Chumelí se chumelí…

Hezká obálka, kvalitní autor, luxusni cena. Žeby cyberpunk jak řemen? Ale houby, je to jen další past na Vaše peníze.

SnihNemám rád sníh, páč je studenej. Mám rád sníh, protože se na něm pěkně jezdí. Nemám ho rát, anžto v městě čvachtanice. Mám ho rád, že do něj můžu házet slabší kamarád(k)y. Jsem divnej. Ale nejsem divnej natolik aby se mi líbil Sníh.

Sníh (Snow Crash) od Neala Stephensona je zase jednou knížka na kterou mě cizí a nespolehlivé zdroje nalákaly (ještě si to vyřídíme, Klátiči:)), já utratil hříšný peníze a pak už mohl jen nadávat.
Takže o co vlastně jde? Je to cyberpunk. Nebo se aspoň tak tváří.
To ale budeme potřebovat nějakého hlavního hrdinu, božínku.
Tak to si ho uplácáme, ne? Když tam bude nějaká ta síť, tak by to mohl bejt odborník na počítač.
Jo, to nezní špatně, ale bude to akční, tak prosím tě, žádnýho profesůrka.
Samo, bude to třeba nepřemožitelnej šermíř. Já teď viděl fajn film a tam normálně jeden chlap šermoval dvěma šavlema najednou.
Jo, to jsem taky viděl, řikaj se jim katány. To mu dáme, to budou holky čumět.
Hmmm a tak mě napadá, co takhle nějaký sociální trauma. Uděláme z něj černocha.
Dost dobrej nápad. A navíc cáknutýho asiatem. A teď mě ještě napadlo, jeho fotr byl ve Vietnamu, to taky není špatný….

Ne, nezbláznil jsem se (teda aspoň můj pan doktor to říká), takhle nějak autor asi ty postavy tvořil. Tohle je fakt Umi. No a ostaní postavy si s ním nezadaj.

Další věcí, která mě dosti rozčarovala byl nákres prostředí. Klasická rovnice cyberpunku byla dodržena. Na jedné straně neuvěřitelné hi-tech vymoženosti a na druhé stejně neuvěřitelná sociální katastrofa. Ale je to takový divný. Chvilku jsem si myslel, že autor píše parodii (považte sami, Cosa Nostra přestala s organizovaným zložinem a namísto toho rozváží pizzu. Rozváží ji v obrněnejch transportérech, jak vystřiženejch z Kulhánka.), ale pak se román zasejc tváří příčetně. Jsem z toho rozpačitý.

Ale nic, nechme reálie. Jak jsme na tom s příběhem? Ale, jo. Docela slušná zápletka. Uvařil jsem si kafe, pustil nějakou tu muziku a začal číst. Příběh se pěkně rozjel, sem tam nějaká ta akce, přestřelka, šermování a tak. No a pak to asi na sto stránek zatuhlo. Ale děsně.
Umi se na nich baví se softwarovým knihovník ve stylo Shaerlock und Wattson. Na základě jedné indicie vyvodí neuvěřitelné detaily. Navíc ve všem hledá (a nachází!!!) analogii na programování. Prostě nuda, nuda, šeď a navíc blbost.
No a tu pěknou svěžest ze začátku už to nechytí dokonce. Škoda.

Obálka i překlad hodnotím velmi slušně. Ale kupte si pytlík piškotů v nádherným obalu se šestijazyčnou etiketou a ty piškoty budou prošlý. Nic moc.

Co vám budu říkat. Nekupujte to. Je to děsný.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď