Dan Simmons: Vzestup Endymionu (Hyperion 4)

          ” Poslušne hlásím, že jsem zase docetl další ságu, pane. “ ” Jakou ságu, vojíne? “ ” Vzestup Endymionu od Dana Simmonse, pane. “ ” Ano, vzpomínám si na……

          ” Poslušne hlásím, že jsem zase docetl další ságu, pane. “
” Jakou ságu, vojíne? “
” Vzestup Endymionu od Dana Simmonse, pane. “
” Ano, vzpomínám si na vojína Simmonse. Napsal už neco predtím, že? “
” Pane, ano pane. “
” A co to bylo? “
“Hyperion, Písen Kálí a Dobu mrchožroutu. Také nejaké povídky, pane. “
” Dobrá. Podejte podrobné hlášení, vojíne. “

          ” Vzestup Endymionu je pokracováním Endymionu. Zacíná tam, kde Endymion koncí. Na Staré Zemi. Je dokoncením príbehu dívky-spasitelky Aeney, jejího ochránce a pozdeji milence Raula Endymiona, androida A. Bettika, kapitána de Soy, papeže, PAXu, Technojádra etc. “
” Jak byste charakterizoval základní konflikt? “
” Jde o válku mezi nástupci Hegemonie – katolickou církví a její armádou PAXem a opet vyvrženci, kterí se prizpusobují vesmíru místo aby si prizpusobovali vesmír. “
” Takže je to stejné jako Hyperion? “
” Nikoli, pane. V Hyperionu je spousta vecí nevysvetlena a autor si nechal jejich tajemství až do Endymionu. Jde napríklad o skutecný úkryt Technojádra, pravdu o prázdnote, jež spojuje, skutecnou totožnost Štíra, pravdu o Johnu Keatsovi. “
” Ale jinak je príbeh totožný s Hyperionem? “
” Ne, pane. Aenea je novodobá mistryne, která hodlá zmenit vesmír. Chce dát každému cloveku možnost volby. Volte znovu. Ríká doslova. Chce naucit všechny lidi, že láska je základní silou vesmíru. “
” Takže romanticko-pseudofilosofické žvásty. “
” Ne, pane. Vše je nebývale akcní. Nechybí dokonalé bojové scény, popisy technologií budoucnosti, dokonalé vylícení atmosféry mnoha dalších planet… i to by stacilo na román. Ale Simmons si klade vyšší cíle. Ctenár vycítí jeho touhu po satori (=osvícení). Dokonale analyzuje cestu k pochopení pravdy a prázdnoty, jež spojuje. Dovíme se více o lvech, tygrech a medvedech, podivných bytostech, kterých se bojí i Technojádro. Simmons nám prináší nový pohled na celý vesmír. Na to, jak on sám cítí Boha, lásku, pravdu a zmenu. A je to velice prínosné, pane. “
” Dobrá. Takže je to akcní, barvitá sci-fi s prvky filosofie? “
” Ano, tak to je, pane. Je to snad ješte lepší než Hyperion. Nekteré cásti, napríklad návšteva na planete, kam se po Hidžre uchýlil dalajláma, jsou skutecne neprekonatelné. “
” Nápady? “
” Geniální, pane. Rešení technologie budoucnosti, nadsvetelné rychlosti, zbraní etc. je bezpochyby dokonalé. Sci-fi jako vyšitá. “
” Neco byste tomu vytkl? “
” Hmm… Místy to upadá do klišé, ale tak strašné to není. Perseus rozdelil román do dvou svazku, což je oblíbený nešvar soucasné sci-fi scény. Místy trochu moc naivní a utopické. “
” Beru na vedomí. Pozor! Vlevo vbok! Pochodem vchod! “

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. překladatel by zasloužil nakopat tak, že by slyšel “hudbu koulí”. Takže stejně jako u Endymionu můžeme jenom doufat v znovuvydání v kvalitním překladu.

Zveřejnit odpověď