slovenštině. Super, zase v jiném světě. A poslední díly HP bych raději číst dětem nedala, tak to bylo napínavé. Ale díky Potterům, Eragonům, Vukům, pirátům, Kenům Woodům, Frodům a jiným rozhodně odmítám myšlenku, že je Eragon brak, dokud dokáže dospělého vtáhnout do jiného světa a pomůže mu odpočnout. Anebo to jste takoví hnidopiši, že musí všechny “vokolostoičnosti” sedět a zapadat do sebe? Nobody is perfect a ani Tolkien nebyl.

  233. A vůbec, když už jsme u Johnatana Strangeho a pana Norrela. Nerýsuje se pokračování? Ale že by po tom byla extra sháňka, jsem nikde nezaznamenala. Oproti Brisingru.

  234. Ono to taky není jednoduché čtení pro každého… oproti Brisingru;-)

  235. Snad každý k tomuhle poznání časem dospěje:-). To věčné čekání a leckdy klesající kvalita, přesto člověk nakupuje jaksi ze setrvačnosti – přece nebude mít v knihovně neúplnou sérii… Je to mor:-))).

  236. To Prehistor
    Také si myslím, že drobná či větší averze vůči HP je často vzhledem k obecné známosti tohoto titulu určitou pózou. Už jsem se setkal i s několika “tvrďáky”:-)), kteří se k HP veřejně nehlásí, ale pak z nich vypadne, že mají všechny díly doma, a že jej čtou.A teď k uvedeným znakům každé “dobré” dětské knihy: Nejprve chci ocenit, že někdo vzal mou výzvu vážně a zkusil popřemýšlet a sepsat svůj pohled na věc.ad 1. Nemyslím, že je to až tak důležité a nechci ani uvedené meze příliš zpochybňovat. Jen bych doplnil, že nedávná zkušenost třeba s filmem (zhruba 8 let nazpět) ukázala, že děti snesou více než se myslelo a pozornost udrží. U Eragona s Eldestem bych však řekl, že je počet stran trochu matoucí vzhledem k řádkování a výšce písma. Souhlasil bych s hranicí 700, to je skutečně příliš.ad 2. Anglický originál HP v dětské verzi byl tuším vždy prokládán volným řádkem. Česká verze je trochu hutnější, ale zase jde o malý formát. Neřekl bych ovšem, že je důležité zda půjde o velikost A5 nebo A4 či něco mezi tím.————————————————-ad 1. ad 3. To je otázka. Já mám pocit, že někteří autoři čtenáře a u dětského to platí dvojnásob, doslova utlučou popisností krajiny a prostředí. Každé slovo navíc knihu natahuje a často ztrácí spád. Největší umění je v několika slovech popsat a postihnout vše. U dětí bych dále kladl důraz na fantazii. Podíváte-li se na JKR, tak ta zrovna popisností nehýří, ale všichni ještě před filmem v podstatě věděli, jak vypadají Bradavice, Hagrid, jeho hájenka atd. Děti po prvním filmu byli nadšené (kritici méně), protože jim nabídl děj který znali a prostředí, které se od jejich představ příliš nelišilo. Šlo o genius loci a to se myslím povedlo.Tvrdím proto, že ztratit popisem krajiny jednu dvě strany umí každý. Stlačit navození místa děje do dvou tří vět zvládne jen “mistr”:o).Jestli se to povedlo nebo nepovedlo Paolinimu hodnotit nebudu.Alagaesie: Neberu to tak, že by to měla být nějaká extra nudná zem. Co jiného než hory, poušť, řeky a planiny očekávat? Jistě dalo by se uvažovat třeba o jakési variantě bermudského trojúhelníku, Lochneského jezera atd. Možná Paolini mohl přidat nějaký magický prvek do své “Středozemě”, ale rozhodně bych to nepřeháněl. Řekl bych, že aby byl příběh uvěřitelný, je nutné s takovými prvky šetřit. Když už si namyslím, že se mi po zemi bude prohánět drak, trpaslík a elf mělo by být aspoň prostředí “reálné”. Člověk je utvářen tím, co zná, co se naučí. My žijeme na Zemi, známe naši faunu a flóru. Uvěřitelná fantasy (z masového měřítka) by měla z těchto skutečností vycházet a být z nich odvozena. Drak je dinosaurus, trpaslík třeba pygmej, elf má co do vzhledu nejvíce rysů společných s člověkem. I z našeho světa podobné rysy známe a přece je elf, drak a trpaslík cosi báječně fantaskního a “pohádkového”. Jenže právě to, že jsou nám takto blízcí a pro nás dobře představitelní jim podle mého dodává “punc” věrohodnosti. Příšerka na třech nohách, která má pět očí nikdy takto populární nebude:-)Ale abych to shrnul. Obtížné je vytvořit prostředí a místo podobné našemu, které si však i přesto uchovává určité tajemno a je pro nás zemí divokou ale krásnou. Je to mnohem těžší než napsat, že řeka teče do kopce, louky jsou z čokolády a na stromech rostou klobásy;-)…Což samozřejmě trochu přeháním;-)ad 2. Tady si myslím nemáte pravdu. K provozování magie je i v Eragonovi zapotřebí určitého nadání.Také si dovolím polemizovat s tím, že Paolini zná Zaklínače;-) Ano jistě, je to známý titul, ale zase takový věhlas nemá;-)ad 4. Jistě každá kniha by měla mít svůj vrchol popřípadě hned několik. Opět nehodnotím, zda se to Paolinimu povedlo.Napsal jsem, že tuto aktivitu hodnotím kladně, přesto bych však napsal, že zmíněné zákonitosti shrnuté do několika bodů nejsou dostatečné a je to spíš kritika Eragona respektive, jak by měla dobrá dětská kniha vypadat narozdíl od Eragona:-)Jsem zvědav, zda se ještě někdo přidá:-)

  237. To Vydra
    Souhlasím s tím, že knihy jako Eragon či první díly HP jsou skvělým relaxem a možností, jak si odpočinout. Měl jsem naprosto stejný pocit.JKR jsem trochu zazlíval, že zakončení HP (5.6.7.) je trochu temné a bezstarostnost je ta tam. Ale asi to bylo nutné.

  238. To mazlík uzlík
    Ahhhh, dostal ste mě, vzdávám se :D:D:DA co se týče toho zaklínače, tak sem si neuvědomil, že zaklínač v americe ještě ani nevyšel :)))))

  239. To Prehistor
    Ne, to zas ne:-) Jsem rád, když přijde někdo a řekne: “Mám o tom tuhle představu a nelíbí se mi tyhle věci, protože…”. A svůj postoj vysvětlí. Pak ani není nutné ho chtít za každou cenu přesvědčit o svém názoru, protože ten člověk má své důvody a jsou-li racionální nebo pochopitelné, je to spíš obohacení než spor. A proto ještě jednou díky:-).Každý je jiný a každý má svůj pohled na svět. Z této pozice je obtížné najít nějakou absolutní pravdu, zvlášť jde-li o něco tak těžko uchopitelného, jako jsou emoce vyvolané četbou knížky.Pak už jen v podstatě hledáme knihu, která se líbí většině – a zaslouženě líbí většině. Největší diskuze je však asi v tom směru, zda jsou pozitivní ohlasy dílem reklamy a nebo poutavostí příběhu. Vyloženě špatný produkt lze prodat jen jednou. Jenže ani tady to ještě nekončí a začneme si stýskat, že je to sice možná čtivé, ale není to kvalitní. Čímž se směle vrháme do neskutečně dlouhé řady produktů, lidských potřeb a sfér umění, pro které platí jeden a ten samý povzdech: “Tak málo lidí dává přednost skutečně hodnotným věcem”.Myslím si, že skrytá hodnota věci se projeví v té míře, v jaké obohatí jejího uživatele. A i zde platí, že každý má jiné nároky a potřeby. Dítě roste, vyvíjí se, jeho potřeby narůstají a v určité chvíli ustrnou. Každý by si asi přál, aby bod “zámrazu” přišel co nejpozději, ale není tomu tak. Příčiny jsou různé. Někdo již dosáhnul mezí svých možností určených vrozenými dispozicemi, někdo projde nesprávným vývojem a jeho růst se zastaví. Jaký by tedy měl být postup, nechceme-li zničit potenciál dřímající v každém dítěti?Neměl jsem ho rád, ale nejspíš měl pravdu?:-) “Od jednoduchého ke složitějšímu.” Ani nemusím dodávat jméno:-) J.A. KomenskýA půjde-li každé dítě postupným vývojem, je možné že časem vyleze až nahoru na kopec a pak není důležité, jak moc obtížnou knihu si na cestu vezme. Důležité je, že je na cestě. Každý však má ten svůj vrchol někde jinde a ten, kdo je nucen rychle vyskočit nahoru často končí v pádu a z výšek dostane strach.Proto suďme opatrně:-).

  240. …Kdyby jsme soudili opatrně, nevyjádřili ať už v recenzích či na fóru svůj názor názor, nebylo by této zajímavé a podnětné diskuze…A přiznejte si: že nás to všechny DOST baví?! 🙂

  241. Bravo
    Bravo, pánové, vážně brilantní debata:) Dokonce i filosofické názory na život se tu objevují, a jaké podnětné…Celou dobu, co si to tu čtu, ve mě narůstala chuť nějakým způsobem mazlíka sestřelit (- nic ve zlém, prostě mě se svým všeználkovstvím provokujete, příteli;), ale nakonec jsem dospěl k názoru, že to neudělám. Ale zeptat se musím, to by mi můj plamen ješitnosti neodpustil:Nejste vy lobbista?? (zapomeňte na Fragment, v obecné rovině)Taaak, a teď ke knížce. Paolini je klasickým případem rychle letící a hořící hvězdičky (jestli tyto dva stavy trvají stále, o tom lze polemizovat), která zaznamenala svůj raketový vzestup především díky tomu, že jeho rodiče vlastnili nakladatelství. A jak víme, všichni rodiče jsou pyšní na své potomky. Pokud náhodou nejsou odpornými realisty, nikdy nezkazí entusiasmus své ratolesti, poté co zplodí nějaké dílo, které má základní hlavu a patu. Jenomže.Jenomže hodnocení takového formátu nemá prachžádnou cenu, zvláštně v oblastech fantastiky, kamžto ročníky staršího data v drtivé většině přílišný vhled nemají (jasně, že je spousta výjimek – mám na mysli takovou obecnou informovanost, jakože četli třeba Vernea, ale pokud náhodou zabrousili do Asimova, Clarkea nebo třeba Moorcoka, tak to už je něco) – a tudíž považují za invenční a průlomové skoro všechno, co synek naškrábe. Celkem by mě zajímalo, jestli ono to původně nebyla vyloženě jejich iniciativa a intervence, že Eragon vůbec vyšel. Přijde mi totiž, že je to druh díla, které se světu většinou neukazuje – zaprášené desky, ve starém stole na půdě, kam se chodí po špičkách. Vymazlené, vysněné čtení patnáctiletého kluka, který si chtěl stvořit svět, který by zahrnoval všechno, co se mu na fantasy líbí, co ho uchvacuje. Věc, kterou člověk napíše do šuplíku, třeba ji ani nikdy nedodělá, jen ji čas od času vytáhne a potěší se při jejím čtení. Tohle především, totiž ta atmosféra byl důvod, proč jsem Eragona nezahodil – bylo to tam, v každé větě, každém nadbytečném popisu. Nadšení.Ano, příběh jsou Hvězdné Války („Eragone, jsem tvůj otec.“), pokud někdo myslí, že ne, budiž, ale stejně nepopře, že je to taková fantasy rámcovka, až tuhne čelist. Ano, magie je zmršená LeQuinnová. Ano, skoro žádná postava nemá charakter vykreslený natolik dobře, aby se s ní člověk mohl ztotožnit a těšit se, až se znovu objeví. Ano, text je roztahaný, nastavovaný a nemá dynamiku, natož poutavý děj. A ano, Paolini je Eragon:)Nelíbily se mi postavy, nezajímala mě ta rádoby politika, umíral jsem, když někdo hovořil o svých motivech. Ale přečetl jsem to a v některých pasážích jsem se, přiznávám, slušně bavil. Nemyslím teď „bavil“, jako když člověk mého vkusu otevře červenou knihovnou (dámy s jiným názorem prominou;) a řve smíchy u každé sentence. Bavilo mě hltat energii, která byla ukryta za každým slovem – ale toho si dítě (abych si taky trošku přihřál polívčičku:), není-li extrémně vnímavé, nebo nemá-li už dost načteno, podle mě nemůže nikdy všimnout. Jako opravdu specifická zábava – fajn. Kvalita však žádnáá.

  242. Mě tak napadlo jedno přirovnání, když sem se díval na jeden klip na youtube. Paolini (nebo třeba ještě Knaak – u toho je to ještě lépe vystihující) je jako Lordi v hudbě :DDDD, spousta fanoušků, ale taky spousta odpúrců a výtvory obou jsou celkem primitivní. Ovšem Paoilini je nuda a Lordi mě baví… 🙂

  243. To knihkupec brněnský
    Výrokem “suďme opatrně” jsem poukazoval i na autora recenze, i když jsem svůj výrok nijak nekonkretizoval. Porozhlédnul jsem se po internetu a byl jsem poměrně překvapen, ale více to tady ventilovat nehodlám. Jen k tomu dodám, že zkušenosti a čas otupí vášně na obou stranách:-)Určitě by bez toho této diskuze nebylo, ale stojí za zvážení zda všichni nepříspíváme(sebe rozhodně nevyjímám:-)) pouze k potěše provozovatele těchto stránek:-)))

  244. Prehistor: Srovnání s Lordi je zajímavé, leč příšerky z Finska jsou profíci a to co tvoří, tvoří záměrně a s rozmyslem :-))) Pobavit diváky a vydělat sobě nějaký peňauz….

  245. To Martin K.
    Zdravím:-))Ne, musím vás a možná i ostatní zklamat. Lobbista nejsem a nejsem ani vázán na Fragment či jiné nakladatelství:-) Má profese nemá s psaním, vydáváním nebo prodejem knih nic společného:-)Co dělám, možná někdy prozradím:-), ale určitou součástí mého zaměstnání je i “umět” odpovědět:-) Ovšem pozor – pro jistotu dodávám, že se pohybuji v oboru, kde lze většinou všechno stanovit početně a nebo experimentálně, takže prostor k vymýšlení si je minimální:-).Zdá se mi, že se dopouštíme určité chyby, když posuzujeme Paoliniho možnosti coby mladého autora, který usiluje o vydání knihy. Z dnešního pohledu a z dnešní zkušenosti máme potom sklon konstatovat: “Rodiče měli nakladatelství a bylo mu patnáct, takže kniha mohla snadno získat nálepku výjimečnosti.” Proto bych navrhoval pohled do doby než k samotnému vydání došlo. Paoliniho rodiče vlastní malé nakladatelství, a i když jistě mají svého syna rádi není tak jednoduché pamatovat v rozpočtu na knihu jejíž úspěch může být s největší pravděpodobností minimální. Na tomto místě také zmíním svou pochybnost nad tím, že by jeho rodiče jakožto starší ročníky neznali knižní trh a neměli přehled o knihách (tedy i fantasy). U nakladatelů by to bylo napováženou. Až do teď se však z pohledu Paoliniho autora neděje nic moc zajímavého. To rozhodující přichází až s velkým vydavatelem, který jeho rodiče navštívil.Dnes již máme tu zkušenost, že i děti mohou napsat komerčně úspěšné tituly. Paolini však byl jedním z prvních dětských spisovatelů posledních let, kteří výrazný obchodní úspěch zaznamenali. Na tomto poli došlo vůbec k bouřlivému vývoji a odstartovala ho nejspíše JKR, která prolomila všeobecné představy o prodejích dětských knih. Proto je nutné vžít se právě do onoho velkého nakladatele, který zvažuje zda nějakému neznámému patnáctiletému klukovi vydá knížku. A to je myslím ten správný příměr. Rozhodně se nedá říct, že je to sázka na jistotu a v žádném případě si nelze myslet, že lze s jistotou očekávat tučné zisky. Naopak – je možné, že kniha zcela propadne a nikomu se nebude líbit. Co teď? Vydám tu knihu jen ze sympatií k tomu klukovi a možná z přátelství k jeho rodičům? Jak se rozhodnu?Pokud dám tomuto projektu zelenou, měl bych mít na své straně nějaké argumenty…alespoň by se mi ta knížka měla líbit a měl bych si myslet, že je dobrá. (Nepodezírám jej, že člověk který se živí vydáváním knih jim vůbec nerozumí.)Vše dopadlo příznivě. Jsem však přesvědčen, že kdyby si myslel, že je to tak hrozná kniha, jak se třeba naznačuje v recenzi, udělí ji nemilosrdně stopku. My si tady můžeme spekulovat a diskutovat, ale obchodník musí vydělávat a i on ví, že dobrá reklama všechno nezachrání.Asimov, Clark, Moorcok: To jsou především autoři sci-fi. I když Asimov psal i fantasy a Moorcoka lze obtížně žánrově zařadit. Porovnával bych proto s “čistokrevnými” autory fantasy a pokud možno ještě s těmi, co píšou pro děti:-) Tím však rozhodně něříkám, že nejde o kvalitní autory, ba právě naopak.Magie: Už jsem zaznamenal spoustu názorů odkud pochází a z čeho je vykradená:-). Já bych si tím vůbec hlavu nelámal. To co jsem si přečetl v Eragonovi mi totiž bylo blízké úplně z jiné oblasti – PC hry:-) Řekl bych tedy, že jde spíše již o určitý “folkló”r a nemyslím si, že se objeví někdo, kdo vžitá schémata zcela obrátí naruby.Postavy, děj, spád: Něvěřím tomu, že je někdo schopen číst knihu jen kvůli tomu, že je z ní cítit nadšení bez toho, aniž by ho zaujal děj. A jestliže se už někdo takový najde:-), nedokážu si představit, že to platí pro většinu čtenářů Paoliniho knih. Dračí jezdi jsou dětskou knihu a děti jsou na rozvleklý děj citlivější než dospělí, proto bych polemizoval i s tímto bodem. Eragon určitě není co do vytříbenosti charakteru Jean Valjean, ale děti mnohdy komplikovanou psychologii osobnosti nepotřebují:-)

  246. To Prehistor
    :-))) Tak tohle přirovnání by mě skutečně nenapadlo:-)Tleskám a zvedám palec:-))

  247. Oprava sebe sama
    :-)Mám dojem, že Paolinimu bylo v době vydání Eragona 17. Začal psát v 15. Takže jen pro přesnost svá slova koriguji.

  248. To uzlík mazlík
    Rozhodně bavíme (bylo mě to osobně potvrzeno ;-)) zdejší milou šefredaktorku…potažmo dost lidí tohle “něco jdoucí do nekonečna” sleduje, ale radši se nezapojuje… Ani se jim nedivím… :-))))

  249. To knihkupec brněnský
    Myslím, že mám docela dobrou představu, co by k ukončení této diskuze mohlo vést…Další mladý autor Paoliniho ražení s obdobným obchodním úspěchem, ke kterému by se stočil nový proud úvah a názorů:-))))A pak že “Paoliniové” nejsou potřební:-))

  250. To uzlík mazlík
    Co my dva si budeme povídat! ;-)Pro nás knihkupce je to jistý zdroj příjmů, ať si té či oné knize nebo autorovi myslíme cokoliv…někteří (většina) lidé prostě nepotřebují složité příběhy, stačí tolikrát použitý polotovar, či kombinace různých polotovarů.Pro nás tady je každý podobný kus zase možností řádně se ukázat, pohádat se, pocvičit se v umění “ukecávat a nebýt ukecán”… Pohoda a dobrá zábava pro všechny zúčastněné i pouhé okolojdoucí… 🙂 Jen by mě zajímalo, jestli to tu vydrží až do onoho 4.února… MĚLO BY!!!!

  251. To knihkupec brněnský
    Řekl bych, že určitě vydrží. Stále se jedná jen o pouhý předkrm a příležitost, jak “si přihřát polívčičku”:-))Hlavní chod dorazí v únoru:-)Možná by proto nebylo od věci, kdyby sem nakladatelé ještě před vydáním knížky poslali jméno autora a název titulu a my už bychom jim ho tady zhodnotili a probrali:-) Alespoň by si takový mladý začínající spisovatel ušetřil spoustu bezesných nocí a očekávání s jakým ohlasem bude jeho tvorba přijímána:-))

  252. Podle mě to s tím 4. únorem tak horké nebude :-). Všechno důležité co se týče knihy a autora se už probralo, tak pak už se bude dát hovořit snad jen o překladu, případně osobním názoru po přečtení.

  253. To uzlík mazlík
    …no to by bylo fakt úplně nejlepší – opravíme chyby, seškrtáme, doporučíme vynechat 30 tisíc slov či pošleme rovnou revolver s plným zásobníkem… 😛

  254. To Prehistor
    Já myslím, že to horké bude – už jen pro ty houfy Brisingerfans to bude den D, kdy se pokusí svou infantilní invazí zbořit v záplavě oslavných ód tento sajt…

  255. Mazlik:Zdravíčko, kolego;-)Ólalá…Co běžně vydávají jeho rodiče je otázka, ale pochybuji, že by se rodinné nakladatelství nejak zvlášť zaměřovalo na prodej fantastické literatury – a i kdyby meli oba knihkupecké vzdělání (což opravdu netuším, ale dost pochybuji), dostali by se tak maximálně k nějakým světovým tuctovkám typu R. Jordana, T. Brookse, Tracy Hickman, R. A. Knaaka (ačkoliv, ten je spíše slátanina jako řemen), nebo opravdovým klasikám jako Tolkien nebo LeQuinnová, v nejlepším možném případě třeba ke Gaimanovi (ale něčemu takovém váhu nepřikládám – protože, kdyby nastala taková situace, museli by synkovu knihu poměřovat z poněkud jiného hlediska a zaručeně by ji nevydali… i když, kdoví ;). Srovnání Rowlingové a Paoliniho nechápu :)Ona píše literaturu pro děti a on je dětský autor, což je dle mého diametrální rozdíl. Možná tak ve smyslu, že bylo stejně riskantním krokem oba vydat…Že perfektní marketingová strategie nezajistí úspěšnost knihy? 😀 Děláte si legraci? Samozřejmě, že zajistí, pokud ta kniha má minimálně hlavu a patu (a onu strategii vypracuje schopný člověk, kterého by určitě velké nakladatelstvé nemělo postrádat) – je to nakonec její úkol.Ad Asimov etc. – pouhé příklady, měl jsem na mysli fantastiku obecně(a do ní, jak oba víme, spadá i scifi;). Mohl jsem stejně dobře uvést třeba Johna Moressyho, Eddingse, Prachetta, Feista, atp., šlo mi o princip. A btw, kdo řekl, že Paoliniho kniha měla být původně pro děti? :)knihkupec brněnský: taky si myslím, ale alespon bude sranda, ne?

  256. To Martin K.
    To každopádně…!…už ostřím zbraně, leštím stříbro, cídím přilbici i zbor, bude to věru tuhý boj!Oj, oi, oj…

  257. Martin K.
    Zdravím:-))Neumím si představit, že bych si třeba dnes večer vzpomněl, rozhodl se vyrábět nebo prodávat boty a neměl o nich to nejmenší povědomí a nebo jim vůbec nerozuměl. A nebo dobrá, představit si to mohu, ale vím zcela jistě, že by mé počínání skončilo brzkým nezdarem. Proto nepředpokládám že jsou Paolinovi knihami nepoznamenaní laikové:-) Nevím, proč si kdokoliv myslí, že má nutně větší přehled než vydavatelé knih:-)Dále by mě zajímalo kolik těch Tolkienů a Gaimanů je? Zástupy tady nevidím. Naopak bych řekl, že se vydávají ještě mnohem horší knihy než je Eragon a demonstrace se kvůli tomu nekonají:-) Proto bych si jako měřítko nebo jako etalon nezvolil třeba Tolkiena. Pak bych musel 90% produkce odnést do sběru a řekl bych, že bych tím mnohé čtenáře docela naštval:-)Rowlingovou a Paoliniho nesrovnávám. Pouze jsem se opisoval stav a proměnu knižního trhu, kterou odstartovala právě JKR. I z toho je nutno vycházet. JKR zbourala žebříčky prodejů a naznačila, že dětská kniha byla v tomto smyslu neprávem opomíjená. Podstatné bylo to, co jsem zmínil, tj. že před JKR a před Paolinim si nikdo tak vysoké prodeje (v případě prvním) a úspěšného dětského autora (v případě druhém) neuměl nikdo dost dobře představit. Proto jsem zdůrazňoval riziko a nejisté výsledky. A není-li tedy vydavatel šílenec, musel být přesvědčen, že ta kniha dobrá je.Jinak dnes už Paolini dítětem skutečně není a je nutné ho řadit mezi dospělé autory.Opět jsem nikde nenapsal, že je vyloučeno, aby perfektní marketingová strategie zajistila úspěšnost knihy, jak uvádíte. Moje slova jsou: “My si tady můžeme spekulovat a diskutovat, ale obchodník musí vydělávat a i on ví, že dobrá reklama všechno nezachrání.”Stále nechápu ten šílený nápad vrhnout obrovské částky do reklamy, abych podpořil prodej knihy neznámého patnáctiletého kluka, jehož kniha by snad ještě ke všemu měla být mizerná:-) Ať hledám, jak hledám smysl v tom nevidím. Spíš si myslím, že to bylo jinak: Vyšel první náklad a vedl si úspěšně, vydavatel pochopil příležitost a rozjel kampaň.Dále bych si dovolil tvrdit, že první díl se ještě možná mohl spolehnout na sílu reklamy, ale děti nelze tak snadno opít rohlíkem a když je něco nebaví, nečtou, nedívají se, nehrají sí atd. Tady bych si dovolil určité srovnání třeba s Podzemím od dvojice britských autorů Wiliams Gordon. Reklama je masivní, ale takový trhák to není, byť Fragment dělá, co může:-) Proto na nezdolnou sílu reklamy nevěřím, i když mám pohádky rád:-)Komu byla původně určena Paoliniho kniha? No, vzhledem k tomu, že je Eragon chlapcem, sic dospívajícím, nemyslím si, že byl Paolini takový optimista a zacílil svůj literární pokus na dospělého čtenáře;-) To by jistě psal o nějakém udatném svalovci, který právě dovršil Kristova léta a hnán spravedlivou odplatou, plení jedno město za druhým:-)Spíš se domnívám, že Paolini má tu smůlu, že jeho knihy mohou číst i dospělí…jinak by se na FP dost možná vůbec neobjevil:-)))

  258. To Martin K.
    Doplněk: Svým výrokem “My si tady můžeme spekulovat a diskutovat, ale obchodník musí vydělávat a i on ví, že dobrá reklama všechno nezachrání,” jsem měl na mysli to, že dobrou knihu vytáhne reklama na špičku, ale u špatné knihy povznese první díl, který si ještě může každý “pod vlivem”:-)) koupit, ale tutéž chybu u druhého a u dalších nezopakuje:-) K tomu bych připojil i to, že vyloženě mizerný kus ani reklama nespasí. Bude mít vyšší prodeje, ale “megatrhák” to nebude:-))Měl jsem jen dojem, že z předchozího textu to není příliš jasné:-)

  259. Diky za dovysvětlení, pochopil jsem to už prve:) A souhlasím, v tomto.

  260. Nesrovnával bych knihy s botami – a i kdyby, váš příměř, příteli, není úplně správný. Spíše by to bylo, jako kdybych celý svůj život vyráběl pouze dejme tomu lakýrky, pohorky a tenisky, a najednou se mi zachtělo vyrobit kozačku – kterou jsem nikdy v životě nedělal, ale už jsem jich dozajista pár viděl:-)Ale to už jsme sklouzli do klišé…Neřekl jsem, že se jedná o laiky – mohou to být literární teoretici s univerzitním vzděláním, bůhví. A Tolkiena a Gaimana jsem jmenoval jako top autory, ke kterým by se mohli dostat (mnohem spíše by byli zaplaveni vlnou fantasy pulpu, která bude v USA jistě značná – tady nikoho nejmenuji, neznám je, jen předpokládám jejich existenci;) – a pokud by si o synkovi skutečně mysleli, že je geniální, mohli by ho s nimi srovnávat zcela s klidem;-)Myslíte, že většina děl o dospívajících je určena dětským čtenářům?Co třeba sága o zaklínači? Tam taky sledujeme dospívání jedné dívky(a jak barvité:), ale svým potenciálním potomkům bych ho do deseti let do ruky asi nedal…:)

  261. To Martin K.
    Ono jde o to, na co chci srovnáním poukázat. A já jsem vysvětloval obtížnou pozici někoho, kdo si zajistil kapitál a rád by trh obohatil novým produktem. Bohužel tenhle náš fiktivní výrobce nemá přesnou představu, jak by měl onen produkt vypadat, nerozumí jeho výrobě, nepozná jednotlivé typy téhož produktu a dokonce ani neví, jestli jsou některé znaky, které výrobek vykazuje chybou či nikoliv. Má sice k dispozici tým spolupracovníků, chcete-li designerů, kteří dokáží přinést nejrůznější řešení a podoby tohoto produktu, ale konečné rozhodnutí je na něm. On rozhodne, které řešení půjde na trh. A proto by měl znát, vědět a rozumět. Z tohoto pohledu (a zdůrazňuji z tohoto pohledu)se kniha od bot skutečně neliší.Výrobci jsou různí, většina je zaměřena na celý sortiment z dané oblasti, někdo preferuje pouze určitou řadu či typ. Jestli jsou Paoliniovi cosi jako automobilka Ferrari nebo Manolo Blahnik, abych zůstal u bot, netuším:-)Kdyby tomu tak ovšem bylo, pak by vydání knihy jejich syna byl od Paoliniho rodičů ještě mnohem větší risk. Dejme tomu, že se specializují na naučnou literaturu. Jejich nakladatelství má již zbudované kontakty, prodejci vědí jaký typ literatury u nich mají hledat a naopak. A najednou nakladatelství Paolini vyjede s jakýmsi drakem. To je jako kdyby ono zmíněné Ferrari vyrobilo náklaďák:-).Záměrně jsem uvedl naučnou literaturu, ale pojďme třeba do beletrie. Nechci si myslet, že příznivci a autoři fantasy literatury jsou spolkem “božských” individualit, jejichž kvalita předčí jiné žánry a to mnohonásobně:-) Pak bych řekl, že v moci nakladatele je poznat alespoň to, zda je kniha po formální stránce dobře napsána (což např. autor recenze zpochybňuje). Jistě nemusí vědět zda jsou kouzla nová nebo maková, ale špatnou knihu od dobré jistě poznají:-)Znovu opakuji, že nevím proč by si někdo, kdo knihám rozumí a minimálně ví, že Tolkien např. opatřil svá díla novým jazykem a celou kulturou, vůbec myslel, že Paolini je nový Tolkien?:-) Každý rodič má své dítě rád, ale jen kvůli tomu bych z něj nedělal neobjektivního hlupáka:-))Já bych si tu otázku položil jinak. Je většina dětských knih založena na postavě dětského hrdiny?:-) Ano je. Ale odpovím i na tu vaši. Ano myslím – už jen kvůli identifikaci s hlavním hrdinou. Výjimky jistě existují.Ovšem připojím ještě jeden argument, který slouží pro pobavení, i když v něm nevidím nic špatného. Paolini žije v Montaně poblíž jakési vrchoviny, jejíž název neznám, a kterou má doma za barákem:-) Sám prohlásil, že si představoval, že se prochází skalami, nachází vejce atd. Ano Paolini psal Eragona jako projekci vlastních tužeb a snů. Pokud nechtěl se svými sny seznamovat dospělé, pak se obávám, že jde o dětské sny a tedy sny, které jsou často příznačné pro děti či dospívající…a jsou tedy primárně určeny jim:-)Mnohokrát se tu také zmiňovalo jaký je Eragon “bijec” a jak to působí směšně. Kdyby chtěl Paolini více zabrnkat na strunu “nepřemožitelného hrdiny” bylo by snazší, kdyby to byl dospělý, silný muž.Ale protože zůstal u dítěte, skutečně bych mu nepodsouval, že žádál po dospělém čtenáři, aby si představoval, že je Eragonem, a že právě za garáží nachází podivně se chovající modrý šutřík:-))

  262. …Ježíšku na křížku, co tu budeme srovnávat příště? Nejdřív bundy šité dětmi, teď boty do pohody i nehody…a možná si tu příště (snad nedej Bůh!)pošpitáme i o výrobcích limomád na Cola-Pepsi-Kofolové bázi…Kam nás ten Paoliny ještě nezavedl? 0:-)….Tohle je vážně PERPETUM MO(DE)BILE…!

  263. …Ježíšku na křížku, co tu budeme srovnávat příště? Nejdřív bundy šité dětmi, teď boty do pohody i nehody…a možná si tu příště (snad nedej Bůh!)pošpitáme i o výrobcích limomád na Cola-Pepsi-Kofolové bázi…Kam nás ten Paoliny ještě nezavedl? 0:-)….Tohle je vážně PERPETUM MO(DE)BILE…!

  264. To knihkupec brněnský
    Ale ne:-))My s Martinem K. v nějakém zásadním sporu nejsme a jen hledáme (dle našeho pohledu) přesnou podstatu věci. Jedna z možných cest je i vhodná analogie a proto ta přirovnání:-))Učíme se na tom, co už známe a víme, jak funguje:-)A přemýšlet, třeba i nahlas, škodlivé není;-))

  265. …jsem rád, že má funkce samozvaného podpalovače a příležitostného hasiče pořád funguje tak spolehlivě… :-DZa ty dvojité příspěvky se omlouvám, to dělá moje lehká negramotnost. :-/

  266. To knihkupec brněnský
    :-))Pozor na toho hasiče:-) Pokud nehoří a hasíme, hrozí zatopení:-))Samozřejmě si dělám legraci:-))

  267. To mazlík uzlík
    Takhle nějak jsem přišel o skoro všechny své za bezmála 30 let nakřečkované knížky a komiksy – hořelo o patro výš, kdy bylo jen skladiště bezcenného haraburdí, ale moje milované věci to odnesly…tohle legrace nebyla… :-/

  268. Ano, presne tak to je. Jedna se jen o pratelskou vymenu nazoru :)knihkupec: kdyby mi kvuli sousedovi vytopili byt, sel bych si s nim asi promluvit s brokovnici v ruce… Jak jste to ustál?

  269. 4 knihkupec brněnský
    Kdyby někdy něco vzala voda – co lze pokládat za soukromou sbírku, obraťte se na Národní knihovnu: vysušíme, případné předběžné zamražení lze třeba v pronajatém / vypůjčeném mrazícím pultu.

  270. To Martin K.
    Tohle se dá ustat jen těžce, jak jistě chápeš – nevadí tykání? Mě to VY už celkem globálně rozčiluje… 😉 Tahle příhoda měla i několik dalších dopadů – neb to bylo v nájemním domě, který se rekostruoval, požádal jsem majitele, aby mě nahradil (aspoň z časti) vzniklou škodu způsobenou při této nehodě, vzniklé neopatrností dělníků tam pracujích – poškozený nábytek, osobní věci a vybavení…stačilo jen třeba slevit na nájmu, byl by klid…. Narazil jsem, domácí se se mnou přestal bavit. Já odmítl zaplatit nájem, on mě chtěl vystěhovat a já se bránil… Nakonec jsem stáhl ocas a odešel jsem sám. Přišel jsem skoro o vše, co mě po rozvodu zůstalo a bylo to jako signál, že je třeba něco změnit… Tak jsem změnil všechno – hlavně jsem přestal kupovat další knihy, abych zamezil podobným katastrofám (..to byl prvotní záměr.. ;-). Změnil jsem místo, abych byl knihami znovu obklopen.Našel jsem si lepší bydlení (no, to jsem si myslel, ale nevzdávám to! ;-)… Všechno zlý je prostě k něčemu dobrý, stejně jako tahle (i jiné) diskuze….jen když vzpomenu, kolik krásných knížek tam “zařvalo”, tak je mě zatraceně smutno … :´(

  271. To fv
    …problém je v tom, že je to pár let zpátky – ale díky za reakci a nabídnuté služby! Doufám, že je nikdo nebude potřebovat…to kvůli zachování duševní rovnováhy… 😉

  272. To knihkupec brněnský
    To je opravdu nepříjemné a chování majitele domu také…

  273. Jen tak krátký komentář, drahý kolego uzlíku? Jsem zděšen! :-DJo, bylo mě do pláče, ale znáte (znáš?) to – “…něco končí, něco začíná…” Prostě to byl signál něco změnit, tak to dnes beru.

