Koruna z mečů 2 – Kolo Času VII. – Jordan Robert

Druhý díl Mečů na koruně zakončuje pro českého čtenáře sedmou knihu mohutného a široce rozvinutého megacyklu Roberta Jordana Kolo času. Samotné Meče na koruně patří k tomu nejlepšímu, co se u nás z Kola času zatím objevilo.

Jordan Robert - Koruna z mečů 2 - Kolo Času VII.Středem příběhu je samozřejmě Rand al´Thor – Drak Znovuzrozený a jeho snaha aspoň trochu se připravit na poslední bitvu s Temným. Množství problémů, které se vynořují ze všech stran, a které je nucen řešit, mu jeho hlavní úkol rozhodně neusnadňuje. Randův plán, který má v konečném efektu přispět k likvidaci dalšího ze Zaprodanců Sammaela, je v tom nejdůležitějším okamžiku ohrožen, když je Rand poraněn starým známým Padanem Fainem. Ten se spojil duší Mordetha v Shadar Logothu, takže jeho zlovolné schopnosti ještě zesílily.

Zatím se Nyneiva, Elain, Aviendha a Mat dostávají blíž k míse – ter´angrialu, který by měl zase dát počasí do normálu. Nejsou ale sami, kdo po tomto artefaktu pasou. I Temný a jeho poskoci by ho rádi získali do svých rukou a použijí k jeho získání jakýchkoli prostředků, takže se Mat a ostatní musí mít na pozoru.

Kromě dvou hlavních hráčů příběhu – Randa a Temného se nyní zřejmě do hry aktivněji zapojuje i třetí, dříve se soustřeďující jen na Shadar Logoth. Ovšem spojení s Fainem mu prodlužuje ruce. A to ani nepočítám spoustu menších postav, které hrají své vlastní hry. Nakonec ale každá z těchto malých her přináší prospěch jednomu z hlavních hráčů.

Děj knihy se dělí do dvou hlavních větví, v jedné čtenář sleduje osudy Randa a v té druhé Nyneivy, Elain, Aviendhy a Mata při hledání mísy. K těmto dvěma hlavním celkům se druží několik menších prostřihů, v nichž se objevují moudré odpadlých Aielů, královna Morgasa či Perrin. Vše jako skládačka postupně zapadá do výsledného obrazu.

Jordan kombinuje scény plné akce, kde děj překotně ubíhá, s poměrně poklidnými pasážemi. Využívá moment překvapení a napíná čtenáře až do konce. Z poklidného pití čaje přeskočí do bitvy, kde tečou potoky krve.

Autor také věnuje velkou péči detailům, kterými dokresluje svůj svět a zároveň mu dává punc opravdovosti. Soustřeďuje se i na takové podrobnosti jako jsou styly oblečení, charakteristiky jednotlivých národů, jejich obyčeje zvyky. To vše využívá do příběhu. Kromě toho občas nechá některou z postav ozřejmit něco z historie světa před Rozbitím, čímž zodpoví některou z čtenářových nevyslovených otázek. Ale za každou zodpovězenou se vynoří dvě další.

Některé scény jsou naprosto skvělé: například vztah Mata a královny Tylin, kdy se naprosto převracejí role a Mat se dostává do pro něj nezáviděníhodné pozice. Stejně tak vztah Randa a Mín se vyhrocuje.

Kniha končí jako vždy v tom nejlepším a čtenář se může dohadovat jak to bude dál. Naštěstí Návrat už vydal i pokračování v podobě prvního dílu Knihy nožů. Ke čtivosti rozhodně přispívá i překlad Dany Krejčové, který je plynulý bez zadrhávání. Také chyb je v textu minimum. Knihu výborně dotváří obálka Darrella K. Sweeta.

Takže pokud znáte předchozí díly a jste fanoušky velkých tisícistránkových ság, Meče na koruně rozhodně stojí za přečtení.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Jo, taky si ho koupím (než se k tomu dostane Návrat tak to potrvá), ale nejdřív si počkám na zbytek osmého dílu, pak přečtu Winter`s Heart a pak teprve desátej.Jinak celkem dobrá recenze. Tahle část se mi líbila víc než Koruna z mečů 1, i když je to asi podivný, když to jsou dvě poloviny jedný knihy 🙂

  2. Tak ja si budu muset pockat az na paperback, co se tyce desitky :-((( Jinak je sedmicka podle mne z cele serie nejslabsi. Taky me (krome rostouci ceny a stale mensiho poctu stran/svazek) lehce stve preklad D. Krejcove – jako prekladatelka beznych pasazi je skvela, ale napriklad cuendillar prelozila uz asi tretim ruznym zpusobem a obcas si plete pohlavi postav… Ale i tak – Jordan porad stoji za to. Kracejte ve Svetle.

  3. Sedmička podle mne není zas tak špatná (tedy zklamalo mně, jak to dopadlo se Sammaelem :(( , tedy na první dva díly, které já považuji za asi nejlepší, to už občas někde ztrácí dech, ale souhlasím s Mantelarem… pořád to stojí za to číst…

  4. Sirius: vzdycky byla lepsi druha pulka knihy, v te prvni se vetsinou nic nedeje. Vetsinou jsou nejlepsi posledni dve kapitoly knihy. U prekladu mne stvalo jak zmenily nazev Ishamaela(myslim, ze tam ma tri ruzny nazvy.)

  5. Kde mají originál?
    Rostoucí cena a pomalé vydávání mě už taky docela štve a proto bych si rád sehnal Jordana v oroginále. Jsem ale z HK, prolezl jsem tady snad všechno, ale neexistuje. Mohl by mi někdo poradit, kde ho sehnat? Konkrétní místo…dík

  6. romison:… jo, jo překlad, mně osobně zas tak nevadí, ale asi sem spíš už deformovanej, když v poho čtu knížky od Classicu a ani se už nezastavuju u hrubek. btw:v Cestě nožů mě teďka praštila do očí hrubka, ať už je D.Krejčová jakákoliv překl. tak tohle se u ní zas tak moc nestává…

  7. Kde mají originál?
    Neo Luxor na Vaclavskem namesti v Praze, ale tam uz mozna mi znami vykoupili vsechny prvni dily. Na ostatni teprve chystame najezd :-)Potom Dum knihy Kanzelsberger na Vaclavaku, tam snad bez problemu, prinejhorsim Big Ben Bookshop v takove male ulicce zezadu za Kotvou.

  8. Kolo času se mi líbí.I když si myslím, že sedmička je slabší článek řetězce.Přesto , ale stojí za to přečíst si jí. Jo a ještě taková malá otazečka nevíte o nějaké české stránce Kola času ,protože v angličtině zrovna nevinikám(a těch je zrovna nejvíc).Dík

  9. no hezkejch stránek na netu je vážne spousta, ale česká mě nenapadá žádná…Sice nějaký existujou, ale ty jenom informujou o tom, že WOT existuje, tim to tak většinou končí…z anglickejch doporučuju dragonmount.com; blacktower.net a snad nejlepší seznam postav a všeho možýho co sem zatim našla je na http://www.netspace.net.au/~dmt/wot/home.htm🙂 Btw, kdo myslíte že je Moridin? Může to bejt Ishamael? A Cyndane Lanfear?:)

  10. Řekl bych, že Cyndane a Moridin jsou něco jako náhrada za padlé, než si autor uvědomil, že kvůli rozsahu a tempu zabíjení zaprodanců by během chvíle nebylo proti komu bojovat. Dost pochybuji, že Cyndane bude Lanfear, o Moridinovi se dá polemizovat. Osan´gar je určitě Aginor, Aran´gar by mohla být Be´lal.

  11. Cyndane nebude Lanfear, Ishamael je Moridin, Osan´gar je Aginor a Aran´gar je Asmodean. Ale kam se tyhle srágorky hrabou na Mesaanu a Semairhage.

  12. Aran´gar je i podle mě be´lal a ne Asmodean, i s Osangarem souhlasim (preci jenom tihle va zemreli spolu a zaroven se i objevili…) A kdo jiny by Cyndane byla nez Lanfear? je hodne silna v jediny sile, ma znalosti o ostatnich Vyvolenych, proc by Temny dosazoval na post Zaprodance nekoho jinyho nec opet Zaprodance? A kdyz uz jsem u toho, tak koho? Cernou sestru? To se mi nejak nezda…No ale pak se zase objevuje otazka co je s Moirain? Pokud Lanfear zemrela (coz by asi musela, aby ji Temny mohl znovu ozivit) tak to znamena vyhru Moirain, nebo zemreli (byli zabity) obe? Uprime receno o tomhle nemam ani poneti jak to muze dopadnout…:) Ma nekdo nejakej napad?

  13. Ve fóru vznikla místnost Kolo času, tak fšichni tam:)

  14. Cyndane je Lanfear, Asmodean a Bel´al uz se asi neobjevej, ale kdo necetl devatej dil tomu nebudu nic prozrazovat.

  15. CYNDANE JE KAZDOPADNE LANFEAR. ABY TO OVCAK POLYGAMISTA NEMEL TAK JEDNODUCHE :)))) PO MORAIN SE MI NESTYSKA A NEMAM JI VUBEC RADA. RESPEKTIVE MAM JI RADA ASI JAKO NYNEIVA :))) TO ZNAMENA ZE URCITE ZIJE, JEN PROTO, ABY ME STVALA. JA HLAVNE DOUFAM, ZE TO JORDAN DOPISE DRIV NEZ UMRE. TAKY BY SE MOHLO STAT, ZE HO ZITRA PREJEDE AUTO A MY BUDEM VSICHNI NAHRANI…

  16. Pre tych co to este nevedia – uz sa chysta vyst 11 diel a moja osobna poznamka k nemu je, ze vyzera byt aj posledny, nakolko jeho nazov v originale neobsahuje ani genitiv ani “of” a je pomerne optimisticky (NEW SPRING)A 7. diel je podla mna najlepsi zo fseckych

  17. Jordan napisal este pred vsetkymi dielmi poviedku “Předjaří” a z toho cerpa asi aj nazov 11 dielu “New Spring”. A mozno ze aj posledneho.

  18. jojo, to zni docela logicky. Bylo by hezky to zacit a zakoncit stejnym nazvem:)

  19. Ja som zase cital ze pred 11 dielom ocakavynym na cca jesen 2005 (kedy to bude u nas, jeho nazov som nezachytil, a ze ani nebude tak skoro lebo ho RJ nezacal pisat ?) bude “New Spring: The Novel” (cca 250 stran). Ide vlastne o rozsirene vydanie poviedky New Spring ktora bola vydana v roku 1998. Kde sa odohralo stretnutie Lana a Moiran a putovanie za chlapcom, … a dalej to poznate 🙂

  20. 11 dil
    Musím to uvést na pravou míru. 11 díl je Knife Of Dreams a 12 díl bude poslední s názvem Memory Of Light. Předjaří (New Spring) je první kniha z trilogie, která se odehrává před začátkem Kola času. Myslím, že většina z vás to už ví, ale chtěl jsem to jen upřesnit.

Zveřejnit odpověď