Hvězdy jsou jako oheň – Anderson Poul

Poul Anderson, známý spisovatel fantasy a sci-fi, u nás stále vychází a dlouho ještě bude, neboť zbývá mnoho skvělých knih, které v češtině neznáme. Nejnověji právě vyšel dlouhý sci-fi román Hvězdy jsou jako oheň, který vám představí v neméně zajímavé recenzi SuE.

Anderson Poul - Hvězdy jsou jako oheňOd Andersona jsem četla několik knih, některé se mi líbily méně, jiné více (Strážci času), a tak jsem po krátkém zaváhání vydala 269 Kč a nelituji.

Tento krásný letní den –
Pod ním zimní noc
Uprostřed stejných hvězd

Můžete to číst jako sci-fi o umělé inteligenci a vztahu lidí k umělé inteligencii, jako dobrodružný příběh o boji za svobodu a osidlování nových světů, jako mysterium o vědomí balancující v závěru na pokraji fantasy, jako filosofické zamyšlení o tom, kam směřujeme, o vztahu společnosti a jedince, o stagnaci a zániku, o nekonečné touze po svobodě a dobrodružství, o lásce, která přesahuje lidský život.

Tohle všechno tam je.

Nebo prostě můžete začít číst a číst, dokud neskončíte.

Příběh se odehrává v budoucnosti vzdálené několik století a je psán z hlediska kosmické pilotky Kyry. Velkou část kosmického výzkumu a nebezpečných prací provádějí roboti a většina lidí žije v bezpečné společnosti a na významu získávají filosofie směřující k duchovnímu pozvednutí lidí, nenásilí a vytvoření “všeobjímající” inteligence. Někteří vizionáři se rozhodnou nečekat na samovolný vývoj a rozhodnou se lidem “štěstí” vnutit , a tak v Americe vznikne téměř totalitní společnost, kdy stát je centrálně řízen, občané špehováni a převychováváni drogami, aby přijali ty správné ideje. Jenže centrální řízení vede k hospodářskému úpadku, a tak se vláda Unie rozhodne převzít kontrolu nad kosmickou společností Fireball.

To je základní konflikt v první části knihy. Zakladatel společnosti – Guthrie, stále “žije” jako vědomí uložené v krystalické mřížce a řídí nadnárodní společnost, která zajišťuje suroviny z kosmu a přepravu ve sluneční soustavě. Guthrie vyznává ty staré tradice osobní svobody a iniciativy a také podle toho vybírá své zaměstnance, kteří se, spolu se svými rodinami, cítí být členy “národa” Fireball.

Vládci Unie vymyslí docela špinavý trik s dvojníkem, který převezme řízení Fireballu. Kyra se snaží pravého šéfa zachránit a dostat zpět na základnu fireballu v kosmu. Popis té cesty, kde se střídají divoké akce s humorem, bizarními situacemi i vzpomínkami tvoří první část knihy. Když už se zdá vše být skoro v pořádku, zamíchají se do toho Luňané, a vyprovokují na zemi konflikt.. Proč? Proč ne? Cokoliv než stagnaci..

“…já míním chaos, osvoboditele, který anihiluje staré a dává zrod novému”
“Nesmíte. To – vítězství -za to stát nebude. Nic za to nebude stát.”
“Oh, to je účel vítězství..Ať se přihodí cokoli, řád věcí, který převládal, je zlomen. ..Lidem našeho druhu nic nepřinášel – vašemu, mému, všem, kteří se nyní zrodí – s výjimkou potupné zkázy.
Chaos je znovu volný a zítřek otevřený”.

A paradoxně, ačkoli je Fireball ve válce na té správné straně, postaví se obyvatelé celé Země proti nim. Příliš velká síla v jedněch rukou v nich vzbuzuje obavu, nebo je to strach stáda před individualitami? Jsou příliš odlišní a musí být zničeni. Ledaže by…

Ledaže by všichni ti dobrodruzi, kteří hledí ke hvězdám, když každý normální člověk ví, že je to marné a zbytečné, odešli dobrovolně. A tak se zrodí projekt osídlení jediné známé obyvatelné planety. Tím absurdnější pro většinu lidí, že tato planeta má za tisíc let být zničena jinou oběžnicí. Tím větší výzva pro ty, kdo odcházejí..

“Hrdinský věk před námi. Věk, v němž život stojí na čtyřech úhelných kamenech, dělníkovi, vojákovi, knězi a básníkovi”.

Jsou vyslány lodě s roboty, a několik lidí vyšle i svá vědomí, kopie sama sebe v tělech robotů, kteří budou dohlížet na přípravu planety pro osadníky. A pak lodě s lidmi. Přiletěli, bez možnosti návratu na Zemi. Mají tisíc let na to, aby vytvořili novou společnost, která dobude další hvězdy, a uskutečnili svůj sen o svobodě.

Ne, není to budovatelský epos, spíše mozaika osudů lidí i Luňanů, kteří přiletěli s nimi. Zvláštní mystika toho divokého světa, která má blíže k fantasy než ke sci-fi

Ta druhá část knihy vyznívá jako zamyšlení nad smyslem konání a života vůbec, nad smyslem snažení, víme-li že přijde konec, že všechno, co bude vybudováno, bude zničeno. Zatímco na Zemi se život ubírá směrem k metainteligenci, k splynutí, či spíše pohlcení lidí umělou inteligencí, kterou stvořili, je život v kolonii boj o přežití, který vyžaduje i vytváří nezávislé individuality, jakési podobenství dobývání amerického Západu.

Příroda planety odmítá pozemské rostliny, pokusy o vytváření ekosystému končí chaosem a hrozí zánik celé kolonie. Snad pomůže něco jako duše planety, vědomí, které bude nad rostlinami i živočichy bdít až do konce tohoto osamělého světa. A tohle vědomí spolu s vědomím Guthrieho je to jediné, co zbude na planetě až do konce.

Tím koncem kniha začíná.

Protože každým koncem něco začíná? kdo ví…

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. A uz si tu knihu ani kupovat nemusime. Pardon, ale tohle podle mne neni recenze, ale prevypraveni pribehu:-/

  2. No jo…
    No jo… diletant je človek, ktorý robí rád to, čo nevie… Napodiv, aj na LoTRwebe upozornia, že sa vyskytne spoiler v článku, ale tu na nás nastražia takúto pascu… 🙁

  3. k recenzi
    Ja se zblaznim, jako bych si presne na tohle nestezoval u recenze na knížku Pod kůží a musim uznat, že v provnání s tímhle jsem panu Janišovi dost křivdil. Ještě, že jsem z tehle recenze poctive precetl jen par radek a pak jsem toho nechal, protože ta knizka mi lezi na stole a uz se na ni tesim…

  4. ke knizce
    Nevi nekdo jak je to s tim nazvem v originalu se totiz knizka jmenuje “Harvest of Stars” a krome toho napsal Anderson jeste volne pokracovani “Stars are also fire”, tudiz by mne sakra zajimalo, jestli nekdo nevi proc se to v cestine jmenuje prave takhle, kdyz by se tak spis mela jmenovat ta druha knizka….

  5. Pravdou je, ze tohle byl tak trochu muj pokus, co na to ctenari reknou. SuE mi poslala dobre napsanou, zajimavou uvahu na tema knihy. Deji se venuje presprilis, s tim souhlasim, ale vzdy na utrzku deje postavi vlastni uvahu ci charakterizaci knihy. Takze priste uz zadne pokusy, slibuji. 🙂

  6. pokus 🙂
    Předem se omlouvám těm, které ten můj pokus nadzvedl. Někde v jiné diskusi si stěžujete, že snad až 50% recenzí prozradí děj knihy. Já patřím k těm, kteří naopak informace o ději a o zápletce v recenzi hledají. Dokonce i když knihu kupuji, tak ji prolistuji a začtu se na několika místech a někdy (jaká hrůzná představa 🙂 si přečtu i konec a stejně ji koupím). Neumím si představit, že bych knihu od autora, od kterého se mi líbí jen něco, koupila na základě tvrzení “skvěle charakterizované postavy, poutavá zápletka, rychlý děj, dobrý překlad apod”. Když jsem si kdysi objednávala knížky, přes internet, prošmejdila jsem kdejakou diskusi, recenze na amazon.com , přečetla jsem všechny možné spoilery a pak jsem si teprv něco objednala. Knížka, kterou čtu jen proto, abych se dozvěděla, jak to dopadne, podle mě nestojí za čtení (pokud to není detektivka :-)). Ten pokec jsem napsala čerstvě pod dojmem četby, poslala jsem ho sem, jen tak, co to udělá a byla jsem připravená to předělat, a pan Jireš to zveřejnil tak, jak to bylo. Mně se třeba ta recenze “Pod kůží”, na kterou tu odkazujete jako na odstrašující příklad, líbila. Možná byla psaná pro podobné lidi jako já.K tomu názvu knihy v originále – už jsem ji půjčila, tak odpovím později, až se k ní zas dostanu.Speciálně u téhle knižky platí, že sama cesta je cíl, tak se prosím nenechte odradit tím, co jsem vykecala :-). Další diletantská recenze hned tak nehrozí, protože konečně vyšel patch na diablo a tak jdu pařit. A pokud by byla, budu se snažit brát vaše výhrady v úvahu.

  7. Ja tu recenzi nedocetl, takze mne nemuze odradit 🙂 ale kdyz tu Ondra Jires tvrdi, ze je to pekne napsane, tak si to prectu az doctu tu knizku:)Ja jsem jen chtel upozornit jak tady, tak i u rcenze na Pod kůží, že by bylo napříště vhodné uvozovat rozsáhlejší nástin děje spoiler alertem nebo zkrátka takový příspěvek nezveřejňovat jako recenzi, ale zavést obdobu rubriky Kniha pod lupou, ktera je v Ikarii, tam predpokladam, ze prispevek slouzi lidem, kteri se chteji o knize dozvedet “vsechno” nebo ji uz precetli a zajima je nazor ostatnich.

  8. Upozornění na to, že v článku/recenzi bude následovat prozrazení (části) děje.

  9. Je to jasné, propadl jsem do jiného vesmíru
    Může mi někdo vysvětlit, jaké zajímavé úvahy ten článek obsahuje, zejména mezi slovy “Příběh se odehrává v budoucnosti…” a “…svůj sen o svobodě”?

  10. Klidek, JVjr., pro tebe tenhle clanek nebyl. :o) A Viktore, i na cekem webu se pouziva bezne slovo SPOILER, protoze je to vystizne a vetsina lidi vi, co to je, nebo jim to dojde, kdyz si jeden takovy clanek prectou :o). Kdyz vymyslis kratky cesky vystizny ekvivalent a podari se ti ho prosadit mezi tvurci webu, pak ho budeme take pouzivat. Zatim pouzivame take oznaceni SPOILER (konkretne na Lotrwebu).

  11. recenze se líbila, akorát já se rozhodl, že to číst nebudu.Jinak jako alternativa je to fajn, ale možná by bylo vhodnější zvolit nějakou více profláklou knihu. Každopádně v tom pokračuj, mě se to líbilo a nenech se odradit naříkáním jiných.Pro nás hloupjější bych prosil ještě jednou definici spoiller alert, ať v tom nemáme bordel

  12. To je jako mluvit do zdi
    sicco: viz het2 3.11.2003 8:41:00 a pozor, spoiler se píše jen s jedním l. Fakt je, že zatímco se jako užitečný terminus technicus nepřekládá ani u aut a (zčásti) letadel, “alert” se dá stejně dobře vyjádřit česky.Ondrej Jires: To je samozřejmě základní premisa, se kterou přistupuji k celé Fantasy Planet; chtěl jsem ale vědět, co a kde obsahuje pro ty, pro něž je.

  13. to JV: tam žádné, tam jsem jen vykecala uplně všechno :-)ale to je dáno tím, jak já si představuju informaci o knížce, řekněme co neví nepoví ? Tak dlouhou uvahu bych nezplodila ani náhodou 🙂

  14. to jv:hmm díky Tak to dopadá, když člověk příliš rychle čte a píše

  15. spoiler – fuj
    ja tedy taky nevim co to spoiler je , repsketive vím kdy se to používá ale stejně nevím co to je (něco jako integrál :-)jinak mi to přijde jako extrémně hnusné slovo,skoro tak hnusné jako “destinace” brrr. jen to slyším a dostanu osypky. Zkusil jsem si zadat ve slovníku a jediný význam (mimo spoileru u aut) je “kazisvět” do je dobrý ne ?

  16. to gelefierozhodně to vede k zamyšlení, při kterém se člověk přinejmenším ušklíbne, při největším popadne za břicho

  17. To SuE, jsi OK
    Máš to napsané dobře. Nic si z těch komentářů nedělej. Ještě ti nenadávají. Piš dál. Každý má právo psát, jak umí. A komu se to nelíbí….ať si něco napíše sám!

Zveřejnit odpověď