Lynn Flewelling – Zrádcův měsíc

Dočetl jsem to asi před půl hodinou, takže to mám ještě pěkně v krvi a můžu vám říct, o co go. Mimochodem, předem můžu říct, že to přečtete rychle. A ne pro to, že by tato knížka byla krátká, prostě se to velice pěkně čte. (Já sem to měl za dva dny jak nic).

Válka s Plenimarskými se začíná pěkně rozlézat a Skalané potřebují vojenskou (a nejen tu) pomoc od Aurenfaiů. Takže začíná výprava za moře, na kterou zverbují i Aleka a Seregila, kterému dá větší práci, vrátit se do milované i nenáviděné rodné země. Pluje s nimi i Beka a Klia, nejmladší sestra skalské královny Idrilain, Thero a další nezbytný doprovod ve formě vojáků. Na moři budou přepadeni a jedna loď potopena. Po přistání se jim dostane pěkného uvítání a pokračují dále do srdce Aurenenu, do Sarikali. V tomto magickém městě se koná shromáždění 11 vedoucích klanů a jednoduše se předkládají argumenty a protiargumenty, proč Skalany podpořit a proč ne. Beka se začne zamilovávat do Tyana, jejich tlumočníka a Thero se vybarvuje do přívětivějšího světla a začíná být více uvážlivý a přátelský. Předložit vám tady úplně všechno, co se odehraje je celkem nemožné, protože množství informací, jež se na vás valí ze všech stran, jak se které rody jmenují, úplně nové slova, jména, historie a do toho všeho Alekův i Seregilův osud s intrikami a tajnými dohodami je absolutně nemožné. Takže to řeknu tak trochu zhruba, ale řeknu vám, stojí to za to. V prvé řadě, jeden z rádců jménem Torsin bude zavražděn a Klia smrtelně otrávena. Na tomto bude celý děj stát a naši dva hrdinové budou hledat důkazy a budou rozplétat čím dál divnější klubko intrik. Mezitím prožijí pár vizí od zdejších „magický bláznů“, však znáte ty lidi z ostatních fantasy, kdy vám řeknou málo, jsou tajemní, ví o budoucnosti a ještě se vám motají v životě, i když je nechcete už ani vidět J. Rokování se stále prodlužuje a ještě k tomu zemře královna Idrilain a nastupující dcera Phoria je skeptik a generál, který věří radši v sílu, jak v rozum. Postupně se dozvídáte stále víc o životě všech přítomných a vše spěje k bouřlivému konci. V něm Seregil podruhé poruší zákon, aby zabránil další válce a tentokrát by to byla tragická válka a bude opět souzen před jakousi porotou. Nechci vám říkat moc o tom, zda vrahem je zahradník nebo topič, tak se spokojte, že konec je celkem zajímavý a z části nečekaný.

Na něco dobrého jsem čekal už dlouho a ono to přišlo. Tento díl pokračuje v duši předchozích a asi se nebude líbit všem. Lidé, kteří dávají přednost drakobijcům a když na každé stránce neteče krev, tak zhnuseně odvrací oči, ruce bych doporučoval pryč. Tato knížka staví na něčem jiném. Hlavně na pečlivě vypilovaných postavách a velice, velice zajímavě a komplikovaně napsaném příběhu, kde hlavní slovo má mozek, to co člověk říká, důležitost správného rozhodování a politice. Dá se říct, že toto je taková politicalfantasy (to jsem zvědavý, jestli se tento název někde ujme, haha). Ale psaná tak perfektním stylem, že Václav Havel i s Vaškem Klausovým by měli co dělat, aby napsali takovou knížku. I když v naší zemi by měly podklady aspoň na 60 dílů J. Měl bych jednu výhradičku tak trochu kosmetického rázu. Kdyby si Lynn dala ještě trochu práce a udělala slovník výrazů a použitých jmen, bylo by to dokonalé. Doporučuji, napsat si aspoň na papír postavy a výrazy na které narazíte, ať je máte při ruce a můžete se snáze orientovat. Obálka je pěkná a jakoby polakovaná, prostě zaujme. Akorát jsem teď zjistil, že mám na boční straně rýhu od přehýbání a to jsem to četl opatrně. No, větší formát a méně stránek by neškodilo. Překlad je slušný a jen málokdy najdete nějaké chyby, vypadá to, že víc lidí lépe překládá. Aspoň jsem si spravil chuť po Shannaře. Konec plků, vše potřebné víte a jestli se vám líbily předchozí díly, neváhejte. Možná je tento nejlepší, ale to je můj subjektivní názor a nemám už v paměti tak moc ty předtím. A pokud jste je nečetli, proč nezkusit něco jiného než Conan aj.?

PS: Teď jsem si vzpomněl, pokud vyloženě nemáte rádi homosexuály, případně bisexuály, tak si uvědomte, že Seregil i Alek jsou milenci a je to nepokrytě v celé knížce na odiv.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Zadny text nebyl uveden – asi nekdo zmackl tlacitko Odeslat drive, nez neco napsal – to se stava…

 2. Pro zaplnění:)
  Aoj.mno vypadá to jakoby o tuhle knížku nebyl zájem a já to musím napravit:)Zatím sem přečetla jen štěstí ve stínech a Příchod tmy a nedočkavě se hrnu ke Zrádcovu měsíci.Tento příběh se umístil k mým nejoblíbenějším takže všem doporučuju!A ta bisexualita je velmi příjemné zpestření, mno ne?:)

 3. Re: Pro zaplnění:)
  No bat se nemusis. Jde jiz o starsi vecicku, ale pokud vim, tak komercne velmi uspesnou :-).

 4. Re: Re: Pro zaplnění:)
  starší možna ale zájem propukl až v nedávné době či co?ešče před rokem(asi)sem o tom ubec neslyšela.ale ešče že sem se dostala ke správnému pultu prodejny, což?:)

 5. Celá serie Seregolových a Alekových dobrodružství je do týhle doby vůbec nejlepší, co jsem četla (promiň, Tolkiene). A navíc udělala veškerou přítrž těm stupidním učebnicovým poučkám o tom, že fantasy je žánr, který se čte jen jednou. Všechny tři díly jsem zmákla za dva dny a od tý doby si v nich listuju docela často. Shánějte, hledejte, stojí určitě za to.

 6. zapůjčení zrádcova měsíce
  Ahoj, já jsem první 2 díly nočních běžců četla uz před rokem a od té doby se snažím sehnat zrádcův měsíc. Nenajde se v Praze dobrá duše, které by tato knížka týden nechyběla. Předem děkuji

 7. Pro zaplnění:)
  Achju, je to proste Suprova autorka, dosť dobra je aj jen nova triloga z tohto sveta, mno mne sa doposial vôbec nepodarilo zohnať Zradcuv měsic a to som písal uz viacerym nakladatelstvam a zhanal po nete :/ ak by ste niekto vedeli o moznom volnom vytisku ozvyte sa

 8. koupím zrádcúv měsíc
  zdravím, už dlouho se snažím sehnat třetí díl triloogie ale nejsem úspěšný kdyby někomu nescházel napište mi rád zaplatím

 9. shanim 3 dil
  Taky bych se rad pripojil k poptavce 3. dilu. Nepotrebuji ho nutne koupit. Prosim napiste pokud vite kde bych ho sehnal/vypujcil

 10. No já si ho teď vybojovala na Aukru (a trvalo to jen asi půl roku) a byl tam k mání dokonce dvakrát za sebou. A neskonale se na to těším. Jsem na několika prvních stranách a nemůžu se dočkat, až se to rozjede, zvlášť jsem zvědavá na ten jejich milenecký vztah. Nic proti, ale v těch dvou dílech předtím to bylo sotva naťuknuto.

 11. Sklamanie, sklamanie, a nič len sklamanie.
  Prvé dva diely boli dobré, čítavé, pútavé. Občas príliš roztiahnuté, ale stále dobré.
  Anotácia k tomuto dielu slubuje peknú knižku, toho sa však NEDOČKÁME !
  Osemdesiat strán si všetci len lížu rany, spomínajú na boje, nič sa nedeje. Potom príde dlhá plavba loďou, natiahnutá na maximum strán.
  Následne dlho putujú po meste apod.
  Ako poslední klinec rakvi prvých 120tich strán môžem uviesť niečo ďalšie: jazyk elfov, teda ehm, pardon, aurenfaieov, zapĺňa strašne veľa miesta. Potom si spomínate, či sa hovorí o šatke alebo meči.
  Absolutne nečitateľné !

Zanechat odpověď