Denní hlídka – Lukjaněnko Sergej, Vasiljev Vladimir

Knihy ruského spisovatele Sergeje Lukjaněnka se pro fanoušky science fiction staly pravděpodobně nejpříjemnějším překvapením tohoto roku. Nejprve u nás zabodoval příjemnou space operou Hranice snů, příznivce intelektuálněji zaměřené sci-fi potěšil svým Spektrem, no a snad všechny bez rozdílu dostala do kolen Noční hlídka. O to napjatěji se čekalo na její volné pokračování, neboť zůstat na tak vysoko nastavené laťce kvality (a neřkuli ji překonat!) je velmi těžké.

Lukjaněnko Sergej, Vasiljev Vladimir - Denní hlídkaZdá se však, že většina z nás autora, jeho zvládnutí spisovatelského řemesla a profesionalitu podcenila. Lukjaněnko dobře ví, že do jedné řeky dvakrát nevstoupíš a nové opakování starých schémat nevede k žádanému cíli. Proto šel na věc trochu jinak. Pokud jste Lukjaněnkovu  knihu četli, pak víte, že jejími hrdiny jsou Jiní. Jiní se od zbytku populace liší tím, že jim matička příroda nadělila schopnost ponořit se do Šera a manipulovat s ním, a to jim poskytuje až nadpřirozené schopnosti. Což pochopitelně představuje nezanedbatelnou výhodu v každodenním životě (v případě Jiných ostatně podstatně delším, než u normálních lidí). Jiní se dále dělí na Temné a Světlé. Rozdíl není ani tak v metodách, které používají, jako v přístupu k neobdařené většině. Velice zjednodušeně řečeno, převážná část Temných v ní vidí jen zdroj energie, zatímco Světlí se ji snaží chránit. Důsledkem byla bezvýsledná válka mezi Jinými a podepsání tzv. Dohody, která upravuje vztahy mezi oběma neslučitelnými skupinami. Na dodržování dohody dohlíží Hlídky. Temní mají Denní a Světlí Noční. Jako soudce mezi antagonistickými stranami působí nestranná Inkvizice.

Nyní se konečně dostávám k tomu, čím se liší pokračování od první části (zatím) trilogie. V předchozí Lukjaněnkově knize, Noční hlídce, byli hlavními hrdiny členové moskevské Noční hlídky, jmenovitě její programátor Anton Gorodeckij. V Denní hlídce však budeme sledovat osudy její konkurence z řad Denní hlídky. Uplynulé dva roky nebyly pro moskevské Temné zrovna úspěšné. Následkem mazaných plánů Světlých (přesněji řečeno jejich šéfa Gessera) byly jejich pozice značně oslabeny a rovnováha se přechýlila na stranu konkurence. Je třeba s tím něco udělat, protože takový výkyv nemůže vést k ničemu dobrému, a to ani pro obyčejné lidi, ani pro Jiné. Zavulon, vedoucí moskevských Temných, proto naplánuje protiúder…

Kniha obsahuje tři navzájem propojené povídky. Každá obstojí i sama o sobě, ale jen pokud si je přečteme naráz, tak si vychutnáme závěrečnou pointu. O jejich ději se nebudu moc rozepisovat, protože bych vás připravil o část potěšení ze čtení a z překvapení. Hrdinou první povídky z názvem Nepovolaným vstup zakázán je mladá vědma Alice, kterou známe už z Noční hlídky. Zavulovonova ex-milenka přijde o většinu svých magických schopností a je poslána na zotavenou na Krym. Příjemná dovolená se však ošklivě zvrhne… V povídce Cizí pro jinése v Moskvě nečekaně objeví mocný temný mág, který však není tím, čím se zdá být a jehož moc může zcela změnit poměr sil mezi Světlem a Tmou. Poslední povídka Jiná síla se točí okolo ukradeného mocného artefaktu jménem Dráp Fafnirův, znovuzrození velkého mága Tmy a soudu Inkvizice. Jako zástupce moskevské Denní hlídky je vyslán mág Edgar, jenže ten začne mít rychle ošklivý dojem, že ho jeho nadřízení chtějí použít jako loutku v jakési komplikované hře. Přesněji řečeno, že ho chtějí použít jako pěšce, kterého mohou snadno obětovat. V takovém okamžiku jde příslušnost k jakékoliv straně k čertu a je čas snažit se zachránit si vlastní kůži.

Kromě změny stran je dalším rozdílem dějiště příběhu, protože se už děj neodehrává pouze v Moskvě, ale i v jiných lokalitách. Kromě hlavního města Ruska navštívíme i Krym, přesněji řečeno známý tábor Artěk, a naši metropoli Prahu. Bývalý pionýrský tábor slouží i jako zotavovna pro vybrané Jiné (mohou tam čerpat dětské emoce, a tak se rychle dostat do formy) a v Praze je hlavní soud Inkvizice. I když jsou naši hrdinové odlišní od zbytku lidí, v Praze se chovají jako typičtí turisté – prohlídka města, nákup kýčovitých suvenýrů a k obědu vepřové koleno s pivem. Jiní si o sobě sice s oblibou myslí, že stojí mnohem výše než zbytek lidí, ale zas tak moc se neodlišují. Mají stejné slabosti i vášně a občas na ně i ošklivě doplatí. V tom je další změna oproti Noční hlídce – více než na děj a akci (i když i ty zde jsou a nemají chybu) se soustředí na morální dilemata, lásky, slabosti a osobní ambice hrdinů. Za své schopnosti musí často platit vysokou cenu v podobě nutnosti volit mezi svými osobními touhami a prospěchem Tmy (nebo Světla). A že je občas každá volba stejně špatná a může je zničit, to snad nemusím dodávat. Prostě, typicky ruské věčné téma.

Kniha je zajímavá i z jiných důvodů než kvůli svým literárním kvalitám. Popis současných ruských reálií je hodně přínosný. Ještě zajímavější je však to, že můžeme poznat, co si myslí a jak uvažují současní obyvatelé Ruska a jaká je jejich mentalita. Jejich komplexy nad nepříliš skvělou přítomností, jejich pýchu nad tím, co kdysi dokázali i jejich názory na obyvatele sousedních států. Pokud autor vyjádřil mínění většiny Rusů, tak jsou na tom Češi ještě hodně dobře… na rozdíl třebas od obyvatel Pobaltí. Takové přesahy knize ještě více přidávají na atraktivitě. Další zajímavou věcí je to, že jako spoluautor knihy je uveden Vladimir Vasiljev. Jaký byl jeho podíl při psaní si netroufám odhadovat.

K českému vydání nemám celkem co dodat. Překládal opět Libor Dvořák, a redakce, podle mého názoru, zapracovala lépe než u předchozí knihy. Trochu mi vadila jen obálka. Nemám nic proti polonahým ženám, ale u téhle knihy by snad na obálce být nemusela. Člověk aby se pak styděl číst ji ve veřejném dopravním prostředku… Obálka na Noční hlídku sedla ke knize lépe. Jinak nevím, co bych vytknul. Jsem moc rád, že tentokrát se nepotvrdilo známé pravidlo, že pokračování musí být horší než originál. Denní hlídka je stejně dobrá jako Noční, ale rozvedla děj do ještě větší hloubky a přidala do světa Jiných pár dalších barev. Pardon, vlastně pár dalších odstínů Šedi… Pokud by tato tendence vydržela i u třetího dílu jménem Šerá hlídka, jenž by měl již brzy vyjít, čeká nás ještě jedna Velká kniha.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Nechápu, co s výtkama k obálkám se ženskýma máte. To se vám nahé ženy nelíbí, nebo co? Tahle je náhodou vyvedená ve stylu sedmdesátých let, žádná souchotinářská modelka, jak jsou teď kurzu … :)A navíc je tam zatraceně k věci …

 2. Špatně čteš. Knihu i recenzi. Psal jsem, že proti ženským nic nemám (a proti polonahým už vůbec ne), ale v tomto případě mi to nesedí. Když už kvůli ničemu jinému, tak proto, že Alice na sobě při koupání v moři měla buď cudné jednodílné plavky, anebo nic. Mít tak na obálce nahou vědmu, to byla teda soda (a Staso by měl bod za odvahu :-).

 3. Takže jde v podstatě jen o ty plavky. Fibiger musí mít radost, komentáře se vedou především o jeho obálce. Samotná knížka je ale perfektní!

 4. btw: A co nahá slečna démonka na Příbězích ze Zeměmoří? Ta mě fakt dorazila :/

 5. Kniha je výborná a podle mého překonává první díl. Naštstí jsem knihu již přečetl, takže tady nemusím moc prskat nad tím, jak z ní případným čtenářům pokazil případný požitek autor této recenze. Sice je hezké, že hned na jejím začátku prohlásí, že nehodlá spoilerovat, aby nic nekazil, ale kdybych tu knihu už neměl za sebou, za to Zrcadlo by to asi bylo na jednu krátkoua svižnou, dostat ho do rukou…Jinak je ale Denní Hlídka dobrou volbou a pokud se někomu Noční Hlídka aspoň trochu líbila, pokračování je ještě o chlup lepší, protože se všechny příběhy tak nějak lépe protnou. Ti, kteří už mají obě knihy za sebou, pochopí…

 6. M.ovi
  Rakety, futuristické zvláště, se mi taky líbí, ale na obálky Playboye bych je nedával; ba dokonce ani na většinu SF.

 7. jděte s těma spoilerama do prdele… fakt uz nevim jak to rict po X-ty slusne…to tam nemuzes napsat, ze o to je od ivnym magovi s neurcitym puvodem ci co, ale musis to hned vykecat???

 8. Už jsem to změnil. Omlouvám se, bičuji se devítiocasou kočkou a sjíždím po struhadle do bazénu s jódem… Stane se, no. Ten nápad a jeho potecionál se mi zdál tak dobrý, že jsem se o něm musel zmínit.

 9. Jinak, pro milovníky východní sci-fi, můžete se přidat k plánovánému výjezdu na Eurocon do Kyjeva. Je to příští rok v dubnu, jestli se nepletu.

 10. dik…v tvem pripade to byl jen ojedinely exces:)) chapu, ze nekdy to clovek chce udelat, aby vyzdvihnul tu kvalitu, stejne jako jsou lidi, co spoilery ctou a nevadi jim to, ba naopak…*spoiler* bla bla bla *konec spolieru*, pripadne to piste stejneou barvou jako je pozadi (toz je to videt jen pokud to je vybrane), nebo taky v obracenym poradi napr…toz tohle je imho nejlepsi reseni…vlk se nazere a pointa zustane cela:)

 11. Výborná knížka, podle mě výrazně lepší než noční hlídka. Mimochodem, další hodně dobrá kniha od Lukašenka je Spectrum…doporučuji

 12. jj Spectrum mi přišlo zatím asi nejlepší, ten Ivem zminovaný pohled do života současných rusů tam byl daleko hlubší než v Hlídkách a ty kulinářské mezihry byly super:)

 13. Na Spektrum se chystám udělat recenzi už asi měsíc. Potřebuju zas dostat do rukou tu knihu, je půjčená. Pokud si ale pamatuju, odehrává se v budoucnost (ne moc vzdálené, ale přece), ve které Klíčníci darovali lidstvu pár vynálezů, díky kterým zmizela ta nejhorší nerovnost. Dokonce i v Rusku se žije docela blahobytně. Takže ta Denní a Noční hlídka je reálnější. Je to stejně legrace, že rusové na dovolenou jezdí raději tam, kde se domluví svým jazykem, (třeba na Jaltu nebo do Karlových Varů), než by se tloukli do zajímavějších míst, kde jim však nikdo nerozumí. Holt to asi nejsou takoví dobrodruzi, jako my.

 14. recenze dobra, az na ten posledni odstavec :))) jinak kniha je vyborna, imho stejne dobra jako nocni hlidka ;))

