Katharine Kerr – Kouzlo dýky

Tak jak jsem psal dříve, že tuto knihu bychom si neměli nechat ujít, protože mi to vychvalovali Angličané a nevěřil jsem moc tomu, že se jí u nás vůbec dočkáme, hle, je tady. A je fakt tak dobrá, že ji nesmíte minout? Zjistíte dál.

Celý děj se odehrává ve dvou rovinách, v přítomnosti a v minulosti. Obojí na sebe přímo navazuje. Jedná se o to, že v minulosti existovala žena, která byla zaslíbena princi Galrionovi (nevím proč, ale připomíná mi to Belgariona J), ale kvůli jeho schopnosti dweomeru (magie), byl otcem vypovězen. Galrionova snoubenka po této události podlehne svému bratru – incest. To vše vede k tragédii, kdy její bratr Geraent bude zabit, protože v nepříčetnosti probodne svého nejlepšího přítele Blaena a jeho bratr ho pomstí. No a snoubenkyně Brangwen se nakonec utopí i s nenarozeným dítětem. Tím pádem Galrion podělá svůj úděl – oženit se s ní a být i s manželkou velkým mágem. Galrion bude přísahat, že to odčiní a bude žít stále dál a dál. Proběhne reinkarnace všech zúčastněných, kdy nyní již Nevyn = Nikdo (Galriona tak nazval otec při vyhnání) vyučí reinkarnované nikdy nenarozené dítě Aderyna dweomeru a musí čekat několik dalších desetiletí, než bude moci splatit svůj dluh. Po x letech se objeví Jill, nová podoba Brangwen, a všichni ostatní. Nastává doba, kdy se vše dostává do obrátek, Jill roste ze 7 letého děvčátka až do svých 17, cestuje se svým otcem Cullynem (Geraent), z Blaena je princátko Rhodry a s pomocí osudu se všichni potkávají. Celý děj se motá kolem vzpoury, která je ve skutečnosti plánem na zabití Rhodrohy. To vše řídí někde z povzdálí muž s využitím temného dweomeru (vždycky musí být dobro a zlo). Rhodry se do Jill zamiluje, Cullyn se oprostí od svého Wyrdu (osud, předurčení, to slovo se tu často vyskytuje), protože přemůže svou úchylnou lásku ke své dceři a vlastně celý děj teprve začíná. Podle mých „na vlastní oči“ informacích bude totiž celkem osm knih, dvě série po čtyřech. První díl končí pro změnu vypovězením Rhodryho ze své rodiny svým bratrem, je na vyšším společenském žebříčku, takže může dát své nenávisti zelenou… Ten odjíždí do světa s Jill a Nevyn čeká, až se čas naplní a Jill bude připravená na svůj Wyrd = začít se učit dweomer…….

Takže, čeká nás další sága typu Eddings. Uvidíme dále, jak se to vyvine. Jsem spokojený, že díly nejsou už nijak kouskované a snad další díly budou vycházet v rozumné časové době. Takový Trůn z dračích kostí, no comment. Překlad je slušný, jen ze začátku jsem objevil několik mně do očí bijících chyb, ale dále je vše v rozumné normě, není si na co stěžovat. Děj je celkem poutavý, i když již často omílaný nejedním autorem. Ale musíme vzít v potaz, že je to napsáno v roce 1986, takže nějaký náskok před konkurencí tu je J. Začal jsem číst teď Shannarovy talismany a popravdě, už teď se mi moc nechtějí číst. To se mi u této knížky nestalo. Kdybych to měl srovnat s Eddingsem nebo Feistem, není to lepší. Ale není to špatné. Jestli máte chuť na další ságu, která vyjde celá dřív než nekonečné Kolo času od Jordana a hlavní myšlenkou bude určitě nakonec záchrana světa, s čistým svědomím si to běžte koupit.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Zmatek
    Nic ve zlém, ale zda se mi, že je v tom tak trochu zmatek, teda hodně jmen bez souvislosti.

  2. Re: Zmatek
    Coze? Ja to pochopil bez problemu. Musis se vyporadat s tim, ze se jmena zmenila…

  3. Re: Zmatek
    Presne tak, ja to taky pochopila bez problemu!Uz ctu jedenactej dil!:o)Lepsi sagu jsem fakt jeste necetla.

Zveřejnit odpověď