  274. …300…300…300…300…300…300…300…Dobrý číslo, že ano?…

  275. To knihkupec brněnský
    Ve smutných záležitostech není nutné se příliš babrat:-)…Proto tak krátký komentář:-)Nechávali jsme to číslo neobsazené pro náhodného šťastného výherce:-) Na konci diskuze bude udílení hodnotných cen. Každý stý přispěvatel obdrží jednu černobílou fotografii Christophera Paoliniho, tisící se může těšit na barevnou a desetitisící získává rovněž barevnou fotografii (s opálenými okraji) signovanou dračicí Safirou:-)

  276. Jsem hold soutěživej, s tím se nedá nic dělat…ale teď se zříkám “výhry” ve prospěch kohokoliv, kdo se přihlásí a počkám si na opálenou Safiru – to je pravá dračice podle mého gusta!!!! 😛

  277. To knihkupec brněnský
    Opálená Safira se vydává v soláriu:-))Ale ti, co se vzdají výhry, nebudou zařazeni do slosování o “Magický týden s Ch. Paolinim”;-)) A to by bylo škoda, ne? ;-))

  278. To mazlík uzlík
    …a bouraná Safira na autovrakovišti, že ano..?:-DČekal jsem, že vyhraji minimálně týden s Vladimírem Iljičem v Mauzoleu…to bych ještě bral. Ale týden mladým zazobancem, to bych asi jen tak nevydýchal…!!! 😉

  279. Mě hlavně štve to, že když se z někoho stane autor podobného bestselleru, tak v něm fanoušci začnou vidět poloboha a když se ukáže na ňákém fóru je to událost století 😀

  280. To Prehistor
    …tak se budeme držet hezky při zemi a budeme mít rádi své domácí, milé a nadevše pochybnosti talentovanější (než tamty) autory, kteří tu běžně na fórku bývají (a s námi plkají), na nic si nehrají (a občas i reptají), baví se s námi jako rovní s rovnějšími a nemusíme tedy čumět za čáru a hledat tam pochybné “idoly”……a toho by jsme si měli považovat, no né? 😉

  281. katastrofy knižní-vodní
    Nechci rozpitvávat, ale upřímně soucítím. Příběhů na podobné téma je ovšem mnoho, všechny neveselé.Paoliniho jako celek utopí ubíhající čas. Ledaže by začal psát něco skutečně kvalitního.

  282. Teda chlapci, dyk ten pudl přece není tak složitej :-))) Tedy k jádru: Je to lehké a zábavné čtení, které není dokonalé. Ale kde je řečeno, že to musí být dokonalé, aby se to líbilo? Prostě se těším a jsem zvědavá, jak to dopadne, i když by to Paolini mohl zkrátit. Nelíbil se mi např. Hvězdný prach, bo mi přišel moc jednoduchý a jednoduše napsaný, bez větší hloubky, kterou třeba u Eragona nepostrádám. Někdo jiný bude mít třeba opačný názor. Ten, kdo přečetl hodně knih, tomu asi “s jídlem roste chuť” a myslí si svoje. Čistě hypoteticky by mě zajímalo, jestli by tenhle čtenář ve svých začátcích Eragona neshltnul jako malinu? :-)))

  283. To Prehistor
    …no přece my, co semkojc pořád lezeme a tohohle Golema pořád upgradovaným šémem oživujeme… Není liž pravda, pane kolego?…jinak nám zbývá 37 dní do začátku dalšího povyku pro nic…to bude mazec!

  284. Jen tak mimochodem – docela mě v době těsně povánočním nadzvedla MF DNES, kde ve své tištěné kulturní příloze byla v článku o literárních událostech příštího roku jmenována (mimo knižní ceny a veletrhy) jediná kniha a to včetně data vydání a vydavatele – hádejte která…?Mám chuť se zeptat uzlíka, co jim dali… 😉 No a pro fajnšmekry malinkatý odkaz z podmázlého periodika – http://kultura.idnes.cz/novy-pribeh-o-eragonovi-a-dracici-safire-odpocitava-dny-pg7-/literatura.asp?c=A081217_173707_literatura_kot

  285. To knihkupec
    Lol, opravdu velice pochybuji, že tohle by na iDnes.cz napsali sami od sebe (ledaže ředitel nebo někdo takový není fanatický fanoušek eragona). A k tomu ještě “idylická” fotka, kterých je na internetu plno tentokráte ukazující Paoliniho jako milovníka přírody :-).

  286. žjova
    Já to přečetla celé…! Celou tuhle diskuzi! A dlouho jsem se u žádné diskuze tak kultivovaně nepobavila. Díky knihkupci brněnskému, mazlíkovi uzlíkovi, paní Neomillnerové a všem zúčastněným. Na Eragona názor nemám – nečetla jsem to – jen mě zaujalo, co mohlo vyvolat přes 300 příspěvků v diskuzi. A nechci mluvit o něm:)Jsem okupantkou toho vámi několikrát zmiňovaného FORA, kam je “tak příšerně složité” se přihlásit. Ale zase je tam díky tomu dost místa. Nenavštívíte nás někdy?V dnešní době obecné sprostoty mě potěšilo, že existují lidé, se kterými sice můžu bytostně nesouhlasit, ale se kterými se dá debatovat bez urážek! Mazlík uzlík tímto vyhrává všechny myslitelné kategorie – mluví jako kniha, používá argumenty tak vybrané, že si ani nevšimnete, že jsou lehce pokroucené, a dokáže napsat jednu a tutéž věc desetkrát jinak, takže nikdy nenudí. Jeho styl, jak někoho usadit, je nadýchaný a delikátní jako šlehačka na sachrovi – tu hořkou chuť v podtónu zachytí jen opravdový gourmet. Několikrát jsem v diskuzi vyprskla smíchy, jak pokorně si od něj nechali někteří pošlapat důstojnost (nebo to, co za důstojnost považovali) a ještě mu zatleskali. Možná není politik, velice pravděpodobně je to vědec – ale v politice by rozhodně kariéru udělal. Mazlíku uzlíku, prosím, opravdu nejste ani vzdáleným příbuzným (či náhodou alter egem) páně profesora Petra Duba z brněnské techniky? Ten se totiž vyžívá v dlouhých a učených proslovech, natož, věren své idei polyhistora, se skutečně rétorice a logice (jakožto dvěma nejpotřebnějším věcem pro argumentaci) věnuje… až je vlastně fyzik. Jste pro mě událostí konce roku 2008, nesmírně jste mě pobavil, ještě jednou díky!

  287. To Passa
    …mazlík je bezesporu zjevení, nechat se od něj zadupat do čerstvě položeného asfaltu je pro mě pokaždé zážitek (zanechat stopu, to je to, uč tu běží), ale to už jsem koneckonců napsal nejednou… :-D…a podle indicií je uzlík taky brňák (nebo se tu často pohybuje), takže možná nejste daleko od pravdy … ;-)A k FÓRKU – ono to není o přihlašovacím jménu a heslu, či nadpisu nad tématem, ale o lidech, že ano? Mě to vyhovuje tady, nemám potřebu “zalézat” do tajné společnosti…ale nikdy neříkám nikdy! :-)…UZLÍKU, KDE JSI? MLUVÍ SE TU O TOBĚ… :-)))

  288. Knihkupče…
    My nejsme zas tak tajní… s Pavlou Lžičařovou po změnách provozovatele FP jsme již projednávali “zjednodušení” fora – když to tu totiž kdysi před pěti, šesti lety začínalo, forum bylo šito horkou jehlou a trpělo nesystematičností. Teď chceme promazat neaktivní a duální místnosti, zrychlit skripty, umožnit snadnou editaci příspěvků… aby to neodrazovalo už při vstupu. Je nás tam totiž velie málo, za ty roky se všichni známe a nových tváří moc nepřibývá… což je nám líto. Teď je tedy vše v rukou programátorů Fantasye, snad do roka a do dne uvítáme na foru čerstvou krev (starousedlí vlkodlaci se už těší…!:))

  289. Nejen Passa
    S příchodem Pavly se to tu opět začalo hýbat a rád věřím, že tomu tak bude i nadále… Jen jsem chtěl napsat, že mám rád otevřená diskusní fora a pokud se tu něco změní, určitě to bude k dobru věci. Jsem rád, že tato stránka opět žije – když byla ukončena má “domovská” stránka Komiks.cz a pak přestala být aktualizována tahle, padla na mě těžká chmura…ale je vidět, že je to tu v dobrých rukou a mě (nám) nezbývá než držet palce a podle svých možností pomáhat.Čerstvá krev se už docela těší, až staří vlkodlaci vystrčí své dozajista stále ostré drápy a ukáží své zuby… 😉

  290. 🙂
    Stejně jsem se ale ještě chtěla vrátit ke kousku té debaty nad námi: konkrétně k tomu, kde se rozebíralo, jaké má u nás možnosti začínající autor fantasy. Potažmo SF, nechám to v jedné kolonce SF/F. Myslím, že tam někdo psal, že v podstatě žádnou jinou než zafinancovat si vlastní náklad v některém z malých nakladatelství. Chtěla bych se pak zeptat, co má dělat člověk, který na tohle nemá peníze? (A prosím, odpověď “Vydělávat a neflákat se u psacího stroje” neberu:))Opravdu se u nás nedá řekněme “udělat si jméno” vítězstvím v několika soutěžích, objevit se nejprve ve sbornících, vskutku žádný nakladatel nevezme “pod křídla” rukopis takového mladého, který se takto nadějně uvede?Píšu z pozice ženské, která už dávno vzdala myšlenku, že jednou bude spisovatelkou (bohužel, nemám sicflajš alias disciplínu), a kterou od povídkových soutěží dokázal jeden povedený pořadatel odradit už v sedmnácti letech… (nechal si zaplatit za sborník a ten jsem už nikdy neviděla).Odpovězte mi někdo:)

  291. To Passa
    Volil bych cestu (vrátit se tak o 20 let zpátky) obesílání soutěží, psaní do workshophů, založení webu či blogu a denního zaplňování virtuálního prostoru svými bludy (kdyby to tehdy šlo), slízání se s podobně postiženými a vzájemné předčítání našich duševních exkrementů… Něco jsem už stihl, na něco radši ani nikdy nepomyslel… (..když Vaši práci co měsíc cupuje na prvočinitele JWP, Rýša-Ríša a potažmo další, koho by to aspoň na čas nepřibrzdilo… ;-P) Musím se pousmát, když zjišťuji kolik lidí řeší(-lo) stejné problémy-dokonce jsme se v naší partičce šuplíkařů dostali do fáze “vybereme to nejlepší, dáme peníze dohromady a někdo nám to vydá”…k činům je však ještě daleko.Každý holt nemá tolik osobní drzosti-statečnosti (kde je hranice?) a peněz k vyhození z okna, aby svou prvotinu financoval z vlastní kapsy (opravte mě, není-li to pravda) jako např.pan Pabián svůj Terrapolis…Je tohle odpověď, nebo jen moje další slohové cvičení? 😀

  292. začátečníci
    Odpověď to je a není. Ptala jsem se viacmenej, zda je v české kotlině možné takhle vůbec prorazit na trh. Jestli je vůbec možná modelová situace, kdy mladík či mladice přijde k nakladateli se čtyřmisty stranami rukopisu a řekne: “Vyhrál jsem tuhle, tamtu a ještětamtu soutěž, povídka ta a ta a ta, recenzenti sborníku se shodli, že ve mně něco je, přečtete si můj rukopis?” a nakladatel skutečně nasadí brejle a přečte si to a přijde-li mu to slibné, vydá to.Nebo je už tohle fantasy?:)

  293. Je tu ještě jedna možnost, pokud ten/ta někdo má ve sborníku nebo v časopisu fakt dobrou povídku, tak se může stát, že nabídku na delší text může dostat od vydavatele přímo.

  294. To Passa
    …na tohle je ideální si přečíst v poslední Pevnosti (01/09) Šustův sloupek u Literárních novinek s názvem “Dlouhá cesta vzhůru” – na pár řádcích získáš rychle manuál začínajícího autora… 😉

  295. to Passa – jak prorazit
    Jaké možnosti má začínající autor sci-fi a fantasy? Mám pocit, že velice slušné, jenom se to (asi) nesmí uspěchat. 400 stránkový rukopis je špatný start. Lepší je začít s povídkami. Se spoustou povídek. Když chcete „něco“ publikovat, musíte mít nejen „něco“ napsané, ale musíte mít zásobičku použitelných textů – a tou použitelností myslím především rozsah (10 – 35 normostran). Když budete mít hodně textů, nakonec se jedním kouskem „zadrápnete“ a ty ostatní už půjdou mnohem snáz.Možnosti publikování: pro začátečníky jsou ideální soutěže, kterých je tady spousta. V soutěžích tu a tam prorazí i naprostý začátečník a obratem mu vyjde povídka ve sborníku nebo v Ikarii.Další věc: není nad osobní kontakty. Kdo má v malém českém rybníčku kontakty, ten je prostě napřed. Od získávání kontaktů jsou tady cony. Musíte projevit trochu té zdravé drzosti, využít “indispozice” porotců, redaktorů, nakladatelů atd. (oni jsou většinou “indisponováni”, zvláště ve večerních hodinách) a seznámit se s nimi takříkajíc ksichtíkem v ksichtík. Porotci, kteří Vaše texty hodnotili, Vám řeknou, co si o nich myslí (pokud si je ovšem pamatují:-)). Nakladatelé a redaktoři Vás už napříště nebudou jen tak šmahem odmítat. Jistě, třeba i vaše texty odmítnou, ale sdělí Vám proč. Na conech se také seznámíte se spoluzačínajícími spoluatuory, navzájem si vyměníte zkušenosti – to je také velice důležité. Na závěr musím upozornit, že psaní je obvykle „běh na dlouhou trať“, někdy trvá i několik let, než začínajícímu autorovi vyjde první text (já vím, že 2-3 roky připadají mladému autorovi jako věčnost).

  296. V. Š.
    Díky, sice pořád ještě nevím, jestli se to někomu už podařilo (původní otázka zněla, zda je to tímhle způsobem u nás uskutečnitelné a zda to funguje), ale zní to podobně, jak jsem to myslela. Když to tak poslouchám, jsem ráda, že jsem nikdy neměla ten sebevražedný nápad se psaním živit. Krutě a stručně řečeno, nejsem na to dost dobrá:) Správně vypichujete rozsah – moje zatím nejzdařilejší dílo je právě z tohoto důvodu nepublikovatelné. Moc dlouhé na povídku, moc krátké na novelu. Ale protože jsem se v životě už stihla realizovat jinde než na poli spisovatelském, nic mě nenutí to proškrtat:) Stejně jsem o znovuoživení starého snu začala uvažovat jen proto, že mi bylo osudem souzeno zůstat několik měsíců sedět doma na nemocenské, z čehož člověku dokáže hrábnout tak, že začne psát i scifíčko. Jenže blažená doba nicnedělání skončila, za měsíc se mi narodí mrně a pak už budu vědět, co dělat celý den a noc:)

  297. To Passa
    Ano, takhle to opravdu funguje, vidím to kolem sebe. Například můj syn a jeho kamarádi dali dohromady povídkovou knížku Zrození modrého měsíce a opravdu jim vyšla (u Strak). Můj synovec napsal povídku, která se chytila v soutěži Ikaros a vyjde v Ikarii (je mu 17).Psaním živit dá i nedá, záleží na tom, jaké máte nároky, jestli živíte jen sebe, nebo i rodinu, jak vysoký máte nájem atd. Před tím, než se “propíšete” k nějakým skutečným honorářům, musíte do psaní investovat spoustu času (asi tak 10 let).Ještě k těm povídkám: vy nepotřebujete ani tak přesvědčit nakladatele nebo redakora, jako spíš čtenáře. Od toho jsou právě ty povídky v časopisech a sbornících. Povídkami si čtenáře předpřipravujete a získáváte zpětnou vazbu (jestli se jim to líbí, nebo ne). Pak, když už o Vás čtenáři “vědí”, je čas na samostatnou knížku, kterou si (možná) někdo koupí. Jde to samozřejmě i jinak (román bez povídek), ale tohle je běžnější způsob, pro nakladatele je i méně rizikový.

  298. Já si myslím, že přes povídky se nahoru dostali všichni dnešní známí autoři. Nebo ne, milý V.Š. ??? 🙂

  299. Jen ve zkratce povídky, v “úsporném” projevu, jasném vyjádření myšlenky na malém prostoru, jenž tento slovesný útvar umožňuje, se naplno projeví schopnosti autora – kdo dřív neuměl napsat povídku v těchto žánrech (SF&F), neprosadil se… Jak je to však dnes?

  300. Já si myslím, že to nneí nutné – jsou autoři “romanopisci” a autoři “povídkopisci” :-)))

  301. V.Š. Děkuji, je fajn vědět, že to jde. Mně v sedmnácti uspěla povídka v Marigoldovi (což už se dnes zdá jako prehistorie – existuje ta soutěž ještě?), ale ani nevím, jestli se dostala do sborníku, protože jak už jsem psala, pan pořadatel vyinkasoval peníze a dodneška nic… tak jsem si tehdy řekla, že vola můžu dělat i v jiných profesích:)MM: Takže se můžeme vrátit obloukem zpět k úhelnému kameni diskuze: Co vyšlo Paolinimu před Eragonem? Nebo byl opravdu speciálním případem díky nakladatelství rodičů, že si jeho díl mohl někdo přečíst už v hezké vazbě (což udělá hodně…)?knihkupec + MM: Vzpomínám si na jednu recenzi v starobylém vydání FandSF Magazínu, tehdy bylo “novinkou” Gaimanovo Nikdykde. Recenze začínala slovy řečnické otázky, zda je možné v rámci krátké povídky zhodnotit schopnosti spisovatele (a jak si autor recenze vzápětí sám odpověděl) – ne, nutno počkat na román, abychom viděli, co v něm je:)No a vyberte si:)

  302. kecy ↑
    Myslim si, že to “hodnocení” knihy nahoře je velmi přehnané. Eragona jsem si všimla už dávno ještě dřív než se začal nějak propagovat a velmi mě zaujal. Myslím si, že autorovi co napsal tuto kritiku chybí fantazie a hlavně mám dojem, že mu je víc než dvacet a přitom kniha je podle mě pro věkovou kategorii 14 až 17-což jsou lidi, kteří se nezaobírají přespříliš jazykem a dokážou se nad spoustu věcí povznést. Mě se kniha velice líbila už jen proto, že mi chyběla nějaká kniha, kde by draci přátelili s lidmi a přestali být krvelačnými zrůdami. Takže snad jen poděkovat Ch. P. za to, že vymyslel nový svět.

  303. …KDO TO ŘÍKAL!JÁ TO ŘÍKAL, ŽE JEŠTĚ POŘÁD ŽIJÍ UCTÍVAČI CH.P. A POVAŽUJÍ HO DOKONCE ZA ORIGINÁLNÍHO!!! 😛

  304. To Vanilora
    Když někdo říká, že mu ve fantasy chyběla nějaká kniha, kde by se draci přátelili s lidmi, pak je IMHO jenom neinformovaný a líný vyhledávat. Vzhledem k tomu, že je drak erbovním tvorem žánru fantasy, tak je spíš umění na výše zmiňované knihy nenarazit.Jenom z hlavy mě napadají dva cykly, které u nás v nějaké formě byly překládané už od devadesátých let: Drakeni z Pernu a Zeměmoří. Když na to přijde, tak i v Zaklínači byli jediní draci, kteří se mihli příběhem velmi kamarádští.

  305. To Valinora
    Na druhou stranu – vzhledem k mým zkušenostem s nakladatelstvím Fragment – Tě obdivuji, že sis všimla Eragona dřív než se začal propagovat, protože pokud vím, tak celostránkové reklamy na něj byly ještě dřív než vyšel do prodeje.

  306. …A ještě třeba Naomi Noviková a “Drak jejího Veličenstva” … Jo, Borch, řečený Tři kavky, ten se Sapkowskýmu moc povedl, ten byl vážně “nejkrásnější”…

  307. Jo a nový svět…
    … to je vážně nemístné, obvinit Paoliniho z vymyšlení nového světa, když veškeré místní názvy znějí jako Tolkienovy betaverze, a co se místopisu a historie týče, v něčem podobném se odehrává “setting” každé druhé hry v Dračáku:) (Pobavilo mě to, protože hraju DrD+, už druhou sezónu se pohybujeme v prostředí, které v podstatě kopíruje pozdní středověk (úroveň ekonomiky, zalidnění, obchodu, zemědělství atd.) plus samozřejmě magie a bohové, a v životě by mě nenapadlo, říkat tomu “vymysleli jsme si svět”!)

  308. Pokud jako první přečtete vlivem mediální masáže Eragorna, určitě vám přijde originální :-)))))

  309. …pokud jste předtím on narození žili zavřený pod schody, nebo v bunkru, který pro Vás vybudoval hodný strejdo-tatínek bez televize, rádia, tisku, knih (je povolen toliko Kája Mařík a Broučci)… 😀

  310. Hele, kamarádka nedá na Káju Maříka dopustit! Vlastní celý cyklus, zvládá citovat celé pasáže a jediné, co ji žere, je fakt, že nikdo jiný v jejím věku to nečetl a tak nemá své literární analýzy tohoto veledíla dětské křesťanské literatury s kým probrat:)

  311. To já mám kamarádku skautku a aktivní členku Evangelické mládeže, která nás sprdává, pokud nechodíme na přechodech na zelenou… 🙂 Ale mám pocit, že ani Káju, Broučky či jiné klenoty tohoto subžánru nečetla. Mě, co jsem vyrůstal na Čukovi s Gekem, Letadélku Káněti, Boříkovi a Mikulášovi, Štorchovkách, Verneovkách (a dalších a dalších viz výše) to taky nic neříká – i když mě babička nenápadně Káju často podstrkovala, neuspěla…bylo to příliš nudné čtení, pro kluka z města “řepácké” a už tehdy staré… :-PŠkoda, že vanilora vyměkla…

  312. Broučci jsou ještě celkem OK, hlavně díky ilustracím; v raném věku mě jen jitřilo dětskou dušičku to vědomí, že všichni nakonec pomřou, což mi nepřišlo jako ideální konec pro dětskou knížku. Leč co už. Letadélko Káně bylo naprosto bezva – to už byla horší Honzíkova cesta!V jistém věku jsem “baštila” Mayovky – hlavně cyklus Ve Stínu Pádišáha. Ideově jsem to nepitvala, bylo to hlavně dobrodružství. Flosovky, cyklus od Ransomeho (Vlaštovky a Amazonky), a samozřejmě na místě nejčelnějším Verne a zase Verne… mírně nechápu Neffův počin s tím převypravováním – jasně; Pleva udělal s Defoeho Robinsonem to samé (četla jsem oba; originál je kniha pro dospělé, převyprávění perfektní dobrodružství pro děti); ale v případě Vernea jsem nikdy neměla problémy s kvanty textu přírodopisné, místopisné a jiné povahy; moje tři nejoblíbenější jsou Tajuplný ostrov (nad těmi chemickými výrobami se už dneska směju, ale budiž), 20 000 mil pod mořem (včetně sáhodlouhých popisů mořské fauny) a Děti kapitána Granta – jedna tlustší než druhá. BTW Robinsona jsem měla převyprávěného vlastně dvakrát; když jsme byly se sestrou malé, čítával nám z něj tatínek před spaním, na pokračování, a protože byl výborný předčitatel, vkládal nám místo originálního textu vtípky. Tak třeba místo “vystoupil na Ohnivou horu, aby se rozhlédl” tatínek naprosto beze změny dikce četl “vystoupil na Vodní horu a spláchl ho příliv” – což jsme vždycky se sestrou kvitovaly hurónskými záchvaty smíchu, k velké nelibosti maminky, která tvrdila, že takhle se rozhodně děti neuspávají…

  313. to vanilora
    Nechci tě srážet v nadšení, přiznávám, že Paolini se příjemně četl i mnohem starším fantazákům nebo milovníkům fantastiky, pokud ovšem disponují dětskou duší.Jako knihovnici mne jen mrzí, že existuje tolik úžasných knih, které mladí čtenáři přehlédli a opěvují originalitu Paliniho. Přitom všechno, o čem on píše, tahle -dokonce relativně nedávno vydaná díla – už přinesla, často i pro žánr objevila.Že by fungoval princip: co je nové, je zajímavé?

  314. kája mařík
    Znám lidi, co na něj nedají dopustit, i když je znát, že knihy psala farská kuchařka (pořád se tam jí, propaguje se naivní katolictví a růžové milostné svazky) – můj drsný švagr, když měl problémy s páteří, shltal Káju celého :-))Pročetla jsem, některé pasáže byly docela roztomilé, ale celkově nuda…Co takhle “Gabra a Málinka”? To také kdysi (před sedmdestáti a pak pětatřiceti lety) býval hit

  315. baterkahovnosvítí
    Podle mě je pan Ch.P. zakladatelem EMO stylu v knihách :). Ne promiňte to byl žert (i když daleko od pravdy není). Je mi 16, četl jsem to a podle mě je to fakt moc roztahané. Na druhou stranu to jsou docela čtivé knížky a má to spád. Zase na třetí stranu 🙂 mi vadí ty city na každé stránce co z toho přímo tryskají, jak hlavní postava Eragon, takový machr a tvrďák, který zabil spousty tvorů, pořád brečí a vylívá si srdíčko. Navíc ty boje se mi zdají málo propracované a humor v té knize, pokud tam nějaký je, tak není vtipný. A nezdá se mi dobré dělit knihy podle věkových kategorií, jak to tady píšete “kniha pro 14ti-17ti leté” to jsou, dle mého názoru, promiňte, kecy.Promiňte, jestli tady v tom příspěvku mám špatně pravopis, chtěl jsem vypadat chytře 😀

  316. KOMPLOT?
    Komu se tahle diskuze nehodí do krámu, že byla odsunuta do ztracena o zmizela i z TOPky? Cítím temné mocnosti v pozadí tahající za nitky… 😀

  317. Re: KOMPLOT?
    Dřív byly IMHO diskuse naprogramovány tak, že hrál roli počet příspěvků a datum posledního přidaného – takže pokud někdo po dlouhé době přidal příspěvek do dlouhé diskuse, tak ji znovu nahodil do TOPu. Teď po nějaké době diskuse prostě zmizí a není způsobu, jak ji přivést znovu na prvná stranu:-(

  318. rere: KOMPLOT?
    …Grrrr….!”Dle mého názoru” je docela na čase, aby to někdo změnil… 4660 přístupů se taky nijak neprojevilo ve sloupku TOP 10… Takže snad ony plánované “změny” snad opraví i tyhle nepatřičnosti. A přimlouvám se opět za úplně otevřenou nezaheslenou beztématickou plkárnu, nebylo by to od věci… 🙂

  319. Třikrát hurá webmistrovi
    A můžeme znovu diskutovat. :-)Milý knihkupče, ještě nějaký čas to potrvá, ale už se pomalu pracuje (tedy zatím ve fázi přemýšlení) nad změnami vzhledu, ke kterým se bude vázat i úprava diskuzí, znovuzprovoznění kalendáře atd. Takže trpělivost, prosím.Mj. psala jsem ti mail, došel?

  320. PavlaL.
    …jejda, to jsi na nás hodná! Moc se omlouvám, jsem v čassvém presu a nemám ani čas reagovat na z části mnou rozpoutanou debatu v jiném příspěvku… :-)jinak ano, mail došel, teď jsem ho četl. Děkuji, děkuji moc!

  321. Teď zase nejsou vidět aktuální dískuze, všechna pro mají své proti.

  322. no…nadávate ale četl jste to někdo?…asi ne co…první si to přečtěte a pak nadávejte..je to uzasná knižka s drakama…neni to fraska je to original a vo zadnejch Star Wars teda nevim

  323. no…nadávate ale četl jste to někdo?…asi ne co…první si to přečtěte a pak nadávejte..je to uzasná knižka s drakama…neni to fraska je to original a vo zadnejch Star Wars teda nevim

  324. no…nadávate ale četl jste to někdo?…asi ne co…první si to přečtěte a pak nadávejte..je to uzasná knižka s drakama…neni to fraska je to original a vo zadnejch Star Wars teda nevim

  325. Důležité
    Jak dlouho vám trvá při objednávce ve fantasyshopu.cz než vám dojde POTVRZOVACÍ e-mail? Bo já sem si objednal jednu knížku a jednu pevnost 12/2006 v 5h, informační mail mi přišel hned, ale na potvrzovací ještě pořád čekám…..

  326. To Denisa
    Ani se Ti nedivím, že jsi Star Wars nezahlédla, ony se totiž skrývají za prvky, které byly použity z Pána prstenů, Drakenů z Pernu, Zeměmoří a mnoha dalších klasických děl fantastické literatury.Svým způsobem také nechápu na co tu všichni nadávají, vždyť se Paolinimu podažilo shrnout celý posttolkienovský vývoj žánru fantasy do jediné trilogie (nyní už o čtyřech dílech, což je zase přebráno ze Stopařova průvodce po galaxii, který je pro změnu označovaný za trilogii v pěti dílech).

  327. To Thomas Morta
    Bože bože 😀 vy už podobnost s ostatnímy knížkami hledáte opravdu všude :DDDD

  328. Prehistor: No, když už jsi nerozpoznal tu ironii v T.M.ově příspěvku, aspoň něco tě rozesmálo:)

  329. Nebýt “roztleskávaček” typu Denisy, co pro samé stromy nevidí les, nebyla by tu taková legrace… :-)A teď na vážno, aby jsme jí udělali radost – kdo z Vás přečetl aspoň první dvě knihy (jako já)?…čtu průbězně i pokusy o amatérské překlady Brisingra a to je teprve legrace 😛

  330. Přečetl jsem Eragona a postihla mě Eragonmánie.Eragon byl po HP totiž moje první kniha fantasy takže jsem tehdy neměl s čím to srovnat a považoval to za božské dílo. Pak Eldesta, tady ta Eragonmánie trochu ochabla a pak podruhé Eragona – tady jsem zjistil jak moc primitivní a nezáživná kniha to vlastně je.

  331. amatérské překlady..!
    Knihkupče, ty jsi literární masochista – já to zkusila jednou, s amatérským překladem sedmičky Pottera, a zapřisáhla jsem se, že nikdy více!

  332. Tak tak….Mě nejvíc pobavilo, jak na jákemsi málem fóru, kdosi psal, že zkoušel prodat fragmentu svůj amatérský překlad.

  333. To Passa
    Mám-li zjistit, kdo bude mým nepřítelem, musím provést průzkum. A průzkum bojem je nejefektivnější… 😛 Dobrá, některé stránky jsem přeskakoval, ale zase tolik jich nebylo. A navíc mě nedala zvědavost (+ profesionální čest ;-). A naposledy okolnost, že s knihami pracuji denně a můžu si je půjčit a nemusím si je kupovat je taky docela výhoda…

  334. to knihkupec
    Myslíš jako, že si půčíš knížku ze svého knihkupectví, přečteš a pak ji dáš zpátky do prodeje?

  335. To Prehistor
    Náš pan majitel je lidumil a máme takovouto výhodu (samozřejmě musí být zboží vráceno ve 100% stavu) – stejně tak máme nemalou slevu na naše knihy…Proto pořád tvrdím, že nejlepší zákazník našeho krásného obchodu jsou přímo jeho zaměstnanci…Tomu říkám tuplovaný masochismus! 🙂

  336. Tak to si mě překvapil :), protože je poznat, když už z knížky někdo četl.

  337. Já jsem horší. Konkrétně na Joštovu, ještě když to vlastnil někdo před vámi, jsem chodila číst, když mi zrovna ujela šalina. Přečetla jsem takhle dva pratchetty. Kousek a vrátit do regálu. Zítra znova. Měla jsem systém eluze před prodavačkami. Velice dobře vypracovaný:) Až tam potkáš takovou hooodně širokou ženskou, anžto podezřele pomalu listuje Vránou, tak to asi budu já, která se zrovna schovává před mrazem.

  338. To Passa
    To v Práglu mají v Luxoru přímo pohodlené sedačky, prozíravě umístěné do oddělení s fantastickou literaturou, kde si celkem nepokrytě můžeš číst co chceš.

  339. Jsem zvědav, jestli bude na některých knížkách poznat, že je měl někdo půjčené nahoře v kavárně… :-)My jsme na budoucí maminky vždycky MÓÓÓÓC hodní a naše rudé sedačky znají hyždě některých našich čtenářů už zatraceně dobře. Ani netušíte, kolik lidí si k nám chodí “jenom” číst. …takže Tě Passo asi těžko poznám, těch knihmilovných nastávajících maminek s oblibou ve SF, F a komiksu je v poslední době nějak víc než dost – mě poznáš určitě, já už se v této diskuzi jednou odhalil :-)Prehistor – Překvapení? Proč? Pokud tu knihu náhodou poznáš, dostaneš samozřejmě slevu (…i my si je poznáme a hádat se o nějakou slevu určitě nebudeme… 🙂 A teď jich bude hodně, lidé vrací “nepatřičné” vánoční dárky (…tedy vlastně mění za ty, co původně chtěli – pokud je máme …)

  340. To v jednom knihkupectví ve Zlíně je taková šílená baba, která, když někoho uvidí, že si dlouho prohlíží, tak ho vyrazí s tím, že když si nechce nic koupit, tak tu nemá co dělat. Ale už ji myslím vyhodili, tuhle sem tam byl asi půlhodiny a ona tam nebyla.

  341. knihkupci a cetba knih
    Za starých časů /za Rakouska Uherska 🙂 / měli milovníci knih své knihkupce, kteří jim každý ČTVRTEK posílali nové, leckdy ještě nerozřezané knihy v balíku /dřív si velmi často archy rozřezávali až čtenáři při knižní konzumaci :-)/. Dotyčný prolistoval, prořezal stránky, a koupil, nebo vrátil. Obdobný vstřícný způsob dodnes funguje v Japonsku: lidi bloumají metzi regály, počtou si vestoje nebo vsedě v křesílkách,. a když se jim knížka zalíbí /a mají prachy/, tak si ji koupí…

  342. Ach jo, musím si pobrečet :))))Proč jenom bydlím ve zlíně. Ne že by se mi tu nelíbilo, ale máme tu pouze 2 velké knihkupectví, 1 takové středně velké v OC zlaté jablko a pak jedno taková maličké v jedné uličce. A všechny tyhle knihkupectví mají jen veeeeelmi malýsortiment fantasy a sci-fi. Zajímavost – ty 2 velké knihkupectví jsou jen přes ulici naproti sobě a hned vedle nich je to OC zlaté jablko.

  343. Nejen Zlín, i Olomouc je na tom poměrně dost bídně. Knihkupectví je tu celkem dost, ale fantastiky v nich pramálo, vždycky jen pár kousků toho kterého titulu, které se hned vyprodají a šlus. Nebo jsou tam knížky nelogicky naskládané či knihkupci fantastice vůbec nerozumí. Před pěti lety mi v Brně v knihkupectvích vypadly oči a při návštěvě Luxoru na Václaváku mě málem trefilo. 🙂

  344. Jojo, až budu dospělý, seženu si práci v praze :)))))

  345. Prehistore, přesně ta šílená baba, kterou popisuješ, se vyskytovala v několika inkarnacích zároveň na staré Joštovce (ještě když to nebylo na patra, před kompletní rekonstrukcí). Proto jsem zmiňovala ten eluzivní systém, protože nechat se zahlédnout po dobu delší než krátkou bylo na sprosté jednání minimálně.

  346. Trochu zpožděně To denisa
    Taky tu nekritizujeme Brisingra, ale předchozí díly.Passa – však podobné osoby najdeš všude 🙂

  347. …ta baba (a všechny její inkarnace i reinkarnace 😉 byla vyvezena spolu se sutí a vytěžěným materiálem ze sklepa někam na skládku za Brno – tedy aspoň doufám… Blbé je, že si naší dobroty už všimli někteří bezdomovci a lapkové, takže jsme byli vybaveni intimspreyi a osvěžovači vzduchu (na přeražení často výrazné pachové stopy :-D) a nově můžeme používat fotoaparáty v mobilech na zachycení podobenek již známých pobertů – aspoň takto jim dáváme najevo, že o nich víme a trošku znepříjemňujeme jejich příliš lehký život…ani by jste nevěřili, jak se knihy kradou… :-/

  348. …ale věřili 🙂 Když jsem pracoval v nejmenovaném obchodním řetězci, byla v oddělení knih nejkradenějším autorem/autorkou Daniele Steelová :-))

  349. To Fenris 13
    To je naprosto jasné – náročnější čtenáři, kterým Daniel Steel nepřijde jako vhodný kandidát na Nobelovu cenu, mají obvykle dostatečné vzdělání na to, aby pochopili, že ukrást knihu v podobě e-booku je mnohem snadnější a je menší pravděpodobnost, že budou postiženi zákonem.Ne, že bych to schvaloval, ale je to jistá známka inteligence cílové skupiny čtenářů:-)

  350. zaklinač
    Když se to bavite že něco těžšiho je lepši přečist skvěli je zaklinač ted čtu a super docela těžke na pochopeni,a 3 dil si mkupim myslim eragona ale amte pravdu je to spiš takova pohadka 1 se dala a 2 byla takova nudna vyc než eragonova put mě moc nebavila ale vic mě bavila co se dělo jeho bratrancovi.

  351. A je to tady. Judgement´s Day. Stroje získaly inteligenci a povstaly. Koukněte na antivirus: takový jednoduchý program a píše skoro (!) nerozpoznatelně od absolventa základní školy. (:-DDDD)

  352. :D:D ano nechtěl sem to odeslat sem dal omylem odeslat a pak to nešlo spravit:D

  353. Daniele Steel-ová? Jé! A co se “přesunovalo” nejčastěji? Muži na ženění? Sestry? Dar? Nebo snad “Její královská výsost”? 😉 D.S. nám možná dokonce po minulé inventuře přebývá… 😀

  354. To Passa
    …horší na tom je, že se tenhle “antivirus” zcela vymkl kontrole a semele Sapkowskeho i Paoliniho, nevidíc v tom naprosto žádnej ROZĎÝL… :-DTo můj antivirák jen detekuje systémové soubory jako nebezpečné TROJANY, diletant jeden nevzdělanej… 😛

  355. Jaky rozdil snad vim jaky je rozdil mezi Sapkowskym a Paoliniho?

  356. To antivirus
    Sapkowski je Polák a Paolini je Američan. Ale je pravda, že vykazují jisté shodné rysy: Oba začali psát trilogii a svůj románový debut koncepčně nezvládli a rozrostl se jim do většího celku střídavé kvality a oběma zmršili jejich filmovou verzi:-)Pokud však bude Paoliniho druhá trilogie stejně úspěšná a kvalitní jako Husitská trilogie, pak rozhodně porodní bolesti jeho literárních začátků stály za to:-)

  357. Marjápanno, filmovou verzi Zaklínače raději nepřipomínat, to měli zadusit v kolébce…!

  358. Jejda jeda, o co sem to přišel, měl sem jít později spát.Thomas Morta – hlavně je to uplně o něčem jiném 🙂

  359. Prostě eragon je pohadka a zaklinač je takovy realne fantasy prostě su tam lidi vykladani jako parchanti kterym de jenom o prachy atd prostě:D nevim přesně jak bych to řekl:D

  360. Thomas Morta: Vím, že jsi žertéř, ale nesrovnávej nesrovnatelné… Navíc se mýlíš – Sapkowski rozhodně nezačal trilogií, rozjel to povídkami a následovala zaklínačská pentalogie. O rozdílných kvalitách obou spisovatelů radši nemluvím…faktem zůstává, že film (seriál u Sapkowského) se vážně “povedl”… 😉

  361. Musím konstatovat jeden fakt. Možná to tady už někdo řekl, ale já sem nesledoval celou diskuzi.Paoliniho jako spisovatele zabilo samotné nakladatelství. Úspěch měl v podstatě zaručený a tak mu stačilo jenom “něco napsat”. Kdyby ten úspěch svých knih neměl tak jistý, tak se možná i vypracuje a my tady máme teď knihu s hodnocením 60% míst 40.

  362. :-DDDD Já žasnu, co tahle diskuze rodí za perly:-). A to už jsem ji nechtěla dál sledovat! Naštěstí jsem si to rozmyslela, přišla bych o spoustu srandy:-).

  363. Souhlasím s Vámi všemi… :-D…božínku, že já sem ještě lezu…To Jana677: Neužila jste si dost srandy na RTUTI? Tam to taky docela žije.. 😉

  364. děkuji docela dost komentařu:D tady su ty komentaře 1 velka tlusta kniha:D:D

  365. To knihkupec brněnský
    A další podobnost – oba jsou kultovní autoři na které nedají jeho fanoušci dopustit:-)Teď vážně – schválně jsem se zaměřil jenom na podobné vlastnosti a kupodivu z toho vyšlo, že část věcí, která je vytýkána Paolinimu se stává i renomovaným autorům.A několik upřesnění – myslím, že Sapkowskiho pentalogie byla původně plánována jako trilogie. O důvodech prodloužení těžko říct – Sapkowski kolem sebe rád šíří mýty.Ad film – u Zaklínače existuje i film. Je sestříhaný z onoho třináctidílného seriálu a nacpaný do dvou hodin. Sám jsem neviděl, pouze slyšel – dialogy jsou prý tak proškrtané, že nedávají smysl a souboje se odehrávají jedním máchnutím:-)

  366. To Thomas Morta
    …proto taky skončil v nejlevnější možné edici za 49 Kč na stáncích. Jo, seriál ještě jakžtakž “šel” (pokud člověk neznal předlohu), ale film…to bylo vážně zvěrstvo…

  367. 2 knihkupec brněnský: Ne, u “Rtuti” jsem se nenasmála, tam je mi spíše do pláče…2 Thomas Morta: K tomu, že jsi filmové zpracování “Zaklínače” neviděl, Ti můžu jedině poblahopřát. V životě nepochopím, jak to Poláci mohli takhle příšerně doje*at (omlouvám se za ten výraz, mírněji to napsat nelze) a jak to mohl Sapkowski dopustit:-(. Na filmového “Eragona” se dalo přinejmenším jednou podívat, to jsem u “Zaklínače” nedokázala, na to se fakt nedalo koukat:-(.

  368. Pokud je mě známo, sám autor Zaklínače se od seriálu distancoval…kdybych tak Sapkowskýho nemiloval, tak bych možná ještě vulgárnější, todle ti zatracení pčonci vážně %&*~ ^&*)( #@!*+…

  369. zaklinače sem taky film neviděl divam se na serial neni to nejhorši ale nevim kde se mam divat kvalita přehravače je strašna na to se neda divat:D

  370. To knihkupec brněnský
    Co se týče distancu – to Sapkowski dělá rád. Od hry Zaklínač se také distancoval, ikdyž byla celkem prokazatalně dělána ve spolupráci s ním. Navíc při každé příležitosti to podává trochu jinak, co jsem pochopil. To jsem myslel tím, že kolem sebe rád vytváří mýty.

  371. Pokud je mě známo, sám autor Zaklínače se od seriálu distancoval…kdybych tak Sapkowskýho nemiloval, tak bych možná ještě vulgárnější, todle ti zatracení pčonci vážně %&*~ ^&*)( #@!*+…

  372. 2 Thomas Morta:
    Herní “Zaklínač” se náhodou docela povedl, hlavně celková atmosféra, tam Sapkowski neměl extra důvod se distancovat. Samozřejmě hra nebyla bez chyb, ale já osobně jsem si u ní užila několik příjemně odpočinkových hodin (zdůrazňuji: v polském dabingu, ten český je totiž strašlivý). A investovaných peněz ani času jsem rozhodně nelitovala. Ale tohle je OT, omlouvám se. Takže zpět k tématu: “Eragon” coby RPG hra údajně nebyl úplně špatný:-).

  373. To All
    …herní Zaklínač, to je jiná kapitola, ten je báječnej, i když si na svým noťásku nezahraju (musím se pochlubit-vyhrál jsem ji v Zaklínačském megatestu v Pevnosti, HEČ! ;-), takže musím využívat půjčený hardware. Jinak souhlas Janou, český dabing se vyrovná tomu filmovému…Eragon RPG jsem viděl jen obrázky a herní trailer, ale nevypadá to zle a je to jak tak koukám i slušně hodnoceno…

  374. jak vydim chvalit se nikdy neni pozdě tak se taky pochvalim sem nemocnej:D se těšim až bude zaklinač na ps3

  375. ..a mezi komentáři komentátorské démanty…To AVG:…Z výborné PC RPG bude PS3 arkáda, co pojede sice plynule, leč bez síly původního příběhu – prostě jako většina konverzí podobného druhu… :-/

  376. Tak tomu neveř nebude to arkada bude to rpg podobne pc verzi ale ne stejne jiny system boje jinak skoro nic. A přiběh to bude mit skvěli.

  377. Konverze jsou na 2 věci… Když už se podaří zachovat příběh, tak to totálně pohřbí ovládání a atmosféra je v háji zeleném….Pokud se hra nepřipravuje pro každou platformu zvlášť, je mizerný výsledek takřka jistotou.

  378. A kdo z vás zkoušel stalkera? Takové roky se to vyvíjelo a výsledek mi přijde na první náhled tuctový…

  379. Nepatří to sem, ale dneska mě opravdu pobavilo, jak jsem ve scooleru četl, že Robert Pattinson už začíná být nervozní a cituji “Číhají na mě na každém kroku a chtějí abych je kousnul do krku, nebo jim aspoň dovolil, aby si mohli šáhnout na moje vlasy.”

  380. …co to tady sakryš je? Nějaké herní doupě, či co… 😛

  381. lol:D knihkupče samosdřejmě:D nevite kde se da sehnat zabiječ orku?

  382. To antivirus
    …To vážně nevím – samotný Polaris má na svém webu “posledních pár kusů” a pokud to nedotiskne, budou nadlouho poslední – já sám je nemám přes měsíc a jak na potvoru je ten každý shání… 😀

  383. 😀 a kolik mmaš dilu asi se mužu zeptat mam 5 dilu tych po sobě jak du 😀

  384. Jak tak koukám, celkem dost velká bída – Zabíječ démonů,draků a orků nejsou ani u Polarisu, já na krámu mám upíry, bestie, obry, skaveny a troly – Zabíječi lidí dosjou, jsou objednaní… Stačí? 😉

  385. nevim ještě popřemyšlim asi to stači:D:D:D:D a ktere mate doma?:D:D:D

  386. Až na upíry jdou všichni od Kinga… NeKingovské jsem nečetl a ani nechci, pěkně děkuji.

  387. To TNT
    Upíři jsou také od Kinga. Long zatím napsal jen orky, lidi a elfy (ti se teprve překládají).

  388. 2TM
    Já se nepřepsal, opravdu je tam jdou, ne jsou. Tím jsem chtěl jen říci, že až na Upíry byly dobré všechny “původní” knihy.

  389. kurna upiry chci ted kupit ale kupim jich protoše chci mit všechny:D

  390. …už jsem četl a zapomněl jsem na to… 🙂 Má smysl to komentovat – to bych pak mohl být nařčen, že něco vytrhávám “z kontextu”. Jen snad to, že ten amatérský překlad mě připadal lepší, možná jen vtipnější…(…kdo po mě teď hodí kamenem…?) 😀

  391. ále, celkem to ujde… občas najdu podivnost (nablýskaný vršek kamene – nemá být spíš ohlazený – neznám originál, ale předpokládám polished?), ale když se vykašlu na pitvání textu a zapnu diagonální čtení, tak to CELKEM ujde…

  392. To antivirus
    Ano, třetí kniha siroty Eragona neboli Brisingr – třetí díl Odkazu Dračích jezdců… Antivire, malá osobní otázka – jak je to dlouho, co jsi dorazil na tuhle naši “planetu”? ;-))) Jsi skutečně JEDINEČNÝ EXOT!!! .-)))

  393. přesně to bude 17 roku a 3 měsice:D:D, jaky se vam nejlip libi obal na zabiječe?:D mě se hodně libi zabiječ draků,a to všichni čtou už v angličtině nebo co?:D to ja jedině čekam na překlad?:D:D

  394. a abych tu nebil na potvoru tak něco řeknu:D doma mam zabiječ 😀 trolu,skavenu,demonu,draku včera kupene,bestii,a dneska mě mamka volala a řikala že maji i orky takže je to na pohodu:D ale už sem to s těma kupenima knižkama přehnal se mi zda:D

  395. knihkupče
    Aby tě husa kopla, dávat sem link na diskuzi na RTUTI! Já už si tam taky omočila… :)))

  396. To Passa
    …a plóóóóč?… No, všiml jsem si – já už se od toho distancuji…Rtuť je prostě Talašova prohra a já se tak těšil na novýho Stephensona! Budu prostě muset znovu číst “Diamantový věk” nebo “Sníh” (nebo “Mašinu zázraků”…?)Já mám pocit, že bych občas potřeboval, aby koplo něco většího (nemusí to být zrovna pták – kdyžtak od pštrosa výš 🙂

  397. to antivirus
    Chlape, řekni mi prosím, že jsi buď cizinec nebo dislektik – jiná omluva pro Tvůj naprosto příšerný pravopis totiž v sedmnácti letech není:-(Ale jinak – také čtu prakticky výhradně překlady. Ale kritizovat české překlady umím i bez znalosti originálu – alespoň ty opravdu hrozivé, přetékající anglicismy a doslovně přeloženými texty. Například oficiální český překlad ve hře WarCraft III. Jsem zvědavý jak to přeložili v knihách. Kdysi jsem četl jen Den draka, ale to je už opravdu dávno.

  398. 2 Thomas Morta:
    Holt typický odchovanec SMS psaní… a ještě mi Antivirův styl silně zavání severomoravským krajem:-).Taky je mi ohromnou záhadou, jak může mít můj čtrnáctiletý synovec jedničku z češtiny – vzhledem k těm pravopisně zcestným e-mailům a sms-kám, co od něj čas od času dostávám. Učitelé asi v posledních letech museli hodně slevit ze svých nároků:-(.

  399. To Jana677
    …A nebo to jsou také produkty téhle doby (tedy trošku starší obdoba svých žáků) s neustále vibrující vyboulenou kapsou (čím více vibruje, tím se nervozita vyučujícího zvyšuje) a o přestávce pak zrychleně píšíc zkratkovité zmatené zprávy… 😀

  400. Řeknu to tak ale mluvim pravdu sem dislektik na čestinu a anglinu a sem z Jižni Moravy.

  401. To antivirus
    …tož vítej ve výsostných vodách všech fantastiku milujících čtenářů, pisálků, kecálků, grafomanů a podobných mimozemšťanů a individuí všeho druhu… 😛

  402. děkuji za přivitani:D,ted dneska čtu zabiječ demonu a super už sem dal dneska 90 stranek a su v 188 už to chci dneska dodělat:D, a proč čtete zrovna fantasy? ja aby tento svět byl o něco zabavnějši:D Gotrek je machr:D:D

  403. No tady to žije :D:D Čau, knihkupče, o čem je debata?A kdepak je mazel uzel?

  404. To Martin K.
    Zdravím Marťase! Jak lze dosledovat, od čerta k ďáblu… Pořád se to pere kolem českého překladu “Rtuti”, docela se divím že se tam uzlík nezjevil, neb tam by byl přesně prostor pro něj… 😛 No a tady vidíš sám – běžná agenda, ale pořád se to hýbe, i když Paoliniho necháváme v současnosti v klidu spát – zatím! 😉

  405. když už se tu bavime o zabiječich? jake ma warhammer ještě nijake dobre knihy?:D a su serie warhammeru kde se ještě vyskutuje felix a gotrek?

  406. Ticho???
    Copak se to děje, že už tři dny nikdo nepromluvil??? Je snad nějaký con o kterém nevím?

  407. abych prolomil ledy:D:D čtu zabiječ bestií super knižka a předešle dily taky:D

  408. Některé antiviry nelze odstranit bez porušení zákona… :-PJe faktem, že to tu umírá…takže pro brňáky žádostivé nového Paoliniho (to jen abych zůstal u tématu, můj názor na tuhle knihu je jasný z předešlého) – !!!!!!!…kdo si v našem obchodě objedná a do 7.2 vyzvedne Brisingra, získá 10 % slevu nejen na něj, ale i na celý nákup (což je možná zajímavější)…!!!! ;-)Které je to knihkupectví psát nebudu, lze zjistit výše. Tak, kameny připravit…PAL!!!

  409. Když nemám E+E, je pro mě zbytečné kupovat Brisingera kvůli slevě na ostatní nákup – dopadla bych jak ta scénka “Nechci slevu zadarmo!” Nehledě na fakt, že do půlky února mám na účtu něco přes dvanáct set korun, což ze mě nedělá vhodného zákazníka knihkupectví.

