Kobra 1 – Zahn Timothy

V současné době se na trhu objevil dobrodružný příběh Timothy Zahna “Kobra z Aventine”. Při této příležitosti mi připadalo vhodné obrátit pozornost k předchozímu dílu, který vyšel již v roce 1999.

Hlavním hrdinou je Jonny Moreau z jedné z okrajových planet lidského Dominia, který se přihlásil jako dobrovolník do války, vedené s civilizací Troftů. Troftové obsadili několik planet Dominia a hlavní tíhu bojů na povrchu okupovaných světů nesou oddíly hnutí odporu, podporované speciálními jednotkami Dominia. Jonny je po vstupu do armády (a absolvování spousty testů) přidělen k jednotkám Kobra. Vojáci těchto jednotek procházejí speciální (a v zásadě nevratnou) úpravou organismu a výcvikem pro partyzánský boj. Jsou jim zvláštní metodou zesíleny kosti, inplantovány servomechanismy, zdroje energie, výzbroj a řídící počítač. Po “úpravách” následuje tvrdý výcvik a nasazení.

První problémy potkávají Jonnyho již ve výcviku. Třenice mezi rekruty z různě rozvinutých planet Dominia vrcholí vyloučením jednoho z nováčků z výcviku. Po ukončení výcviku je Jonnyho oddíl nasazen do boje na planetě Adirondack. Válka přináší Jonnymu řadu trpkých zkušeností a návrat do civilního života po třech letech bojů se taktéž ukázal jako velmi problematický. Civilisté, kteří Kobry obdivovali v průběhu války, s nimi v civilním životě nechtějí mít nic společného. Naprogramované bojové reakce a zjevné nepřátelství civilního obyvatelstva k uměle vytvořeným “supermanům” nepřinášejí nic dobrého. Problémem se musí zabývat vláda Dominia. Civilního využití Kober je nakonec dosaženo jejich zařazením jako ochránců osadníků na nově kolonizovaných planetách.

Celá kniha se svým stylem i provedením řadí do kategorie dobrodružných příběhů, v dané kategorii ji lze považovat za lepší průměr. Popisované technologie odpovídají době vzniku (1985), záznamová média představují magnetické karty a pásky, představy o “přestavbě” lidí v bojové stroje jsou značně naivní a v praxi budou některé z nich jakoukoliv technologií neproveditelné (potahování kostí keramickou vrstvou u živého jedince).

Téměř polovina knihy je motivována problémy válečných veteránů po návratu do civilního života. Lidé, jejichž podvědomé reakce na vnější podměty jsou podřízeny heslu “zabij, nebo budeš zabit”, mají civilním životě řadu problémů. To, co je v boji jedině správné, se v civilním životě jeví jako nepřiměřené nebo vysloveně špatné.

Tyto zkušenosti nás v praxi teprve čekají. V okamžiku, kdy se začnou hromadně vracet  účastníci různých misí, uskutečněných v rámci NATO, se octneme v pozici výše zmiňovaných civilů a bude záležet na každém z nás, jak se se vzniklou situací vyrovnáme.

Technické provedení knihy je celkem dobré, korektor sice pustil do tisku pár drobných překlepů, ale na čtivosti to nijak neubírá. Obálka od Juraja Maxona je sice “bojová”, ale obrázek by se spíše hodil k “Hvězdné pěchotě”. Je to zkrátka solidní dobrodružné počteníčko bez vyšších ambicí. Na konci knihy byla zařazena ukázka z dalšího dílu, který vyšel až nyní – téměř po třech letech.

Knihu Kobra doporučuji každému, kdo chce znát pozadí událostí v “Kobře z Aventine”.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď