Invaze z vesmíru – Kajdoš Václav

kladatelství Baronet vydalo v rámci své řady starších českých sci-fi sbírku povídek Václava Kajdoše “Invaze z vesmíru”. S výjimkou ke sbírce dodatečně připojené povídky “Kurupiru”, která několikrát vyšla časopisecky, jde o první vydání této sbírky po 33 letech. Stáří ale, až na některé výjimky (použité reálie), není na jednotlivých povídkách prakticky znát.

Kajdoš Václav - Invaze z vesmíruCelá kniha obsahuje (včetně dodatečně přidané povídky “Kurupiru”) jedenáct povídek, rozčleněných podle ústředního motivu do tří bloků. V prvním bloku jsou čtyři povídky. První tři (Volavkovy celery, Nádor, Příbuzní) zpracovávají různé možnosti pronikání mimozemských civilizací, čtvrtá (Kotě) se zabývá neobvyklou psychickou vazbou dítěte s kotětem. Druhý blok obsahuje povídky na motivy historických legend – drakobijecké z ostrova Rhodu (Drak), golemovské (Hmota bez tvaru) a faustovské (Hra se stínem). Třetí blok je zaměřen na psychologii lidí i mimozemšťanů (Ples loutek, Neřešitelná otázka, Pavouci). Dodatečně připojená povídka “Kurupiru” pak reprezentuje klasickou dobrodružnou sci-fi.

A nyní k jednotlivým povídkám:
Volavkovy celery jsou hořce ironickým vyprávěním (s ekologickým podtextem) o smutném osudu pražského zahrádkáře, kterému na zahrádku spadne dávka mimozemského urychlovače růstu.
Nádor popisuje jednu z možných forem mimozemské invaze. U lidí v vážným nádorovým onemocněním se objevuje cosi, co nádory likviduje, ale zároveň mění i hostitele. Dva lékaři sice odhalují podstatu nezvyklého jevu, ale zároveň jsou postaveni před otázku, jak situaci řešit.
Příbuzní je povídka o další formě infiltrace průzkumníků mimozemské civilizace mezi lidi. Zvědové jsou zde jakousi formou robotů a podobu formují podle zachycených pocitů, tužeb a emocí.
Kotě je příběhem postiženého dítěte z ne zrovna ideální rodiny, které má (díky přístupu svého okolí) nejsilnější citové (a jak se posléze ukazuje, tak nejen citové) vazby k malému kotěti.
Drak je poněkud neobvyklým podáním středověké drakobijecké legendy , v níž svou roli hrají i poněkud nedbalí mimozemšťané a přesun v čase.
Hmota bez tvaru je další, byť velmi originální variací na golemovské legendy, odpovídající na otázku, k čemu byl Golem ve skutečnosti dobrý.
Hra se stínem předkládá novou verzi faustovské legendy, v níž klasického ďábla nahradil zvědavý cestovatel v čase.
Ples loutek je hororovou vizí, zasazenou do první poloviny 19. století. Nebezpečný, leč bohatý šílenec uspořádal ples, na který sezval všechny své odpůrce a nepřátele a přichystal pro ně opravdu ošklivé půlnoční překvapení.
Neřešitelná otázka rozvíjí teorii, že každý kousek hmoty může být galaxií, atom planetární soustavou a jádro sluncem, okolo nějž krouží obývané planety.
Pavouci jsou povídkou o fiasku mimozemské invaze, popisovaném z hlediska jednoho z útočníků.
Kurupiru je dobrodružnou povídkou o střetnutí dvou biologů – průzkumníků s šíleným nacistickým vědcem uprostřed jihoamerické džungle několik let po válce.

Kajdošovy povídky se svou kvalitou, stylem, použitým slovníkem i formou vyprávění řadí mezi českou špičku. Nechybí tu jisté prvky humoru, byť hořkého a černého, je zde horor i klasické dobrodružství, používá se v nich i notná dávka psychologie. Sečtělejší čtenář si při jejich čtení uvědomí vazby na díla jeho současníků i mladších autorů (srovnej například Kurupiru s Pevností bílých mravenců od Součka), může též srovnávat zpracování témat i se zahraniční produkcí a porovnávat vzájemné vlivy naší a zahraniční sci-fi literatury v dané době (Povídky od Bílého jelena), případně způsoby vytěžení jednotlivých motivů v různých obdobích a prostředích (MIB I – “galaxie v Orionově pásu” versus galaxie uzavřená v krychli v laboratoři vědce v “Neřešitelné otázce”).

Nezbývá než konstatovat, že v “Invazi z vesmíru” dostává čtenář do ruky sice letité, ale možná právě proto vysoce kvalitní dílo, které nade vší pochybnost v době svého vydání i v letech následujících ovlivnilo vývoj české sci-fi.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď