Napětí i mystika v Koontzově Městě

Devítiletý Jonas zažívá příhody, na které je ještě hodně mladý. Dějí se mu věci dobré i zlé – takový už je život. Jak se s ním popere malý černoch v Americe 20. století?

Koontz: Mesto

Jonas se zdá být obyčejným chlapcem, i když s pohnutým osudem: otec jej i matku opustil, což je pro něj lepší období, než dokud s nimi žil. Matka ale musí mít dvě práce, aby je uživila. Jonas tak má spoustu volného času, a když v sobě objeví talent pro hru na piano, využije jej k tréninku.

Jonas se také připlete k vyšetřování zločinu, do kterého je bohužel zamotán i jeho biologický otec. Díky tomu se blíže spřátelí s panem Jošiokou – sousedem z domu, kde bydlí. I ten má pohnutý osud, zbyl z rodiny poslední a bezdětný, ošizen o rodinný majetek. Sdílením svých životních peripetií se prohlubuje jejich dojemné přátelství. Dalším Jonasovým kamarádem se stane rovněž hudebník: Malcolm, velmi neohrabaný mladík s různými obsesemi. Malcolm pochází z příšerného domácího prostředí a jedinou útěchou je mu milovaná sestra Amalia, která je krásná, chytrá a má před sebou slibnou budoucnost.

Černoch v Americe to má ve 20. století těžké i tak. A když se k tomu přidá kriminální život jeho otce, umírání nejmilejších lidí či úraz, je to už takřka nesnesitelné. Jen díky podpoře rodiny a přátel může přežít to, co jej postihne. Nemalou pomoc mu poskytuje i slečna Perla – zosobnění duše města. Zde se dostáváme na pomezí fantazie a reality. Jen díky ní pozná Jonas i ostatní sílu hudby. To ona se mu zjevuje ve zvratových okamžicích před další životní zkouškou. A v životě, který zahrnuje bezmoc, lásku, smrt, sebeobětování a přátelství, pozná Jonas i cenu, kterou je třeba za to dobré platit.

Kromě věšteckých snů a setkání s duší města je další mystickou záležitostí amulet: bílé peříčko zalité v plexiskle. Tento amulet dostává Jonas od taxikáře, později se ale dozví, že to byl další dárek od slečny Perly. Dárek, který mu dodává sebejistotu a pomůže mu v chvíli nejtěžší.

Další zajímavostí je téma osudovosti: může člověk vlastním úsilím změnit svůj osud? Jonasovi se to vlastně podaří, i když ne tak, jak by si přál. Ve snu vidí mrtvou, utopenou dívku, kterou následně pozná i ve skutečnosti. Bohužel je tato dívka kriminální živel a začne mu usilovat o život. Ale protože se jejímu utopení podaří zabránit, Jonasův osud se posune jiným směrem.

V neposlední řadě je tu duchovní poslání knihy: „Ať se ti v životě stane cokoliv, jakkoliv velká útrapa, věř, že v dlouhodobém měřítku všechno dopadne dobře.“ Aspoň to řekne Jonasovi slečna Perla. A právě díky této myšlence má Jonas možnost čelit nebezpečí a změnit svůj osud.

Je velmi znát, že autor má nastudovanou dobovou situaci do posledního detailu: například i to, ve kterém roce byla která píseň hitem. Mistrný vypravěč plynule přechází z radosti do smutku, z napětí do nostalgie a míchá věci obyčejné s mystickými.

Počáteční popis postav a míst, kultury a dobových faktů je na můj vkus obšírně zdlouhavý, ale zase zaujme fanoušky dobové kultury, zejména hudby. Jakmile se Jonas začne zaobírat informacemi, které jsou mu zjeveny například i ve snech, nabere kniha spád a napětí. Rozhodně potěší všechny příznivce mysteriózních thrillerů s detektivní zápletkou.

75%
  • Dean Koontz: Město
  • Autor obálky: Scott Biel
  • Překlad: Jan Podzimek
  • XYZ, 2015
  • Počet stran: 382
  • Cena: 349 Kč
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď