Mariňáci – Fabian Robert

Tento příběh si již koupilo mnoho spokojených čtenářů. Dokonce tolik čtenářů, že se Mariňáci nedávno dočkali dotisku. Vytáhli jsme proto z archivu Ramaxu Piterovu recenzi, aby vám tento tučný román připomněla.

Fabian Robert - MariňáciDá se předpokládat, že žádný příznivec SF nezapomene na proslulou sérii Vetřelců. Jistě si každý vzpomíná na slizká monstra, kosmické lodě, kolonie, Sjednocený vojenský komplex Auriga, roboty k nerozeznání od lidí, počítače “matku” a “otce”, kolonie, žoldáky a mariňáky. Právě o posledně jmenovaných je tato kniha.

Nemusíte se obávat dalšího omílání “vetřelcoidních” motivů, mariňáci mohou mít i jiné soupeře. V kosmu již život existuje, ovšem kromě primitivních bakterií výhradně pozemský. Mariňáci jsou i v budoucnosti elitní oddíly a kromě žoldnéřů také jediné s bojovými zkušenostmi. Jejich úkolem je řešit problémy.

Na jedné z malých kolonií “na konci vesmíru” právě problémy nastaly. Kolonie se odmlčela a nikdo nezná důvod. Někdo ovšem nějakou povědomost má, protože na kolonii nejsou posláni záchranáři, nýbrž právě malá elitní jednotka mariňáků s veškerým vybavením pro obvyklé úkoly, tj. úkoly výrazně ofenzivní – zničit a spálit.

Rozsah cca 550 stran je sice na první pohled poněkud odrazující, v tomto případě však vcelku opodstatněný. Začátek knihy se rozjíždí pomalu a podrobně popisuje život mariňáků, vojáků a vztahy mezi nimi.

Když se jednotka dostane ke kolonii, děj začne gradovat a získávat na obrátkách. Záhady se množí, lidé mizí a někteří se naopak záhadně objevují a něco je špatně. Již z názvu je jasné, o co půjde.

Mariňáci nejsou žádní beránci, nenechají se zahnat do kouta a mají zatraceně dobré vybavení. Ve filmu Vetřelci byli členové jednotky něco jako chodící masakr a v knize nejsou o nic krotší. Autor se vyžívá v popisech zbraní: Počínaje ručními kanóny (jinak těžko nazvat), přes tanky, plazmové zbraně a letectvo až k nukleárním hlavicím, na něž v průběhu také dojde. Chyběly jen ve filmu oblíbené plamenomety. Zbraně jsou popsány nadmíru realisticky – možná až příliš. Z velké části jsou totiž v technických možnostech současnosti nebo budoucnosti několika málo let. To se nedá říci o kosmických letech a srovnání může působit nesourodě. Na druhé straně – kdo ví, třeba jsme skutečně již téměř na vrcholu dokonalosti zbraňové techniky. Vlády budou investovat jen do humanitárních akcí, a jak říká kocour Garfield: “Kdo tomu věří, tak mám na prodej jeden Karlštejn.” Navíc z knihy vyplývá pravý opak.

Větší část románu je tedy jedna velká bitva s několika přestávkami a mezihrami, ve kterých autor vykresluje charaktery postav.

V knize tohoto rozsahu je možno použít několik hlavních postav a věnovat se jejich povahám. Charakterizaci postav mohu nazvat jedním slovem – realistická. Vojáci jsou tvrdí, vytrénovaní, ale ne nezničitelní. Civilisté jsou různí a jejich charaktery se mění – nikdo o sobě neví, zda se v krizi zlomí, nebo zocelí.

Autor se rovněž nebojí nechat hlavní hrdiny zemřít. Nikdo není neprůstřelný. Hrdina může zemřít chrabrou smrtí při záchraně přátel i pouhou náhodou.

Celá kniha je tedy napsána v realistické rovině, nikdo není nesmrtelný, a přestože zápletka je odhadnutelná, až do konce není jasné, kdo přežije a jaký vlastně bude závěr.

