J. V. Jones – Jeskyně černého ledu – Meč stínů

Už jsem dřív slyšel, že Jonesová je dobrá a když jsem tak stál u police s knihami a přemýšlel, jestli si mám něco koupit (a chtěl jsem si něco koupit), uviděl jsem pěknou obálku s pěkným obrázkem. Příklad toho, jak hezká obálka ovlivňuje koupi. Slyšel jsem, že to má být určitě další megaloooooong sága a koupil jsem si to.

Zde vytvořený svět je hodně studený. Teď nevím, jestli je období zimy, nebo v tom světě je prostě pořád pod nulou. Každopádně už to tak je. Seznámíte se s Raifem a jeho bratrem Dreyfem z klanu Blackhailů. Raif dokáže pomocí magie s lukem zacílit přímo na srdce a neminout a jednou při lovu mu magie i řekne, že se děje něco špatného. Jejich lovecký tábor bude zničen a lovci zabiti bez boje. Po návratu bratrů do pevnosti se další přeživší Mace Blackhail, adoptovaný syn vůdce, bude ucházet o místo náčelníka. Bude využívat všech lidí a hlavně své výřečnosti a prolhanosti, aby toho dosáhl. To se mu podaří, i když bude muset znásilnit vdovu bývalého náčelníka, ale dosáhne svého. Započne válka mezi klany, kdy se Blackhailové spojí s Dhoony proti Bluddům. Největší násilí a zavraždění mnoha žen a dětí bude mít na svědomí opět Mace. To ovšem Raif už nesnese a uteče z boje. Jelikož pár dní předtím složil první slib a stal se Jednoročkem (musí klanu sloužit jeden rok), je tento čin charakterizován jako zrada. Takže po všech hádkách a intrikách Mace odstraní jediného odpůrce a Raif odchází se svým strýcem Angusem na jih do města. Po cestě ještě proběhne jeden boj před hospodou, kdy Raif zabije jednou rukou tři Bluddy (s pomocí magie nebo osudu nebo čeho) a to by mělo mít v budoucnu prý nějaký význam. Aspoň podle Angusových slov. Nakonec dochází k branám Spire Vanis. A při tomto všem se odehrává ještě jeden děj.

Ash Valová je šestnáctiletá dívka, která žije celý svůj dosavadní život v pevnosti Maska pod přísným dohledem otčíma Penthera Isse. Ten je taky tak trochu mág a pod polozřícenou věží Tříska skrývá zmučeného Bezejmenného. Ten bude mít v budoucnu určitě minoritní, ne-li majoritní význam na ději, protože zesiluje a čeká na svůj den D. Iss ho využívá ke svým nejasným cílům a Ash postupem času zjišťuje závažné věci. Např. že Iss jen čeká, až Ash dostane měsíčky a až se tak stane, chce ji přestěhovat do Třísky a že ji neustále hlídá Marafice OčkoIssův velitel vojska. Prostě Ash se to začíná celé nelíbit a po návštěvě Třísky a po magickém zjištění, že v hlubině je velké zlo, které po ní něco chce, se rozhodne utéct. To se jí nakonec podaří a asi po týdnu v Žebrácké čtvrti se odhodlá utéct branou. Tam ji chytí vojáci, ale zrovna se objevivší AngusRaifem ji po lítém boji zachrání. Nakonec všichni tři prochází tunelem pod horou a za nimi se žene Sedma (6 vojáků + 1 mág).

Pravděpodobně jsem čekal víc, než jsem objevil. Děj je hodně roztahaný, věřím tomu, že to šlo určitě tak o třetinu zkrátit. Nějak moc vtažený do děje jsem nebyl a nutkání číst a číst až do umření taky ne. Překlad celkem ujde, chybičky se najdou všude a toto není výjimkou. Co vám teda tato kniha nabídne?? Další začátek hrdinské ságy, další války a další velké výdaje, které přijdou poté, co se rozhodnete pro koupi prvního i dalších dílů. Číst se to bez zábran dá, takže pokud máte peníze a nic na čtení a v obchodě není nic lepšího, klidně si to kupte, přečtěte a zasuňte do vaší rostoucí sbírky.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. KNIHU JSEM DOČETLA VČERA A JSEM MILE PŘEKVAPENA KLASICKOU FANTASY. TAK PŘÍJEMNÁ KNIHA SE MI NEDOSTALA DO RUKOU UŽ DLOUHO. JEŠTĚ ŽE MÁM ZÁLOŽNÍ DÍLY UŽ NACHYSTANÉ.

Zveřejnit odpověď