Mezi planetami – Robert A. Heinlein

Straky na vrbě nám v celku civilizované podobě předložily dnes již obstarožní SF Roberta A. Heinleina Mezi planetami (poprvé vyšlo 1951).

Robert A. Heinlein - Mezi planetami

    Vcelku prostý děj, kdy “náctiletý” hrdina na žádost rodičů opouští školu, údajně proto, aby byl ušetřen nastávajících válečných událostí,  ve skutečnosti je však využit jako kurýr s utajenou zásilkou důležitých informací. Zacházení FBI a bezprostředně nato zahájené válečné operace ho zavedou do tábora povstalců na Venuši, kde se za dosti nezvyklých okolností seznamuje se  skutečným pozadím své mise, mířící původně na Mars.

    V příběhu hraje vedle exotického prostředí venušské kolonie, venušských draků a dnes už notně zastaralých představ o obyvatelnosti planet Sluneční soustavy nemalou roli doba, v níž byl napsán. Studená válka tehdy přicházela do stádia, ve kterém mohla kdykoliv přejít v horkou, na obou stranách “železné opony” byl pronásledován jakýkoliv náznak opozice. Z kontextu vyplývá, že KGB, StB i FBI ke své práci používaly velmi podobné, ne-li stejné metody a “oblíbenost” těchto složek byla všude na stejné úrovni. Svou roli hrálo i postavení USA ve světové politice a skutečnost, že II. světová válka je vynesla do popředí mezi velmocemi.

    Celá kniha je koncipována pro “náctileté” čtenáře, celkem slušný příběh je čitelný i pro dospělé, ale dnes už se řadí  pouze mezi průměr. Překlad není špatný, redakční práce je velmi dobrá, ale obálka Davida Spáčila, která má představovat venušského draka, je pochmurná a ohavná jako doba vzniku knihy, vhodná nanejvýš na videokazetu s hodně špatným filmem béčkové kategorie.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. názor
    Celkem s Střelcem souhlasím. Je to jednoduchý příběh, ale přece jen čtivější než minulý román Rudá planeta. Heinlein byl vždy takový namyšlený militantní nafoukanec. Jen si nemyslím, že jde o podprůměrnou nebo snad “varujte se” knihu.

  2. 6/10
    neni to zas az takovy prusvih jak se zda z recenze, samozrejme je treba primhourit oci nad naivnimi predstavami, horsi je pocit jsem mel v zaveru knihy, ktery me prisel pomerne odbyty.

  3. Re: názor
    Namyšleny militantní nafoukanec?? Jsi nějak špatně pochopil jeho knihy, ne? Nemám pocit, že by někde preferoval válku, nebo ji doporučoval. Každá jeho kniha směřovala k tomu žít v míru, kolektivně, s láskou, spoustou koček a dětí. A když už někde válku měl, byla nezbytná a hlavní hrdina skrz ni většinou dospěl a prozřel.

  4. Mistrovská knížka, která je odsouzená k tomu zústávat nedoceněná.

Zveřejnit odpověď