Loď na milión let – Poul Anderson

Další z knih sci-fi velikána.

Poul Anderson - Loď na milión letTato kniha zčásti kopíruje Strážce času, Andersonovu knihu z roku 1997. V celkem devatenácti povídkách naleznete příběhy o Nesmrtelných.

Ti jsou  zde, mezi námi. Lidé, kteří kolem pětadvacátého roku života přestanou zničehonic stárnout. Jejich vnuci zešediví, umřou a roky mezitím ubíhají beze změn. Nakonec je většina z nich přestane počítat. Navíc se jim zranění hojí ohromnou rychlostí. Do rána se rány zacelí, vyražený zub opět doroste. Nemoci se jim vyhýbají širokým obloukem. Přesto však mohou zemřít na opravdu vážná zranění ( stětí hlavy apod.)
Nesmrtelní nepochází z jediné doby. Rodí se pořád, i když jen pár jedinců za několik století a snaží se hledat jim podobné. Někteří se nakonec setkají, jiní berou svůj život jako kletbu bez partnera, který by zakrátko nezemřel.

Všechny povídky přemýšlí nad problémy způsobené touto dlouhověkostí. Okolí je k nestárnoucímu za nějaký čas nevraživé, některé národy se ho dokonce pokusí upálit jako čarodějnici. Jinde se stane jejich polobohem a stane se vladařem. Většinou jsou však Nesmrtelní nuceni putovat z místa na místo a často měnit svou identitu. V knize se dva takovíto lidé setkají a cestují společně jako kupci. Hýbou se neustále z místa, přičemž pátrají po dalších Nesmrtelných.

Kniha je psána velice hezky, na první pohled postřehnete nadprůměrné IQ autora. První povídka se odehrává v roce 310 před Kristem a další postupně postupují po časové ose až do budoucnosti. Jeden příběh je situován do doby kardinála de Richelieu, druhý do starého Japonska, plného samurajů a šogunů, další pak do Konstantinopole obléhané Turky. Spolu s časem se mění i prostředí, lidská mentalita, historické události i stavební slohy. To vše je zde hezky popsáno a tak si každý v dějepise zběhlejší člověk přijde na své.
Kniha nemá hlavní postavu, ta zde vlastně ani není důležitá. Některé povídky spojují stejní lidé, jiné jsou pak záležitostí jediného Nesmrtelného, nikde dále se už nevyskytujícího.
Nutno dodat, že žádný námět povídky se neopakuje a v každé naleznete něco nového.

 

Co říci na závěr?
Knize bych osobně dal devět z deseti, protože nemám rád tuto povídkovou formu. Navíc se jedná o tlustší výtisk ( 614 stran!) – ten se drží docela blbě v ruce a navíc se mi zdálo, že Anderson některé věci popisuje až příliš obšírně. Pokud jste četli Strážce času, strhněte si další bod, kniha už se nezdá být tak zábavnou.
Jestliže nemáte s dílem tohoto velikána zkušenosti tak budete nejspíše nadšeni. Loď na milión let je vhodná spíše pro starší čtenáře.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Loď
    V tomto případě zcela souhlasím. Konečně další kniha u které se musí také myslet! Jen více takových!!!

  2. Souhlas
    Až na dvě věty: “…protože nemám rád tuto povídkovou formu. Navíc se jedná o tlustší výtisk…” je to dobra recenze s kterou navic naprosto souhlasim.

  3. Re: Souhlas
    Jak až na dvě věty? Někdo nemá rád knihu povídek, i když na sebe navazují. A ta záležitost s tlustším výtiskem? A) drží se v ruce VELICE blbě ( divili byste se, v jakých polohách lidi čtou) B) všimni si, že ve výtiscích nad 400 stran autoři popisují věci někdy až příliš obšírně. Příliš moc prostředí, charakterisik, zbytečné používání přívlastků. To se také leckomus nelíbí, například mně.

  4. Re: Re: Re: Souhlas
    Já nic, jen mě zajímalo, co tím myslíš…

  5. Re: Re: Re: Re: Souhlas
    Myslel jsem tim to, ze takovehle vety spravne do recenze nepatri. Nikoho nezajima, ze tobe se takova literatura nelibi. Lidi zajima, jaka kniha je.

  6. Re: Re: Re: Re: Re: Souhlas
    Omyl..patří tam, ale v malé míře. Těmito drobnostmi z osobního života ukazuji, že jsem také jen člověk a buduji si tak jistou čtenářskou základnu, která bude FP navštěvovat pro mé články. Navíc bylo tento fakt vhodné uvést kvůli možnému osobnímu zaujetí, které jsem se však pokusil smrsknout na minimum.

  7. Re: Re: Re: Re: Re: Re: Souhlas
    Naopak: tim se odsuzujes, ze te bude cist mensina ctenaru, kteri maji stejny nazor jako ty. Ti ostatni, ktery s tebou nebudou mit shodnou nelibost k tlustopisum, razem prestanou cist tve recenze. Takze to ma spise negativni vliv. Pritom staci si nechat tyhle dve vety pro sebe a tve clanky budou navstevovat vsichni. Howgh

  8. Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Souhlas
    Na každém šprochu pravdy trochu.

  9. Anderson
    Videl jsem knihu, nekoupil – ale pujdu do Krakatitu a koupim, byt jsem Strazce casu cetl. Inteligentniho cteni neni nikdy dost. BTW-sila knihy neni rozhodujici, kdyz to o necem je…

  10. s wotanem
    Musím souhlasit s Wotanem. Každá recenze je osobní názor čtenáře, tak že je samozřejmě neobjektivní. Objektivní recenze je pak vlastně to, co vyplňujeme při vydání- název, autor, překlad., počet stran a nakladatelská anotace.Každá recenze JE osobní, jinak je potom blbost mít jakékoliv hodnocení. To musí být osobní!!!

  11. Re: s wotanem
    Dovolim si citat:”…profesionální recenzent musí být schopen objektivního hodnocení a tvrzení o nutnosti subjektivního přístupu je pouze neprofesionální výmluvou neschopných…” – František Novotný. Vím sice, že tady nikdo není profesionál, ale k prosefionalitě by měla naše snaha vést. Přečtěte si článek od F. Novotného “Dinosauří slovo do pranice” v Ramaxu 3/2001. I když tam je pár věcí, které se mi zrovna moc nepozdávají, rozhodně s článkem souhlasím.

  12. Re: s wotanem
    Víš nad čím přemýšlím? Spousta lidí požaduje jasnou, výstižnou, osobností autora nepostiženou recenzi. Nejsem si jistý, ale mám pocit, že toto vyžadují převážně starší, zkušenější čtenáři. Fantasyplanet – portál o sf a f je přecijen pro někoho jiného. Přiznejme si, že čtenost fantasy je větší u mladší věkové skupiny, která si raději přečte něco s osobitým rázem. Psaní recenzí na fantasy není úplně stejné jako u “normálních” knih. Alespoň mám ten pocit. A propos Nakore, ta věta: “nemám rád povídkovou formu.” tam vážně nemusela být.Za tím tlustším výtiskem si však stojím-to o knize vypovídá opravdu hodně(soudím podle sebe).

  13. Re: Re: s wotanem
    A prave o tom tady celou dobu mluvim, ze ty dve vety tam nemely byt. 🙂 A ta veta o tom tlustem svazku by nemela zacinat slovem “navic”, ale mela by znit neutralne. Stacilo tak malo a byl bych zticha, vzdyt se mi ten clanek libi! 🙂

  14. Re: Re: Re: s wotanem
    Vždyť já nic neříkám!:o)

  15. Kvalitní počtení, ale rozhodně na odpočinkové. Pokud chcete pořádnou porci námětů k přemýšlení – neváhejte a čtěte. Ovšem pokud se chcete nechat střemhlav unášet napínavým dějem, pak od téhle knihy dejte ruce pryč.

Zveřejnit odpověď