Dobrodružství kapitána Báthoryho 2 – Brána Irkally – Červenák Juraj

Kornelius Báthory je zpět. Naposledy jsme jej mohli spatřit v okovech jako součást procesí otroků u Varadínu. A v okovech je i na začátku druhé knihy svých dobrodružství. Tentokrát je ovšem galejníkem během turecké blokády krétského přístavu Kandie. Báthory však neskončí jako řada dalších – nepadne vysílením, nepojde na nemoc jako zvíře, ani nechcípne s ke dnu klesající lodí. Všimne si jej učenec, který z něj hodlá učinit svého společníka na cestách. To je však jen první z řady zvratů…

Brána Irkally

Předchozím románem si Juraj Červenák nastavil laťku hodně vysoko a po zásluze získal nominaci na cenu Akademie scifi, fantasy a hororu. Strážci Varadínu byli ukázkovým příkladem, jak by měl vypadat dobrodružný příběh s prvky fantastiky, příměsí historických faktů, a především silnou postavou ve svém středu. To vše jazykem živým a barvitým – v popisech i v klení.

Brána Irkally rozhodně není krokem zpátky, ba právě naopak. Pravda, příběh je klasické cestopisné dobrodružství – Báthory se připlete k výpravě do dávno zapomenutého města, kde se nachází artefakt, který může být zbraní konečného řešení. O ten nemá zájem pouze důvěrník nejmocnější ženy Osmanské říše Kirmizi (jemuž dělá Báthoryho dobrodinec Čelebi průvodce), ale i partička těch nejzkaženějších čarodějů. A nutno počítat i s nějakou tou vzpourou proti říši, perskými agenty a hašhašíny. O zábavu tedy nebude nouze.

Když jsem napsal cestopisné dobrodružství, měl jsem na mysli především knihy Karla Maye. Ovšem napěchované až po okraj krvavými činy. Juraj Červenák – a s ním jeho hrdinové – rozhodně nevěří v přátelskou domluvu a sem tam nějakou tu uzemňovací ránu pěstí. To raději šavličkou do střev a s konkubínou do pelechu. Inu, sympatický přístup odpovídající duchu doby.

Na rozdíl od velkého Kara ben Nemsího se navíc Báthory nesnaží přesvědčit každého kolem sebe, jak je to křesťanství supr čupr víra. Místo toho zjišťuje, že ti zpropadení mohamedáni jsou někdy docela fajn chlapi. Učenec Čelebi mu koneckonců věnuje svobodu, ocení i jeho básně. Poturčenec Kuzgun je zase z podobného těsta jako on sám.

Báthory nebyl už v prvním díle žádný fanatik, ale rozhodně se s nepřítelem kříže nekamarádil. Tentokrát to je jiné a krom pozitivních důsledků (svoboda, přátelství) to s sebou nese i takové ty problémy, jako třeba na čí straně sakra stanout, když jste v oblasti, kde proti Turkům povstanou vaši pobratimové.

Naštěstí na podobné úvahy není moc času, protože na každé stránce se něco děje a když už na Báthoryho někdo jde s mečem, sám si zvolil svůj osud. Navíc vede autor hrdiny do hlubin říše, takže to, na čem skutečně záleží, je již zmíněné přátelství. A jestliže jsem u Strážců Varadínu trochu ohrnoval nos nad scénou, kdy se Báthory modlí za svého syna, zde prostě nemám nad čím.

Což se projevuje především v závěru románu, kdy dojde na houfné umírání. Co se týče vedlejších postav první knihy, tak byly prostě výplní. Důkaz? V okovech na konci prvního dílu byl i jistý Sándor Szilárd. Bez mučení se přiznám, že ve dvojce jsem ho nepostrádal. Ani mi nedošlo, že by tam někdo takový mohl být. A to nemám problém orientovat se v Eriksonově Malazské Knize padlých. Ovšem rovnou mohu říct, že hrdiny Brány bych na úvod třetího dílu postrádal.

Brána Irkally je v tomto ohledu sevřenější. Červenák se nepouští do žádné velké psychologie a nesnaží se moc tlačit na pilu emocí, k čemuž někdy předešlé pátrání po uneseném synovi lákalo. Zde je před Báthorym a jeho společníky prostě úkol, při němž jde o život. Nejprve dosáhnout Irkally a odolat útokům zlých sil a pak… nu, s tím nedělá autor žádné tajemství skoro od začátku výpravy, ale ani tak se to roztrubovat nemusí. A díky tomu je mnohem snazší se i sžít s postavami, kterým je čím dál jasnější, že splnit úkol a zachovat se správně nejsou stejné věci.

Pozornost – pokud zrovna nehltáte nějakou šťavnatou bitku – si místo pitvání podvědomí uzurpuje prostředí. Předchozí román byl „uherský“, ten aktuální je „blízkovýchodní“. A opět se ukazuje, že když je spisovatel dobrý, nepotřebuje žádné paláce ze zlata a pestrobarevné mozaiky plné draků. Stačí načrtnout atmosféru, na vhodném místě použít dobový či místní termín a pak stačí i jednoduché kulisy k velkému zážitku.

Slovo jednoduché lze ostatně aplikovat i na jiné složky knihy – základní vztahy mezi poutníky k bráně podsvětí (protože přesně tím brána Irkally ve staré babylónské mytologii je), jedna nijak přerušovaná dějová linie, dílčí zápletky povětšinou v rozsahu jedné kapitoly. Ona jednoduchost přitom nikdy nesmrdí neumětelstvím. V jednoduchosti je síla. Ovšem je třeba to umět.

Což zde platí. Červenákovy romány díky tomu získávají velký náboj a čtou se prostě samy. Nelze od nich čekat kdovíjaké literární zážitky – je to prostě čtivá klasika v tom nejlepším slova smyslu. Potřebujete na pár hodin zapomenout na problémy ve škole, práci, doma? Báthory je tu pro vás.

A ještě dlouho bude, protože potenciál postavy i doby, v níž se jeho dobrodružství odehrávají, je enormní. A jelikož jsou jednotlivé knihy avizovány jako v podstatě samostatné (ano, není problém číst Bránu přes neznalost Strážců), nezbývá než se těšit, co přijde příště. Rozvinou se nějaké motivy (zde se tak například pracovalo s Báthoryho napojením na sv. Jiří, příště to může být fakt, že má přátele na obou stranách barikády, či návrat artefaktu, o který zde šlo především), či bude kniha opět plná novot?

Bude to rozhodně dlouhé čekání, ale naštěstí se opět můžeme spolehnout na onu jednoduchost, s níž je kniha psána – nic nám nebrání přečíst si již vyšlá Báthoryho dobrodružství podruhé. Žádné zádrhely u momentálně nejzajímavější dobrodružné série (se vší úctou ke koniášovkám či JFK) nečekám.

  • Autor: Juraj Červenák
  • Překlad: Robert Pilch
  • Formát: hardback s přebalem
  • Počet stran: 391
  • Cena: 368 Kč
  • Nakladatel: Brokilon, 2010

Boris Hokr (zástupce šéfredaktora)

boris.hokr@fan­tasyplanet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

17 komentářů

  1. záleží na úspěchu série. Pokud si dobře pamatuju, tak třetím dílem by se měla uzavřít jakási základní trilogie a Ďuro mluvil od dalších třech dílech… ale na tohle by líp odpověděl on

  2. V plánu je psát do té doby, dokud to bude autora bavit nebo dokud se to bude slušně prodávat. Aspoň tak si to pamatuju z diskuzí po vyjítí prvního dílu.

  3. Hodnoceni
    Tak jsem dneska dočetl a stejně jako Strážci vůbec není špatné. Přiznám se, že místy mě napadla klasická věta “uberte much, pane Jánský” a Strážci se mi líbili víc, ale pořád nelituju, že Brána Irkally byla pod stromečkem.

  4. Můj názor
    Tentokrát jsem recenzi přenechala Borisovi, ale knížku samozřejmě zhodnotím aspoň takto, v komentáři. Brána Irkally se mi líbila víc než Strážcové, skoro se mi chce napsat mnohem. Stejně jako Borisovi mi prostě v jedničce tak trochu nesedl hlavní motiv – pátrání po synovi, což není kritika autora, jen mi to prostě trochu rušilo zážitek ze čtení. Toto už je čistý dobrodružný příběh s úžasnými vedlejšími postavami, které jsou oproti prvnímu dílu daleko sympatičtější a výraznější. A románu sedla i změna prostředí a zapojení více fantasy prvků, i když si pořád myslím, že série by v pohodě obstála i jako čistě historický příběh. Podle pevnostního žebříčku 80% (o 10 víc než u jedničky) a natěšenost na třetí díl, který by měl vyjít zase na Fénixcon. 🙂

  5. rozsah cyklu
    Zatiaľ to neviem presne. Tretím dielom sa uzavrie akási úvodná trilógia, ktorú si sám pre seba nazývam “Báthory na cestách”. Potom vlastne vypukne tá veľká vojna, o ktorej má cyklus byť. 🙂 (teda invázia do horného Uhorska v rokoch 1663 – 1664)

    Plán je naozaj taký, že každý diel by mal mať viac-menej samostatnú hlavnú zápletku a v pozadí sa bude diať jedna veľká (tá historická, vojnová) línia. Takisto sa budú vracať preživšie postavy z predchádzajúcich dielov a pod. Evliya Čelebi bol kronikárom tureckej armády počas zmienenej vojny, takže sa ešte určite vráti. A bude na strane Báthoryho nepriateľov, dokonca tam mám pre nich vymyslený priamy konflikt, takže to bude ešte spletité a snáď aj zaujímavé.

  6. jsem spokojen
    no … dobrá práce. tahle doba turecké slávy je jedna z nejzajímavějších. nedávno jsem dočetl tetralogii pana vondrušky vládcové ostatků, no báthory mě moc připomínal poslední díl … jo, taky moc dobré.

  7. Sartori: dá, obě knihy mají vlastní uzavřený příběh

  8. JP
    Knížka dobrá, ale pokud jde o příběh trilogie tak posun v ději je asi, tak 1/2 stránky 😀 to je jediný co mě trošičku vadilo.

  9. JP:
    Pevne verím, že neskôr oceníš dôležitosť udalostí, ktoré sa v Bráne Irkally odohrali, pre dej ďalších dielov. (v podstate sú zásadnejšie ako príbeh prvej časti)

    Sartori: Podľa mňa veľmi nedá, veľa súvislostí ti unikne. Ale vyskúšaj, uvidíš. 🙂

  10. Brana Irkally precitana, mierne sklamanie oproti Strazcom, ale stale tak 4 ligy nad ostatnymi knihami za minuly rok (snad s vynimkou zambochoviek a cerpadla 6). Neviem preco, ale mal som dojem, ze zaver bol nejaky urychleny, cakal som vacsiu zaverecnu konfrontaciu 🙂

    Kazdopadne sa ku knihe vratim este niekolko krat, je na policke v kategorii “citat vzdy ked nie je nic nove zaujimave” spolu so sapkowskim, zambochom a par dalsimi (a od vianoc ju stihli precitat dalsi 3ja clenovia rodiny vratane svokra, pre ktoreho boli Strazcovia a Brana prvym stretnutim s fantasy a nespal kvoli tomu celu noc :-))

  11. crowen:
    Pozdravujem svokra. 😉

    Inak, celkovo mám na tento cyklus veľmi veľa ohlasov typu “môjmu otcovi/dedovi/mame sa to páčilo, hoci predtým o fantasy nechcel ani počuť”. Presne to som chcel docieliť. 🙂

  12. Ďuro, a co teprv, až to začnou číst jejich děti a vnuci :)))

  13. to Ďuro Č.
    Ďuro, ak ťa môžem potešiť, cez sviatky sa otec nudil, tak že nech mu požičiam nejakú dobrú knihu. Bez zaváhania som mu podal Strážcov Varadína. Na druhý deň už pýtal druhý diel. Keď som sa ho priebežne pýtal, ako sa mu to páči, vždy sa len potmehúdsky pousmial. Keď dočítal Bránu Irkally, pýtal ďalší diel. Hovorím, že na ten si bude musieť počkať, ale že mám preňho Sapkowského husitskú trilógiu, nech nevyjde zo žánru. Zobral si to, zhltol pár strán, potom sa zasekol a pár dní knižka ležala na stole. Pýtal som sa ho, čo sa deje, či sa mu to nepáči, a on na to: „Nie je to Kornel Báthory.“ 🙂

  14. Joey:
    Nuž, tvoj úmysel potešiť ma sa vydaril. Díky a pozdravujem tatka. 😉

Zveřejnit odpověď