  410. To Passa
    A kolik máš doma? 🙂 Vždyť musíš umřít hlady.

  411. To Passa
    A kolik máš doma? 🙂 Vždyť musíš umřít hlady.

  412. To Passa
    A kolik máš doma? 🙂 Vždyť musíš umřít hlady.

  413. To Passa
    Neboj, tohle je jen první z celé dávky dalších… Na Valentýna (neboť své zákazníky MILUJEME 🙂 bude -15% a pak budou následovat zřejmě slevy víkendové (buď SO nebo NE) opět -15% (zatím nepovrzeno)… My na Vás “nemajetné” myslíme, a né že né! 😉

  414. Re: To Passa
    😀 knihkupče a zabiječe obru nebudete slevovat?:D

  415. …kurňašopadokopru, chtěl jsem napsat ŠTATLAŘI a né štatlaši… :-/

  416. to prehistor
    Letos v lednu jsem nastoupila mateřskou. Předtím jsem byla šest měsíců na rizikovém těhotenství bez příjmu (to se ti stane, když jsi předtím student). První prašule od státu uvidím až v únoru. Domácnost zatím finančně táhne manžel – jídlo, energie apod. Těch dvanáct set je všechno, co mi zbylo “pro sebe”. Jenže většinu z toho stejně ještě utratím za věci pro miminko. Ale abych nedělala chudinku – včera jsem si zašla ke kadeřníkovi:))

  417. To Passa
    Tak speciálně pro nastávající maminku Passu – na toho Valentýna bude sleva ještě o trošku vyšší a sice 20%… Vím, jak je to složité a peněz v těchto případech není nazbyt – mám sice už skoro dospělou dceru, ale pamatuji jako dnes, když jsme v podobné situaci s ex-manžulou obraceli každej měďák (taky byla v podstatě po celé těhotenství v rizikovém :-/)

  418. Téda, pětina slevy na knížky? Asi začnu mít ráda Valentýna. A co se finanční situace mladých rodin týče – beru to sportovně: Nemám prachy, ale mám dítě. Předtím jsme měli prachy, ale miminko jsme chtěli víc, tak jsme do toho šli i s rizikem rizika:) A od února už budeme zase dvojpříjmová domácnost, takže… vyjdou v únoru nějaké dobré knížky? :-DDDD

  419. Já mám pocit, že vychází pořád dobré knížky 😉 Jen si člověk musí nechat buď nějakou doporučit, nebo počkat na objektivní recenze… Což v poslední době radši činím a nekupuji nic “pudově”…ale i tak čekám na další ohlasy čtenářů…Co vím, tak vyjde třeba Brisinger, podle kulturní přílohy MF DNES asi jediná kniha, která letos za to stojí (jinou totiž nejmenovali… :-)))))

  420. to Knihkupec
    Copak MF Dnes 🙂 Ale musím říct, že alespoň při rekapitulaci loňského roku zmínili Pavla Renčína a jeho skvostný Zlatý kříž, podle mně jednu z nejlepších tuzemských knih loňského roku, kterou nikdo rozhodně nemůže označovat za mainstream protlačovaný reklamou. Pravda, reklama na Zlatý kříž byla i v metru :-), ale kvalita knihy je v tomto případě nezpochybnitelná…. Takže alespoň tady MF uhrála jeden malilililinkatý bod 🙂

  421. …a jak by se Ti líbil ZABÍJEČ ANTIVIRŮ…? 😛

  422. Ale byl :DDDDDDDK věci. Předpokládám, že hodně z vás čte pevnost, a hodně z těch hodně, co čte pevnost je zaregistrováno na stránkách pevnosti http://www.pevnost.czProstě, nevíte někdo proč se nemůžu zaregistrovat. Najedu na okno z podmínakami, vyplním Uživ. jméno a e-mail, dám odeslat a……a objeví se mi bílé okno s nápisem “Sorry. Could not connect to host (user= ).”

  423. ale mě by nešlo zabit:D takže že by konečně smrt Gotreka?:D

  424. 😀 chtěl sem to tu oživit a bes spamu to nejde ok už budu ticho.

  425. To Prehistor
    O PEVNOSTI ani nemluv… taky jsem se kdysi zaregistroval v dobré víře, že tam budou třeba recenze, literární a filmové novinky, něco o hrách, filmu, možná další povídky…a NIC…jak píšeš, pusto a mrtvo..Nicméně, někde jsem tu četl (tuším u poslední zde anotované Pevnosti?), že se na nové a prý už plně funkční verzi stránek se pilně pracuje – psal to Tomáš Němců, takže chci věřit…!!! 😉 Přiznám se, že na Renčína jsem si ještě čas neudělal a docela toho lituji, neb je na něj slyšet je chvála, ale spíš to nechám a počkám si na druhou knihu. Moje čtenářské zážitky loni…? Mnoooó, asi takhle a tyhle…:JMÉNO VĚTRULVI Z AL-RASSANUVIDÍM TO JINAKKNIHA HŘBITOVANEW WEIRDA pak z mých milovaných komiksů:JAK ROZUMNĚT KOMIKSUTAJNÁ VÁLKABÁJE A ODLESKY Ú.P.V.O.ULTIMATES: NADČLOVĚK…. …a je toho ještě víc, jen na tohle jsem si teď vzpomenul…

  426. To knihkupec a antivir
    Knihkupec: No je to škoda, ale vzhledem k tomu, že se to neřeší, asi to tak má být, třeba tam žádná diskuze vůbec není.Antivir: Ale ne, klidně piš dál 🙂

  427. to určitě a pak mě tu zase budete chtit nevim co :D,pišete nikdo vlastni povidky nebo roman?

  428. Zkouším tvořit povídky, jednou ňákou pošlo adminům fantasyplanet nebo Neffovy do té jeho rubriky v pevnosti.

  429. To Prehistor
    Zatím radši Neffovi, tady se na tom pracuje, ale povídkovou rubriku jen tak nespustíme (není člověk, který by se o to staral).

  430. to antivirus
    Jo, já taky píšu. S dobrými úmysly a blbými výsledky. Ale letos mám obeslanou jednu soutěž, tak uvidím:) Teď momentálně píšu “zakázku” – dávám dohromady beletristický popis našeho dobrodružství v Dračáku, co jsme hráli s družinkou loni. Byla to docela sranda, ale samozřejmě to není tvůrčí psaní, protože prostě popisuju, co vyváděly naše postavy…

  431. Psavci fantastyčtí… 😉
    Docela by mě zajímalo, proč je tady tolik lidí, co se snaží psát a vlastně píší jen sami pro sebe…(…myslím v česko-moravsko-slezské kotlině – jak je to za horami, netuším…) Potřebujeme vypustit nějaký přetlak? Nebo zaplnit jen ten prázdný list?Je to víc než rok, možná dva, kdy se scházelo pár známých a navzájem si četlo své výtvory. Když pak ale někdo přišel s nápadem naše práce prezentovat na netu (stránka nebo jen blog?), náhle někteří začali chladnout až vychladli zcela…a nakonec prý přestali psát úplně…Proč jsme “šuplíkáři” a nejsme ochotní se podělit, když příjde na lámání chleba?

  432. Knihkupec: píšeme proto neb to dozajista zvládáme líp než ten mizera autor, co za to bere peníze. No a pak si to po sobě přečteme a v tichosti a pokoře to uložíme do šuplíku 🙂

  433. CO?
    Psát a nepokusit se to někde prezentovat? O tom sem ještě nepřemýšlel. 🙂

  434. knihkupče protoše to vylepšuji nemam toho moc napsane atd prostě musim to vylepšovat atd až buud mit něco slušnějšiho klidně to nikde dam neni problem ale musim to prva trošku zkušenosti nic vic.

  435. nebo mam dat odkaz neni problem?:D ale moje prvni povidka je horor a ne fantasy čerpal sem napady se silent hillu trošku ale nic moc co byste chtěli po 1 povidce že?:D ale mam to trošku upravene aby to pochopil normalni člověk:D

  436. Pro kolegy pisálky…
    Fenris 13: …nebo taky možná proto, že ještě čekáme na ten správný okamžik, aby jsme urvali nejednou v jednom roce všechny český SF&F ceny, ale i Huga a Nebula… :-DPrehistor: Já zase nikdy nepřemýšlel, že je někdy budu chtít jakkoliv prezentovat – ono psát “paropunková romaneta” zrovna v posledních letech moc nefrčí… ;-)antivirus: Klidně dej odkaz – rád si to “sjedu” 🙂

  437. 2 antivirus:
    Musím přiznat, že mě by ta Tvoje povídka taky ohromně zajímala:-). Vidím to na takový “Sillent Hill” lehce říznutý “Růží pro Algernon”:-).

  438. Re: Pro kolegy pisálky…
    …a všechny ty “klasiky” trumfnout, že? :-)Ukázat jim, kdo je tady v galaxii pánem, jak pravil Dark Helmet. Ale chce to nebát se a někam to poslat – nejlépe do nějaké soutěže, tam je jistota, že si to někdo přečte a zhodnotí. Minulý rok jsem se k tomu konečně dokopal a nedopadlo to zas tak zle 🙂 (ačkoliv to byla soutěž nikterak prestižní – pořádal to vydavatel pc her u příležitosti zrození Warhammer Online – tak pozitivní hodnocení porotců velice potěšilo)

  439. kolikatys dopadls?:D už to mam tam tak se podiv Jana677 a pak mě okomentujte:D:D

  440. Podvod!!! 😛
    …seš pěknej lhář – tu povídku napsal nějakej Assasin7 !!!! … :-DJinak máš pravdu, je to začátečnická práce, ale vzhledem k Tvé indispozici dokážu tu velkou spoustu jak faktických tak gramatických chyb pochopit… Mě vždycky pomáhalo přečíst si nahlas, co napíšu. To, co mě na papíře připadalo geniální, bylo často v okamžení debilní… 😀 A najdi si někoho, kdo Ti hned do očí řekne, co si o tom textu myslí.Piš dál, ale dávej si pozor, co vypustíš mezi lidi (to platí samozřejmě i tady) – podáváš tak zprávu o sobě, podle které Tě spousta lidí může okamžitě odsoudit. Drž se, a zkoušej to znovu!

  441. Jj, Knihkupec má pravdu, je potřeba mít nějakého betatestera a až poté to někam posílat 🙂 Dopsal jsem povídku a plný hrdosti jí poslal kamarádce…a pak jsem škrtal a přepisoval jako mourovatý, nenechala na mně nit suchou :-)A rozhodně to chce číst nahlas, občas člověk napíše takové chujoviny…. Doma se na tu Assasinovu? 🙂 věc v klidu mrknu…

  442. Fenris 13
    Už to vidím – “Všichni povstaňte, přichází Dark Helmet”… 😀 Jo, na to se strašně těším! Warhammer mě bohužel pořád míjí – až na pár komiksů, dvě povídkové sbírky a Mutant Chronicles (film i hra – je to obdobné jako W 40.000, ale není to stejné…)

  443. assasin7 je ma druha přezdivka 3 je asasin7 a 4 je kakashi ted skoušim nijake fantasy ale skoušim musim se trošku otřepat mě to nema kdo řict vyš co všich¨ni přibuzni ti budu mlet že je to dobre i kdyby to by největši hnuj světa:D

  444. Fenris13 tak se pak podiv a napiš k tomu komentař:D,jo takova kamaradka se vždycky hodí:D

  445. Kdybyste chtěli někdo rozložit na prvočinitele (nenechat nit suchou) mě, tak svoje díla publikuju na svém blogu… http://squire.bloguje.cz – rubrika Arbor mala, mala mala. Mám tam děsivě dlouhou startrekovou povídku (Strážce), která je nepublikovatelná kdekoli (přerostla rozumný formát), potom svůj letošní příspěvek do Halmochronu (Dvojníci/Bar u splněných přání) a už zmiňovanou dračákovou nádeničinu (Mezihorské dobrodružství), tu postupně dopisuju, ono za rok se toho sehraje hodně. Blbé je, že tam nemám povídku, která svého času získala druhé místo v Marigoldovi, protože nebyla tak špatná, ale je ztracená. Byla to sci-fi střihnutá Dänikenem, odehrávající se ve vykopávkách v Egyptě:)Tož si počtěte ve volných chvílích a za komentáře budu ráda.

  446. Ta startrokovská povídka je v ideálním formátu pro pevnost :). Nevím, kde Tomáš Němec získává povídky do pevnosti – pravděpodbně je objednává – ale co takhle zkusit štěstí a poslat mu to.

  447. Passa: Zatím jsem sjel první kapitolu Strážce a líbí se mi to. Nechtěla bys zkusit něco z mého milovaného Honorverse? Řekl bych, že by ses mohla objevit v příštím Weberově sborníku :-)Zítra dočtu zbytek, už se těším :-)Knihkupec: Zkus z Warhammeru mojí nejoblíbenější – Jízdu mrtvých od Abnetta, to je skutečný majstrštyk…No a pokud Tě nechytne, tak se můžeš WH s klidným svědomím vyhýbat obloukem 🙂

  448. Tohle nedoporučuji!
    Já, ač člověk kyberprostoru, píšu zásadně na papír, respektive do kvalitních diářů – na počítači jsem se pokusil dopsat x věcí, leč nějak se nedařilo…teď používám dost luxusní diář Black Moroccan od Paperblanks (www.paperblanks.com) velikosti asi A5, vázaný v kůži, 144 stran s decetním řádkováním (jemně tepaná kožená vazba v renesančním stylu)…Docela dobrá úchylka, kterou udržuji od roku 1986, kdy jsem šel na vojnu. Celý dva roky jsem si vedl “Debilníček” (čtverečkovaný zápisník, asi 300 stran, imitace mimozemské modré kůže :-D), kam jsem zapisoval nápady, koncepty povídek i delších slohových útvarů, mikrostory či jen reálné a použitelné události – za tu dobu jsem nashromáždil materiál na 68 “nápadů” (nemělo to konečnou formu) – jsem typický “námětář”, rozepisoval jsem postavy, události, atmosféru, okolnosti, části rozhovorů, ale dopsat něco se nedařilo…No a vedu si podobné zápisky dodnes. Už delší dobu používám diktafon a nakecané nápady opět ručně přepisuji… 😉 Teď se dokopávám ke změně – pořízený pidinoťas mě dává podobnou svobodu jako diář, no a když mě zápal neopustí…tak to zveřejním nějakým rozumným způsobem! 😀

  449. To Passa
    Nakoukl jsem do Vašeho blogu a vše co jsem četl bylo báječné… “Společensky nekorektní – od začátku až do konce” mě dostalo, trekís povídka je taky hodně dobrá (jsem sice u druhé kapitoly, ale zatím SUPER!)… Piště (co jen čas a maličké dovolí), posílejte do soutěží, rád si přečtu cokoliv dalšího!!! 😉

  450. Fenris
    Vyzkouším, mám Warhammer komplet nasyslenej v nepapírové podobě… ;-)Jinak malá otázka – jaká je Honor (myslíš doufám Honor Harringtonovou)? Nakoukl jsem jsem do “KOruny otroků” (i když to asi patří trošku jinam) a nevizerá to ozaj zle… Jo, podobnej styl psaní má v té ST povídce i Passa, to ses trefil… .-)

  451. to Knihkupec
    Jaká je Honor…nooo, poprvé jsem jí vyzkoušel před rokem a skončilo to tak, že jsem během dvou měsíců dokoupil kompletní sérii :-)Koruna otroků je vskutku trochu jinde, Honor tam má jen malé cameo a je to jinde i stylově, je to spíš taková bondovka – ale čte se dobře, možná právě díky tomuto stylovému vybočení. Jinak je to klasická military sci-fi, ač v posledních dílech se autor poněkud více věnuje milostnému životu Honor. Mně to nijak nevadí, ale někomu to může připadat jako naprosto zbytečná vycpávka – věc názoru. Nicméně bitvy svazů vesmírných lodí jsou skvělé a strhující, občas si připadáš jako když čteš nějakou literaturu faktu, mně to připomínalo třeba knihy o 2.sv válce od Hubáčka 🙂

  452. Knihpavouk
    Já z WH bych zase s klidným svědomím doporučil cokoliv od Yeovila(Drachenfels, Genevieve nemrtvá, Bestie v sametu). Nejedná se o tradiční WH produkci, žádní drsní zabijáci kuchající bestie z jednoho konce na druhý, ale naopak vcelku “civilní” náhled do uměleckých kruhů Říše. Nebál bych se označení Gotický/Dark fantasy román, kde více než na akci záleží na tom, jaké “klasiky” má člověk načtené, aby zjistil, z čeho si autor posvém utahuje.

  453. Koukám, že tahle rubrika tady nahrazuje forum… Děkuji oběma za typ, teď je nějak období bez novinek, noci dlouhé, nejdražší šprtá ke zkouškám, tak hold budu číst, co už jiné… :-)Díky pánové!

  454. …500…
    …to je cifra, co!…vidíte to? Pětilitr, půllitr, třístovka plus dvěstě…hausnumero jako prase… :-DPavlínko, nedá se tenhle link přejmenovat? Třeba o všem a o ničem…nebo pro grafomany a knihkupce? 😉

  455. re …500…
    Samozřejmě PĚTIKILO…jak su staré, tak su pitomé… 😛

  456. to Fenris
    Pro Pevnost? Bohajeho, vždyť to má 13 kapitol a normostrany jsem raději ani nepočítala:))) Ale co, Tomáš Němec patří mezi to málo českých editorů, které jsem ještě nenas*ala (:-D), tak co to nezkusit. Honorverse neznám – to je taky scifíčko? Zní to jak Underverse z Riddicka:)Ale vcelku jste mi polechtali egíčko, že se vám to líbí! Moc moc!

  457. to Passa
    Honorverse = vesmír Honor Harringtonové, psal jsem o tom Knihkupci o pár řádek výše… A Tvůj styl by tam rozhodně zapadl 🙂

  458. Máma Passa
    …víme přece, že musíme být na budoucí maminky móc hodní – navíc když tak dobře píše, nečiní to pak nižádných problémů! 🙂

  459. To Passa
    Třeba by to mohlo vycházet na pokračování a podařilo by se díky Pevnosti vzkřísit téměř mrtvý žánr románů na pokračování:-)

  460. To Thomas
    Téměř mrtvý, jo? Listoval vůbec v roce 08 povídkovou částí Pevnosti? .-)

  461. PavlaL
    Nejen listoval i pravidelně četl… Ale Passa by byla dozajista příjemným osvěžením – Renčín není vůbec špatný, ale je to něco jiné… 😉

  462. Tak jsem to tomu panu Němcovi poslala, ale nedivila bych se, kdyby mi doporučil vytisknout to na měkký papír a mít na pětaosmdesátero použití WC vystaráno:))(Spočítala jsem totiž normostrany, je jich 85)

  463. fenris došel ti to pm?:D a jak se pozna že mi někdo odpověděl?:D

  464. Tak Pevnost nevyžádané povídky nebere:) Tím líp, aspoň zkazím méně nevinných duší.

  465. To PavlaL
    Listoval, Renčínův projekt byl ojedinělý a již dříve vycházel on-line. Jmenuj mi ještě alespoň jeden podobný román na pokračování a budu uvažovat o tom, že jsem se mýlil. A klidně může být mainstreamový – ale musí vycházet v tištěné podobě.

  466. To Passa
    …nu což! Jak řekl klasik: ” …Hodnotné dílo samo si cestu mezi lidi hledá…” Zvěst o Vašem dílu půjde od úst k uším, z klávesnice na monitory a to bohdá nebude… Krleš! 😀

  467. …pravdu díš, bratře!…A když dopřáno nebude nám sluchu, pod praporem sv.Saratogy vyrazíme do měst vzdálených i vesnic v horách ztracených a slovo zvěstovati budeme……Hospodine, pomiluj ny!

  468. Haf, haf, vaúúúúúúú…..počkat, jak může být pes bezbožný? To by nejdřív pes musel uznávat nějakou vyšší moc a přiznejme si upřímně, jediné co psa zajímá je naplnění misky se žrádlem a nějaký pišišvor na nebesích ho nechává chladným. Ačkoliv někteří psi mohou k náboženství pociťovat jistou averzi (viz.Mládí v hajzlu).

  469. No právě že žádnou vyšší moc neuznává, tak je bezbožný…

  470. Passa: no…to máš vlastně pravdu 🙂 Ale k čemu by psovi byl bůh??? Slovní spojení “bezbožný pes” mi prostě nedává smysl :-)) Navíc, když tak pozoruji svět kolem sebe, pak nám pravděpodobně vládne warhammerovská čtyřka Tzeentch, Khorne, Nurgle a Slaanesh -)))

  471. …CHUDÁCI!…A já doufal, že aspoň tam mají klid od politiků a mesiášu – však jim určitě někdo v další knize “rozhodí betelně sandál a bude po lochecu”… 😉

  472. Vlastní názor
    Asi tenhle komentář nikdo číst nebude, ale i tak. Kgyž se vám knížky Paoliniho nelíbí, tak je nečtěte! Každému se líbí něco jiného a vám nikdo to vaše taky neoškliví ne příliš lichotivými recenzemi. jenom jsem sem chtěla napsat svůj názor.

  473. Hehe, dovoluji si polemizovat s tím, že nikdo mi moje oblíbené knížky neoškliví nelichotivými recenzemi. Víte, kolikrát kritici strhali takovou Agathu Christie? Plochost jejích postav je příkladně příšerná a zvláště milostné dialogy jsou nereálnost sama. V detektivce to obstojí, ale kolikrát jsem četla recenze, kde jí to vyčítali…

  474. To aleonor
    Takže když je knížka špatná, tak má recenzent napsat, jak není skvostná? My jsme to prostě přečetli, a teď tu vyjadřujeme svůj názor. A když něco začínáš číst, tak nevíš jestli je dobrá a číst dál, nebo špatná a nečíst to.

  475. To Prehistor
    Toť otázka… Všichni se tu na to koukáme z pohledu kvality literatury. Ale co si pamatuji z přednášek o evropské literatuře, tak zlomovým a kultovním dílem, které ovlivní celou generaci se může stát i kvalitativně nižší kniha.Řekl bych, že takový Karel May či Alois Jirásek může povídat:-) Ale zkusme to brát vážně – už jsme Paoliniho proprali, konstatovali a řekli si, že jeho díla jsou spíše podprůměrná. Přesto kolem sebe strhnul kult – do jak velké míry na to měla vliv reklama se můžeme dohadovat… Co když ale titul přišel ve správný čas a dal masám přesně to, co jim chybělo?Jasně, byl tu před tím už Harry Potter, který osobně považuji za velice dobrý literární debut (byť od pátého dílu IMHO autorce uškodila aureola nedotknutelné spisovatelky, takže si jí nikdo nedovolil přoškrtat vatu), ale jsou tyto tituly opravdu podobné?Společné prvky jsou – dětský hrdina, který je předurčen být jakkoliv vyvoleným. A pak kouzelný svět? Ne tak úplně…Kouzelnický svět v Harry Potterovi je spíše něco typu PodLondýna z Nikdykde – tento svět tu byl od počátku, má svá pravidla, ale kdo do něj vstoupí musí přijmout jakousi ztrátu své předchozí identity, protože tento svět si nepřeje být zviditelněn široké veřejnosti. To v sobě nese určitou melancholii… Je to sice fantastické, ale na druhou stranu i depresivní.Řekl bych, že se jedná o neobvyklý příběh v nám alespoň z části známém světě.Alaegesie je spíše typu Tolkienovi Středozemě nebo chcete-li tak divokým západem Karla Maye – vše fantastické je zcela integritní součástí daného světa a nijak zvlášť se to nesnaží skrývat svou existenci.Zde se naopak jedná o (literárně relativně) běžný příběh v exotickém prostředí.Je jasné, že Paolini není Tolkien – už proto, že je Američan a ne Brit, není tak posedlým perfekcionistou, jakým byl Tolkien, ba ani není Oxfordský učitelem angličtiny. Možná ani netrpí jeho posedlostí mytologií. Ale přesto bych řekl, že v Eragonovi chtěl napsat podobný epický příběh, jako je Pán prstenů.Co když právě Eragon pomůže novým čtenářům objevit široké pole fantastické literatury? Rozhodně bych mu věřil více než Jacksonově zfilmovanému Pánovi prstenů, který podle mě dal příběhu jinou atmosféru než knihy – mnoho filmem zlákaných popkornožroutů pak shledalo knihu nudnou. A nakonec i mnozí dnešní autoři fantastiky vyloženě nesnáší Tolkiena (z hlavy mě napadá jen Miéville).Víte co přivedlo k fantasy mě? Dračí doupě verze 1.5, ještě před reedicí, která byla značně opravená. Pamatuji si na naše první dobrodružství, kde jsme jenom chodili a zabíjeli příšery – a jediné, co jsem si představil pod pojmem ork, byla potvora z WarCraftu. Vlastně jsme tenkrát všichni zanaly hlavně WarCrafty, takže se naše dobrodružství přibližovali hlavně jim… A ačkoliv mě o asi rok později hraní přivedlo k Hobitovi a o další rok později k Pánovi prstenů, tak to, co mě co mě přivedlo k pravidelnému čtení byla série Jestřáb a Rybářka.Tolkien byl prostě kultovní osobnost, kterou by měl každý znát, ale ve skutečnosti není snadno stravitelný. Ne protože by se četl špatně, naopak! Potíž je s tím, že se Tolkienovi podařilo vytvořit skutečný literární mýtus, tedy to, co je z literatury nejblíže skutečnému mýtu v kulturně-antropolickém smyslu: Žádné slovo není v textu zbytečné, má svůj význam a dílo má mnoho vrstev. Navíc každý čin má nějaký svůj smysl, nějaký alegorický význam. Vlastně se v tomto smyslu podobá Bibli – můžete si ji přečíst jako obyčejnou knížku a říct si – fajn příběh nebo ji také můžete přijmout za svůj životní postoj a strávit mnoho let hledáním jednotlivých drobných odkazů.Eragon a spol může být špatně napsaná, možná je vykradená odevšad – ale má v sobě poetiku oněch začátečních dračákovských dobrodružství – v tomhle směru si myslím, že má Paolini větší šanci přitáhnout nové čtenáře než Tolkien.Tak, vyslovil jsem kacířský názor a třeba tím rozproudím ustrnulou diskusi:-)

  476. Pro upřesnění
    Výše uvedené nemění nic na mém názoru, že reklamní kampaň na Eragona byla za hranicemi slušnosti. Stejně tak cenu považuji ža přemrštěnou.Ale myslím si, že Eragon patří k tomu lepšímu nebo chcete-li čitelnému z produkce Fragmentu. Rozhodně budu raději, když se děti budou číst Paoliniho než Ivu Hlaváčkovou.

  477. to TM
    Ale já s tebou naprosto souhlasím, v tom, že Paolini prostě chtěl napsat něco jako Pán Prstenů, ale “sežvejkatelnější”….(a to se mu soudě dle úspěchu povedlo)… vůči čemu jsou hlavní výhrady, je, že to spousta lidí bude brát jako úžasnou originalitu, a přitom je to v podstatě plagiát, a “zakrní” na jednoduchém vypravěčském stylu, a spoustu kvalitnější literatury pak odloží jako “moc náročnou”.

  478. To Passa
    Zakrněním tu argumentuje mnoho lidí, ale z čeho tak usuzujete?Myslím si, že je to spíše otázka povahy člověka něž autorského příběhu.To, že to mnoho lidí bude brát jako obrovskou originalitu je vina masové propagandy. Na druhou stranu – no a? Einstein také prý udělal jenom to, že vzal výsledky výzkumů předchozích vědců, srozumitelně je formuloval a sjednotil a z toho vznikla tak opěvovaná Teorie relativity.Můj pohled je takový, že můžeme skupiny čtenářů, které Eragon oslovil rozdělit do těchto:1) módní konzumenti, kteří čtou, co je zrovna “in” – těm se mohl Eragon líbit, pokud je neoslovil Pán prstenů. Na druhou stranu, od nich nemůžeš žádný horizontální vývoj očekávat a není vinou Paoliniho, že Tolkien je nad jejich možnosti.2) čtenáři s latentní chutí na vysokou literaturu – u nich je potřeba v nich probudit hlavně chuť na další příběh a po čase si už sami vyberou, co se jim líbí. IMHO zde může Eragon sehrát pouze roli katalizátoru, ale neexistuje prokazatelný důkaz, že by mohl jejich schopnost číst nějak poškodit.Opět to vidím sám na sobě – Nejprve jsem přečetl Hobita, po roce Pána prstenů. Po jeho dočtení jsem pociťoval touhu číst dál, ale po nahlédnutí do Silmarillionu (v patnácti letech) jsem uznal, že tohle je pro mě nečitelné.Znovu jsem začal číst až po čtvrt roce, kdy jsem neměl co dělat na internátě. Začal jsem Jestřábem a Rybářkou. Chtěl jsem pokračovat Černou legií, ale byl to tak jiný styl, že jsem to tehdy nedokázal číst. Ale objevil jsem Zaklínače od Sapkowskiho… Pak jsem objevil Pratchetta, Rowlingovou, pak jsem si sehnal knihu O dracích, kde jsem se dočetl o cyklu Zeměmoří od Ursuly K. LeGuin a po čase si ho sehnal a naprosto si ho zamiloval. Když jsem přerušil studium ve čtvrťáku, tak jsem zkusil na doporučení přečíst Jméno růže od Umberta Eca a přes počáteční náročnost mě naprosto nadchnulo, pak jsem si přečetl od stejného autora Foucalovo kyvadlo…Po druhém nástupu do čtvrťáku jsem objevil Gaimana, kterého jsem si hned zamiloval, o prázdninách jsem se pak dostal k Sandmanovi – mimochodem, pro člověka, který z komiksu znal jenom Čtyřlístek a Kačeří příběhy docela těžké čtení. V přípravě na zářijovou maturitu jsem si přečetl i Sto roků samoty od Garcíi Marquéze, které mě naprosto pohltili.Nakonec jsem se rozhodl, že se chci jakýmkoliv způsobem věnovat studiu literatury – a tak jsem se dostal na Literární akademii. Tam jsem se díky semináři o hispanoamerické literatuře dostal k Borgesovi, který mě s Garcíou Marquézem učaroval natolik, že když jsem si měl zvolit další cizí jazyk, vybral jsem si španělštinu.V současné době mi nečiní problémy číst tzv. vysokou literaturu. Miluji literární experimenty, zejména postmodernu. Jsem schopen číst i texty, které ostatní považují za nestravitelné (Tristrama Shandyho, Dona Quijota, …). A upřímě – jakkoliv mám rád prof. Tolkiena a považujiho za ikonu žánru -, nevděčím za tyto schopnosti jemu, ale brakové literatuře Simona R. Greena, prvním dvou WarCraftům a Dračímu doupěti. Díky nim jsem objevil kouzlo literatury a ony ve mě vzbudili hlad po dalších a náročnějších textech! Je pravda, že to trvalo roky, ale stálo to za to!A pokud by měl být Eragon podobným podnětem pro někoho dalšího, pak mu za to IMHO patří spíše chvála. Základem je totiž číst hodně – pak vás jedna špatná kniha nemůže poškodit.Třeba Eragona nedočkaví jedinci budou hledat podobné téma v jiných knihách a objeví Drakeny z Pernu nebo zmiňované Zeměmoří. Nebo Naomi Novikovou… A pak si třeba jednoho dne přečtou Píseň ledu a ohně.Co se týče originality – na tu dějiny kašlou. Originální je pro vás to dílo, ve kterém to čtete poprvé. Nebo snad chcete vyškrtnou Shakespeara z literárního kánonu západní literatury jenom proto, že ze svých mnoha her vymyslel původní zápletku asi jen ve třech? Z toho hlediska je Shakespear nejuznávanější plagiátor na světě a nikoho to příliš netrápí.

  479. Jo, ale Shakespeare aspoň plagioval krásným jazykem (:-D) – (i když osobně mám z jeho doby raději Waltera Rayleigha) – ale to už je moje soukromá úchylka… BTW Foucaultovo kyvadlo: pro mě úžasná věc. Shltla jedním dechem a tak dále. Když po drahném čase potom moje máti četla Šifru od Dana Browna a vyjádřila se, že to bylo dobré čtivo (to nepopírám, četla jsem to na svatební cestě a odsejpalo to), doporučila jsem jí jako další právě Eca. Když už se jí líbí ty konspirační zápletky. Jéje, to jsem se minula. Chuděrka Umberto u mojí máti naprosto propadl… a důvod? Prý je moc “těžký”. Proto ta moje poznámka o “zakrnění”. Někomu se to fakt stát může.

  480. To Passa
    A jseš si jistá, že za to může Šifra mistra Leonarda? Já se bojím, že na vině je současná tendence medií a občas i systém základního a středního školství, které dělají vše pro to, aby lidé nemuseli myslet:-(Pokud bych z tohoto zakrnění chtěl někoho vinit, pak média, zprávy a hlavně zábavní systém, který vymyslel zrůdnost, jakou je reality show.Já osobně bych také zakrněl, pokud bych dělal od nevidím do nevidím v zaměstnání, kde by mi šéf dával na jevo, že že mám makat a ne přemýšlet, a mě by nezbylo než plnit nesmyslné příkazy. Pak bych vyčerpaný přišel domů a pustil si Česko hledá SuperStar nebo VyVolené, jenom proto, abych měl svou denní dávku emocí – protože jindy na ně stejně nemám čas:-( Tohle je IMHO skutečný důvod zakrnění mnoha lidí – jakmile se Tvůj mozek odnaučí učit a přemýšlet, tak je v podstatě konec. Stačí, když vidím rozdíly v generaci padesátníků ve svém okolí – učitelé z povolání jsou obvykle intelektuálně někde úplně jinde.Ano, uznávám, že Eragon může být výdobytkem systému na vymývání mozku – ale pak je třeba brojit proti systému a ne proti malému klukovi, kterého považuji za oběť, která neměla vůbec žádný záměr stát se bestselleristou – narozdíl od Dana Browna:-) Navíc to vypadá, že ani není žádnou povýšenou a nafoukanou hvězdičkou typu Paris Hilton.

  481. …vraťme se k tématu… 😉
    Malá informace pro malé (ale hlavně VELKÉ) drakobijce – PRVNÍ KUSY NOVÉ KNIHY UFŇUKANÉHO KILLERA BYLA ROZESLÁNA FRAGMENTEM SVÝM NATĚŠENÝM ADRESÁTŮM – NAVÍC SE NA PULTY DOSTÁVÁ UŽ 31.LEDNA, TEDY ZASE O NĚCO DŘÍVE… Těšme se! 😛

  482. To knihkupec brněnský
    Volejme sláva a tři dny se radujme!! 😀

  483. …budeme vyobcováni ze společnosti lidí a vyhnáni pod biči a hroty kopí do ledových pustin, žhavých pouští i hlubokých lesů… Já vím, už si balím raneček… 😀

  484. JE TO TAM, JE TO TAM!!!! Ne teď vážně, ségra si to chce koupit. Eragona a eldesta měla z knihovny, ale brise si chce koupit.

  485. Představte si, co se mi dnes nestalo, zapomněl sem to přihodit k předchozímu příspěvku. JDu si takhle do knihkupectví, že si koupím ňákou pěknou knížku z edice pevnost, kterých tam teď mají spoustu (a prodávají se jako rohlíky, za tu cenu, včera jich tam bylo 2x víc), a co nevidím, je tam taky Wetemaa. No, a jelikož se mi hrútvng hrozně líbil a já měl dost peněz, tak sem si koupil všechny čtyři díly. Zazvonil zvonec a pohádky je konec 🙂

  486. Citace z diskuze na fantasyshop.cz
    “Václav Piták (2.12.2008 9:24:23) – to Luboš Štěpnička: Vím, že už je to dlouho co jste reagoval na můj komentář, ale já jsem si ho přečetl až teď a rozhodl jsem se zareagovat také :). V době kdy jsem psal ten komentář mi bylo nějakých 15-16 let a abych se přiznal, v dnešní době se za to až stydím. Od té doby jsem přečetl spoustu knih od spousty autorů a dnes musím uznat, že Paolini je spíše podprůměrný spisovatel, který má úspěch pouze proto, že za ním stojí skvělá reklamní kampaň, bez které by se svým slohem neprodal ani tisícinu toho, co prodává nyní.”Hah, někdo četl diskuzi :)))) Nebo na to přišel sám?