 15. Mám za sebou první část a z knížky sem zatím dost nadšený!!!Už aby byla Šerá hlídka!!!

 16. Skromný názor
  Denní hlídka je FAKT dobrým pokračováním té Noční. Po přečtení prvního dílu jsem měl chvílemi pocit, že to už snad lépe napsat nejde, takže jsem se trochu bál, aby Denní hlídka byla alespoň na stejné úrovni. A ono se podařilo !!! Autor má naprosto neuvěřitelně skvělý styl psaní, jeho dílo má nepovrchní a dobře promyšlenou myšlenku (spíše myšlenky :)) a přitom nechybí mistrně vpravená akce. Vše se proplétá a doplňuje, je to jako jedno velké puzzle. Jednotlivé načervenalé nitky pravděpodobností přitom nelze během čtení uchopit do rukou, spíše se vám líně a pomalu převalují na dlaních, či se jen prolínají mezi prsty a vy přitom vůbec nevíte odkud a kam vedou. (možná je to tím, že jsem pouhá druhá kategorie… :)) Po dočtení prvního dílu vidíte mlhavý a nezřetelný obrys. Po přečtení druhého vám do popředí vystoupí jasná silueta NĚČEHO, ale přestože ji vydíte v jasném kontrastu černá/bílá, nedovedete na ni bůhvíproč zaostřit. A po přečtení třetího dílu z oparu nezjistitelnosti vystoupí barvy nepostrádající osoba.(troufám si to tvrdit, i když mám přečtenou teprve první novelu z Šeré hlídky, kterou jsem přečetl dneska – nářez). K recenzím Noční i Denní hlídky: Ve většině souhlasím, ale nechápu jednu věc – recenze téměř vše chválí a hodnotí pouze 8/10. Já sám hodnotím spíše procentuálně, je tam větší škála možností, ale i tak bych dal Noční i Denní hlídce prostě 10/10, nic jiného by mě ani nenapadlo, nemám těmto knihám prostě co vytknout. Vtáhly mě do děje a pak mě nakonec vyplivly slintajícího po dalším díle. Fakt nevím, co budu dělat, až dočtu Šerou hlídku, což bude s největší pravděpodobností zítra. Tolik můj názor na KNIHU i AUTORA.

 17. Máš recht, možná by to o něco vysší ocenění chtělo. Takže Šerá hlídka dostane 9 z 10. Právě ji čtu podruhé a pokouším se tam najít nějakou chybu. Zatím marně…

 18. Už se těším, i když pokud to bude jen dílo Vasiljeva, tak se zároveň trochu bojím, poněvadž jej neznám…

 19. No uvidíme, jestli to bude taková sláva, jak tady všichni básníte;-) Každopádně Noční hlídka byla hodně dobrá a s Alcuinem jsme se shodili, že mnohem lepší než film. Teď jsem začal číst Denní hlídku a vypadá to, že napsána z úplně jiné perspektivy, tak uvidím, jestli mě zaujme stejně…

 20. Knížka super, ale co to je “katoliciká” milostná poloha? Další śpousta shod i/y, hromada rusisnů a nečeské slovní spojení.Dále na obálce je podle mne faktická chyba, na Vyšehradě není soud Inkvizice, nýbrž tam odedávna sídlí místní Denní hlídka…

 21. Výborná zprava!!!!!!!
  Mám pro všechny vybornou zprávu: Sergej už napsal dálší hlídku(Poslední hlídka). V Rusku už vyšla a je jenom otazkou času kdy vyjde i tady. Ale já jí mám a žačinam jí dnes číst, takže kdo by měl zájem a umí perfektně rusky, ať mi napiše a dostane jí

 22. Výborná zprava!!!!!!!
  Mám pro všechny vybornou zprávu: Sergej už napsal dálší hlídku(Poslední hlídka). V Rusku už vyšla a je jenom otazkou času kdy vyjde i tady. Ale já jí mám a žačinam jí dnes číst, takže kdo by měl zájem a umí perfektně rusky, ať mi napiše a dostane jí

 23. skvělý skvělý skvělý stojí to za přečtení fakt že jo

 24. denní hlídka
  Day watch (Denní hlídka), Night watch 2 (Noční hlídka 2) – funkční linky!!!!!!!!!!!!!!! DVD-rip !!!!!!!!!!!!!!!skvělá kvalitaScreen shoty z filmu, má to jen 1MB:http://rapidshare.com/files/60542777/Day_watch_ScreenShoots_1MB.rar================= NFO GENERAL ================= Size: 2×699 MB Play Time: 02:19:07 Format: AVI ================= NFO VIDEO ================= Codec: DivX 5 Bitrate: 864 kbps Aspect: 1.333 Frame Rate: 25 fps Width: 640Height: 272 ================= NFO AUDIO ================= Codec: MPEG-1 Audio layer 3 Bitrate: 119 kbps Channels: 2 Sampling Rate: 48000 / 1112 ================= DOWNLOAD =================!!!! Titulky přiloženéCD1http://rapidshare.com/files/59994813/Day_watch_2CD1.part1.rarhttp://rapidshare.com/files/60002265/Day_watch_2CD1.part2.rarhttp://rapidshare.com/files/60010518/Day_watch_2CD1.part3.rarhttp://rapidshare.com/files/60018785/Day_watch_2CD1.part4.rarhttp://rapidshare.com/files/60027390/Day_watch_2CD1.part5.rarhttp://rapidshare.com/files/60035386/Day_watch_2CD1.part6.rarhttp://rapidshare.com/files/60232774/Day_watch_2CD1.part7.rarhttp://rapidshare.com/files/60236277/Day_watch_2CD1.part8.rarCD2http://rapidshare.com/files/60247398/Day_watch_2CD2.part1.rarhttp://rapidshare.com/files/60258536/Day_watch_2CD2.part2.rarhttp://rapidshare.com/files/60316122/Day_watch_2CD2.part3.rarhttp://rapidshare.com/files/60331975/Day_watch_2CD2.part4.rarhttp://rapidshare.com/files/60343706/Day_watch_2CD2.part5.rarhttp://rapidshare.com/files/60354269/Day_watch_2CD2.part6.rarhttp://rapidshare.com/files/60363810/Day_watch_2CD2.part7.rarhttp://rapidshare.com/files/60366627/Day_watch_2CD2.part8.rarno passŠiřte dál tyto linky 🙂

 25. denní hlídka
  Day watch (Denní hlídka), Night watch 2 (Noční hlídka 2) – funkční linky!!!!!!!!!!!!!!! DVD-rip !!!!!!!!!!!!!!!skvělá kvalitaScreen shoty z filmu, má to jen 1MB:http://rapidshare.com/files/60542777/Day_watch_ScreenShoots_1MB.rar================= NFO GENERAL ================= Size: 2×699 MB Play Time: 02:19:07 Format: AVI ================= NFO VIDEO ================= Codec: DivX 5 Bitrate: 864 kbps Aspect: 1.333 Frame Rate: 25 fps Width: 640Height: 272 ================= NFO AUDIO ================= Codec: MPEG-1 Audio layer 3 Bitrate: 119 kbps Channels: 2 Sampling Rate: 48000 / 1112 ================= DOWNLOAD =================!!!! Titulky přiloženéCD1http://rapidshare.com/files/59994813/Day_watch_2CD1.part1.rarhttp://rapidshare.com/files/60002265/Day_watch_2CD1.part2.rarhttp://rapidshare.com/files/60010518/Day_watch_2CD1.part3.rarhttp://rapidshare.com/files/60018785/Day_watch_2CD1.part4.rarhttp://rapidshare.com/files/60027390/Day_watch_2CD1.part5.rarhttp://rapidshare.com/files/60035386/Day_watch_2CD1.part6.rarhttp://rapidshare.com/files/60232774/Day_watch_2CD1.part7.rarhttp://rapidshare.com/files/60236277/Day_watch_2CD1.part8.rarCD2http://rapidshare.com/files/60247398/Day_watch_2CD2.part1.rarhttp://rapidshare.com/files/60258536/Day_watch_2CD2.part2.rarhttp://rapidshare.com/files/60316122/Day_watch_2CD2.part3.rarhttp://rapidshare.com/files/60331975/Day_watch_2CD2.part4.rarhttp://rapidshare.com/files/60343706/Day_watch_2CD2.part5.rarhttp://rapidshare.com/files/60354269/Day_watch_2CD2.part6.rarhttp://rapidshare.com/files/60363810/Day_watch_2CD2.part7.rarhttp://rapidshare.com/files/60366627/Day_watch_2CD2.part8.rarno passŠiřte dál tyto linky 🙂

 26. Já jen takovou drobnost, a to že první “povídka” se nejmenuje Nepovolaným vstup zakázán, ale Nepovolaným vstup povolen

Zveřejnit odpověď