Jiří Kulhánek – Divocí a zlí – Temný prorok

Předem říkám, že od Kulhánka jsem četl všechny romány a nejsem žádný ignorant českého trhu. Jirka píše osobitým stylem, někdy sice pomalu vyšinutým, ale pořád čtivým, takže kdo ho ještě nečetl, kupte si aspoň „Vládci strachu“, je to jenom jedna knížka a hned budete vědět, na čem jste. I když „Cesta krve“ je o něco lepší.

Minulý díl skončil ve šlupce, kde se náš nesmrtelný hrdina dal zregenerovat a vyspělá futuristická technika mu vrátí všechny končetiny a jedno organické oko. (Už aby se to dostalo na trh, taky bych si rád na stáří vyměnil srdce, hehe). Chudákovi Zářícímu Spasiteli ze šlupky uteče a hned na začátku skoro zabije Anglického Otce. No, následuje cesta zpět do Londýna, mezitím vykrade jím už jednou vyloupenou banku a pořídí si takovou kovovou baseballovku. Jeho cíle: peníze, nenápadnost (není mi jasné, jak toho chtěl dosáhnout) a záchrana Veroniky Braunerové (naskýtá se další dotaz, z kterého století?). Patejl se dá trochu do kupy, sežene nejnutnější vybavení, což jsou boty, brýle a klobouk a vydává se do Evropy, kde má v plánu sehnat high-end guns. Počítám, že se za ním sune už tak něco kolem 50 nemrtvých a minimálně dalších 70 jich bude na konci tohoto dílu. Setkáme se s uctívači Kelly family, proběhne taková „menší“ potyčka na trajektu a Patejl nakonec vítězně doráží do země zaslíbené – Německa. Navštíví ty nejhorší polohotely, které můžete najít a vydá se do clubu, kde má být spojka na obchod se zbraněmi. Club řídí takový asimetrický (metr široký, metr vysoký) transvestita (popravdě ne metr, ale 2). S touto „dámou“, která si nechá říkat Madam Barbara uteče skrz jednotku policistů a nakonec dorazí do slíbeného obchodu. Patejl si nakoupí opravdu pěkný arzenál a dá si sraz s Barbarou po pár hodinách, aby spolu mohli projet do Londýna, kde chce skřípnout doktora Seydelmanna. Projedou skrz pár hranic a až u francouzských je čeká nějaké to povyraženíčko. Po potyčce se zákonem vlezou do kamionu, který jede zpět do Anglie. Před Eurotunelem mají další kamarády, ale Patejl vše se svou vrozenou grácií a schopnosti zvládne a ocitají se na královském území GB. Oba vlezou do hospody, kde měl mít náš immortal man schované prachy a překvapí pár zlodějíčků. Po ujednání, kdo je kdo se Madam i Patejl zdekujou, dokud po nich nepůjdou i tito nově mrtví a Barbara s penězi odchází zpět do Evropy (daleko nedojde). Patejl vleze do Snacku, kde se seznámí s Magde a pořádně se nažere energetických tyčinek a koláče. Vyrušení při jídle samozřejmě nemůže chybět. Nakonec se dostává až do jejího bytu. Po usušení, vyspání a dobrání energie si vezme trochu stříbra a jde navštívit hospodu U červeného kohouta, kde má nevyřízené účty s Fredem a Tobbym. No a jestli jste viděli film Blade a úvodní bitku, tak vám nemusím nic říkat. Akorát to tu není tak dlouhé. Zabít upíry mu trvalo tak 25 sekund, si odvážím tipnout. No a končíme tím, že Patejl dostal pozvánku k neznámému člověku, kam měl stejně cestu.

To by bylo něco o obsahu. Ale pokud chcete slyšet (číst), co si myslím, tak můj osobní názor je, že tato tetralogie (asi, původně určitě na dva díly) má sestupnou kvalitativní tendenci. První díl se mi líbil nejvíc. Ještě tak přemýšlím, jestli k rozkouskování dvou knížek Jirku dohnali vydavatelé nebo si chtěl víc vydělat. Ale jedno mu upřít nemůžeme, určitě si vydělá, protože fandy v celé ČR a SR si už určitě získal

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. No sorry, ale kdo kdybych knizku uz nemela za sebou, tak jsem po precteni tehle “recenze” dosti nastvana. Cely obsah si zde licit nemusel, jeste tak posmevacne. Divoci a zli jako ostatni Kulhankovy knihy jsou povedeni. V jine recenzi zas nazor na prvni dil – Cas mrtvych – byl nechvalny, zato tobe se zalibil nejvic… kdybys radeji popsal jakym stylem autor pise (ale to na tomto serveru zaznelo v nekterem jinem clanku), nebo podobne..Patejl je mazanej hosan a stoji za to precist vsechny ctyri dily Divokych a zlych, je to velmi chytlave ctivo, ale ani jina autorova dila by nemela byt opomenuta (viz Vladci strachu, Cesta krve, Nocni kluby,..)btw. ale prece jenom koukam, ze tato recenze patri k tvym starym clankum a od te doby se kvalita zlepsila, jen tak dal !

  2. Tak predem, co se tyce kvality teto serie, tak i kdyz uz prakticky nevim, o co presne v Divokych slo (krome slupky, cestovani casem atd.), tak ve mne zustal dojem, ze na Cestu krve to proste ani nahodou nemelo. S Nocnim klubem to uz nemuzu moc srovnavat, protoze jak jsem rekl, nepamatuji si to. Co se tyce kvality “recenze”, tak mas pravdu, je tady na FP hodne takovych mych clanku, ktere jsou opravdu starsiho data a dnes bych nic takoveho nikdy nenapsal. Ovsem v te dobe FP zacinalo a clanku bylo malo, takze se vzalo zavdek cimkoliv. Dnes by to neproslo ani myma, ani Ondrovyma rukama, tomu muzes verit. A hodnoceni lepsiho nebo horsiho dilu je vzdy subjektivni, at se clovek snazi byt objektivni, jak chce. Takze pokud jsem napsal, ze to ma sestupnou tendenci, tak se mi to tak zdalo. A urcite se mnou bude mnoho lidi souhlasit a taky mnoho nesouhlasit. S tim bohuzel nic nenadelas :-). Jinak doufam, ze proti mym novym recenzim nic nemas…

  3. Snad jsem nečetl lepší a brutálnější sérii.

  4. Tuto seriu citam uz siesty krat za 7 rokov a stale je rovnako dobra.

Zveřejnit odpověď