Červený trpaslík 2 – Lepší než život – Grant Rob, Naylor Doug

Četli jste už někdy knihu, která by byla Lepší než život? Ne? Tak to se vám do ruky ještě nedostalo nové pokračování knižní podoby Červeného trpaslíka…

Grant Rob , Naylor Doug - Červený trpaslík 2. - Lepší než životPevně věřím, že čtenářům Fantasy Planet není třeba vysvětlovat význam slov Červený trpaslík, vždyť nesourodou posádku té nejbláznivější lodi ve vesmíru zná snad každý. Nicméně všechny ty, kteří opravdu neví o co se jedná, odkazuji na tento článek.

Kniha Lepší než život přímo navazuje na předchozí díl s názvem Nekonečno vítá ohleduplné řidiče. Naše oblíbené hrdiny – Dava Listera, Krytona, Kocoura a Arnolda J. Rimmera – jsme opustili v nezáviděníhodné situaci. Všichni jsou uvězněni ve virtuální hře Lepší než život. Zatímco jejich fyzická těla rychle chátrají, Hra jim ve virtuální realitě plní ta nejskrytější přání. Hru není těžké opustit, stačí si to jednoduše přát, ale upřímně, kdo z nás by dobrovolně odešel ze světa, v němž se sny staly skutečností? Nebojte se, nebudu prozrazovat, jakým způsobem se z téhle šlamastyky posádka dostane, ale jak se dá od podobné knihy čekat, vše je dokonale postaveno na hlavu.

Krátce potom, co čtveřice unikne ze spárů nenasytné Hry, musí se vypořádat s dalším problémem. Zjistí, že na Červeného trpaslíka se řítí ledová planeta! Uhnout se nedá, proto musí na scénu nastoupit Lister a sehrát životní partii kulečníku. Za tágo mu poslouží Kosmik, bílou koulí bude nukleární hlavice. Nakonec se zdá, že nebezpečí je definitivně zažehnáno, ale ouha, loď začne nasávat černá díra, zatímco Lister v Kosmiku havaruje na nehostinné planetě. Dave v té chvíli ještě netuší, že osamocený zde bude živořit celých čtyřiatřicet let…

Jak si máte možnost všimnout, v Lepší než život lítají naši hrdinové z kolosálního průseru do kolosálního průseru. Do knihy je umně včleněna spousta zápletek z televizního seriálu (včetně útoku Polymorfa a Hollyho zkráceného run-timu), a tak se znovu stáváme svědky nezapomenutelných situací a vyslovení legendárních „hlášek“. Nebojte se však, že by kniha byla pouhou splácaninou několika dílů seriálu. Objeví se i myšlenky zcela nové, o nic méně brilantní, než ty televizně zpracované.

Také tentokrát se pod titul podepsala dvojice samotných tvůrců Red Dwarfu – Rob Grant a Doug Naylor. Všichni, kteří jejich práci sledují, dobře ví, že tato jména automaticky slibují jistou dávku kvality. Jak jsme si u Červeného trpaslíka zvykli, kniha srší vtipem a každá událost je osobitě komentována. Nalezneme zde fórky drsné i roztomilé, pubertální i inteligentní. Knihu rozhodně nečtěte ve veřejných prostorách, protože „tlemit“ se v tramvaji na celé kolo není dvakrát stylové.

Co se týče postav, autorům se je opět podařilo ztvárnit bezchybně. Svoji část textu bude mít dokonce i šílený Listerův Toustovač, který si u diváků vybudoval velikou popularitu.

V této chvíli možná nabýváte pocitu, že to s klady poněkud přeháním, ale nemůžu si pomoci. Dokonce i obálka, která je v duchu prvního dílu, si zaslouží pochvalu.

Mám-li vše shrnout do několika vět, pak vězte, že toto dílko má něco do sebe. Je vtipné a nápadité, má styl a při jeho čtení bezpečně zapomenete na svět kolem sebe. Požitek vám nezkazí ani cena, vzhledem k tomu, že se ke knize budete v budoucnosti určitě vracet. Knihu lze bez obtíží číst i bez znalostí děje prvního dílu.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Lnž je skvělý, Nekonečno ví… bylo o dost lepší, přesto s hodnocením souhlasím. Překlad je taky dobrý, a proto nemůžu nedoporučit.

  2. Musim, musim
    Sakr musim si ji jít konečně koupit první díl jsem přehltal a na tohle furt zapominám… 🙂

  3. no, ja fakt nevim
    Jeden ze svych HDD mam preplneny vsemi dily RedDwarfa, nektee dily znam i nazpamet, a proto pro mne byla nutnost, tuto knihu si koupit. Po precteni musim rict, ze jsem byl trosku zklaman, nebot nove napady tam byly vsehovsudy jen dva (mám na mysli osud nasi planety, a prubeh hry lepsi nez zivot)… do tech potom byly zakomponovony udalosti a dialogy ze seialu, nekdy az pedantsky presne opsane… Vysledek toho vseho: zmena kontextu a vyzneni mnou jiz vzitych scen genialniho serialu. Nicmene priznavam, ze jsem se nekdy celkem bavil.

  4. Sou skvělý ale už vyšla třetí.Chtělo by to recenzi…

Zveřejnit odpověď