Obálka je zpracována výstižně a ke knize se hodí.

Závěrem lze říci, že román je velmi dobře zpracovaná military SF akčního ražení. Nedosahuje sice špiček jako Věčná válka nebo Hvězdná pěchota, ale stále si zaslouží osm bodů z deseti.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Názor
  Kniha je strhujúca, obálka výborná, dej kompaktný, jediné čo mi (trochu) vadí je otvorený záver. Ale nemyslím že by to bolo horšie než je Hvězdná pěchota alebo Večná válka. Pokojne by to mohlo byť aj 9/10.

 2. Mariňáci
  Opravdu dobrá kniha. Nic víc, nic míń. Doporučuji.

 3. Musím říci, že komerční úspěch Mariňáků mě samotného překvapil. Je to první česká kniha, kterou dotiskuju, a to dokonce větším nákladem, než bylo první vydání… Podivuhodné! 🙂 Jinak se ale přiznám, že za ten otevřený konec jsem rád, myslím, že to končí v nejlepším…

 4. Mimochodem Fabian už delší dobu píše další knihu…

 5. No právě, DELŠÍ dobu – taky by s tím mohl pohnout…….

 6. Upřímně řečeno, jen sama redakční práce na Mariňácích trvala přes půl roku a ne, že bych se flákal…

 7. Mně se taky kniha moc líbíla. Jen malé výhrady mám ke stylu psaní v budoucím čase, jako Hicks vyrazí před. A ještě by ti Mariňáci mohli mít přezdívky, což je u jednotek tohoto typu běžné.

 8. Nakladatelské poznámky pod čarou…
  Co se týče budoucího času, dlouho jsem u Mariňáků váhal, zda ho nechat. Zpočátku mne při četbě vyděsil, ale po chvíli jsem si na něj zvykl a dokonce se mi zalíbil, poněvadž dává textu určitou průbojnost a naléhavost. Třeba Šlechta tohle řeší tak, že akční scénu hodí do přítomného času a pak někde zase zpomalí na minulý. Problém trochu je, že v Mariňácích není kde zpomalit… 🙂 Další knížka, kterou Fabian píše, je už v čase minulém, ač si myslím, že tohle své “špecifikum” nemusel rušit. Co se týče přezdívek mariňáků, je to pravda, ale myslím, že by při množství postav a několika paralelních jménech každé z nich vznikl neskutečný chaos…

 9. Proti budoucímu času osobně nic nemám. Pravda, že ze začátku to trochu děsí, ale pak to je vynikající. Mimochodem, překladatel to s těmi hláškami alá Cameron myslel vážně, nebo to tak skutečně napsal Fabian ?

 10. Robert Fabian je vážně a doopravdy Čech. Jakožto nakladatel to musím vědět… 🙂

 11. Tak to jsem opravdu netušil. Každopádně – je to fakt dobrej spisovatel. Mimochodem, kdybych vám někdy zaslal dílko – kolik musí mít minimálně stran, a vůbec co proto musím udělat ?

 12. No, pod 250 normostran nemá smysl cokoli chystat k vydání. Jinak je mi možno na ädresu, co je v knížkách, poslat (vytištěné!) ke čtení celkem cokoli, ale v současnosti tolik nestíhám, že zaručuju reakci ne dřív než tak do dvou až tří měsíců…

 13. 550 stran
  550 stran pro me teda rozhodne neni odrazujici ale lakadlo :). Nemam rad kdyz dam 200 zak knizku o 200 stranach a za 2-3 hodiny nemam co delat. Samozrejme si nekupuju knizky podle toho jak sou tlusty, ale pro me je vetsi rozsah jednoznacne + 🙂

 14. Prosim Vas,ako vydavatela skuste autora presvadcit aby skusil napisat pokracovanie.Kniha bola dobra,dozvedel som sa o nej nedavno od kamarata a precital som ju jednym dychom.Ten koniec je vylozene nachystany na pokracovanie.

 15. Je mi líto, ale autor přímé pokračování prostě neplánuje a chce nechat konec takhle otevřený. Je však možné, že se v jeho dalších románech mihnou některé postavy z Mariňáků, tak jako v Carpe diem…

 16. porovnání s hvězdnou pěchotou
  Nedosahuje špiček Hvězdné pěchoty? Prboha, vždyť Hvězdná pěchota je politická a fašistická slátanina, která se z Mariňáky vůbec nedá srovnávat.

 17. Re: porovnání s hvězdnou pěchotou
  Mariňáci, Hvězdná pěchota a Věčná válka jsou knihy o pěchotě v mezihvězdné válce a z tohoto pohledu se porovnávat dají.Poslední dvě jmenované knihy jsou ovšem navíc vážně pojatou výpovědí o době války ve Vietnamu a zabývají se i politikou a sociálními jevy a z tohoto pohledu patří ke špičkám military.Mariňáci jsou sice skvělá, ale pouze zábava. Srovnávat se samozřejmě dají a nebudu se zabývat politickými názory autorů a čtenářů. Pro vyváženost jsem uvedl srovnání právě s Hvězdnou pěchotou a Věčnou válkou, které mají opačné vyznění.

 18. Kniha je zajímavá ale plná logických kopanců. Dosti nevěrohodné dialogy, neřkuli dětinské. Jisté důvody, proč se děje zrovna tak, jak se děje, jsou vyfabulizované a logicky zakopávají. Např. okamžik, kdy mariňáci vysvětlují, že fakt nemohou nabrat civilisty na loď, protože se tam jednoduše nevlezou… To je logický kopanec jako prase. Za normálních okolností, kdyby tomu tak skutečně bylo, by celá vojenská jednotka zůstala dočasně na planetě a takto uvolněná místa na lodi by využila pro okamžitou evakuaci těch pár civilistů.

 19. Re: Nakladatelské poznámky pod čarou…
  Budouciho casu jsem si ze zacatku ani nevsiml natoz aby mi vadil. Naopak jsem byl rad ze je pouzit. Pokracovani? Nevim nevim zda by slo vymyslet pokracovani ve stejnem tempu vypraveni a tempu redukce poctu marinaku 🙂

 20. Výborná kniha, ostatně jako po [FP: omlouvame se, text nahradili hackeri a nelze obnovit ze zalohy :o(]

 21. Re: Názor
  No tak to zase prrrr. Vecna valka je uzasna knizka minimalne na urovni dila Roberta Fabiana. Taky musis brat v uvahu, jak je ta knizka stara.

 22. SupeR
  Naozaj veľmi dobrá kniha. Normálne mi bolo ľúto že som to tak rýchlo prečítal. Táto kniha by mohla mať kľudňe 5000 strán a aj tak by ma to neodradilo. Škoda že je tá kniha “stand alone” a nemá pokračovanie, mohlo by to byť zaujímavé ako by vytvárali nejakú novú civilizáciu 😀 (Drake & Kaminsky 4ewer)

 23. Pro Ondru
  Shodou okolností zhruba za měsíc vyjdou Mariňáci+. Autor text poněkud přebrousil a prokrátil + k němu přidal cca 200 stránek bonusu. Dá se to objednat na stránkách Strak. (Ale bohužel běžně nezasíláme na Slovensko – cena poštovného. Ale lze se nějak dohodnout…) Určitě to budou mít i v Brlohu.

 24. Re: Pro Ondru
  OK. Nevadilo by mi si priplatit za poštovné na Slovensko. Alebo je tu druhá možnosť – mám príbuzných v Zlíne a oni často chodia na Slovensko takže mi je to jedno… 😀

 25. Příbuzní s českou adresou je ideální varianta!Tak si to na Strakách objednejte a uveďte adresu na ně!

 26. to: Michal Bronec
  Kdo z marinaku se mihnul v Carpe Diem ? Za boha se nedokazu rozvzpomenout 🙁

 27. to: vojtanno
  Typoval bych to na Drak, když se Porter léčil v nemocniční lodi ze zranění utržených na Esperanze. Vlastně i zachránil Drakovi život.

Zveřejnit odpověď