  487. KDyž máte předplacenou pevnost, dojde vám to v den vydání nebo den před?

  488. ..názor bez diskuze…
    …ať je Paolini spisovatel jaký chce, pravda je jen jedna: může se naší “plodné diskuzi” (a všem podobným) smát a smát a smát, protože bude své knihy prodávat a prodávat a prodávat… :-/

  489. To PavlaL
    Hah, já jen, že u abíčka sem byl zvyklý, že to často docházelo i dva dny před %)

  490. no nevím jak ostatní,ale já nečtu jen eragona,i když se mi líbí a je to podle mě dobrá kniha.každý má na zto jiný názor,pochopitelně se na něm dají najít i chyby,nejspíš spousta,ale mě se líbí a je mi úplně jedno,jestli si někdo bude ťukat na čelo nebo mě pomlouvat na internetovém foru.ale abych se vrátila k tomu hlavnímu-čtu všechno,co mě zajímá,od fantasy,přes horory,sci-fi,pohádky…všechno co za to stojí.Nevím jestli je Eragon ,,špatná slohovka pubertálního spisovatele,,nicméně jestli ano tak je zto velice dobrá špatná slohovka:) Paoliniho obdivuji,ne každý kluk dokáže napsat takovou slohovku…Čtu co se mi líbí,známé věci,neznámé věci,někdy si něco přečtu víckrát…klasice se nevyhýbám naopak.Považuji se za dobrou čtenářku,knihy jsou můj velký koníček,ale ejstli čtu podle vás špatnou literatutu je mi to u zadních částí mého těla.Důležité pro mě je,že si při čtení úžasně odpočinu (pokud nečtu dlouho do noci,jako to často dělám).je to podle mě lepší,než trávit čas hraním debilních počítačových her.Ale lidi co je hrají neodsuzuji.Ať si každý dělá co che,jenom když mi nevemete moje knihy…konec slohovky (mnohem horší než je Eragon a vaše kvalitní knihy)

  491. :-)))
    😀 Perpetuum mobile? Zastaví se tahle diskuze někdy, nebo energie v podobě Paoliniho fanoušků a Paoliniho odpůrců nikdy nedojde?

  492. To Mirtandriela
    Já Ti budu částečně oponovat: I počítačové hry se dají hrát pro odpočinek – když si vezmeš hru, která je založená na příběhu a hraješ ji kvůli příběhu. Výborně se tak hrají série WarCraft a Heroes of Might and Magic.Za povšimnutí stojí, že si ve hře užiješ i příběh, který by normálně byl pro knihu či film plný klišé, nebo prostě příliš jednoduchý:-)

  493. Thomas Morta: Ve výběru her s Tebou naprosto souhlasím, leč dovolím si oponovat – podle mně si nejlépe odpočineš u her typu Diablo 2:LoD, Unreal Tournament nebo třeb stařičký Quake 3, prostě hry, u kterých nemusíš uvažovat nad spletitostmi děje a všelikými strategiemi ke zničení troufalého nepřítele, ale prostě hraješ a kosíš protivníky po desítkách :-)Na odreagování po dni v práci je to úplně ideální…. Naopak takový Warcraft 3 nebo Deus Ex mají příběh natolik propracovaný, že mu musíš věnovat pozornost aby sis ho plně vychutnal…Btw když už tu máme takový hezký off topic – uvědomili jste si, že Heroes of Might and Magic je vlastně jedna z nejkrvavějších her vůbec? Kam se hrabe GTA, Doom nebo třeba The Suffering – ve které jiné hře můžete poslat pod kytičky tisíc hobitů během dvou vteřin? :-)))

  494. To PavlaL
    Počkat, to jste myslela jako ironii nebo vážně 🙂

  495. Re: To PavlaL
    Bohužel vážně. Aspoň mně Pevnost chodí se zpožděním.

  496. Aha, tak to sem se uklidnil. Mě totiž za 5 let předplaceného abíčka zmizel časopis asi 2x. Na poště mi tehdy řekli, že to doručili (předpokládám že nelhali). Tak snad mi to dojde 🙂

  497. To Prehistor
    Měl jsi ABC předplacené dřív, nebo v současnoti? Co já mám zkušenosti, tak si časopisy nepředplácím, protože na stáncích jsou dříve:-(

  498. To Thomas Morta
    2003 – 2008. Ono to předplatné abc bylo výhodné protože k tomu dávali všelijaké dárky s každým číslem. Občas to bylo něco dobrého 😀

  499. To Thomas Morta
    2003 – 2008. Ono to předplatné abc bylo výhodné protože k tomu dávali všelijaké dárky s každým číslem. Občas to bylo něco dobrého 😀

  500. UŽ JE TO TADY!
    A v příštím čísle Pevnosti bude s Paolinim rozhovor. 🙂

  501. ehm – pokud chcete u her odpočívat, tak doporučuju něco, co mozek vůbec nenamůže – třeba accolade formule pod dosem:)))Jinak manžel perfektně relaxuje u strategií, kde kolonizuje vesmír, nebo sehrává alternativní středověk; ovšem u něj je to pochopitelné, když pracuje jako fyzik-výzkumník – má mozek na trochu jiných obrátkách. Ty hry s vyvražďováním protivníků ho nikdy moc nebraly.

  502. Ještě mi nepřišla :(. Myslíte, že je to dobře, nebo je někde chyba 🙁

  503. Předplatné sem platil asi před týdnem na naší vesnické poště poukázkou.

  504. Lidi, je to sice trochu OFF, ale k tym amaterskym poviedkam (idem si robit reklamu). Ak mate zaujem posielat, tak skuste aj na http://www.scifi.sk (napriklad, kym sa nesprovozni poviedkova sekcia tu). Aj s naslednou diskusiou…

  505. AHOJIIIKY TEN BRISINGR JE SKVELEJ JESTE JSEM HO NEPRECETLA CELEJ ALE JE SUVR UZ JSTE HO NEKDO PRECETL CELEJ???

  506. …a jsou to tady zase…! :-DEsemesková pa-čeština a nezřízené nadšení je provází, kde jen zanechají svou nesmazatelnou stopu… Ano, perpetum mobile (vždycky se mě speciálně tady chce napsat perpetum DEBILE :-P) pořád funguje…P.S.:…než jsem tohle dopsal, další dva uhnaní rudolící spoluobčané s bersekerským leskem v oku dorazili do mého oddělení, řka: “…gde máte Brisingra…?” Po cestě si zřejmě nevšimli asi 150 kusů na úhledných pagodách…ach jóóóó!

  507. …a jsou TU tady zase…! Jak tak koukám, už patřím taky mezi NĚ… 🙂

  508. Prý vykrádání… Všichni už od středověku vykrádají antickou literaturu, protože ta byla jediná originální -.-

  509. lepší když radši budou číst fantasy než celý den prosedí u počítače.. názory se tošku liší.. je mi 17 a kdyby mi někdo dal na výběr zahrát si fantasy hru na PC nebo přečíst si takovou knihu tak si zvolím knihu.. a myslím že nejsem jediný a že je nás víc tak nevím na co si rodiče sakra furt stěžujete.. buďte rádi že Vaše děti radši čtou než aby zakrněli u PC..

  510. to TV
    Jak jste přišel na to, že antika byla originální???????????????????????????? %-)

  511. Když do antiky započteš i Epos o Gilgamešovi a první památky písemnictví vůbec, což dělá pohříchu akoro každá učebnice literatury, tak je to originální pro nás v tom smyslu, že se nedochovalo nic staršího. Samozřejmě v antice řecké a římské bylo vykrádání, pardon, citace a variace, motivů na denním pořádku. Viz Aeneis = kopie Iliady.

  512. No. Neviem, čo bolo predtým v tejto diskusii spomenuté a možno budem opakovať niekoho slová (možno nie.).Áno, Eragon i Eldest sú plytké knihy, dej sa dá predvídať, Eragon je takmer neporaziteľný (ale stále nevie poraziť Galbatorixa). Je to plagiát Dračieho letu, Pána Prsteňov, dokonca aj Harry Potter žil so svojím strýkom a bratrancom a mal zachrániť svet.Niečo však na celej tejto “fraške” musí byť, vďaka čomu sú ľudia, ktorí tú knihu milujú. Bez ohľadu mínusy, ktoré ODJ rozhodne má, dej, možno nezáživný, proste plynie. Je to ako čítať Da Vinciho kód. Mnoho ľudí s ním nesúhlasí, mnoho ľudí Browna neznáša, mnoho ľudí jeho knihy nebavia… Podľa mňa osobne Bod klamu a Digitálna pevnosť boli strašné a vôbec ma to nebavilo. Napriek tomu som knihu doslova zhltla. Rovnako ako Harry Potter – JKR sa ani za tie roky podľa mňa nenaučila písať. Jediné, čo títo autori majú je dar. Dar, že ľudia, nech vyplodia akúkoľvek kravinu, ich kraviny hlcú, pretože to tak dokážu napísať. To je jediné, čo Eragona posúva napriek všetkému dopredu. A to je jedna z mála vecí, vďaka ktorým si Brisingr rozhodne prečítam.Peace.

  513. Jiný názor
    Mě se tyto knhy docela líbí… mám ráda, rozsáhlejší pasáže, které popisují situaci, myslím že má dobrou slovní zásobu a dokáže dění vylíčit. Na to kolik mu je, bych řekla že je to dílo zdařené. Tato rencenze mi nepřijde moc objetivní, ale jen můj názor. Já osobně hodnotím jak tuto knihu, tak sérii jako mírně nadprůměrné.

  514. Paolini je plagiator a vykradač. Na tom co napsal nenachazim nic originalního- dal si možná práci s vyzobáváním cizích motivů a poslepováním právě těmi “rozsáhlejšími pasážemi, které popisují situaci”. Co se týče jeho slovní zásoby, to je na diskuzi – IMHO to není slovní zásoba jeho, ale českého překladatele-ky (?). A obsah? Vznešené myšlenky zabalené do komerčního obalu. A jeho osobě jen tolik – nebýt podpory jeho knihvydatelské rodiny (dodnes přemýšlím, nakolik je Ergon skutečně jeho dětský text), tak by své příběhy s největší pravděpodobností svěřil maximálně svému blogu, kde by si ho možná všiml nějaký pidivydavatel…inu, země neomezených možností!

  515. find cheap wow gold
    hey,find wow power leveling click here

  516. Paolini měl zkusit něco jiného. Měl začít u nějakého velkého settingu firem Wizards of the Coast nebo GW. Podle mě si vzal příliš velké sousto. Samozřejmě se jeho psaní dobou zlepší.

  517. brisingr
    mám 9ti letého syna a díky knihám jako Eragon se můj syn nezabívá jen počítačovýma hrama,ale sedl si a čte.A to je snad to hlavní ne????Nechci aby z něho vyrostl kluk,který zná jen střílečky a chatování.vzpomente si na Pottera jaká to byla medialní kampan tak nechte Paoliniho je mladý a může se přece ještě ukázat co v něm je.Řeknu vám,že sem si přečetla 1a2 díl a 9letému klukovi je jedno,že tam sou malé chybičky ale díky skvělému příběhu obyčejného kluka,který našel dračí vejce a pak se roztočí kolotoč událostí a plno dobrodružství,se nemohl odtrhnout.Přátelství draka a chlapce a jejich růst v dospělost a Safiřino žertování mě dost pobavilo.Hodnotím tuto knihu jako vážně dobrou,a myslím si že nejste moc objektivní.Ale to je názor jedné maminy,která má radost,že konečně děti začínají objevovat světy a krásu která je v knihách.

  518. Děkuji vážení, povedlo se vám mě rozesmát a to sem se před chvílí dodívál na Sedm životů. Chjo 😀 Ještě že jsou diskuze o tom aby se diskutovalo jinak by si tady polovina lidí minimálně roztrhala občanky 😀 Ale je to fakt. Každej má asi kousek pravdy. Mě se třeba Eragon líbil ( ne, nebijte mě…au…čí je to pantofel? ) ale sir Paolini mě naštval když řekl, že si Eragona od začátku představoval jako film. Jde to znát. Trocha pomoci a … voalaaa. Pěkné ne? Taky závidím 🙂

  519. Já myslím, že u knih se má odpočívat a pobavit se. Přečetl jsem velmi mnoho knih různých žánrů a mysím konstatovat, ře trilogie Paoliniho je dost dobrá. Sice děj je podobný jako u jiných titulů, ale přece jen mě dostal. Toť můj názor.

  520. Chtěla bych se taky vyjádřit… Nečetla jsem celou diskusi, protože bych u toho asi strávila mládí, ale část jsem přečetla… Tak předně mám sto chutí nakopat do zadní části těla všechny ty “chytrolíny”, kteří se považují za mistry světa a s přehledem Paoliniho odsuzují a plivají na něj, jako by sami dokázali napsat 100x lepší knihy. Taky chci říct, že patřím mezi tu “hloupou mládež”, kterou Paolini uchvátil. Opravdu bych se styděla být vámi dospělými, kteří se tu kasáte, kolik vám je let a kolik let je vašim dětem, a přitom ani neumíte česky. Podle mě je opravdu ostuda, když se vyjadřujete inteligentními výrazy, kterým ani sami nerozumíte, a přitom dokážete vyplodit výrazy, které by nenapsala ani ta “hloupá mládež”, která čte Paoliniho!!! Podle mě je Paolini velmi nadějný mladý spisovatel, což dokázal celou trilogií knih. Ruku na srdce – napsali VY byste něco takového, jako je Eragon v 15 letech? Asi těžko, a proto jen tiše závidíte a házíte Paoliniho do hromady “amerických blbostí” a “reklmních triků”, aniž by většina z vás ty knihy četla. Kritizovat umí každý, ale opravdové umění je podlě mě knihu přečíst a zhodnotit, co bylo dobré a co bylo špatné. Paolini jistě není bez chyby, ale jak už jsem zmínila, tak je to velmi nadějný mladý spisovatel.

  521. Odpověď Majka : Jako, jak jsem řekl…nejsou to špatné knihy. Zvlášť jednička mě dostala ale jak se Paolini chytil filmové tvorby jakoby pozapoměl na fanoušky knih. Jednu chvíli mě jímal strach, že knihu ani nedopíše. Ale dopsal. Uvidíme co bude teď. Jestli zmizí společně s médii a velkou kampaní a nebo napíše něco dalšího a nového. Berme ságu o Eragonovy jako velmi šikovný odraz s flipem a otočkou, i když se na to v půlce vykašlal …

  522. já si myslím že to byla hezká knížka a co je podle vás normánlní knížka???

  523. nechapu co proti ni mate proc kritizujete kdys ste nic nedokazali i kdyby to byli blbosti co pise ae i tak napsat 650 stranek o nicem a k tomu 3x skuste si to a pak nekoho kritizujte..

  524. Já nevím, co máte proti, prosím vás. 🙂 Mně je třináct a píšu… no… kvalita je asi tak stejná, ale tu dřinu takhle se s tím hmoždit čtyři knihy bych nezvládla. A že to není nejpropracovanější příběh… Jak jsem vyrozumněla, tak něco naškrábal, ukázal rodině, řeklo se “dobrý, pošlem to ven”. Co byste chtěli?

  525. response
    Vy sami máte vymytý mozky, ufňukánci. Ta kniha je pořádná pecka. Zkuste napsat sami něco a ne jenom kritizovat, to umí každý. Jestli chceš nad něčim brečet, tak můžeš brečet nad filmem Eragon, ten je hroznej. Good bye Suckers…

  526. Můj názor
    Když už je tahle diskuze tak nekonečná, tak proč jí neudělat ještě nekonečnější? :)Zde je můj názor: Eragon byla super kniha. Zajímavé fantasy s rychlým spádem. No a co, že se podobala trochu dílům Lucase a Tolkiena. Já sám jsem si toho moc nevšímal a naopak mi to přišlo jako dobrej mix. Eldest měl pár slabéch momentů ale jinak s Eragonem držel krok. Zvláště Roranova cesta z Carvahallu a bitva s Murtaghem byla špica. Brisingr však je pro mne jedno velké zklamání. První tři čvrtiny knihy stojí za velký prd. Samý žvásty o ničem nekonečné rozebírání Roranovy statečnosti a Eragonovy nepřemožitelnosti. Neříkám, že bych napsal něco lepšího, ale tohle byla opravdu slabota. Až poslední čtvrtina nabírá spád hned poté co se Eragon konečně dostane ven z Beorských hor. Pak to nabírá obrátky a zvraty. Snad jenom při výrobě toho meče jsem usínal. Upřímně doufám, že to Paolini všecko vynahradí posledním dílem.

  527. Odkaz vs. Čaroděj Zeměmoří
    Nevšimli jste si toho, že Odkaz dračích jezdců okopíroval opravdu hodně z Čaroděje Zeměmoří od U.K.LeGuinové? SPOLEČNÉ: Máme tu vyvoleného, draka, Stína, starověký jazyk, kterým se kouzlí, skutečná jména (nebo pravá jména), kterými se oslovují věci při kouzlení a skutečná jména, k teré lidé říkají jen lidem, kterým věří. Potřebujete ještě něco?

  528. souhlas
    Bohužel musím úplně souhlasit s autorem článku, člověk se hafo dní těší, že se konečně bude něco dít a ono? Nic, vůbec nic, úplně zbytečný díl, mohl napsat krátkou brožurku, co se stane a bylo by to. Hodně mě to zklamalo, rozhodně je to promarněná příležitost a už ani nemám touhu číst poslední díl, konec si stejně každý umí domyslet. Zkrátka tímto dílem opadl můj zájem o Odkaz Dračích jezdců a dokonalého Eragona. Škoda.

  529. ahoj prosim vas chtela bych se zeptat kdy bude pokračováni knihy brisingr uz mam všechni tři knihy a tak by me zajimalo jak to konečně dopadne

  530. Nikdo nic neví 🙂 Fakt, žádné info o dalším dílu ještě není. A mimochodem, máš docela štěstí, že jsem si tvého dotazu všimnul, na tuhle diskuzi už se nikdo nedívá 😉

  531. Nesouhlas!!
    Já myslím, že knížky od paoliniho nejsou vůbec tak hrozné, jak to tady líčíte. Když jsem je četla,tak jsem je doslova hltala.Ano,s jazykem je problém,ale knížky jsou jinak úžasné. A že nepřinesl do světa fantasy nic nového – to bychom fantasy svět přehltili novými tvory a já nevím čím, prostě Svět zpracoval podle svého. ale je to můj názor….

  532. Souhlas s Jana
    Eragon, Eldest, Brisingr jsou užasné knížky sice jsou stejné jako všechny ostatní fantazy ale me chytli

  533. Brisingr
    když seš tak chytrej tak si vymisli svoji knihu a nekritizuj jiný uvidíme kolik lidí ji za pět let přečte dva díly. (Rád tomu budu dělat kritika)

  534. lol
    Myslím že páni geniální spisovatelé jenom tak trošku slintají závistí nad uspěchem jiného….

Zveřejnit odpověď